coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

شرایط جدید خرید خودرو مشخص شد؛ چه کسانی نمی‌توانند خودرو بخرند؟

شرایط جدید خرید خودرو اعلام شد. براساس یک دستورالعمل، خرید خودرو شامل 9 شرط شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شرایط جدید خرید خودرو توسط شورای رقابت مشخص شد. پس‌از بحث‌وگمان‌های متعدد درخصوص نحوه خرید خودرو بالاخره شورای رقابت شرایط جدید را اعلام کرد. طبق اعلام این شورا، در دستورالعمل جدید، خرید خودرو مشمول 9 شرط کلی شده است. همچنین باید گفت، شرایط جدید در طرح‌های فروش شرکت‌های خودروساز مانند طرح فروش فوق‌العاده، عادی، پیش‌فروش و… نیز گنجانده شده است. در ادامه با 9 شرط جدید خرید خودرو آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: واکنش بورس به دستورالعمل شورای رقابت ؛ عرضه خودرو در بورس کالا ادامه دارد!

شرایط جدید خرید خودرو توسط شورای رقابت اعلام شد

شورای رقابت امروز در قالب اطلاعیه ای دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را اعلام کرد که در این دستورالعمل شروط 9گانه ای برای مشتریان جهت خرید خودرو مطرح شده است.

شرایط جدید خرید خودرو توسط شورای رقابت اعلام شد
متقاضیان خرید خوردو براساس دستورالعمل شورای رقابت باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. حداقل سن متقاضیان خرید خودرو 18 سال باش
 2. دارابودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
 3. متقاضیانی که طی 48ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد شرکت‌های ایران خودرو و سایپا یا طی 24 ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد دیگر شرکت‌ها داشته‌اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو ندارند.
 4. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت نام و خرید خودرو ندارند.
 5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص ثالث (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.
 6. امکان صلح در قرارداد وجود ندارد.
 7. عرضه کننده خودرو موظف است روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجراکنند.
 8. امکان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
 9. مبلغی از بهای فروش خودرو باید در حساب خریدار موجود باشد که بر اساس نوع برنامه فروش متغیر است:
 • الف – در روش‌های فروش فوری یا فوق العاده، 50 درصد از مبلغ فروش خودرو (بر اساس بخشنامه اعلامی فروش) باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.
 • ب – در روش پیش فروش، به اندازه مبلغ پیش پرداخت (و بر اساس بخشنامه اعلامی فروش که با توجه به تبصره ماده 4) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب 1395 هیات وزیران، حداکثر تا 50 درصد از مبلغ فروش خودرو می‌باشد، باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.

تبصره: در صورتی که وضعیت بازار از منظر عرضه و تقاضا متعال شود به پیشنهاد کارگروه خودرو و تصویب شورای رقابت، محدودیت‌ها و شروط فوق می‌تواند با توجه به مدل خودرو و شرکت تعدیل و بازنگری شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درخصوص شرایط جدید خرید خودرو چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر