coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

قوانین فضای مجازی باید اصلاح شوند

یک پژوهشگر حوزه حکمرانی فضای مجازی ضمن تاکید بر لزوم اصلاح قوانین فضای مجازی بیان داشت که شورای عالی فضای مجازی باید مرکز فرماندهی سایبری باشد.

«احسان کیانخواه»، پژوهشگر حوزه حکمرانی فضای مجازی طی گفتگویی با خبرگزاری مهر ضمن اشاره به تعیین دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی، به انتظارات جامعه و فعالان حوزه فضای مجازی از این بخش پرداخت: «شورای عالی فضای مجازی باید نقطه کانونی در تصمیم گیری‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی باشد و اصلی‌ترین کاری که دبیر باید انجام دهد شکل‌دهی به این اقتدار ساختاری در دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های متنوع مجازی اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست، دیپلماسی و حوزه‌های فناورانه است.»

این پژوهشگر فضای مجازی ضمن اشاره به معرفی دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی اعلام داشت: «توقعی که از این جایگاه می‌رود، نگرش حکمی در حل مسائل است. حکمت غرق نشدن در ظاهر و پوسته و دستیابی به ذات پدیده و فهم حقیقت شیء است. مرکز ملی فضای مجازی دستگاه اجرایی و دوره‌ای نیست. جایگاهی است که باید برای نظام و نظام‌سازی بماند، رشد یابد و بنیان‌ها را درون‌زا کند.»

وی در مورد ماهیت فضای سایبری اضافه کرد: «سایبر با فرهنگ و ارزش درهم تنیده شده است. ساحت عالم‌گون سایبری ساحتی عظیم و گره خورده با حالات و عوالم فردی و اجتماعی جامعه است لذا ساخت سایبری به جهادی حکمت بنیان نیاز دارد.»

او صحبت‌های خود را در این مورد به این شرح ادامه داد: «فضای سایبری به مثابه ظرفی برای تمدن آینده است ما باید بتوانیم در راستای تمدن سازی از فضای سایبری استفاده کنیم.»

او در ادامه افزود: «لازمه این کار رصد و اکتشاف تحولات آینده با نگاه مبتنی بر پیشرفت است. باید ساختارها را با هم هماهنگ و یک همراهی و همگامی منسجمی در همه دستگاه‌های اجرایی ایجاد کرد. همچنین رصد و ساخت آینده‌ای مبتنی بر ارزش‌های خودمان باید مد نظر قرار گیرد.»

کیانخواه در قسمتی دیگر درباره ساختار مرکز ملی فضای مجازی بیان داشت: «ساختار معاونت‌های مرکز گویای عملیات واقعی مرکز است درنتیجه ساختار سازمانی مرکز باید اصلاح شود و دوم اینکه مرکز به یک مجموعه پژوهشی چابک برای عمل نیاز دارد. نکته سوم این است که مرکز باید مرجع تمام ساختارها و دستگاه‌های خصوصی، عمومی و دولتی در راستای رسیدن به سرآمدی باشد.»

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: ایستادن در برابر فضای مجازی از هیچ حکومتی برنمی‌آید!

لزوم اصلاح قوانین فضای مجازی

پژوهشگر فضای مجازی در مورد قوانین فضای مجازی و شورا و مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد: «از همه موثرین و نخبگان حوزه فناوری اطلاعات و فضای سایبری باید استفاده شود. لازمه ساخت آینده، شکل دهی به این جمع‌ها است و دبیر باید بتواند با جمع‌های مختلف ارتباط برقرار کند و در تصمیماتش نظر دیگران را مؤثر بداند.»

قوانین فضای مجازی

وی در ادامه افزود: «هماهنگی با بخش خصوصی و دولتی باید برقرار باشد و مهمترین مساله این است که فضای سایبر، صرفاً فناوری اطلاعات نیست. دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی باید به این نکات توجه کند و از نگرش‌های بخشی جلوگیری کند.»

کیانخواه ضمن تاکید بر اینکه باید همه مقررات و قوانین فضای مجازی در جهت مصوبات شورا باشد و این مرکز به عنوان فرماندهی سایبری کشور به حساب آید، اظهار کرد: «قوه مجریه و قوه قضائیه باید همه ساختارها و دستورالعمل‌هایشان را به نفع اجرایی شدن مصوبات شورای عالی اصلاح و پایش کنند؛ موضوعی که در آن غفلت شده است. یعنی مجلس بودجه تصویب می‌کند اما همچنان نگاهش، نگاه بخشی است لذا قوانین باید به نفع مصوبات شورا اصلاح شود.»

این پژوهشگر فضای مجازی در پایان خاطرنشان کرد: «تصویری روشن از آینده سایبری ایران نداریم یعنی نمی‌دانیم به کدام سمت پیش می‌رویم. در حالی که آینده باید مبتنی بر ارزش‌هایمان بازآرایی شود. ما نه آینده مشخصی داریم و نه فناوری که می‌سازیم گویای ارزش‌های ما است.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص لزوم اصلاح قوانین فضای مجازی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر