بررسی و مشخصات فنی فورد فوکوس ۲۰۱۸ ؛ یکی از بهترین خودروهای کوچک بازار

فورد فوکاس یا فوکوس نمونه‌ایست در کلاس بدنه خودروهای کوچک شهری که در گونه‌های مختلفی تولید می‌گردد. در ادامه به بررسی و معرفی مدل سال ۲۰۱۸ این خودرو خواهیم پرداخت.

کلاس بدنه خودروهای کوچک شهری یا سگمنت C به دلیل شامل شدن نمونه‌هایی کوچک، کم مصرف و معمولا ارزان‌قیمت، کلاسی بسیار شلوغ و پرازدحام بوده و تمامی شرکت‌های خودروسازی معتبر جهان حداقل یک نمونه از تولیدات خود را به آن اختصاص داده‌اند.

خودروهایی مانند کیا فورته (Forte که در ایران با نام سراتو به فروش می‌رسد)، رنو مگان (Megane)، هوندا سیویک (Honda Civic)، مزدا ۳، فولکس واگن گلف و تویوتا کرولا نمونه‌هایی از این قبیل اتومبیل‌ها به حساب می‌آیند. این خودروها در انواع مختلفی مانند سدان ۴ در، هاچ بک ۳ در و ۵ در و حتی کوپه ۲ در تولید می‌شوند. علاوه بر این خودروهای هات هچ (Hothatch یا خودروهای هاچ بک اسپرت و قدرتی) نیز با حضور خود در این رده، موجب افزایش جذابیت اتومبیل‌های موجود شده‌اند.

یکی از بهترین خودروهای این کلاس که بارها در نوشته‌های پیشین به عنوان یکی از رقبای اصلی تمامی خودروهای کوچک شهری به آن اشاره شده، فورد فوکوس یا فوکاس محصول گروه معظم خودروسازی فورد آمریکا بوده که به دلیل عدم حضور در بازار ایران، در بین عامه مردم ناشناخته باقی مانده است. در این نوشته به بررسی جدیدترین مدل این خودرو، فورد فوکوس ۲۰۱۸ و مرور مشخصات فنی و رقبا و قیمت آن در بازارهای جهانی خواهیم پرداخت.

فورد فوکوس (یا فورد فوکاس)

فورد فوکوس (با تلفظ صحیح فوکاس) اولین بار در سال ۱۹۹۸ میلادی و توسط بخش اروپایی شرکت فورد طراحی گردید. این خودرو که به عنوان جایگزینی برای فورد اسکورت (Escort) ساخته شد، توسط مهندسین بریتانیایی و آلمانی در سال ۱۹۹۹ راهی بازارهای جهانی گردید.

فورد فوکاس برخلاف خودروهای متداول آمریکایی، در ابعادی به مراتب کوچک‌تر ساخته شد و با استفاده از پیشرانه‌های کوچک ۴ سیلندر، به نمونه‌ای کم مصرف برای شهرهای شلوغ امروزی تبدیل شد. این خودرو در مدل‌ها و گونه‌های مختلفی شامل نمونه‌های بدون آلایندگی الکتریکی (فورد فوکاس EV) تا نمونه‌های هات هچ قدرتمند (فورد فوکاس RS) ساخته شده و در حال حاضر یکی از بهترین اتومبیل‌های کوچک موجود در بازار به حساب می‌آید.

فورد فوکوس 2018

این خودرو تاکنون ۲ نسل موفق را پشت سر گذاشته و نمونه‌های نسل سوم آن از سال ۲۰۱۲ در بازارهای حهانی به فروش می‌رسد. در ادامه به معرفی، بررسی تیپ‌های مختلف، پیشرانه‌ها و مرور مشخصات فنی فورد فوکوس ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: بهترین خودروسازان سال ۲۰۱۸ جهان از نگاه مجله Autotrader

فورد فوکوس ۲۰۱۸

فورد فوکوس ۲۰۱۸ نیز مانند سایر نسل‌ها، در دو کلاس سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) تولید شده و یک نمونه قدرتمند اسپرت از آن نیز در رده اتومبیل‌های هات هچ با کد RS به فروش می‌رسد. تمامی تیپ‌های این خودرو از امکانات نسبتا کامل و مدرنی سود برده و پیشرانه‌های کم مصرف و قابل قبولی نیز بر روی آن‌ها نصب شده است. کیفیت و لذت رانندگی این خودرو بسیار بالا بوده و حتی در نمونه ارزان‌قیمت پایه نیز شاهد عملکرد خوب موتور و هماهنگی آن با سیستم تعلیق و فرمان هستیم.

فورد فوکوس 2018

تمامی این نکات، فوکوس ۲۰۱۸ را به یکی از نمونه‌های نادر موجود در بازار تبدیل نموده که هم مناسب برای مسیرهای کوتاه و پر از ترافیک شهری بوده و هم قابلیت سواری لذت‌بخش در مسیرهای خارج شهری و کوهستانی را دارد. برخی مدل‌ها تنها در کلاس هاچ بک تولید شده و برخی دیگر در گونه سدان؛ اما همگی با تکیه بر کیفیت بالای ساخت و مواد اولیه مرغوب استفاده شده در کابین، این خودرو را به یکی از نمونه‌های برتر بازارهای جهانی تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: بررسی و مشخصات فنی رنو مگان ۲۰۱۸ ؛ سدانی کوچک با قیمت ۱۷۰ میلیون تومانی در بازار ایران

تغییرات جدید برای سال ۲۰۱۸

فورد فوکوس ۲۰۱۸ در حال حاضر وارد نهمین سال تولید نسل سوم خود شده، ولی قرار است که برای سال ۲۰۱۹ نمونه جدیدی از آن وارد خط تولید این شرکت آمریکایی گردد. تجهیزات مدل‌های مختلف نسبت به سال گذشته ثابت مانده و بنا بر اعلام این شرکت، هات هچ فوکاس RS با تولید تنها ۱.۰۰۰ نمونه به طور رسمی از خط تولید خارج خواهد شد.

نقاط قوت

 • طراحی بدنه زیبا و اسپرت به خصوص در گونه هاچ بک
 • رانندگی قابل اعتماد
 • قیمت پایین
 • مصرف سوخت کم
 • لذت بالای رانندگی
 • عملکرد مناسب سیستم اطلاعاتی سرگرمی (Infotainment) شرکت فورد
 • قدرت بالای پیشرانه در مدل‌های مجهز به موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو و هاچ بک
 • عملکرد در حد خودروهای اسپرت در فورذ فوکوس RS

نقاط ضعف

 • قدرت پایین موتورهای پایه
 • عملکرد خشن سیستم انتقال قدرت اتوماتیک
 • فضای کم صندلی‌های ردیف دوم
 • کمبود امکانات و تجهیزات ایمنی مدرن به صورت استاندارد

ابعاد

فورد فوکوس ۲۰۱۸ یکی از کوچک‌ترین نمونه‌های موجود در این کلاس بدنه به حساب آمده و طولی در حدود ۴.۵۳۰ میلی‌متر، پهنایی در حدود ۱.۸۲۳ میلی‌متر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۸۴ میلی‌متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۶۴۸ میلی‌متر در گونه سدان و ۴.۳۶۰ میلی‌متر طول، ۱.۸۲۳ میلی‌متر پهنا و ۱.۴۶۶ میلی‌متر ارتفاع و ۲.۶۴۸ میلی‌متر فاصله دو محور عقبی و جلویی در گونه هاچ بک دارد.

از لحاظ ابعاد می‌توان این خودرو را با نمونه‌هایی مانند مزدا ۳ با طولی در حدود ۴.۴۷۰ میلی‌متر، هوندا سیویک با طولی در حدود ۴.۵۲۰ میلی‌متر، دنا با طولی در حدود ۴.۵۵۹ میلی‌متر، سورن با طولی در حدود ۴.۵۳۴ میلی‌متر و سمند با طولی در حدود ۴.۵۰۲ میلی‌متر در گونه سدان مقایسه نمود.

طراحی ظاهری

هرچند زبان طراحی فوکاس ۲۰۱۸ اندکی قدیمی و متعلق با سال‌های اولیه دهه ۲۰۱۰ بوده اما هنوز هم می‌توان آن را نمونه‌ای زیبا و جذاب به حساب آورد. چراغ‌های جلویی کشیده و باریک بوده و نمایی مرموز و تهاجمی به این خودروی کوچک شهری بخشیده است. جلو پنجره نیز نسبتا بزرگ بوده و با طراحی ۶ پره عمودی در کنار چراغ‌ها مه شکن و ورودی‌های هوای سه گانه، ظاهری هماهنگ با سایر بخش‌ها به خود گرفته است.

فورد فوکوس 2018

در نمای کناری نیز استفاده از خطوط جانبی مستقیم و کشیده در کنار گلگیرهای نسبتا برجسته، جلوه‌ای ساده به آن بخشیده‌اند. چراغ‌های عقبی نیز در گونه هاچ بک طراحی چند وجهی و نسبتا بزرگی داشته و به همراهی باله عقبی کوچک نصب شده در بخش انتهایی سقف، ظاهری اسپرت را برای آن رقم خواهند زد.

در بخش انتهایی گونه سدان نیز چراغ‌ها کشیده‌تر از مدل هاچ بک بوده ولی از استانداردی مشابه با سایر خودروهای موجود در این کلاس مانند هیوندای النترا، کیا سراتو و مزدا ۳ پیروی می‌کند. در مجموع بخش جلویی فورد فوکاس ۲۰۱۸ زیباتر از سایر قسمت‌های آن بوده ولی در کل، هماهنگی در طراحی اجزا، ظاهری اسپرت به خصوص در مدل‌های هاچ بک برای آن رقم زده است.

طراحی داخلی

کابین فورد فوکوس ۲۰۱۸ با توجه به ابعاد کوچک در هر دو کلاس سدان و هاچ بک، فضای نسبتا محدودی را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد. داشبورد طراحی نسبتا تختی داشته و صفحه نمایش اصلی در بخش میانی قرار گرفته‌ است.

فورد فوکوس 2018

خروجی‌های سیستم تهویه مطبوع نیز با آرایش عمودی در بخش کناری این صفحه با جاگذاری مایل به پایین تعبیه شده و سیستم‌های کنترلی آن نیز در پایین‌ترین بخش و روبروی اهرم تعویض دنده قرار گرفته‌اند. غربیلک فرمان سه شاخه نیز مجهز به ابزارهای کنترل سیستم صوتی، کنترل سرعت و سیستم پاسخگویی به تلفن بوده و صفحه پشت آمپر نیز متشکل از دو بخش دایره‌ای اصلی برای نمایش سرعت و دور موتور است.

کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت ابزار و ادوات داخلی هرچند در بالاترین حد ممکن نبوده اما با توجه به رقم پرداختی بسیار پایین، از طراحی و مرغوبیت قابل قبولی نسبت به سایر رقبا برخوردار هستند.

فضای داخلی

فضای موجود برای صندلی‌های ردیف دوم در هر دو گونه نسبتا کم بوده و حتی سرنشینان با قد متوسط نیز در هنگام طی مسافت‌های طولانی، تجربه‌‌ی سواری همراه با آسایش کامل را نخواهند داشت. فضای موجود برای زانوی سرنشینان بسیار کوچک است و فوکاس ۲۰۱۸ از این لحاظ در مکانی پایین‌تر از رقبا قرار می‌گیرد.

اما با توجه به کیفیت بالای ساخت و عایق بندی مناسب، میزان ورود صداهای محیطی به داخل کابین بسیار پایین بوده که این خودرو را در مکانی بالاتر از سایر رقبا قرار می‌دهد. ولی دید در دو بخش عقبی و جلویی با وجود ارتفاع بالای صندلی‌ها، محدود بوده که از این لحاظ جایگاهی در میانه‌های جدول به فورد فوکوس ۲۰۱۸ اختصاص می‌یابد.

محفظه صندوق عقب نیز با در اختیار گذاشتن فضایی در حدود ۳۷۳ لیتر در مدل سدان، میزان کافی و قابل قبولی را برای چمدان‌ها در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. مدل هاچ بک نیز در یک قسمت بسیار جادارتر بوده و در حالت عادی فضایی در حدود ۶۶۰ لیتر و در صورت خم کردن صندلی‌های ردیف دوم محفظه‌ای به حجم ۱.۲۴۰ لیتر را برای حمل بار و چمدان‌ها در اختیار خواهد گذاشت.

موتور و پیشرانه

برای فورد فوکاس ۲۰۱۸ چهار پیشرانه بنزینی در نظر گرفته شده است. سه نمونه در مدل‌های عادی قرار گرفته و یک نمونه قدرتمند نیز مختص به مدل تولید محدود RS است. یک پیشرانه الکتریکی نیز در گونه EV برای سفارش وجود دارد که با وجود قیمت بالاتر نسبت به مدل‌های بنزینی، شاهد برچسب قیمت پایین‌تری در بین خودروهای الکتریکی و پاک موجو در بازار است. موتورهای موجود برای این خودرو عبارتند از:

 1. موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری اکوبوست (EcoBoost)
 2. موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری استاندارد
 3. موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو
 4. موتور ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری توربو
 5. موتور الکتریکی مدل EV

 

موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری اکوبوست (EcoBoost)

این پیشرانه، کوچک‌ترین نمونه موجود برای فورد فوکوس ۲۰۱۸ به حساب آمده که متشکل از یک موتور ۳ سیلندر خطی DOHC با ۱۲ سوپاپ است. این موتور با حجم دقیق ۹۹۹ سی سی و استفاده از سیستم توربوشارژر (TurboCharger) و خنک کننده (Intercooler) توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۲۳ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه را دارد. حداکثر گشتاور تولیدی نیز رقمی در حدود ۱۲۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۹ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۳.۵۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

نیروی تولیدی موتور نیز توسط دو گیربکس ۶ سرعته دستی یا ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلویی (FWD) منتقل می‌گردد. این موتور تنها در تیپ SE قابل سفارش است.

عملکرد و مصرف سوخت

با استفاده از این پیشرانه کوچک، فورد فوکاس ۲۰۱۸ به زمانی بیش از ۹.۵ ثانیه در مدل مجهز به گیربکس دستی و ۱۰ ثانیه در مدل اتوماتیک برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و با حداکثر سرعتی در حدود ۱۱۱ مایل در ساعت (معادل ۱۷۸ کیلومتر) یک نمونه کند در بازارهای امروزی به حساب می آید.

اما مصرف سوخت بسیار مناسب، این نمونه را به یک خودروی شهری ایده آل تبدیل نموده است. این خودرو با استفاده از جعبه دنده ۶ سرعته دستی توانایی پیمودن مسافتی به طول ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین، یکی از کم‌مصرف‌ترین خودروهای موجود به حساب می‌‌آید.

در صورت انتخاب گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک، این ارقام کاهش پیدا کرده و مصرف سوخت به ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین افزایش خواهد یافت.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری استاندارد

این پیشرانه، نمونه استاندارد و پایه تیپ‌های مختلف فورد فوکاس ۲۰۱۸ به حساب می‌آید. این موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری خطی DOHC با ۱۶ سوپاپ، با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی‌ سی، توانایی تولید ۱۶۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۵۰۰ RPM و حداکثر گشتاوری در حدود ۱۴۶ پاوند بر فوت (معادل ۱۹۸ نیوتون متر) را در دور موتور ۴.۵۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌دهد. نیروی تولیدی نیز توسط دو جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه (Dual Clutch) به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.

عملکرد و مصرف سوخت

توانایی‌های حرکتی با استفاده از این موتور مناسب‌تر از نمونه ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری بوده و فورد فوکاس ۲۰۱۸ با این موتور به زمانی در حدود ۸.۵ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۲۱ مایل در ساعت (معادل ۱۹۵ کیلومتر در ساعت) را دارد.

با استفاده از گیربکس دو کلاچه ۶ سرعته، مصرف سوخت برابر با ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین بوده ولی در صورت استفاده از جعبه دنده دستی، این ارقام به ۲۵ و ۳۴ و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ و ۶.۹ و ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) تغییر پیدا خواهد کرد.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو

این پیشرانه قدرتمند در فورد فوکوس ST استفاده شده و با یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری DOHC خطی ۱۶ سوپاپه، با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی و سیستم توربوشارژر و توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۵۲ اسب بخار در دور موتور ۵.۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۷۰ پاوند بر فوت (معادل ۳۶۶ نیوتون متر)، توانایی قرار گرفتن در رده خودروهای هات هچ را دارد. نیروی تولیدی نیز تنها توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به چرخ‌های جلویی منتقل شده و عملکردی اسپرت را از خود به نمایش می‌گذارد.

عملکرد و مصرف سوخت

فورد فوکوس اس تی با این پیشرانه قدرتمند ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو، در زمانی نزدیک به ۶.۳ ثانیه از جالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و با توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۵۰ مایل در ساعت (معادل ۲۴۱ کیلومتر در ساعت) یک خودروی سریع به حساب می‌آید.

فورد فوکوس 2018

مصرف سوخت با توجه به قدرت بالای تولیدی موتور قابل قبول بوده و فورد فوکوس ST توانایی پیمودن مسافتی به طول ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را دارد.

موتور ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری توربو

این پیشرانه، قدرتمندترین نمونه فورد فوکوس ۲۰۱۸ بوده و تنها بر روی هات هچ فوکوس RS نصب می‌گردد. این موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ DOHC خطی ۲.۳ لیتری با بلوک آلومینیومی و سیستم پاشش مستقیم سوخت، با حجم دقیق ۲.۲۶۱ سی سی، توانایی تولید نیرویی بسیار قابل توجه و برابر با ۳۵۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۵۰ پاوند بر فوت (معادل ۴۷۰ نیوتون متر) در دور موتور ۳.۲۰۰ دور در دقیقه را دارد.

نیروی تولیدی نیز توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به عنوان تنها گزینه موجود، به هر چهار چرخ (AWD) این هاچ بک پرقدرت و اسپرت منتقل شده و با توجه به ارزیابی‌های انجام شده، عملکردی بالاتر از سوبارو WRX و فولکس واگن گلف R را از خود به نمایش می‌گذارد.

عملکرد و مصرف سوخت

فورد فوکوس RS با استفاده از پیشرانه قدرتمند خود عملکردی مشابه با خودروهای اسپرت گران‌قیمت داشته و در عرض تنها ۴.۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد رسید. حداکثر سرعتی در حدود ۱۶۵ مایل در ساعت (معادل ۲۶۵ کیلومتر در ساعت) توانایی رقابت با رقبایی مانند پورشه و شورولت را به این هات هچ کوچک خواهد بخشید.

فورد فوکوس 2018

علیرغم قدرت بسیار بالای موتور، مصرف سوخت هنوز قابل قبول بوده و فورد فوکوس RS توانایی پیمودن ۱۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۲.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را دارد که برای نمونه‌ای با این توانایی‌ها، عددی کاملا منطقی به حساب می‌آید.

برای درک میزان مصرف سوخت فورد فوکوس RS کافیست به این نکته اشاره کنیم که دنا پلاس موجود در ایران با توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۱۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۵۷ نیوتون متر، مصرف سوخت واقعی در حدود ۹.۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به صورت میانگین را دارد!

موتور الکتریکی

فورد فوکوس الکتریکی (Focus EV) نیز یکی از نمونه‌های موجود برای این خودرو بوده که توانایی‌ها و مزایای یک خودروی الکتریکی را در کنار ظاهر آشنا و زیبای یک خودروی عادی در اختیار راننده قرار می‌دهد. این موتور الکتریکی با استفاده از باتری‌های ۳۳ kWh یون لیتیومی، توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۴۳ اسب بخار را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۱۸۴ پاوند بر فوت (معادل ۲۵۰ نیوتون متر) خواهد بود. نیروی تولیدی نیز توسط یک سیستم انتقال قدرت تک سرعته به چرخ‌های جلویی انتقال پیدا می‌کند.

با استفاده از این موتور، فورد فوکوس الکتریکی در زمانی در حدود ۱۰ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در در نهایت به حداکثر سرعتی نزدیک به ۸۵ مایل در ساعت (معادل ۱۳۷ کیلومتر در ساعت) خواهد رسید. با هر بار شارژ کامل که زمانی در حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد، این خودرو توانایی پیمودن مسافتی در حدود ۱۱۵ مایل (معادل ۱۸۵ کیلومتر) را داشته برای استفاده بسیاری از مشتریان شهری کاملا کافی خواهد بود.

تیپ‌های مختلف

فورد فوکوس ۲۰۱۸ در دو کلاس هاچ بک و سدان و در ۷ تیپ مختلف به فروش می‌رسد. این تیپ‌های مختلف این خودرو عبارتند از:

 1. تیپ پایه S (سدان)
 2. تیپ SE (سدان و هاچ بک)
 3. تیپ SEL (سدان و هاچ بک)
 4. تیپ Titanium (سدان و هاچ بک)
 5. تیپ ST (هاچ بک)
 6. تیپ RS (هاچ بک)
 7. فوکوس الکتریکی (سدان)

تیپ پایه S

فورد فوکوس تیپ S مدل ۲۰۱۸ تنها در گونه سدان قابل سفارش بوده و قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۵۰۰ تومانی در زمان نگارش مطلب) دارد. از تجهیزات استاندارد موجود در این تیپ پایه می‌توان از موارد زیر یاد نمود که با توجه به قیمت پایین، امکاناتی مناسب و قابل قبول به حساب می‌آیند:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری استاندارد
 • رینگ‌های ۱۵ اینچی فولادی
 • پوشش پارچه‌ای صندلی‌ها
 • شیشه‌های الکتریکی
 • صندلی راننده با قابلیت تنظیم به صورت دستی
 • سیستم تهویه مطبوع نسل قدیم (Air Conditioning)
 • غربیلک فرمان تلسکوپی
 • چراغ‌های جلویی اتوماتیک
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • سیستم کمکی شروع حرکت در سراشیبی (HSA)
 • سیستم صوتی مجهز به ۴ بلندگوی جداگانه
 • یک ورودی AUX و دو ورودی USB
 • اتصال به گوشی‌های تلفن همراه از طریق فناوری بدون سیم بلوتوث با پشتیبانی از فرامین صوتی
 • صفحه نمایش ۴.۲ اینچی رنگی

فورد فوکوس 2018

تیپ SE

این تیپ با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان) و در گونه سدان و ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۹۵ میلیون تومان) در گونه هاچ بک به فروش می‌رسد. از تجهیزات اضافی موجود در این تیپ از فورد فوکوس ۲۰۱۸ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رینگ‌های ۱۶ اینچی آلیاژی
 • کامپیوتر سفری
 • کنسول میانی در بخش جلویی
 • خروجی‌های سیستم تهویه برای صندلی‌های ردیف دوم
 • سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)
 • سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگوی جداگانه و پشتیبانی از رادیوهای ماهواره‌ای
 • باله عقبی (Spoiler) در گونه هاچ بک
 • موتور کم مصرف ۱.۰ لیتری ۳ سیلندر در گونه سدان

تیپ SEL

فورد فوکوس ۲۰۱۸ تیپ SEL نیز در دو گونه سدان با قیمت پایه ۲۱.۵۰۰ دلار (معادل ۹۷ میلیون تومان) و هاچ بک با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۲.۵۰۰ دلار (معادل ۱۰۲ میلیون تومان) به فروش رسیده و از امکاناتی مطابق فهرست زیر بهره می‌برد:

 • سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک (Dual Zone Climate Control)
 • نورپردازی داخل کابین
 • سانروف الکتریکی
 • صفحه پشت آمپر با گرافیک سفارشی
 • چراغ‌های روشنایی در روز مجهز به لامپ‌های LED
 • چراغ‌های مه شکن
 • سنسورهای کمکی پارک در بخش عقبی
 • ترمزهای دیسکی در عقب
 • سیستم صوتی حرفه‌ای ساخت شرکت سونی مجهز به ۱۰ بلندگوی جداگانه
 • رینگ‌های ۱۷ اینچی آلیاژی
 • سیستم اطلاعاتی سرگرمی Sync3 با صفحه نمایش لمسی رنگی ۸.۰ اینچی

تیپ Titanum

این تیپ، مجهزترین نمونه عادی فورد فوکوس ۲۰۱۸ بوده و در دو شکل سدان با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۳ میلیون تومان) و ۲۵.۵۰۰ دلار (معادل ۱۱۵ میلیون تومان) در شکل هاچ بک به مشتریان عرضه می‌گردد. از تجهیزات اضافی فورد فوکوس تیتانیوم نسبت به تیپ‌های قبلی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • رینگ‌های ۱۷ اینچی آلومینیومی
 • ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • استارت خودرو از طریق کنترل از راه دور
 • پوشش چرمی صندلی‌ها
 • روکش چرمی غربیلک فرمان
 • صندلی‌های جلویی مجهز به گرم‌کن
 • صندلی راننده با قابلیت تنظیم در ۸ جهت مختلف به صورت الکتریکی
 • آیینه‌های جانبی مجهز به گرم‌کن و چراغ‌های مخصوص روشن کردن بخش جانبی (Puddle Lamp)

فورد فوکوس ST

این تیپ از فورد فوکوس ۲۰۱۸ تنها در گونه هاچ بک و با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۶.۵۰۰ دلار (معادل ۱۱۹ میلیون تومان) در بازار خودروهای هات هچ ارزان‌قیمت داد و ستد می‌گردد. از تجهیزات موجود در فورد فوکوس ST می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی
 • کیت بدنه اسپرت و آئرودینامیک
 • چراغ‌های مجهز به لامپ‌های LED
 • سیستم تعلیق اسپرت
 • صندلی‌های اسپرت ریکارو (Recaro)
 • پشت آمپر اسپرت
 • غربیلک فرمان اسپرت
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو

فورد فوکوس 2018

فورد فوکوس RS

این مدل، قدرتمندترین تیپ فورد فوکوس ۲۰۱۸ بوده که با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۹ میلیون تومان)، یکی از بهترین هات هچ‌های موجود در بازار به حساب می‌آید. از امکانات موجود در این مدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری توربو
 • صندلی‌های اسپرت ریکارو
 • رینگ‌های ۱۹ اینچی اسپرت آلیاژی
 • تایرهای اسپرت تابستانی به صورت استاندارد و تایرهای مسابقه‌ای ساخت شرکت میشلن (Micheline) به صورت سفارشی
 • باله عقبی بزرگ و اسپرت
 • سیستم صوتی حرفه‌ای ساخت شرکت سونی
 • مدل‌های مختلف رانندگی (Drive Mode)
 • دیفرانسیل با لغزش محدود مکانیکی

فورد فوکوس 2018

فورد فوکوس الکتریکی

این مدل از فورد فوکاس تنها در گونه هاچ بک به فروش رسیده و قیمتی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۵ میلیون تومان) در بازار خودروهای پاک حضور دارد.

فورد فوکوس 2018

ایمنی

تمامی تیپ‌های فورد فوکوس ۲۰۱۸ مجهز به سیستم ترمز ضد قفل (ABS) بوده؛ اما تنها در تیپ‌های SE, SEL, Titanium, RS, ST هر چهار چرخ مجهز به دیسک ترمز بوده و تیپ‌های پایه از سیستم کاسه‌ای در عقب استفاده می‌کنند. از سیستم‌های ایمنی استاندارد موجود در تمامی تیپ‌های این خودروی ارزان‌قیمت شهری می‌توان به مواردی مانند سیستم کنترل کشش (Traction Control)، کنترل پایداری (Stability Control) و ۶ کیسه هوای ایمنی (۲ عدد جلویی، ۲ عدد جانبی و ۲ عدد پرده‌ای جانبی) اشاره نمود.

فورد فوکوس 2018

امکانات مدرن کمکی رانندگی مانند سیستم هشدار خروج مسیر حرکت خودرو از بین خطوط جاده (Lane Departure Warning)، حفظ مسیر حرکت خودرو بین خطوط (Lane Keep Assist)، نمایش نقاط کور (Blindspot Monitoring System) و هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی (Rear Cross Traffic Alert) تنها در تیپ‌های بالایی قابل سفارش بوده و این مساله، یکی از نقاط ضعف اصلی فورد فوکوس ۲۰۱۸ به حساب می‌آید.

در آزمون‌های تصادفات رانندگی توسط سازمان دولتی NHTSA، این خودرو موفق به کسب ۴ ستاره از ۵ ستاره ممکن در تصادفات از روبرو، ۵ در برخوردهای جانبی و ۵ به صورت کلی شده و موفق به کسب عنوان خوب و قابل قبول از موسسه غیر دولتی IIHS شده است و در جمع خودروهای استاندارد در بازار آمریکای شمالی  و ایالات متحده آمریکا با قیمت پایین قرار می‌گیرد.

تجربه رانندگی

وجود نمونه‌هایی مانند فورد فوکوس ۲۰۱۸ کلاس بدنه خودروهای کوچک شهری را هنوز جذاب نگاه داشته است. طراحی داخلی بسیار زیبا بوده و استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا نسبت به رقم پرداختی، محیطی جذاب را برای راننده و سرنشینان به‌وجود می‌آورد. پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری استاندارد، حرکتی نرم و شتابی قابل قبول داشته اما عملکرد جعبه دنده اتوماتیک اندکی گیج و مبهم است و در برخی موارد با تاخیر در تعویض دنده معکوس همراه است. اما جعبه دنده ۵ سرعته دستی تیپ‌های میانی، شخصیت اسپرت بیشتری را به این خودرو خواهد بخشید.

فورد فوکوس 2018

موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری هرچند یکی از بهترین مصرف سوخت را در این کلاس از خود به نمایش می‌گذارد، اما با توجه به قدرت کم، عملکردی کند را از خود به نمایش گذاشته و به طور کلی فلسفه وجودی خانواده فوکوس را زیر سوال می‌برد! اما در مجموع به‌غیر از فضای کم داخل کابین –که با توجه به ابعاد خودرو امری غیر قابل اجتناب به شمار می‌آید- فورد فوکاس ۲۰۱۸ در تمامی تیپ‌ها سواری لذت بخشی را برای راننده و سرنشینان فراهم کرده و کابینی زیبا و لوکس را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

فوکوس هات هچ

اما موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو موجود در فورد فوکوس ST با قدرت شتاب بالا، عملکرد بسیار جالبی را از خود به نمایش گذاشته و جعبه دنده ۶ سرعته دستی نیز تکمیل کننده حس اسپرت موجود در این خودرو خواهد بود. اما استفاده از آن به عنوان یک خودروی روزمره و حرکت در ترافیک‌های سنگین و نیاز به تعویض دنده مداوم، رانندگی با آن را به یک عذاب تبدیل می‌کند.

فورد فوکوس 2018

۳۵۰ اسب بخار نیرو در یک خودروی کوچک شهری، توانایی‌ها و قدرت سیستم تعلیق و شاسی فورد فوکوس RS را به نمایش گذاشته و سیستم توزیع گشتاور اتوماتیک با فراهم کردن چسبدگی کافی تایرهای پهن و ۱۹ اینچی موجود در این مدل، کمک شایانی به حرکت با سرعت‌های بالا در پیچ‌ها می‌نماید. این هات هچ قدرتمند با شتاب اولیه کمتر از ۵ ثانیه‌ای خود، هم در جاده و هم در پیست مسابقه، توانایی به چالش کشیدن بسیاری از رقبای قدرتمند خود را دارد که با تفاوت قیمتی بیش از ۱۰.۰۰۰ دلار به فروش می‌رسند.

قیمت فورد فوکوس ۲۰۱۸ در بازارهای جهانی

فورد فوکاس ۲۰۱۸ با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان) در مدل سدان و ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۹۵ میلیون تومان) در مدل هاچ بک به فروش می‌رسد. این خودرو در بالاترین تیپ و سطح تجهیزات، با قیمتی در حدود ۲۸.۰۰۰ دلار (معادل ۱۲۶ میلیون تومان) در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. مدل الکتریکی نیز با قیمتی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۵ میلیون تومان) یکی از ارزان‌قیمت‌‌ترین خودروهای تمام الکتریکی موجود در بازار به حساب می‌آید.

