فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

برای نخستین بار یک ربات انسان نما به عنوان نگهبان به کار گرفته شد [+فیلم]

بکارگیری ربات انسان نما به عنوان نگهبان ایده‌ای بسیار جالب است که شاید باورتان نشود ولی غیر از نگهبانی کارهای دیگری نیز از این ربات جدید برمی‌آید!

شرکت 1X توانست برای نخستین بار یک ربات انسان نما را معرفی کرده است که علی‌رغم نگهبانی قادر به انجام فعالیت‌های پرستاری نیز است. این ربات هوشمند هم‌اکنون در آمریکا و اروپا کار خود را شروع کرده و ظاهراً فراتر از پیش‌بینی‌ها نیز ظاهر شده است. جالب است بدانید که یکی از سرمایه‌گذارهای شرکت 1X برای ساخت ربات هوشمند خود، شرکت OpenAI به‌عنوان خالق چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT است.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: ویدیو جدیدی از ربات انسان نمای تسلا در حال راه رفتن منتشر شد [+فیلم]

استفاده از ربات انسان نما به عنوان نگهبان

شرکت 1X، زودتر از تسلا، اولین ربات انسان‌نمای واقعی را وارد بازار کرده است. این ربات با نام EVE درحال‌حاضر در دو منطقه صنعتی به‌عنوان نگهبان مشغول به‌کار است و برخلاف بسیاری از ربات‌های امنیتی سر، چهره و دو دست دارد و می‌تواند به‌طور خودکار حرکت کند.

این ربات‌ها درواقع تحت نظارت مسئولان امنیتی شرکت‌ها قرار دارند. به‌عبارت دیگر، ربات‌های EVE در این مناطق صنعتی در نروژ و دالاس آمریکا گشت می‌زنند و اگر با مشکلی روبه‌رو شوند، می‌توانند این امکان را برای مأموران حراست بدهند تا آن‌ها از طریق واقعیت مجازی مسئله را برطرف کنند.

کاربردهای دیگر ربات انسان‌نمای EVE

«برنت بورنیچ»، مدیرعامل و بنیان‌گذار 1X، می‌گوید این ربات به‌شما اجازه می‌دهد تا درصورت بروز مشکل، در عرض چند ثانیه در محل حاضر باشید. او همچنین باور دارد که EVE می‌تواند به‌زودی به‌عنوان پرستار افراد سالمند مشغول به‌کار شود.

بورنیچ توضیح می‌دهد:

ما هدف بزرگی در سر داریم. می‌خواهیم مشکل کمبود نیرو را برطرف کنیم. می‌دانیم که‌چطور باید این مسئله را حل کنیم، اما به‌داده‌های زیادی نیاز داریم. فکر می‌کنم در آینده جامعه کاملاً متفاوتی خواهیم داشت که‌در آن دیگر به‌کمبود نیرو فکر نخواهیم کرد.

مدیرعامل 1X باور دارد که می‌توانیم تا 5 الی 10 سال دیگر به‌آن نقطه برسیم. البته این اتفاق در شرایطی می‌افتد که‌مانع بزرگی در سر راه توسعه به‌وجود نیاید. ربات‌های غیرانسان‌نما پیش‌تر هم در صنایع مختلف به‌کار گرفته شده بودند، اما ربات‌های انسان‌نما به‌تازگی موردتوجه قرار گرفته‌اند.

استفاده از ربات انسان نما به عنوان نگهبان

بورنیچ می‌گوید: «نسل‌های قبلی ربات‌های انسان‌نما در آزمایشگاه فعال شدند، اما به‌جهان واقعی نیامده بودند.» به‌نظر او:

استفاده از این ربات‌ها برای نگهبانی منطقی است، چون از نظر وظایف پیچیدگی کمتری دارند. ربات EVE فعلاً با چرخ راه می‌رود، اما این شرکت مشغول کار روی ربات دیگری به‌نام NEO است که می‌تواند مثل انسان‌ها با دو پا حرکت کند.

از آنجایی که OpenAI در 1X سرمایه‌گذاری کرده است، این کمپانی می‌تواند به فناوری‌های OpenAI دسترسی زودهنگام داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ به‌کار گرفتن ربات انسان نما به عنوان نگهبان چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر