OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تماشا کنید: این سگ رباتیک بدون هیچ آموزشی راه رفتن را آغاز کرد! [+ویدیو]

این سگ رباتیک که در ویدئوی زیر خواهید دید، بدون هیچ آموزش و یا برنامه‌نویسی خاصی شروع به راه رفتن کرد.

در یک ویدئوی عجیب که اخیراً در فضای مجازی منتشر شده است می‌بینیم که یک سگ رباتیک بدون هیچ آموزشی و یا شاید هم بدون هیچ برنامه‌نویسی خاصی راه رفتن را آغاز می‌کند. دانشمندان در نظر دارند که در آینده کارهای زیادی را برای این سگ خودآموز برنامه‌ریزی کنند. کارهایی مانند بازی کردن یا یادگیری ارتباطات کلامی که از عهده این ربات هوشمند برمی‌آید.

بیشتر بخوانید: سگ رباتیک سخنگوی بوستون داینامیکس معرفی شد [+فیلم]

این سگ رباتیک هوشمند همه را شگفت زده کرد

یک سگ رباتیک، راه رفتن، غلت زدن و عبور از موانع را تنها پس از یک ساعت سعی و خطا می‌آموزد. دانشمندان امیدوارند در نهایت به این ربات خودآموز یاد دهند که بازی کند و از دستورات کلامی اطاعت کند. در ویدئویی که توسط محققان منتشر شده است، ابتدا این ربات ۴ پایش را در هوا تکان می‌دهد و تقلا می‌کند، اما پس از ۱۰ دقیقه می‌تواند اولین قدم‌های خود را بردارد و تا یک ساعت بعد به‌راحتی راه می‌رود و غلت می‌زند. برخلاف بسیاری از ربات‌ها، این ربات قبلاً در شبیه‌سازی کامپیوتری برنامه‌ریزی نشده بود که چه کاری باید انجام دهد.

این سگ رباتیک هوشمند همه را شگفت زده کرد

دانیجار هافنر، محقق هوش مصنوعی در دانشگاه کالیفرنیا، با همکارانش در پروژه آموزش این ربات با استفاده از یادگیری تقویتی کار می‌کند. هافنر توضیح می‌دهد:

به‌طور معمول، ربات‌ها از طریق مقدار زیادی آزمون و خطا در داخل شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای که بسیار سریعتر از زمان واقعی است، یاد می‌گیرند. پس‌از حل یک چالش مانند ایستادن و راه رفتن در شبیه‌سازی، رفتار آموخته شده بر روی یک ربات فیزیکی اجرا می‌شود. اما شبیه‌سازی‌ها نمی‌توانند پیچیدگی دنیای واقعی را به تصویر بکشند.

این سگ رباتیک هوشمند همه را شگفت زده کرد

این نوع یادگیری ماشینی مربوط به الگوریتم‌های آموزشی با پاداش دادن به آنها برای انجام اقدامات خاصی در محیط خود است. هافنر و همکارانش، از الگوریتمی به نام دریمر (Dreamer) استفاده کردند که از تجربیات گذشته برای ساخت مدلی از دنیای واقعی کار می‌کند و به ربات اجازه می‌دهد محاسبات آزمون و خطا را انجام دهد. پس‌از اینکه این ربات راه رفتن را یاد گرفت، می‌توانست یاد بگیرد که خود را با سایر شرایط کمتر قابل پیش‌بینی سازگار کند. آموزش ربات‌ها برای عملکرد صحیح در دنیای واقعی بسیار چالش برانگیز است.

این سگ رباتیک هوشمند همه را شگفت زده کرد

هافنر می‌گوید:

به‌کارگیری یادگیری تقویتی برای ربات‌ها یک چالش بزرگ است، زیرا ما نمی‌توانیم زمان را در دنیای واقعی افزایش دهیم و شبیه‌سازهای ربات اغلب دنیای واقعی را با دقت کافی ثبت نمی‌کنند. پروژه ما نشان داد که مدل‌های جهانی یادگیری می‌توانند سرعت یادگیری ربات را در دنیای واقعی به شدت افزایش دهند. این دستاورد، ربات‌ها را به حل وظایف پیچیده اتوماسیون، مانند تولید، مونتاژ و حتی عملکرد خودروهای خودران نزدیکتر می‌کند.

در حالی که دریمر نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد، یادگیری یک سخت‌افزار در طول ساعت‌ها باعث سایش ربات خودآموز می‌شود که ممکن است نیاز به مداخله یا تعمیر انسان داشته باشد. علاوه بر این، برای کشف محدودیت‌های دریمر و خطوط پایه با آموزش، به مدت زمان طولانی‌تر و کار بیشتری نیاز است.

هافنر امیدوار است به ربات بیاموزد که چگونه از دستورات گفتاری اطاعت کند و شاید دوربین‌هایی را به این سگ متصل کند تا به او بینایی بدهد. همه اینها به او اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های معمولی سگ‌ها مانند بازی کردن را انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ این سگ رباتیک هوشمند که بدون آموزش راه می‌رود چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر