فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

واگذاری سهام دولتی خودروسازان طی چند هفته آینده

وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در سومین جلسه از نشست وزیر امور اقتصاد و دارایی با صاحب‌نظران دانشگاهی از واگذاری سهام دولتی خودروسازان طی چند هفته آینده خبر داد.

وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه امروز با صاحب‌نظران و اساتید دانشگاه گفته که با توجه به دستور رئیس سازمان خصوصی‌سازی، در هفته‌های آینده سهام وثیقه خودروسازان با دیگر سهام‌های دولت جایگزین می‌شود.

کریپتال گلوبال

وزیر اقتصاد با اعلام خبر نهایی شدن بزرگترین خصوصی‌سازی کشور در هفته آینده گفت که واگذاری بلوک 12 درصدی هلدینگ خلیج فارس با اهلیت‌سنجی و مبتنی بر رقابت و قیمتی 32 درصد بالاتر از قیمت پایه انجام شد.

بیشتر بخوانید: فروش ایران خودرو در بورس کالا 8 آذر 1401 ؛ عرضه 207 و تارا [+ شرایط و قیمت]

واگذاری سهام دولتی خودروسازان طی چند هفته آینده

سید احسان خاندوزی در این جلسه که روز پنجشنبه برگزار شد با بیان اینکه وزارت اقتصاد و صمت پیش از اینکه بخواهند الگوی خصوصی‌سازی ایران‌خودرو و سایپا را نهایی کنند، جلسات مشترکی برگزار کردند. او افزود:

 توافق شد تا با برگزاری ۳ نشست نخبگانی در دانشگاه شریف، علامه طباطبایی و امیرکبیر، نظر صاحبنظران، اندیشکده‌ها و مدیران بخش‌های مختلف صنعت را اخذ کنیم و با کسب نظر و پیشنهادات جایگزین، مدل واگذاری را نهایی کنیم.

واگذاری سهام دولتی خودروسازان طی چند هفته آینده

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: «همگرایی خوبی وجود داشت و در مورد اکثر مسیر‌ها به یک اجماع کارشناسی رسیدیم. نکته مهم این است که همه بر لزوم تغییر مدیریت به سمت کارایی بخش خصوصی اتفاق نظر جدی و قطعی دارند. همچنین بر لزوم تغییر در نظام قیمت گذاری‌های غلطی که در صنعت خودرو وجود داشت، تاکید شد و حرکت به سمت شفافیت و رقابت و حذف دلالی‌ها و واسطه‌ها مورد توجه قرار گرفت». خاندوزی تصریح کرد:

درباره اصلاح نقش تنظیم‌گری وزارت صمت به عنوان سیاست گذار بخش صنعتی کشور و چشم انداز بلند مدت سیاست صنعتی اجماع نظر وجود دارد که به چه ترتیبی بعد از واگذاری‌ها، با خودرو سازی و سایر فعالان بخش خودرو عمل شود.

وزیر اقتصاد حل مسئله سهام‌های تودلی حوزه مالکیتی و مدیریتی خودرو را یکی از مشکلات موجود صنعت خودرو عنوان کرد و گفت که حل این موضوع در اولویت باشد. وزیر اقتصاد ادامه داد:

قرار است طی هفته‌های آینده وزارت صمت مدل نهایی پیشنهادی خود را برای واگذاری سهام دولتی خودروسازان قطعی کند تا ورود به مرحله واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها، دوراندیشانه، تخصصی، بلند مدت و توجه به سرنوشت این بنگاه‌ها و این صنعت باشد که برخی از تجدید نظر‌ها و بازگشت‌ها و مسیر‌های معکوسی واگذاری‌های گذشته را در دولت سیزدهم شاهد نباشیم.

خاندوزی افزود: «با توجه به دستور رییس سازمان خصوصی سازی، در هفته‌های آینده سهام وثیقه خودروساز‌ها با سهام‌های دیگری از دولت که در مرحله واگذاری فوری وجود ندارد جایگزین خواهد شد و سهام وثیقه آزاد می‌شود و مانعی نخواهد بود». وی به موضوع واگذاری بلوک ۱۲ درصدی سهام هلدینگ خلیج فارس اشاره کرد و افزود:

در قانون بودجه امسال، ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری سهام دولت دیده شده بود که مهمترین و ارزنده‌ترین بخش آن مربوط به ۱۲ درصد بلوک هلدینگ خلیج فارس بود که معامله در حالت رقابتی با خریدار دارای اهلیت تخصصی انجام شد.

وی تاکید کرد: «حصه نقدی آن که حدود ۳۰هزار میلیارد تومان است که دیروز و امروز تامین شده و به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شده است و با تنهایی شدن این مقدار در هفته آینده معامله قطعی خواهد بود و بزرگترین واگذاری و خصوصی سازی تاریخ کشور را که این‌بار با اهلیت سنجی و مبتنی بر رقابت و ۳۲ درصد بالاتر از قیمت پایه صورت گرفته را در هفته آینده نهایی خواهیم کرد».

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص واگذاری سهام دولتی خودروسازان طی چند هفته آینده چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر