هات هچ

هات هچ (Hot Hatch) به دسته‌ای از خودروهای کوچک هاچ بک (Hatchback) اطلاق شده که با توجه به قدرت پیشرانه و فلسفه ساخت، از توانایی‌های بالایی در حد خودروهای اسپرت برخوردار شده‌اند.

هات هچ (Hot Hatch)

هات هچ (مخفف عبارت Hot Hatchback) اصطلاحی است که در نشریات اروپایی مرتبط با صنعت اتومبیل به خودروهای کوچک کلاس بدنه هاچ بک با توانایی‌ها بالای دینامیکی اطلاق می‌شود. این خودروها عموما نمونه‌هایی کوچک و شهری بوده که با استفاده از پیشرانه‌هایی قدرتمند در کنار وزن بسیار کم، توانایی‌هایی بسیار بالا و حد و اندازه‌های خودروهای اسپرت پیدا کرده اند.

استفاده از این عبارت اولین با در دهه ۱۹۸۰ میلادی در اروپا رایج شد. این اصطلاح در جراید آمریکایی رایج نبوده و نمونه‌های کلاس بدنه هاچ بک، کوپه و سدان کوچک در دسته خودروهای اسپرت کوچک (Compact Sport) طبقه بندی می‌شوند.

خصوصیات

به طور کلی به خودرویی در کلاس بدنه هاچ بک که موتور آن در بخش جلویی واقع شده و نیروی تولیدی پیشرانه که معمولا از یک موتور ۴ سیلندر خطی تامین می‌شود و به چرخ‌های جلویی و یا هر چهار چرخ منتقل می‌گردد، هات هچ می‌گویند. البته بسیاری نیز عقیده دارند که نمونه‌های هاچ بک دیفرانسیل عقب و یا مجهز به پیشرانه ۶ سیلندر نیز توانایی قرار گرفتن در این دسته بندی را دارند.

این گونه از خودروهای اسپرت بر پایه خودروهای عادی شهری ساخته شده و تنها با ایجاد تغییراتی در موتور و سیستم فنربندی و در مواردی اضافه کردن قطعات تزئینی در بدنه برای افزودن چاشنی هیجان به ظاهر خودرو، به نمونه‌هایی قدرتمند با قابلیت شرکت در مسابقات تبدیل می‌شوند. در مجموع می‌توان گفت که سه فاکتور اصلی وزن کم، قیمت پایین و لذت رانندگی، شاخصه‌های اصلی این گونه از خودروها به حساب می‌آیند.

بهترین خودروهای هات هچ در تاریخ

بیشتر بخوانید: هات هچ (Hot Hatch) به کدام یک از انواع خودرو اطلاق می‌شود؟

جستجو براساس حروف الفبا