coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

با این تکنولوژی ناشنوایان هم می‌توانند موسیقی گوش کنند!

تکنولوژی جدیدی معرفی شده است که ناشنوایان بتوانند با استفاده از آن موسیقی گوش کنند. این کار بوسیله محرک‌های ارتعاشی صورت می‌پذیرد.

پژوهشگران از یک نوع فناوری جدید با استفاده از ژست‌های لمسی رونمایی کردند که در آن امکان گوش دادن به موسیقی برای ناشنوایان فراهم شده است. این فناوری قادر است ویژگی‌های موسیقی را تبدیل به ارتعاشات صوتی کند. دانشمندان دانشگاه مالاگا اسپانیا، این روش را به هک کردن سیستم عصبی انسان تشبیه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ناشنوایان با این عینک واقعیت افزوده می‌توانند مکالمه‌ها را بخوانند!

ناشنوایان هم می‌توانند به موسیقی گوش کنند

دانشمندان طرح اولیه فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که به افراد مبتلا به کم‌شنوایی امکان می‌دهد از طریق لمس به موسیقی گوش دهند.

به نقل از ایندیپندنت، این طرح اولیه که در مجله «ال‌ان‌سی‌اس» توضیح داده شده است، از «توهمات لامسه‌ای» بهره می‌گیرد و از الگوریتمی بهره می‌برد که براساس ارتعاش، موسیقی تک‌صدایی را به محرک‌های قابل لمس تبدیل می‌کند.

ناشنوایان
پژوهشگران دانشگاه مالاگا در اسپانیا در بیانیه‌ای توضیح دادند:

این شبیه به «هک کردن» سیستم عصبی برای دریافت پاسخ متفاوت به محرک واقعی ارسال‌شده است.» در این مطالعه، الگوریتمی را توسعه دادند که ویژگی‌ها و ساختارهای موسیقی را به «محرک‌های ارتعاشی» تبدیل می‌کند. این الگوریتم ویژگی‌ها و ساختارهای موسیقی را از فایل‌های رابط دیجیتال ابزار موسیقی (MIDI) می‌گیرد که «بازنمودهای رمزی» صدا را ایجاد می‌کند. پل ریمچ یکی از نویسندگان مقاله توضیح داد: «این چیزی شبیه به تصویرسازی موسیقی است.

این مطالعه که بیش از ۵۰ داوطلب در آن شرکت کردند، نشان می‌دهد که تنظیم قطعه موسیقی به شکلی دیگر یا اصطلاحا چیدمان «توهمات لامسه‌ای»، بیشتر احساسات مثبت را در شرکت‌کنندگان موجب می‌شود تا احساسات منفی و واکنش‌ احساسی متفاوتی را به موسیقی اصلی برمی‌انگیزد.

دانشمندان در این مطالعه نوشتند: «اگرچه ویژگی‌های موسیقی از قبیل ریتم، سرعت و ملودی، اغلب در تنظیم «توهمات لامسه‌ای» تشخیص داده شد، اما واکنش احساسی متفاوتی به صدای اصلی برانگیخت.»

دانشمندان امیدوارند که در مطالعات بعدی، طیف ویژگی‌های موسیقی پردازش‌شده با این الگوریتم، شامل تغییر جهت و مکان ارتعاش، را بهبود بخشند و گسترش دهند. محققان توضیح دادند:

این یک فرآیند چالش‌برانگیز است، چراکه محدوده بسامد قابل درک پوست، کمتر از دستگاه شنوایی است که ممکن است موجب از بین رفتن برخی از ویژگی‌های موسیقی شود.

ناشنوایان

آن‌ها بر این باورند که این طرح اولیه می‌تواند به یک پایانه قابل حمل بینجامد که به‌راحتی قابل انتقال به دستگاه‌های فناوری، ازجمله گوشی‌های هوشمند، باشد که ممکن است به کنسرت‌ها برده شود.

دکتر ریمچ می‌افزاید این فناوری همچنین ممکن است برای ارائه درمان اختلال‌های روانی و درمان درد توسعه یابد و می‌گوید: «آنچه ما می‌خواهیم در درازمدت به آن دست یابیم، این است که افرادی که نمی‌شنوند بتوانند به موسیقی گوش دهند.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد اینکه ناشنوایان هم می‌توانند موسیقی گوش کنند چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذاشته و اخبار تکنولوژی را از تکراتو دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر