;
coinex

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر با نام بلواسکای (Bluesky) برای iOS‌ منتشر شد

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر با نام Bluesky بالاخره منتشر شد. اپلیکیشن این شبکه اجتماعی جدید فعلا فقط برای پلتفرم iOS منتشر شده است.

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر با نام بلواسکای (Bluesky) برای پلتفرم iOS منتشر شد. جک دورسی به‌عنوان مؤسس شبکه اجتماعی پرکاربر توییتر، شبکه اجتماعی بلواسکای را با یک پروتکل جدید و غیرمتمرکز منتشر کرده است.

البته دسترسی به این شبکه اجتماعی فعلاً با ارسال دعوتنامه ممکن است و به‌زودی نیز صورت رسمی و در اختیار تمامی کاربران در پلتفرم‌های مختلف قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: ایلان ماسک زمان متن باز شدن الگوریتم توییتر را اعلام کرد

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر معرفی شد

«جک دورسی»، هم‌بنیان‌گذار توییتر، درحال توسعه شبکه اجتماعی جدیدی به نام بلواسکای (Bluesky) است که از یک پروتکل جدید و غیرمتمرکز استفاده می‌کند. این شبکه اجتماعی در آبان‌ماه نام‌نویسی از علاقه‌مندان برای تست نسخه بتا را آغاز کرد و حالا اپلیکیشن iOS بلواسکای روی اپ استور منتشر شده است. بااین‌حال، فقط کاربرانی که دعوت‌نامه داشته باشند، می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

از زمانی که درباره بلواسکای خبر جدیدی منتشر شد، چند ماهی می‌گذرد و تاکنون صحبت دیگری پیرامون آن به میان نیامده بود. اما اکنون شاهد عرضه اپلیکیشن بلو اسکای روی اپ استور هستیم. این اپ ظاهراً از 28 بهمن‌ماه عرضه و روی بیش از 2 هزار دستگاه نصب شده است. بااین‌وجود، چون دسترسی به آن فقط از طریق دعوت‌نامه ممکن است، خبری درباره آن منتشر نشده بود.

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر معرفی شد

بلواسکای از توییتر الهام گرفته است

اپلیکیشن بلواسکای هنوز نسخه اندروید ندارد و در اپ استور هم نمی‌توانید آن را در بخش Top Charts پیدا کنید. وب‌سایت تک‌کرانچ که دعوت‌نامه حضور در این شبکه اجتماعی را دریافت کرده است، می‌گوید این پلتفرم درحال‌حاضر بسیار ساده به‌نظر می‌رسد و تجربه‌ای شبیه به توییتر را ارائه می‌کند.

شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر معرفی شد

درمجموع، اپلیکیشن بلواسکای تا حد زیادی شبیه به توییتر به‌نظر می‌رسد؛ هرچند هنوز قابلیت‌های پیشرفته‌ای مثل List را ندارد. قابلیت اصلی این پلتفرم پروتکلی موسوم به AT و هدف آن غیرمتمرکزسازی شبکه‌های اجتماعی است. با‌این‌حال، اپلیکیشن‌هایی مثل Mastodon هم با پروتکل ActivityPub در همین زمینه مشغول به فعالیت شده‌اند و مشخص نیست که بلواسکای چقدر در مسیر آینده خود موفق خواهد بود. فعلاً اطلاعاتی درباره زمان عرضه عمومی بلواسکای یا انتشار آن روی سایر پلتفرم‌ها منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره شبکه اجتماعی جدید بنیانگذار توییتر به نام بلواسکای چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |






ارسال نظر