coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

کارشناس بازار: علت ناترازی بنزین خودروهای مستهلک است

ناترازی بنزین و عواقبی که به همراه دارد طی چند ساله اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. تا کنون عوامل متعددی به عنوان مسبب این مشکل عنوان شده اما اکنون کارشناس صنعت خودرو خودوهای مستهلک را باعث بوجود آمدن این معظل عنوان کرده است.

مسیح فرزانه، کارشناس صنعت و بازار خودرو در خصوص علت ناترازی بنزین توضیح داد:« در بحث بهینه سازی مصرف سوخت چندین مولفه تاثیر گذار است. یکی از اقدامات موثر در کاهش ناترازی بنزین تقویت صنعت خودروسازی داخلی یعنی بالابردن کیفیت مونتاژ خودرو بویژه در بحث تولید موتور (پیشرانه) و قوای محرکه است که هم باعث کاهش مصرف بنزین و هم کاهش آلودگی هوا در تمام شهرها در دراز مدت می شود.»

بیشتر بخوانید: حقوق بازنشستگان پایان اردیبهشت 40 درصد افزایش می‌یابد

او ادامه داد:« از سوی دیگر تقویت واردات خودروهای خارجی با کیفیت نیز می تواند به ما در رفع معضل ناترازی بنزین کمک کند.غییر نگاه کلان به بخش صنعت خودرو در بخش مونتاژ نیز یکی از اقداماتی است که می توان به وسیله آن تا حدودی این ناترازی را در بلند مدت مرتفع کند.»

این کارشناس خودرو همچنین عنوان کرد:« مامی خودروهای مونتاژی در کشور در حالی چینی شده اند که ۵ سال پیش بخش قابل توجی از این مونتاژی ها خودروهای فرانسوی مثل پژو و رنو وسیتروئن بود که به مراتب از کیفیت بسیار بالاتری از خودروهای کنونی چینی برخوردار بودند، به اضافه اینکه عموم خودروهای مونتاژی چینی موتورهای توربوی بی کیفیتی دارند که با کیفیت پایین سوخت در کشور ناسازگارند و هم موتور را زودتر از موعد مستهلک، هم آلودگی را بالاتر و هم مصرف سوخت را بیشتر می کند و چنین شرایطی سبب رسیدن به رکورد مصرف سوخت بیش از ۱۵۰ میلیون لیتر در روز در کشور شده است.در بحث مونتاژ خودرو هنوز در کشور ما یک بحث عدم تعریف مناسب وجود دارد. سیاست گذاران علاقمند به اجبار این دیکته هستند که ما تولید کننده خودرو هستیم در صورتی که ما مونتاژ کننده هستیم.»

فرزانه در ادامه به راه کار های ارائه شده برای کاهش مصرف سوخت اشاره کرد و گفت:« تولید کننده خودرو باید خودش دارای صنعت، فناوری و تکنولوژی ساخت خودش با قابلییت صادرات باشد.ولی ما صرفاً وارد کننده این سه مولفه هستیم. بحث مونتاژ و واردات دو موضوعی است که هم پوشانی دارد و به کاهش مصرف سوخت کمک می کند.اتفاقی که می تواند در حوزه کاهش مصرف سوخت تاثیر گذار باشد پرداختن به تکنولوژی پیشرانه موتورهای داخلی است. بسیاری از محصولات داخلی ما در کشور با یک پایه موتور یعنی عملاً با یک پیشرانه قدیمی تولید می شوند.»

او در پایان عنوان کرد:« ابتدای ۱۴۰۲ وعده و وعیدهایی در بحث واردات خودرو و افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل داده شده بود که البته در تمامی دولت های گذشته هم بوده ولی هیچکدام از آنها محقق نشده است. بخش عمده ای از مردم عادی ما از خودروهای داخلی ایرانی و بخش دوم عمدتاً چینی استفاده می کنند و بخش اندکی از جامعه از خودروهای وارداتی بهره می برند.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص ناترازی بنزین چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار روز را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر