coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

طرح افزایش حقوق‌ کارگران در دستور کار قرار گرفت

بر اساس اعلام عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ماده ۴۱ قانون کار، برای افزایش حقوق‌ کارگران به میزان تورم مورد بررسی مجدد قرار گرفته است.میثم ظهوریان نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی امروز خبر تدوین طرحی برای اصلاح ماده 41 قاون کار برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم را اعلام کرد.


بیشتر بخوانید:


طرح افزایش حقوق‌ کارگران

او در این باره توضیح داد: «طرح اصلاح ماده 41 قانون کار در سامانه مربوطه بارگزاری شده که پس از این مرحله، برای بررسی و اعلام وصول تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد.»

ظهوریان همچنین عنوان کرد: «این طرح برای اصلاح ماده 41 قانون کار و رفع ابهام این ماده تدوین شده است؛ ابهامی که موجب شده بود در سال‌های اخیر شورای عالی کار حقوق کارگران را کمتر از نرخ تورم اعلامی، مصوب کند که با این طرح به دنبال رفع این ابهام و افزایش حقوق کارگران بر اساس تورم هستیم.»

در متن طرح اصلاح ماده 41 قانون کار و افزایش حقوق‌ کارگران به میزان تورم آمده است که:

عنوان طرح: طرح اصلاح ماده 41 قانون کار

ضرورت: یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر (به طور ویژه از سال 97 تاکنون به جز سال 1401) موجب کاهش قدرت خرید طبقه حقوق‌بگیر شده است، این است کهافزایش حقوق سالیانه مصوب قانون کار به شکل قابل توجهی از نرخ تورم کمتر بوده است.

به‌عنوان مثال در سال 1403 علیرغم اینکه تورم سال قبل حدودا 45 درصد بوده است اما این افزایش به طور متوسط حدود 22 درصد مصوب شده است که به این معنی است که حقوق کارگران حدود 20 درصد کاهش پیدا می‌کند.

بخشی از این مشکل بابت ابهام موجود در بند یک ماده 41 قانون کار است که شورای عالی کار را مکلف به افزایش حقوق با توجه به نرخ تورم کرده است که ابهام موجود در کلمه توجه موجب شده است، شورای عالی کار معیار میزان تورم در تعیین افزایش حقوق را اعمال نکند.

پیشنهاد قانونگذاری

جهت رفع این ابهام، پیشنهاد می‌شود این ماده که در حال حاضر متن آن به شرح زیر است:

بند یک فعلی ماده 41: «حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود» به شرح زیر تغییر کند.

پیشنهاد جایگزین: میزان افزایش باید به شکلی باشد که حداقل و میانگین مزد کارگران؛ حداقل به میزان درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درخصوص طرح افزایش حقوق‌کارگران چیست؟ لطفاً دیدگاه خود را در با ما به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر