;
coinex

آغاز فیلترینگ چینی و روسی در ایران ؛ محدودیت‌های بیشتری در راه است؟

طبق اعلام روزنامه آفتاب یزد، مدل فیلترینگ چینی و روسی در کشور آغاز شده است. اما آیا باید منتظر محدودیت‌های بیشتر باشیم؟

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، مدعی شده که مدلی مشابه به مدل فیلترینگ چینی و روسی در کشور در حال اجرا است.

بیشتر بخوانید: فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!

آغاز فیلترینگ چینی و روسی در ایران فضا را تنگ‌تر می‌کند!

بنابر گزارش این روزنامه، علاوه بر ادامه‌ی مسدودسازی آی‌پی‌ها و بستن مسیر فیلترشکن‌ها مدل دیگری از فیتلرینگ در حال اجراست. در بخشی از این گزارش چنین آمده است:

«تصور تصمیم گیران درابهر اینکه شبکه ملی اطلاعات مشغول کار است و اپلیکیشــن های ایرانی بدون اختلال کار می کنند، این تصور غلطی اســت چرا که ادامه فعالیت همین استارتاپ ها نیازمند خدمات و سرویس هایی است که یا فیلتر هستند یا تحریم. از سوی دیگر این محدودیت های سختگیرانه ای که در حوزه اینترنت در دولت سیزدهم ایجاد شده و قطعا جز انتقادها و عصبانیت مردم چیز دیگری در پی نخواهد داشــت، بار دیگر این فرضیــه قدیمی پیاده ســازی فیلترینگ چینی و روسی در کشور را تقویت کرده است.»

امیرحسین زرین، کارشــناس حــوزه آی تی در گفتگو با روزنامه‌ی آفتاب یزد با اشاره به محدودیت‌های اخیر گفت:

«همیشه از این اشتباه محدودیت هــای اینترنتی می ترسیدیم که متاسفانه رخ داد. پیشتر تلگرام را فیلتر کردند و حال این کار را با واتساپ و اینستاگرام انجام دادند که صد البته شرایط را بدتر کردند. چرا که آن زمانی که برای تلگرام محدودیت ایجاد کــرده بودند به این صورت مردم کسب و کارهای‌شــان را به تلگرام نبرده بودند و بیشتر روی اینستاگرام سرمایه گذاری کردند. حال متاسفانه با فیلتر اینستاگرام معیشت چند هزار خانواده به خطر افتاده است.»

فیلترینگ چینی و روسی

این کارشناس حوزه آی‌تی در خصوص افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها نیز توضیح داد:

«اما این فیلترها و محدودیت ها، فیلترشــکن را به وجود آورد. نکته اینجاست که از آنجا که هزینه های نگهداری از فیلترشکن ها بسیار بالاست، نمی توانیم باور کنیم که بسیاری از شرکت ها آن را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند. چند وقت پیش اعلام شد که گوشــی هایی که در ایران وجود دارد بخش اعظم شان به بدافزار آلوده است که این بدافزارها همین فیلترشکن ها هستند که معلوم نیســت از کجا دانلود می شوند. و نتایج این هک شدن را بارها در برخــی از ادارات دولتی دیده ایم.»

امیرحسین زرین با اشاره به ادامه روند محدودسازی پلتفرم‌ها در چین افزود: «چند روزی است که تقریبا هیچ وی پی انی کار نمی‌کند در واقع آی پی ها را شناسایی و سپس آن را مسدود کرده‌اند برای این کار هم از الگوریتم روسیه و چین دارند استفاده می کنند. از همین رو می توان گفت که به احتمــال زیاد مدل فیلترینگ روسی و چینی را دارند پیش می‌برند. چین با توجه به محدودیت هایی که در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده، مدعی است که تعداد زیادی از جمعیت کشورشــان از وی چت استفاده می‌کند در صورتی که کاربران‌شان دسترسی به شبکه های بین المللی ندارند که دارند از وی چت استفاده می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص آغاز مدل فیلترینگ روسی و چینی چیست؟ آیا شما هم از محدودیت‌های اینترنتی اخیر متضرر شده‌اید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید و اخبار فناوری را از تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    اینا که میگفتن روس استارلینکو فلان کرده و…. و …پس چرا به التماس افتاده

    پاسخ