;
coinex

کشف یک شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله در سوئد

دانشمندان با بررسی شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله در نظر دارند تا اطلاعاتی را از منظومه شمسی اولیه بدست آوردند. این شهاب‌سنگ 3 سال پیش به زمین برخورد کرد.

سال 2020 یک تکه شهاب‌سنگ از یک انفجاز آتشین به منطقه‌ای در کشور سوئد سقوط کرد. دانشمندان از آن زمان در حال بررسی هستند و گفته شده که این شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله مربوط به دوران منظومه شمسی اولیه است و هنوز هم بررسی‌ها برای کشف اسرار آن ادامه دارد. دانشمندان اعتقاد دارند که این شهاب‌سنگ فلزی قطعاتی از هسته‌های فلزی مذاب در قلب سیاره‌های کوچک است.

بیشتر بخوانید: این شهاب سنگ باستانی مربوط به عصر پیدایش منظومه شمسی است! [+عکس]

کشف یک شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله در سوئد

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، دانشمندان یک شهاب‌سنگ آهنی کمیاب را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که جرم سیارک مادر آن پیش از برخورد به زمین در چه مداری بوده است. این اولین شهاب‌سنگ آهنی است که چنین مداری برای آن محاسبه می‌شود.

این سنگ فضایی به‌طول ۳۰ سانتی‌متر و وزن ۱۴ کیلوگرم، پس از انفجار یک گوی آتشین بر فراز سوئد در سال ۲۰۲۰ به‌زمین سقوط کرد. شهاب‌سنگ‌های آهنی از این دست فقط حدود دو درصد از سنگ‌های فضایی را تشکیل می‌دهند که به سطح زمین می‌رسند. بنابراین، این جرم فضایی به نمونه‌ای کمیاب و ارزشمند برای پژوهشگران تبدیل شد.

کشف یک شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله در سوئد

اعتقاد بر این است که شهاب‌سنگ‌های آهنی، قطعاتی از هسته‌های فلزی مذاب در قلب سیاره‌های کوچک هستند که حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش وجود داشته‌اند. بسیاری از این اجرام در آن زمان به‌هم پیوستند تا سیارات منظومه شمسی از جمله زمین را تشکیل دهند. به‌گفته اعضای گروه پژوهشی، مطالعه شهاب‌سنگ‌هایی از این دست می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد وضعیت منظومه شمسی در مراحل اولیه آن و انواع عناصری که نهایتاً در سیارات گنجانده شده‌اند، ارائه دهد.

«جااکو ویسوری»(Jaakko Visuri) تحلیلگر شبکه «فینیش فایربال نتوورک»(Finnish Fireball Network) و «انجمن نجوم اورسا»(Ursa Astronomical Association) فنلاند گفت:

زمانی که یک گوی آتشین در هفتم نوامبر ۲۰۲۰ بر فراز سوئد منفجر شد، یک فرصت عالی را برای پژوهش پدید آورد و به اولین شهاب‌سنگ آهنی تبدیل شد که امکان تعیین مسیر آن پیش از ورود به اتمسفر وجود دارد. این یک فرصت منحصربه‌فرد را برای مطالعه مکانیسم انتقال شهاب‌سنگ‌های آهنی و جستجوی مخازن غنی از آهن در منظومه شمسی به ما ارائه داد.

گروهی از ستاره‌شناسان اوکراینی به سرپرستی «ایرینا بلسکایا» (Irina Belskaya) رئیس گروه فیزیک سیارک‌ها و دنباله‌دارها در موسسه نجوم «دانشگاه ملی خارکوف» (Kharkiv National University)، از این فرصت استفاده کردند. این تحقیقات به‌عنوان بخشی از پروژه‌ای انجام گرفت که در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و به مطالعه سیارک‌های غنی از فلز پرداخت که پیکره اصلی شهاب‌سنگ‌های آهنی هستند.

«ماریا گریتسویچ» (Maraia Gritsevich) پژوهشگر «موسسه پژوهش‌های جغرافیایی فنلاند»(FGI) گفت: «این کشف برای اولین‌بار یک مسیر مستند را در مورد یک شهاب‌سنگ آهنی ارائه می‌دهد که فرود رکوردشکن یک گوی آتشین را تنها در ۱۱.۴ کیلومتر بالاتر از سطح زمین به نمایش می‌گذارد و همچنین، مسیرهای آسمانی را آشکار می‌کند که شهاب‌سنگ پیش از رسیدن به سیاره ما طی کرده است.»

وی افزود:

این دستاورد نه‌تنها بینش‌هایی را در مورد سفر شهاب‌سنگ ارائه می‌دهد، بلکه به درک ما در مورد منشاء و پویایی اجرام فضایی غنی از آهن کمک می‌کند و در نتیجه، بینش ما را نسبت‌به منظومه شمسی، گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌سازد.

کشف یک شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله در سوئد

در میان اطلاعاتی که دانشمندان در مورد این شهاب‌سنگ جمع‌آوری کردند، سرنخ‌هایی در مورد شرایط و فرآیندهایی بود که به شکل‌گیری آن کمک کردند. این سرنخ‌ها می‌توانند به تعیین چگونگی توزیع منابع شیمیایی در منظومه شمسی کمک کنند.

چنین کاری به نوبه خود، به آماده‌سازی ماموریت‌های فضایی آینده برای شکار سیارک‌های غنی از فلز کمک می‌کند که می‌توانند اهداف کاوش‌های فضایی فریبنده باشند.

محاسبه مدار شهاب‌سنگ اصلی، به ترسیم‌کردن تصویری از مکانیک آسمانی در منظومه شمسی اولیه، از جمله تعامل بین اجرام دیگر در حیاط خلوت کیهانی ما و نیروهای گرانشی کمک می‌کند.

به‌علاوه، اعضای این گروه پژوهشی گفتند: «پیش‌بینی بهتر مسیر این جرم فضایی می‌تواند به محدود کردن مدار سایر سیارک‌ها کمک کند و پیامدهایی را برای دفاع سیاره‌ای داشته باشد. بدین ترتیب، این سنگ فضایی کوچک غنی از آهن می‌تواند به پله‌ای برای رسیدن به علوم فضایی آینده تبدیل شود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص کشف یک شهاب‌سنگ 4.5 میلیارد ساله چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    سلام من یک کارگرم ک چند وقته سرگذر کار بهم نمیخوره ب ماه محرم قسم ی کولر ندارم به امام حسین ع دوتا بچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهرا ع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتر جان بچه هاتون مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنیین در حقم اگه واقعا کسی میتونه کمکم کنه دیکس کمر دارم ۵۸۵۹۸۳۱۱۳۸۸۹۰۲۴۸ ش کارت به جون بچه هام کلاه بردار نیستم

    پاسخ