coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

وزیر کشور:‌ در حال حاضر همه کارت ملی هوشمند را دریافت کرده‌اند!

به گفته وزیر کشور کارت ملی هوشمند برای همه صادر شده است. اما روند دریافت کارت هوشمند ملی یک پروسه طولانی را سپری کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در خبری سال 1399 اعلام کرده بود که 10 میلیون نفر هنوز موفق به دریافت کارت ملی هوشمند خود نشده و این پروسه تا ابتدای دولت سیزدهم نیز بی‌نتیجه مانده بود. اما حالا و براساس اعلام وزیر کشور، همه کارت هوشمند ملی خود را دریافت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: کارت ملی هوشمند و چک صیادی غیرقابل جعل است

مراحل صدور کارت ملی هوشمند به اتمام رسیده است

به گزارش تکراتو و به نقل از پیوست، در سال‌های اخیر صدور کارت ملی به دلیل تحریم‌ها و محدودیت در واردات مواد سازنده کارت با تاخیرهای طولانی‌ای روبرو شد؛ به گونه‌ای که فرد متقاضی کارت ملی هوشمند، بعضا بیش از سه سال از زمان درخواست تا زمان صدور آن باید از رسید ثبت احوال به عنوان ورقه هویتی استفاده می‌کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که در سال ۱۳۹۹ منتشر شد اعلام کرده بود: «هرچند بیش از ۱۰ سال از صدور کارت ملی هوشمند می‌گذرد اما هنوز ۱۰ میلیون نفر از کسانی که برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کرده‌اند، کارت خود را دریافت نکرده‌اند و در آن گزارش تخمین زده می‌شد حدود 5 میلیون نفر نیز هنوز اقدامی برای دریافت کارت هوشمند ملی نکرده‌اند.»

تخمینی که بعدتر با اعلام رئیس سازمان ثبت احوال کشور درست از آب درآمد. هاشم کارگر، بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد:

همچنان ۵ میلیون و سیصد هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت‌نام نکرده‌اند و از ۱۰ میلیون کارت هوشمند معوقه بیش‌از ۹ میلیون کارت صادر شده است.

مراحل صدور کارت ملی هوشمند به اتمام رسیده است

بر اساس آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۱۳۹۹ اعلام کرده بود، تا آن زمان از مجموع ۶۲ و نیم میلیون نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند، حدود ۵۸ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند و از این تعداد نیز برای ۴۸ میلیون نفر کارت صادر شده است.

بنابراین با توجه به گفته امروز وزیر کشور، می‌توان نتیجه گرفت که چهار میلیون از ۱۰ میلیون کارت صادر نشده که متقاضیان آن ثبت‌نام خود را تا قبل از سال ۹۹ انجام داده بودند، در سال پایانی دولت روحانی صادر شد و شش میلیون باقی‌مانده حد فاصل سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ به دست متقاضیان رسید.

وحیدی امروز در گفت‌‌وگو با خبرگزاری خانه ملت اعلام کرده بود که: «اکنون بحث این است که شروع کنیم، کارت‌های قدیمی که نیاز است، از نو صادر کنیم و کسانی که از قبل کارت ملی داشتند و نیاز است تمدید شود، اتفاق بیافتد که این موضوع در دستورکار است.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون هیچ فردی نیست که کارت ملی نداشته باشد، بیان کرد:

می‌توان گفت همه کارت ملی خود را دریافت کردند؛ اگر موارد نادری وجود داشته باشد به ثبت احوال مراجعه کنند اما تقریبا همه کارت ملی خود را دریافت کردند.

وزیر کشور دی ماه سال گذشته در پاسخ به سوال پیوست، گفته بود: «حدود ۱۰ میلیون عقب‌ماندگی در صدور کارت ملی هوشمند وجود داشت که تاکنون حدود هشت میلیون کارت ملی هوشمند صادر شده است. امیدواریم تا آخر سال مابقی کارت‌های هوشمند نیز صادر شود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص اتمام مراحل صدور کارت ملی هوشمند چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر