coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟ افراد زیادی بنابه شایعات معتقداند که ظروف نامناسب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. اما نظر کارشناسان چیست؟

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟ آیا واقعا استفاده از این جنس ظروف ارتباطی با ابتلا به سرطان و آلزایمر یا بیماری‌های دیگر دارد؟ با ما باشید.

بیشتر بخوانید: درمان همزمان سرطان و HIV مرد 53 ساله آلمانی با پیوند مغز استخوان

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟

بسیاری از افراد نسبت به استفاده از ظروف نچسب یا آلومینیومی مردد هستند و گاهای گفته می‌شود که این ظروف به‌ترتیب می‌توانند ریسک ابتلا به سرطان و آلزایمر را افزایش دهند. آیا چنین ادعاهایی از لحاظ علمی صحت دارند؟ و تا چه حد باید نگران جنس ظروف مورد استفاده در آشپزی باشیم؟

ظروف نچسب از محبوبیت بالایی برخوردار هستند؛ زیرا مواد غذایی حین آشپزی چندان آسان به آن‌ها نمی‌چسبد و درنتیجه به روغن کمتری حین پخت‌وپز نیاز خواهد بود. همچنین شستن آن‌ها در مقایسه با دیگر ظروف، راحت‌تر است. اغلب این ظرف‌ها با پوششی از تفلون در سطح داخلی همراه هستند؛ اما محصولات جدید و گران‌تر از سطوح سرامیکی بهره می‌برند. نگرانی‌ها پیرامون موارد مورد استفاده در ساخت آن‌ها طی دهه‌های اخیر شدت یافته است و معمولاً گفته می‌شود که با بروز بیماری‌های مختلف مثل آسیب کبدی و ابتلا به سرطان در ارتباط هستند.

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟

البته ظروف تفلون در واقعیت چندان برای سلامت، خطر جدی محسوب نمی‌شوند و مواد شیمیایی مرتبط با آن‌ها مثل PFTE تأثیر خیلی زیادی روی بدن انسان نمی‌گذارند. همچنین برخی مواد سمی‌تر مثل PFOA برای سال‌ها است که از چرخه ساخت تفلون خارج شده‌اند و در ظروف جدید مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. شایان ذکر است که سایر مواد شیمیایی موجود در تفلون (مانند PFTE) به‌آسانی آزاد نخواهند شد و در دماهای بالا (حدود ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد) وارد غذا یا هوا می‌شوند؛ درنتیجه پایداری دمایی نسبتاً مناسب آن در کنار غلظت پایین مواد مضر، موجب شده است تا به گزینه مطلوب و ایمنی برای ظروف آشپزی تبدیل شوند.

ظروف آلومینیومی و مسی چه ارتباطی با سرطان و آلزایمر دارند؟

دانشمندان در سال ۱۹۶۵ متوجه شدند که تغذیه خرگوش‌ها با رژیم دارای مقادیر بالای آلومینیوم می‌تواند به تغییراتی در مغز منتهی شود که درنهایت بروز آلزایمر را تشدید می‌کند؛ اما تاکنون ارتباط مستقیمی بین در معرض آلومینیوم قرارگرفتن و ابتلا به فراموشی در انسان پیدا نشده است. همچنین تحقیق مرتبط با خرگوش‌ها هم در ادامه توسط سایر پژوهشگران رد شد و نتایج آن باطل گردید. اخبار و مطالب نادرست از این دست موجب شده است تا برخی افراد نسبت به استفاده از ظروف آلومینیومی مردد باشند؛ ولی تا به امروز دلیل محکمی برای عدم استفاده از این ظروف یافت نشده است.

نباید فراموش کرد که آلومینیوم بسیار ارزان‌تر از سایر فلزات بوده و ظروف ساخته‌شده از آن هم وزن کمتری دارند. البته توصیه می‌شود از ریختن مواد غذایی اسیدی یا بازی در آلومینیوم خودداری کنید و ظروف آنودایز‌شده را خریداری نمایید.

ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟

ظروف مسی، یکی دیگر از گزینه‌های جایگزین در آشپزخانه به‌شمار می‌روند که از جذابیت بصری بالایی هم برخوردارند. چنین ظروفی از رسانش گرمایی بالایی بهره می‌برند؛ درنتیجه می‌توانند دما را به‌شکل یکنواخت در تمامی قسمت‌ها پخش کنند و به همین دلیل گزینه موردعلاقه آشپزهای حرفه‌ای محسوب می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که ورود مقادیر بالای مس به غذا می‌تواند با بروز علائمی مثل حالت تهوع و استفراغ در کنار آسیب کبدی در افراد همراه باشد؛ اما این اتفاق بسیار نادر است و اغلب اوقات مس اندکی از طریق ظروف وارد غذا می‌شود. همچنین بیشتر ظروف مسی استاندارد، به پوشش‌های غیرواکنش‌دهنده مثل استیل ضدزنگ آغشته می‌شوند تا احتمال مسمومیت با آن‌ها کاهش یابد.

درنهایت باید گفت که احتمال افزایش ابتلا به سرطان و آلزایمر از طریق ظروف مورد استفاده در آشپزی بسیار کم است و سایر منابع آلاینده مثل آلودگی هوا، می‌توانند تهدید بسیار جدی‌تری برای سلامت انسان تلقی شوند. همچنین گفته می‌شود که بیماری‌هایی مثل سرطان و آلزایمر ارتباط مستقیمی با زمینه‌های ژنتیکی دارند و نمی‌توان آن‌ها را تنها به عوامل محیطی محدود ساخت.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص ارتباط استفاده از ظروف تفلون با ابتلا به سرطان و آلزایمر چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر