;
coinex

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه ؛ TCG Anadolu نخستین ناو هواپیمابر با عرشه صاف!

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه خبرساز شد. جالب است بدانید که این ناو نخستین ناو هواپیمابر با عرشه صاف جهان محسوب می‌شود.

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه که اولین ناو هواپیمابر عرشه صاف در جهان با بال هوایی متشکل از پهپادهای بیرقدار تی بی ۳ است خبرساز شد. ترکیه هنوز این ناو را راه‌اندازی نکرده، البته به‌زودی این کار را خواهد کرد. این کشور اعلام کرده است که ناو TCG Anadolu قرار است پیشرو ارتش این کشور باشد. با ساخت این ناو، ترکیه جزء معدود کشورهایی محسوب می‌شود که توانسته یک ناو هواپیمابر بوم بسازد.

بیشتر بخوانید: پرواز یک هواپیمای بدون خلبان با هوش مصنوعی ؛ وقتی ربات‌ها خلبان می‌شوند!

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه به نام TCG Anadolu

ترکیه به راه‌اندازی اولین ناو هواپیمابر خود به نام TCG Anadolu نزدیک شده است. در ژانویه اخیر بود که آنکارا اعلام کرد که این کشتی اولین تست‌های پذیرش را اجرا کرده و بدین‌ترتیب نزدیک به یک دهه سیکل توسعه این ناو هواپیمابر که با تاخیرهایی همراه بود به پایان رسیده است. ناو هواپیمابر ترکیه که قرار است پیشقراول نیروی دریایی این کشور باشد، قدرت اعزام نیروی ارتش ترکیه و توانمندی‌های مشارکت نظامی این کشور در نزاع‌های دور از خاک اصلی را افزایش می‌دهد و ترکیه را به یکی از معدود کشورهایی تبدیل خواهد کرد که توانسته یک ناو هواپیمابر بومی بسازد.

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه به نام TCG Anadolu
معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه

اما Anadolu چیزی فراتر از اولین ناو هواپیمابر ترکیه است. این ناو، اولین ناو هواپیمابر با عرشه صاف جهان با بال هوایی است که عمدتاً از پرنده‌های بدون سرنشین استفاده می‌کند. ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ بود که به خاطر اختلافات سیاسی، ترکیه را از برنامه توسعه و دریافت جنگنده F-35 بیرون انداخت و بدین‌ترتیب ترکیه برای ناو هواپیمابر جدید خود بدون جنگنده ماند. اما مقامات سیاسی ترکیه مصمم بودند که از هواپیماهای بال ثابت روی عرشه Anadolu استفاده کرده و به همین خاطر به صنعت کارآمد و در حال توسعه پهپادسازی کشورشان روی آورده‌اند تا این شکاف را پر کنند.

ناو هواپیمابر Anadolu حدود ۷۵۷ فوت (حدود ۲۳۱ متر) طول، ۱۰۵ فوت (۳۲ متر) عرض داشته و توان جابجایی محموله‌هایی تا وزن ۲۷۴۳۶ تن را داراست که آن را به بزرگ‌ترین کشتی نیروی دریایی ترکیه تبدیل می‌کند. این ناو هواپیمابر دارای سرعت حداکثری ۲۰.۵ ره دریایی با برد ۹,۰۰۰ مایل دریایی است و می‌تواند تا ۵۰ روز در دریا بماند. در واقع، Anadolu یک ناو هواپیمابر خالص نیست بلکه یک کشتی آبی خشکی است که عرشه آن به طور ویژه مناسب فرود هلیکوپترهاست. این ناو برای اساس طراحی ناو هواپیمابر Juan Carlos I-class ساخت کمپانی اسپانیایی Navantia ساخته شده که دو ناو هلیکوپتربر استرالیایی کلاس Canberra نیز بر اساس آن ساخته شده‌اند. دومین ناو هلیکوپتربر ترکیه که TCG Trakya نام دارد نیز در مراحل اولیه ساخت قرار دارد.

دستور ساخت ناو Anadolu در سال ۲۰۱۵ داده شد و در فوریه ۲۰۱۸ بود که ساخت آن تکمیل و در آوریل ۲۰۱۹ برای تست به آب اندخته شد. قرار بود اولین ناو هواپیمابر ترکیه در سال ۲۰۲۱ عملیاتی شود اما به خاطر شیوع کرونا این موضوع به تعویق افتاد. در زمان اعلام سفارش ساخت، قرار بود بال هوایی ناو هواپیمابر Anadolu شامل جنگنده‌های پنهانکار F-35B باشد. ترکیه از شرکای سطح ۳ در برنامه توسعه و ساخت جنگنده F-35 به رهبری ایالات متحده بود، در حالی که کمپانی‌های ترکیه‌ای حدود ۹۰۰ قطعه از این ناو را تولید می‌کردند.

تا سال ۲۰۱۹، ترکیه ۱.۴ میلیارد دلار در این برنامه سرمایه‌گذاری کرده و ۶ فروند از ۳۰ فروند جنگنده F-35A که قرار بود دریافت کند را تحویل گرفته بود. البته این جنگنده‌ها در خاک ایالات متحده تحویل ترکیه داده شدند و هرگز نتوانستند به ترکیه برسند. ده‌ها خلبان و کارشناس آمریکایی برای آموزش چگونگی کار با این جنگنده‌ها به خلبانان ترکیه‌ای اختصاص داده شدند.

اما در جولای همان سال بود که ترکیه به خاطر خرید سامانه دفاع سطح به هوای S-400 از روسیه از برنامه توسعه F-35 کنار گذاشته شد زیرا مقامات آمریکا و ناتو از این بیم داشتند که ممکن است این سیستم روسی برای جمع‌آوری اطلاعات از جنگنده‌های F-35 به کار گرفته شود.

