coinex
راهنمای خرید تکراتو

افزایش شدید قیمت خودرو در بازار ؛ بزرگترین علت گرانی خودرو چیست؟ [+جدول مقایسه قیمت‌ها]

با افزایش شدید قیمت خودرو در بازار ولوله‌ای ایجاد شده که گریبان مردم را خواهد گرفت. گرانی خودرو در دی‌ماه چند دلیل دارد که در ادامه نوشته به آنها می‌پردازیم.

مدتی بود که بازار خودرو روندی یکسو را دنبال می‌کرد و قیمت‌ها به حد عادلانه رسیده بودند. کار تا جایی پیش رفت که خرید و فروش خودرو به کمترین حد خود از چند سال پیش رسید و قیمت خودروهای داخلی به شدت کاهش یافته بود. البته پیش‌بینی می‌شد که این روند پایدار نخواهد ماند و دوباره گرانی خودرو باز خواهد گشت. حال این اتفاق افتاده و هم‌اکنون با افزایش شدید قیمت خودرو در بازار مواجه شده‌ایم؛ افزایشی که قیمت برخی خودروها به خصوص خودروهای ساخت داخل را تا چندین درصد افزایش داده و خرید خودرو بازهم برای بسیاری افراد غیرممکن شده است.

بیشتر بخوانید: ایران خودرو تکذیب کرد؛ افزایش قیمت خودرو صحت ندارد

افزایش شدید قیمت خودرو در بازار

افزایش قیمت خودرو نخست در بازار خودروهای داخلی اتفاق افتاد به این صورت که عرضه خودرو از سمت خودروسازان کاهش یافت و قیمت کارخانه ای خودروها نیز افزایش را تجربه کرد. مالکین خودروهای وارداتی نیز پس از تحویل خودرو خود، آنها را با قیمت‌های فضایی به فروش گذاشته و همین موارد تا حدی موجب افزایش بهای خودرو در بازار شده است. این روند درنهایت خودروهای مونتاژی را هم به گرداب گرانی کشاند.

جدول مقایسه قیمت خودرو در آذر و دی 1402

خودرو قیمت آذر 1402 قیمت دی 1402 میزان افزایش
رانا پلاس 485 میلیون تومان 535 میلیون تومان 10 درصد
پژو پارس TU5 640 میلیون تومان 725 میلیون تومان 13 درصد
ساینا S 350 میلیون تومان 396 میلیون تومان 13 درصد
سورن پلاس 575 میلیون تومان 622 میلیون تومان 8 درصد
ام وی ام X33 کراس اتوماتیک 925 میلیون تومان یک میلیارد و 100 میلیون تومان 19 درصد
فیدلیتی پرایم 5 نفره یک میلیارد و 565 میلیون تومان یک میلیارد و 780 میلیون تومان 14 درصد
هایما S7 پلاس یک میلیارد و 400 میلیون تومان یک میلیارد و 555 میلیون تومان 11 درصد
تیگو 7 پرو یک میلیارد و 670 میلیون تومان یک میلیارد و 810 میلیون تومان 8 درصد
رنو تلیسمان 2018 سه میلیارد و 300 میلیون تومان سه میلیارد و 400 میلیون تومان 3 درصد
کیا سراتو 2018 دو میلیارد و 780 میلیون تومان سه میلیارد تومان 8 درصد
تویوتا راو 4 مدل 2018 پنج میلیارد و 500 میلیون تومان پنج میلیارد و 650 میلیون تومان 3 درصد
هیوندای سانتافه 2018 چهار میلیارد و 500 میلیون تومان چهار میلیارد و 770 میلیون تومان 6 درصد

علت افزایش قیمت خودرو چیست؟

همانطور که بالا هم اشاره کردیم علت اصلی افزایش قیمت خودرو به عرضه قطره‌چکانی و بسیار کم خودرو برمی‌گردد. ایران خودرو و سایپا در تابستان و پاییز سال جاری عرضه بسیار محدودی داشتند. این مسئله به خصوص برای سایپا حائزاهمیت است که زیاندهی آن به 2 برابر سرمایه اولیه رسیده است. از طرف دیگر خودروسازان خصوصی نیز عرضه محصولات خود به بازار را بدلیل افزایش تیراژ تولید، محدود کردند. اکثر خودروهای مونتاژی محبوب نیز به صورت نقدی به فروش می‌رسند و همین موضوع باعث می‌شود که خریداران به سمت بازارهای دیگر بروند.

از سمت دیگر مالکین خودروهای وارداتی نیز به دلیل سودطلبی، خودروهای خود را با چندبرابر قیمت به فروش گذاشته و این مسئله نیز افزایش نرخ خودرو را در پی داشته است. مشاهدات برخی شاهدان از مراسم تحویل خودروهای وارداتی نشان می‌دهد که خریدارن، خودروهای خود را با خودروبر به سمت مقصد بردند تا تغییری در کیلومتر آن بوجود نیاید و بتوانند خودرو خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. همین زیاده‌طلبی این افراد منجربه افزایش قیمت خودروهای وارداتی قدیمی از 2018 به قبل شد.

با این حساب حداقل تا آخر سال 1402 روند خودرو افزایشی باقی خواهد ماند و با تحویل خودروهای وارداتی جدید به مشتریان نیز بهای خودرو در بازار بازهم افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر خودروسازان خصوصی و مونتاژی نیز که دراصل با افزایش تیراژ تولید باید محصولات خود را بیشتر به بازار تزریق کنند، روند عکس را پیشه کرده و عرضه خودرو را محدودتر می‌کنند.

افزایش شدید قیمت خودرو در بازار
افزایش شدید قیمت خودرو در بازار

اما در حالت کلی به نظر می‌رسد که زیاده‌خواهی خودروسازان داخلی هم یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خوردو در بازار است و دود این زیاده‌خواهی فقط به چشم آحاد مردم خواهد رفت. به هر صورت باید منتظر ماند و دید که بازار خودرو چگونه پیش می‌رود.

بیشتر بخوانید:

به نظر شما دلایل افزایش قیمت خودرو که در بالا ذکر شد، درست است؟ نظر خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر