فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

یارانه معیشتی رمضان 1402 ؛ آیا امسال خبری از یارانه رمضان خواهد بود؟

سال گذشته دولت سیزدهم طرحی برای پرداخت یارانه معیشتی به حساب 11 میلیون نفر معرفی کرد. اما آیا امسال هم شاهد واریز یارانه معیشتی رمضان 1402 خواهیم بود؟ جدیدترین اظهارات سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها را در این مطلب بخوانید.

در شرایطی که ماه رمضان 1402 آغاز شده و با ایام نوروز هم مقارن شده، پرسش بسیاری از افراد احتمال واریز یارانه معیشتی رمضان 1402 است.

بیشتر بخوانید: موافقت مجلس با تخصیص کالابرگ الکترونیکی به اقشار کم درآمد بدون کسر از یارانه

مشمولین احتمالی یارانه معیشتی رمضان 1402

ماه رمضان پیشین، به دستور «ابراهیم رئیسی»، رئیس دولت سیزدهم یارانه معیشتی رمضان برای برخی خانوارها واریز شد. مبلغ یارانه معیشتی ماه رمضان در سال 1401 به میزان 150 هزار تومان بود که به ازای هر نفر از اعضای خانواده در حساب سرپرست خانوار قابل دریافت بود. لازم به ذکر است که یارانه رمضان گذشته به بیش از 11 میلیون خانوار تعلق گرفت.

یارانه معیشتی رمضان 1402
یارانه معیشتی ویژه رمضان 1402

به‌هرحال تاکنون دولت خبری در راستای واریز یارانه معیشتی رمضان اعلام نکرده و احتمالا یارانه‌بگیران در همان تاریخ 20 فروردین‌ماه سال 1402 تنها همان یارانه نقدی را دریافت کنند. گفتنی است که آخرین یارانه سال جاری هم در تاریخ 20 اسفندماه واریز شد.

با اینکه فعلاً هیچگونه اظهار نظری از مقامات دولتی، مبنی بر واریز یارانه معیشتی رمضان 1402 صورت نگرفته است، اما اگر دولت همچین قصدی را مانند سال گذشته داشته باشد، چه کسانی مشمول این یارانه کمک معیشتی خواهند بود؟

سال پیش یارانه کمک معیشتی به اقشار کم‌درآمد و در دو مرحله 22 بهمن و نوروز برای دهک‌های اول تا چهارم و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تعلق گرفت. شایان توجه است که یارانه معیشتی رمضان گذشته نیز به حساب سرپرستان خانوارها واریز شد، که آن هم بیشتر دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند، را شامل می‌شد.

بنابراین مطابق با این توضیحات یارانه‌بگیران باید در انتظار همان یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی باشند. کسانی که در دهک اول تا سوم قرار بگیرند، به ازای هر نفر 400 هزار تومان دریافت خواهند کرد. خانوارهای دهک‌های چهارم تا نهم هم از مبلغ 300 هزار تومان به ازای هر نفر برخوردار خواهند شد. تفاوت یارانه امسال خانوارها این بوده که امکان استفاده از کالابرگ به جای یارانه نقدی وجود دارد.

یارانه معیشتی رمضان 1402

دولت به‌منظور حمایت از سبد غذایی طرح کالابرگ الکترونیکی را به اجرا درآورده است. طرح کالابرگ تا به امروز در چهار استان قزوین، هرمزگان، گیلان و مرکزی به به صورت آزمایشی اجرا شده است. این طرح شامل 10 قلم کالا از جمله شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، روغن، ماکارونی، روغن، مرغ و تخم‌مرغ خواهد شد.

طبق مسئولان وزارت کار، تاکنون بیش از 30 هزار فروشگاه در کشور به سامانه کالابرگ متصل شده و یارانه‌بگیران امکان خریداری کالاهای مذکور را یک ماه زودتر از واریز یارانه نقدی خواهند داشت.

گفتنی است در صورتی که سرپرست خانوار از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی بهره ببرد، دیگر امکان دریافت یارانه نقدی به طور کامل وجود ندارد. به عبارتی افراد به هر میزانی که از کالابرگ بهره ببرند، به همان میزان نیز از یارانه نقدی آن‌ها کسر خواهد شد.

پرداخت یارانه معیشتی ویژه رمضان تکذیب شد [+بروزرسانی 6 فروردین 1402]

طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در خصوص شایعات مربوط به پرداخت یارانه معیشتی رمضان 1402 و خبر پرداخت 150 هزار تومان یارانه ویژه رمضان به دستور ابراهیم رئیسی گفت: «این خبر مورد تایید نیست و هیچ یارانه اضافه‌ای برای ماه رمضان پرداخت نخواهد شد.»

این اظهارات خانم حسینی مربوط به خبری است که اخیرا پخش شده و به دستور رئیس جمهور برای پرداخت 150 هزار تومان یارانه مخصوص ماه رمضان اشاره دارد. اما به نظر می‌رسد این خبر مربوط به فروردین 1401 است و به اشتباه در فضای مجازی به عنوان یک خبر جدید در حال انتشار است. حسینی افزود:

یارانه پرداختی مربوط به فروردین ماه نیز در موعد مربوط به خود پرداخت خواهد شد. سعی بر این است که پرداخت یارانه‌ها همواره در موعد مشخصی انجام شود و 20 هر ماه زمانی است که مشخص شده است.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه در خصوص یارانه بگیران جدید گفت: «تا آخرین روز سال نیز ثبت‌نام افراد جدید و بررسی اعتراض افرادی که به دهک‌بندی خود اعتراض داشتند فعال بود و در حال حاضر نیز فعال است، در نتیجه  هر ماه افرادی به جمع یارانه‌بگیران اضافه می‌شوند.»

بیشتر بخوانید: 

دیدگاه شما در خصوص اعطای یارانه معیشتی رمضان 1402 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (9 نظر)

  سلام ببخشید نوشتید 22،بهمن 1401 یارانه معیشتی به مشمولین نهادهای حمایتی دادند؟؟؟ خیر. چیزی واریز نشد..
  حالا برای ماه رمضان امسال؟؟ بعید میدانم چون هنوز معوقات 1401 بهزیستی هم واریز نشده.ما اما امیدواریم امروز 28 اسفند 1401 معوقات بهزیستی و عیدی مددجویان واریز بشه…

  پاسخ

  مسئولان ذره ای بفکر مردم نیستند بخدا کارچندساعته که دهکهای اول تاچهارم که مستحق ترین افراد جامعه واز افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز واجب ترند دهکاول تاچهارم که حقوق وشغل ودرآمد وسهام عدالت ندارند روباهمون اطلاعات یارانه وحسابهای در اختیار دولت صاحب سهام وسود یکجای 15 سال انتظار ودروغ شنیدن را بدهید دولت وظیفه دارد سقف یارانه را درهرمناسبت ولادت وعید مخصوصا عید نوروز وماه رمضان یارانه نقدی400تومانی را به دهکهای یک تاچهار که حقوق وشغلی ندارند بپردازد تا ذره ای ازحقشان را داده باشد کارمند وکارگر وبازنشسته وکسبه وحتی کمیته ای وبهزیستی حقوق ومزایا وعیدی و…دارند دولت درخواب غفلت وناآگاه باید بیشتر خدمات وکمکهارو به قشری که کمترین درآمد وفاقد شغل وحقوق ودرآمد هستند اختصاص دهد وبیشترازاین خشم ونفرت مردم روبجان نخرد همه طرح های کمکی دولت مال کارمند وکارگر وبازنشسته وکسبه وکمینه وبهزیستی است که همگی حداقل هارو دارند کمی تدبیر وتدبر وتعقل وتخصص وعدالت وانصاف داشته باشید

  پاسخ

  اقایان دولتی یک یارانه میخواهیدهیدمثلآدام بدهیدیعنیچه عیدی صدهزارت یارانه عیشتیپنجاه هزرت یارانه چهلوپنجهزارت این فرداواریزمیششه این اول عیداین روززناینیکیماه رمضان خواسته باشیدبرداشتکنیدنمیتونید اینحرفای شما همهاش بی ارزاش استاینقدرخطنشونبخاطریهیارانه نکشیدمردمایران همگی مدیون دکترمحمود احمدی نزادهستن وهیچوقت فراموش نمیکنندکه او خانواده های آرزویخونه دارشدن داشتن همگیشون خونه دارشدن حالا هیچ خانواده قادربه خرید یک خونه 60نیست ویکستگا خودرو پراید که وزنش به پانصدکیلونمیرسدپس زدن دکتراحمدینژاد عواقبش اینه مردم یکماه نون غرضی میگیرن بهد ضمانتش اینکه هرمقع یارانه هاواریزکنندکشورهای عربی هیچ گدایی نداره درصورتیکه 70درصدمردم ایران تکدی گری میکنند ما مردم چیزی برای باخت نداریم وترس به دل راه نمیدهیم ولی اینحکومت شماروحانیون لباسشون فرق میکنه حقوقشون مشخص نیست زنگیشون فرزنانشون فرق میکنه همه چی مال اون است بخاطرهمین تازه براشونممبرگذاشتن که مشخص باشه که اون ازمابقی مردم بالاترند درصورتیکه من آدمهای بزرک پولدارقدرتمندنمیتونم ببینم ولی آدامی ضعیف میبینم حتی به کوچکیمورچه پس برای مامعجزه نکنیدیارنه ها هم رابه حساب روحانیونواریزکنیدچون گدایی حتی ازغریبه هاارزشش بیشترتاازشما خون مردم کم کم میمکید ببینم آخرقبرشماهم بامافرق میکنه یانه حتمابهعرض مسولین برسه عقل منازهمه شمانخبگانروحانیون نمایندهایمجلس خیلی بالاترهرجی بیشترداشته باشیدتویقبرکمترمیتونی نفس بکشی

  پاسخ

  یارانه رمضان برا سی میلیون نفر که بیمه ندارند امسال همچون پارسال نمی‌دهد دولت؟

  پاسخ

  سلام مشکل مردم خیلی بیشتر واریز نفری 150هزارتومان است چرا اینقدر سطحی به امور نگاه میکنیم وقتی یک کیلو مرغ شده80تومان دیگه چه توقعی از این پولا میشه داشت تورم وبیکاری وبیخیالی مسولین باید حل بشه چرا هرکی رومیزارن مدیر دزدی میکنه چرا باید شرکت نفت واداره بندر وکشنیرانی و…حقوق نجومی بگیرن ویک کارگر ساده زیر هشت ملیون مگه نمیگید خط فقر زیربیست ملیونه چرا اینقدر تبعیض وفرق بین افراد جامه هست وهزاران چرا که جواب ندارن وساام

  پاسخ

  این یارانه بی عدالتی هست من و برادر و باجناقم همکار هستیم و با هم کار میکنیم از هر وقت یادم میاد با هم سرکار بودیم و حقوقمان یکی بوده
  همون ماشینی که اونا دارن منم دارم و تعداد فرزندامون هم مثل هم هستن
  چرا اونا دهک 1 تا3 هستن و من دهک 5 به خدا بی عدالتی هست
  چند ساله بچه هام مدرسه ای هستن نتونستم براشون لباس فرم تهیه کنم که از این و از اون میگرفتم و میپوشیدن سه تا بچه مدرسه ای دارم و یک بچه شیرخوار
  لطفا تجدید نظر بفرمایید در خصوص دهک بندی ها

  پاسخ

  من کارگر هستم و 4 فرزند دارم تمام دارایی من یک ماشین پراید مدل 98 هست نه خونه ای نه ملکی….
  چرا باید جزو دهک 5 باشم و آشناهایی دارم که کارمند هست و دوتا ماشین گران قیمت دارن و خونه و ملک و آب و ماشین سنگین اونا دهک 1 تا 3 هستن
  بچه هاش بهترین امکانات رو دارن ولی بچه های من در حسرت کوچک ترین چیزا

  پاسخ

  چی میشد؟ از دولت چیزی کم میشد

  پاسخ

  سلام تو رو خدا ی نفر کمکمون کنه.دیگه پول نون نداریم برا بچه هامون .التماس میکنم برای خریدن ی نون کمکمون کنید اسم من مرتضاست 6104337929417309

  پاسخ