ترکیه می‌توانست Anadolu را در قالب یک ناو هلیکوپتربر بسازد، همان کاری که استرالیا با کشتی‌های کلاس کانبرا انجام داد اما قصد داشت از این ناو برای عملیات‌های شناسایی و تهاجمی دورتر از سواحل خود استفاده کند که به هواپیماهای بال ثابت نیاز دارد.

ترکیه یکی از پیشروترین کشورهای جهان در زمینه تولید پهپادهای نظامی است و به همین دلیل نیروی دریایی این کشور می‌تواند از پهپادهای بومی روی عرشه اولین ناو هواپیمابر خود استفاده نماید. اجزای اصلی بال هوایی ناو هواپیمابر Anadolu هنوز مشخص نیست اما انتظار می‌رود که عمده این بال هوایی را پهپادهای Bayraktar TB3 تشکیل دهند که نسخه نیروی دریایی از پهپاد مشهور Bayraktar TB2 بوده که توسط کمپانی دفاعی ترکیه‌ای بایکار ساخته شده است.

نسخه TB3 که هنوز در حال توسعه است، برتری‌هایی نسبت به نسخه زمین پرتاب خود دارد که شامل وزن تیک آف بالاتر، بال‌های بلندتر تاشو، و قدرت حمل باری نزدیک به دو برابر TB2 خواهد بود. این برتری‌ها، پهپادهای TB3 را قادر خواهد ساخت که دستکم دو بمب هوشمند هدایت لیزری دیگر را حمل کرده و مسافت بیشتری نسبت به TB2 پرواز کنند؛ در حالی که همانند نسخه زمین پرتاب، تا ۲۴ ساعت می‌توانند در آسمان به شکل بی‌وقفه پرواز کنند. مدل دیگری از پهپادهایی که انتظار می‌رود در بال هوایی ناو هواپیمابر ترکیه به کار گرفته شود یک پهپاد تهاجمی با موتور جت ساخت کمپانی بایکار با نام Kızılelma است. این پهپاد که توسط کمپانی بایکار با لقب «پهپاد جنگنده» شناخته می‌شود دارای برد ۵۰۰ مایل دریایی، سقف پروازی ۳۵,۰۰۰ پا، قدرت حمل بار ۱.۵ تن و سرعت کروز تا ۰.۶ ماخ خواهد بود.

معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه به نام TCG Anadolu
معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه به نام TCG Anadolu

پهپاد Kızılelma دارای رادار رشته‌ای اسکن الکترونیکی فعال بوده و می‌تواند به طور مداوم به مدت ۵ ساعت عملیات انجام دهد. بایکار مدعی است که این پهپاد دارای موتور جت قابلیت‌های پنهانکاری دارد که به لطف سطح مقطع زاویه دار و محفظه سلاح داخلی میسر شده است. رسانه‌های ترکیه مدعی هستند که Kızılelma توانایی انجام عملیات پشتیبانی هوایی نزدیک، سرکوب و نابودی سیستم‌های دفاع هوایی دشمن و نبردهای هوا به هوا را خواهد داشت. ماه گذشته بود که این پهپاد جنگنده بدون سرنشین دومین تست پروازی خود را انجام داد و بایکار مدعی است که بدون سیستم منجنیقی می‌تواند از روی باند پرواز کوتاه ناوهای هواپیمابر نیز بلند شود. انتظار می‌رود که TB3 اولین پرواز خود را در سال جاری انجام دهد.

تغییرات کوچکی در طراحی و بدنه Anadolu ایجاد شده تا زیرساخت مناسب برای عملیات پهپادی را ممکن سازد، زیرساخت‌هایی مانند ایستگاه‌های کنترل پهپاد با ترمینال‌های ماهواره‌ای برای ارتباطات دوربرد. یک سیستم چرخان برای به پرواز درآوردن پهپادهای TB3 نیز در قسمت جلوی ناو و یک سیستم قلابی گیرنده نیز روی عرشه آن نصب خواهد شد تا جنگنده‌های بدون سرنشین Kızılelma بتوانند بدون مشکل فرود آیند. تورهای ایمنی نیز برای فرود آمدن پهپادهای TB3 به کار گرفته می‌شوند.

علاوه بر پهپادها، ناو هواپیمابر Anadolu از هلیکوپترهای نظامی ترکیه نیز پذیرایی خواهد کرد که شامل هلیکوپتر بومی T129 ATAK می‌شود. نیروی دریایی ترکیه از پیش مانورهایی را با هلیکوپترهای تهاجمی AH-1W Super Cobra و هلیکوپترهای ترابری SH-70B روی عرشه این ناو انجام داده است. -حدود ۷۰ درصد از ناو هواپیمابر Anadolu و سیستم‌هایش در ترکیه ساخته شده و آنکارا به دنبال ساخت ناوشکن‌ها و ناوچه‌های جدیدی است که بخش اعظم آن‌ها در داخل کشور ساخته خواهد شد. همانند ناو هواپیمابر Anadolu، بیشتر قطعات ناو هواپیمابر دوم به نام Trakya نیز در داخل ترکیه ساخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    بااین سرعتی که ترکیه داره جنگنده و ناو هواپیمابر و تانک و هلی کوپتر . و و و میسازه و رونمایی میکنه احتمالا تااخر امسال به امریکا و روسیه و فرانسه و کشورهای دیگه سلاح و مهمات صادر کنه. اصلا احتمالا اف 35 هم به امریکا صادرکنه.

    پاسخ