;
coinex

وزیر ارتباطات: با ایجاد مرکز تبادل پیام هیچکدام از پیامرسان‌های بومی تعطیل نمی‌شوند

وزیر ارتباطات از ضرورت ایجاد مرکز تبادل پیام صحبت کرد و گفت که با ایجاد این مرکز هیچ‌کدام از پیام‌رسان‌های بومی تعطیل نخواهند شد.

ایجاد مرکز تبادل پیام می‌تواند پیام‌رسان‌های داخلی را از خطر تعطیلی نجات دهد. به گفته وزیر ارتباطات می‌توان با اتصال تمامی پیام‌رسان‌های داخلی به هم یک شبکه واحد و به هم پیوسته ایجاد کرد. عیسی‌ زارع‌پور عنوان کرد، این زنجیره پیوند در کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد و اتحادیه اروپا در این مورد یک استاندارد جهانی به نام MXP تعریف کرده است.

بیشتر بخوانید: بیشترین حملات هکری به پیامرسان ایتا انجام شد

ایجاد مرکز تبادل پیام در دستور کار قرار خواهد گرفت

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با فارس، درباره طرح اتصال پیام‌رسان‌های ایرانی به یکدیگر گفت:

ما دنبال این هستیم که هر شخص در هر پیام‌رسان ایرانی که حضور دارد، بتواند به کسی که در آن پیام‌رسان نیست و در پیام‌رسان ایرانی دیگری حضور دارد، در قدم اول پیام مستقیم بدهد و سپس گروه‌ها و کانال‌های مشترک داشته باشند.

وی افزود: «همکاران ما بر روی این قضیه کار می‌کنند و ان‌شاءالله برنامه ما این است که تا دهه فجر و یا حداکثر تا آخر سال این اتفاق بیافتد، یعنی دیگر فرق نکند که شخصی از کدام یک پیام‌رسان داخلی را دارد و با هریک از آن‌ها بتواند با اشخاص در پیام‌رسان‌های دیگر در ارتباط باشد.»

ایجاد مرکز تبادل پیام در دستور کار قرار خواهد گرفت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد:

با این اقدام هیچ یک از پیام‌رسان‌ها تعطیل نمی‌شود و هر کدام هویت خود را به صورت مستقل دارد. این روندی است که در دنیا هم دنبال می‌شود و الان اتحادیه اروپا استانداردی را در این مورد وضع کرده و یک استاندارد جهانی به نام MXP (مرکز تبادل پیام) روی آن طراحی شده و دنبال می‌شود که در عین تنوع همه پیام‌رسان‌ها یکپارچه شوند.

زارع‌پور اظهار کرد: «ما از حضور هر کدام از پیام‌رسان ایرانی که استانداردهای لازم را داشته باشد و پروتکلی که برای پیاده‌سازی این طرح لازم است را اجرا کنند، استقبال می‌کنیم. هم‌اکنون بله، ایتا، سروش پلاس و روبیکا در دستورکار هستند و گپ و آی‌گپ هم درحال پیاده‌سازی پروتکل‌ها هستند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد:

این یک فرصت است و در این طرح هرکس با هر سلیقه‌ای می‌تواند پیام‌رسان مورد علاقه خودش را داشته باشند ولی در عین حال با همه مردم در پیام‌رسان‌های دیگر ارتباط باشند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ایجاد مرکز تبادل پیام چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت با تکراتو و سایر کاربران در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر