;
coinex

آیین نامه واردات خودرو مخصوص مناطق آزاد در دستور کار است!

بنا به درخواست مناطق آزاد مبنی بر تدوین آیین نامه واردات خودرو مخصوص مناطق آزاد ، این موضوع در دستور کار قرار گرفته و به زودی اجرایی خواهد شد.

در این درخواست مناطق آزاد که با موافقت کمیسیون اقتصادی صورت گرفته، تقاضا شده که آیین نامه‌ای مخصوص مناطق آزاد با در نظر گرفتن حساسیت‌های وزارت صمت و سازمان محیط زیست تدوین شود.

بیشتر بخوانید:‌ وزیر صمت: واردات خودرو با پرداخت هزینه گارانتی برای هرکسی ممکن است!

آیین نامه واردات خودرو مخصوص مناطق آزاد

شهرام موسوی، مدیر توسعه صادرات درباره آیین نامه واردات خودرو مخصوص مناطق آزاد می‌گوید: «مناطق آزاد بر اساس مصوبه هیات وزیران مشمول آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو به سرزمین اصلی شدند. اما از آنجایی که اساس این آیین‌نامه ورود خودرو به سرزمین اصلی است، بسیاری از بندهای آن مبتلابه سرزمین اصلی و در تناقض با مقررات مناطق آزاد است. برای مثال در آیین‌نامه بحث حقوق ورودی مطرح شده است درصورتی که مناطق آزاد حقوق ورودی ندارد. این باعث شده است واردات خودرو به مناطق آزاد دچار مشکل شود».

موسوی در ادامه گفت:

بر این اساس مناطق آزاد با موافقت کمیسیون اقتصادی دولت تقاضا کرد آیین نامه‌ای مخصوص مناطق آزاد با در نظر گرفتن حساسیت‌های وزارت صمت، سازمان محیط زیست و… تحت عنوان آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو به مناطق آزاد تدوین شود تا هم موارد متناقض حذف شود و در عین حال بتوان واردات خودرو به مناطق آزاد را تسهیل کرد. این درخواست در کمیسیون تخصصی اقتصاد دولت و در کمیسیون اصلی اقتصاد دولت هم مصوب شده است و در دستور کار هیات محترم وزیران قرار خواهد گرفت.

موسوی درباره واردات خودروهای هیبریدی و دوگانه توضیح داد: «در یکی از بندهای این مصوبه مناطق ازاد مشمول واردات برای خودروهای هیبردی و دوگانه در نظر گرفته شده است. دبیرخانه شورایعالی معتقد است بندهای دیگر این مصوبه مشمول مناطق ازاد نمی‌شود. بنابراین طی نامه‌ای ازمعاونت محترم حقوقی رییس جمهور استفساریه گرفتیم که آیا بندهای دیگر مشمول مناطق آزاد می‌شود یا خیر، اگر میشود باید درخواست اصلاحیه صادر شود.»

آئین‌نامه واردات خودرو در 26 مرداد 1401 به تصویب نهایی هیات وزیران رسید و به کلیه سازمان ها از جمله وزارت صمت، وزارت کشور، وزارت اقتصاد، بانک مرزی و دیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ابلاغ شد.

در همین رابطه سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی که نگاهی منتقدانه به  آیین نامه واردات خودرو داشت بیان داشت: «در این مصوبه، مشوقات در نظر گرفته شده برای سرزمین اصلی بیش از مناطق آزاد است و مناطق آزاد با محدودیت بیشتری نسبت به سرزمین اصلی مواجه شده اند.»

سعید محمد با نگاهی کارشناسانه به بیان اشکالات این مصوبه پرداخت و اجحاف و نادیده گرفته شدن این مناطق و نقش موثری که در واردات هدفمند خودرو دارند را در نهایت به ضرر اقتصاد کلان کشور خواند و درخواست بازنگری مجدد این آئین‌نامه را مطرح کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در رابطه با آیین نامه واردات خودرو مخصوص مناطق آزاد چیست؟ نظرات خود را در کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر