;
coinex

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس ؛ حداقل عرضه خودرو در بورس کالا مشخص شد

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس ابلاغ شد. در این خصوص خودروسازان مکلف به ارائه تعداد مشخصی خودرو در هر دوره عرضه در بورس کالا شدند که جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس توسط وزارت صمت ابلاغ شد. در این ابلاغیه، شرکت ایران خودرو و سایپا مکلف به ارائه 2000 دستگاه خودرو در هر دوره شدند و دیگر خودروسازان باید حداقل 500 دستگاه خودرو در نظر بگیرند. وزارت صمت همچنین خودروسازان را مکلف به اعلام اسامی خریداران خودرو در 48 ماه گذشته، پیش از هر دوره عرضه خودرو در بورس کالا کرد.

بیشتر بخوانید:‌ عرضه در بورس کالا، دلیل افزایش قیمت خودرو است!

وضع قوانین جدید عرضه خودرو در بورس

«منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه‌ای به شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور اعلام کرد:

«نظر به عرضه محصولات آن شرکت در بورس کالا، لازم است در راستای تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت شود:

  1. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲ هزار دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است.
  2. شرکت‌های خودروساز موظفند لیست خریداران محصولات طی ۴۸ ماه گذشته را پیش از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد لیست تجمیع شده مذکور و همچنین خریداران دوره‌های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آن‌ها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید خارج شوند.
  3. خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیز طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه‌ها در بورس کالا انجام دهند.
  4. خودروسازان موظفند برنامه‌ریزی لازم در خصوص عرضه در بورس را مطابق مجوز‌های فروش اعطا شده به گونه‌ای انجام دهند که خدشه‌ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدات معوق جدید ایجاد نشود.
  5. هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز اخذ شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو اعم از گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا با توجه به آنکه بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می‌گذارد، مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت است».

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس

گفتنی است با این تصمیم حداقل کف عرضه برای خودروساز‌ها در نظر گرفته می‌شود که منجر به افزایش میزان عرضه و جلوگیری از عرضه محدود و قطره‌چکانی خودرو در بورس کالا خواهد شد. کاهش قیمت خودرو در بورس کالا و تعادل بیشتر در معاملات از دیگر نتایج این مصوبه خواهد بود. همچنین پاسخگویی به تقاضای بیشتر خریداران و و کاهش سفته‌بازی و واسطه‌گری در بازار آزاد نیز از دیگر نتایج افزایش کف عرضه خودرو در بورس کالا خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره قوانین جدید عرضه خودرو در بورس چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر