coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

نحوه کارکرد موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل به نمایش گذاشته شد

در کنفرانس I/O 2023 که شب گذشته برگزار شد، موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل به نمایش گذاشته شد.

نحوه کارکرد موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل شب گذشته در مراسم I/O 2023 به نمایش گذاشته شد. گوگل بعد از معرفی بینگ جدید مایکروسافت که مجهزبه هوش مصنوعی ادغام شده غول نرم‌افزاری جهان با ChatGPT بود به شدت احساس خطر می‌کرد و برای اینکه بتواند از رقیب دیرینه خود عقب نماند، چت‌بات هوش مصنوعی بارد را معرفی کرد. چت‌باتی که مشکلاتی داشت. اما گوگل در مراسم شب گذشته خود جلوه‌هایی از حضور قدرتمندانه خود در حوزه هوش مصنوعی در آینده را به نمایش گذاشت.

بیشتر بخوانید: نسخه عمومی چت بات گوگل بارد با پشتیبانی از زبان فارسی به زودی عرضه خواهد شد

موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

گوگل بالاخره به انتظارات پاسخ داد و تجربه‌ جدید موتور جست‌وجوی خود را در رویداد Google IO 2023 به‌نمایش گذاشت؛ آینده‌ موتور جست‌وجوی گوگل در گرو هوش مصنوعی است؛ اما نه آن‌طور که تصور می‌کنید.

غول دنیای جست‌وجو با وجود آنکه هم‌اکنون در حال توسعه‌ چت‌بات بارد است؛ اما به‌اندازه‌ رقبا، به چت‌بات‌ها علاقه‌‌ چندانی ندارد و به تبدیل صفحه‌ نتایج جست‌وجویش به چیزی شبیه به ChatGPT نیز تمایلی نشان نمی‌دهد، در عوض می‌خواهد AI را در دل نتایج جست‌وجو جای دهد.

لیز راید، قائم‌مقام واحد جست‌وجو در گوگل، برای نمایش قابلیت‌های AI در موتور جست‌وجوی گوگل، داخل باکس جست‌وجوی گوگل تایپ کرد که «چرا نان خمیرترش به این اندازه محبوب است؟»؛ موتور گوگل بلافاصله نتایج عادی مرتبط با این سؤال را بارگذاری کرد؛ اما بالای نتایج، قسمتی نیز به‌نمایش درآمد که پاسخ AI به سؤال راید را به‌صورت خلاصه در دل خود داشت، سمت راست توضیحات AI، سه لینک دیده می‌شد که پاسخ تولیدشده را «تأیید می‌کنند».

گوگل پاسخ تولیدشده به‌دست هوش مصنوعی در موتور جست‌وجویش را AI snapshot می‌نامد؛ تمام پاسخ‌ها به‌کمک مدل‌های بزرگ زبانی خود گوگل و با استفاده از منابع موجود در اینترنت تولید می‌شوند. لیز راید در ادامه روی آیکونی در گوشه‌ سمت راست AI snapshot کلیک کرد که به‌موجب آن، پاسخ تولیدشده، جمله به جمله از هم جدا شدند و زیر هریک از جملات، لینک منبع آن‌ها به‌نمایش درآمد.

موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

قابلیت دیگری که در Google IO به نمایش درآمد، به جست‌وجوی محصول مربوط می‌شد. لیز راید برای نمایش قابلیت جست‌وجوی محصول، عبارت «بهترین اسپیکرهای بلوتوث برای استفاده در ساحل» را جست‌وجو کرد. این بار در کنار نتایج مرسوم جست‌وجو، ویژگی‌های کلیدی اسپیکر بلوتوثی خوب به‌همراه سه لینک به راهنماهای خرید وب‌سایت‌های مختلف و چند گزینه‌ جذاب برای خرید به‌نمایش درآمد.

در رویداد Google IO 2023، صفحه‌ نتایج گوگل را با ظاهری تازه دیدیم؛ طرحی رنگارنگ و با محوریت هوش مصنوعی که پیش‌تر تجربه نکرده‌ایم؛ در صفحه‌ نتایج جدید به‌ویژه در نسخه‌ موبایل، AI snapshot تقریباً کل صفحه‌ اول را اشغال می‌کند. موتور جست‌وجوی گوگل اکنون از چند مدل بزرگ زبانی پیشرفته‌ گوگل از جمله مدل چندمنظوره و جدید PaLM2 و Multitask Unified Model قدرت می‌گیرد.

موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

باید به چند نکته توجه داشته باشید؛ در حال حاضر برای دسترسی به پاسخ‌های AI، باید در برنامه‌ای موسوم به Search Generative Experience عضویت داشته باشید؛ SGE در واقع بخشی از برنامه‌ جدید دیگری به‌نام Search Labs است. از سوی دیگر، تمام جست‌وجوها به پاسخ‌های AI ختم نخواهند شد، این پاسخ‌ها زمانی به‌نمایش درمی‌آیند که الگوریتم گوگل، وجود آن‌ها را ضروری تشخیص دهد؛ به‌عنوان مثال گوگل ترجیح می‌دهد که در موضوعات حساسی نظیر پزشکی یا مالی، فعلا پاسخ‌های AI را نشان ندهد.

در شرایطی که چت‌بات‌هایی مثل بینگ و ChatGPT بر سر زبان‌ها افتاده‌اند، گوگل هدف کاملا متفاوتی را با موتور جست‌وجویش در پیش گرفته است، سران مانتین‌ویو نمی‌خواهند تا موتور جست‌وجویشان دارای شخصیت باشد و کاربر ساعت‌ها با او صحبت کند؛ گوگل می‌خواهد موتور جست‌وجویش با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، نقش یک «دستیار کتابخانه» را ایفا کند که با تجمیع انبوهی از داده‌ها، پاسخ سؤالات کاربر به‌صورت سرراست و کوتاه پاسخ دهد.

موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل معرفی شد
موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

در رویداد Google IO 2023، درباره‌ تبلیغات داخل SGE صحبتی به‌میان نیامد؛ گوگل در حال‌حاضر روی نحوه‌ نمایش تبلیغات در دل پاسخ‌های تولیدی AI کار می‌کند؛ اما مطمئن باشید که برای آنکه هوش مصنوعی در موتور جست‌وجوی گوگل آینده‌ای داشته باشد، این شرکت باید تبلیغات را به اسنپ‌شات‌های هوش مصنوعی اضافه کند.

صف انتظار برای دسترسی به هوش مصنوعی مولد در Google Search از امروز در اپلیکیشن Google و صفحه‌ی Google.com روی مرورگر کروم آغاز می‌شود و نخستین کاربران آزمایشی طی هفته‌های آتی پذیرش خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی گوگل چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر