coinex
راهنمای خرید تکراتو

ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور فراتر از کسب‌وکارهای اینستاگرامی است!

بر اساس گفته‌های رئیس اتاق بارزگانی ایران، ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور ، مسئله‌ای فراتر از زیان به کسب و کارهای اینستاگرامی است. در ادامه با تکراتو همراه باشید.

ضرر و زیان قطعی و محدودسازی اینترنت بسیار گسترده و با تداوم شرایط موجود، حتی تا حدی غیرقابل اندازه‌گیری است. اما با توجه به اخبار به نظر می‌رسد خسارات مسدودسازی اینترنت تنها مرتبط با اکوسیستم تکنولوژی و کسب و کارهای مرتبط با آن (اقتصاد دیجیتال) نیست. به گفته رئیس اتاق بازرگانی ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور فراتر از کسب و کارهای اینستاگرامی است.

بیشتر بخوانید: ضرر قطعی اینترنت تا امروز 80 هزار میلیارد تومان ؛ نابودی بیش از 250 میلیون فرصت شغلی [بروزرسانی 30 مهر]

ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور

حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، در خصوص ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور گفت:

اینکه فکر کنیم قطع شدن اینترنت و فیلتر طیف وسیعی از سایت‌ها، برنامه‌ها و پلتفرم‌ها فقط به محدود شدن کسب و کارهای کوچک منجر می‌شود، ساده‌انگارانه است و نه‌تنها کسب‌وکارهای کوچک، آنلاین‌شاپ‌ها و کسب‌وکارهای مبتنی بر اینستاگرام دچار مشکل شده‌اند و افرادی که جمعیت آن‌ها هم کم نیست، کار خود را از دست داده‌اند. بلکه خطوط تولید از خط تولید لبنیات و دارو گرفته تا تولید فولاد و نساجی در این شرایط دچار مشکل شده‌اند.

ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور

بر اساس گفته‌های سلاح ورزی با توجه به این که خطوط تولید هم مبتنی بر اینترنت، هوش مصنوعی، تکنولوژی ‌های IT و ITC هستند، اختلال در اینترنت به فرایند تولید آسیب خواهد زد.

علاوه بر این، موضوعاتی مانند لجستیک، ثبت سفارش، بازاریابی و برنامه‌های مالی و ارزی در خارج از کارخانه نیز بر پایه اینترنت هستند. سلاح‌ورزی به نتیجه نهایی اعمال این محدودیت‌ها نیز اشاره کرده. وی اضافه کرده است: «با این شرایط شاهد کاهش فروش، کاهش سود و به‌دنبال آن اثرگذاری این روند روی اشتغال خواهیم بود.»

حسین سلاح‌ورزی افزود: «محدود کردن اینترنت، فیلتر شدن برخی از پلتفرم‌های در یک ماه گذشته هم روی کاهش تولید و هم بر کاهش تقاضای مؤثر و هم تجارت اثرگذار بوده است.»

فیلترینگ بر اعتبار تجارت ایران نیز تأثیر گذاشته است

به نظر می‌رسد فیلترینگ بر اعتبار تجارت خارجی ایران نیز تاثیر گذار بوده است. به گفته سلاح ورزی: «یکی از تأثیرات اقتصادی محدود کردن اینترنت از لحاظ اعتباری روی تجارت ایران اثر گذاشته به‌طوری‌که با توجه به فیلتر و محدود شدن اینترنت تماس‌های تجاری که ازطریق پلتفرم‌های پیام‌رسان بین تجاری ایرانی و خارجی انجام می‌شد، قطع شدند.»

فیلترینگ بر اعتبار تجارت ایران نیز تأثیر گذاشته است

به گفته‌های سلاح‌ورزی، شرایط کشور در یک ماه اخیر و محدودیت‌های موجود اعمال‌شده بر اینترنت باعث کاهش تمایل و تقاضا برای سفر تجاری هیئت‌های خارجی به ایران شده است:

در این مدت برخی از هیئت‌های تجاری از جمله هیئت تجاری لهستان که از گذشته اعلام تمایل و تقاضای سفر تجاری به ایران را داشتند، متأسفانه سفر خود را لغو کردند و از حضور در ایران منصرف شدند.

هرچند سلاح‌ورزی اشاره می‌کند که در این مدت استفاده از وی‌پی‌ان تا 30 برابر افزایش داشته که امنیت کاربران و اطلاعات کشور را به خطر می‌اندازد، اما به نظر می‌رسد محدودیت‌های ایجادشده برای اینترنت فقط به همین موارد امنیتی و آسیب به اقتصاد دیجیتال کشور محدود نبوده و طبق اظهارات نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، به سطح گسترده‌تری از اقتصاد آسیب وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید

دیدگاه شما درباره ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور چیست؟ نظراتتان را با ما در تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    بایست گریست به حال این روزها

    پاسخ