فورد فوکاس ST مدل سال ۲۰۱۸ میلادی نیز با قیمتی مابین ۲۶.۵۰۰ دلار تا  ۳۰.۰۰۰ دلار (۱۹۹ تا ۱۳۵ میلیون تومان) و هات هچ RS نیز با قیمتی در حدود ۴۲.۰۰۰ دلار تا ۴۶.۵۰۰ دلار (مابین ۱۸۹ میلیون تومان تا ۲۱۰ میلیون تومان) به رقابت با حریفان قدرتمند موجود در بازار خواهد پرداخت.

رقبا در بازارهای جهانی

رقبای فورد فوکاس ۲۰۱۸ را باید به دو دسته کلی تقسیم کرد: نمونه‌های شهری کوچک و هاچ بک‌های اسپرت. وجود یک نمونه تمام الکتریکی نیز بازار رقابت در بین خودروهای پاک را نیز در اختیار این خودرو قرار داده است.

از رقبای این خودرو در بین نمونه‌های کلاس شهری می‌توان به موارد فهرست زیر اشاره کرد:

 • هوندا سیویک با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان)
 • مزدا ۳ با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان)
 • شورولت کروز (Chevrolet Cruze) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)
 • هیوندای النترا با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)
 • فولکس واگن جتا (Volkswagen Jetta) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 • سوبارو ایمپرزا (Subaru Impreza) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 • کیا سراتو یا فورته (Forte) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 • تویوتا کرولا (Toyota Corolla) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۸۵ میلیون تومان)
 • نیسان سنترا (Nissan Sentra) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)
 • میتسوبیشی لنسر (Mitsubishi Lancer) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۸۳ میلیون تومان)

رقبا در کلاس هاچ بک‌های قدرتی

از رقبای فورد فوکوس ۲۰۱۸ تیپ‌های ST و RS نیز می‌توان نمونه‌هایی مانند اتومبیل‌های فهرست زیر را از حریفان اصلی قلمداد نمود:

 • هوندا سیویک Type R با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۵۸ میلیون تومان)
 • فولکس واگن گلف GTI با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۲ میلیون تومان)
 • سوبارو WRX با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۵۳ میلیون تومان)
 • هیوندای i30N با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۴ میلیون تومان)
 • مینی کوپر S با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۹ میلیون تومان)

رقبا در کلاس خودروهای الکتریکی

با توجه به قیمت نسبتا پایین‌تر در مقایسه با سایر خودروهای الکتریکی موجود در بازار (در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار معادل ۱۳۵ میلیون تومان)، فورد فوکوس ۲۰۱۸ الکتریکی رقابتی سخت و نزدیک را به نمونه‌ها فهرست زیر در بازارهای خودروهای پاک دارد:

 • شورولت بولت الکتریکی (Bolt EV) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۷.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۹ میلیون تومان)
 • فولکس واگن e-Golf با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۱.۵۰۰ (معادل ۱۴۲ میلیون تومان)
 • ب ام و i3 با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۵.۵۰۰ دلار (معادل ۲۰۵ میلیون تومان)
 • نیسان لیف (Leaf) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۰ میلیون تومان)
 • مرسدس بنز کلاس B الکتریکی با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۵ میلیون تومان)
 • کیا سول الکتریکی (Soul EV) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۹ میلیون تومان)

فورد فوکوس ۲۰۱۹ ؛ تصاویر جاسوسی

بر اساس اخبار منتشر شده در وب‌سایت Car and Driver قرار است که مدل جدیدی از این خودرو راهی بازارهای جهانی گردد. هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص زمان عرضه این نمونه کم‌مصرف منتشر نشده، اما بر اساس اطلاعات درز کرده، نمونه جدید پس از چندین سال قرار است به عنوان نسل جدید در کشور چین تولید گردد.

فورد فوکوس در ایران

محصولات فورد سال‌ها پیش، وارد بازار ایران شده و با توجه به توانایی‌های حرکتی بالا، فضای کافی و ظاهر اسپرت خود و همچنین اطلاق لقب “آمریکایی” تبدیل به نمونه‌هایی بسیار جذاب شدند. در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز اتومبیلهایی مانند فورد کاپری و فورد موستانگ با توجه به قدرت بسیار بالا و شتاب اولیه مناسب، به خودروهای اسپرتی تبدیل شدند که هر راننده حرفه‌ای آرزوی رانندگی با آنها را داشت.

پس از برهم خوردن روابط سیاسی ایران با آمریکا، این ارتباط نیز قطع شد و تاکنون نیز هیچ خودروی آمریکایی به طور رسمی مجوز حضور در خیابان‌ها را ندارد؛ اما هنوز هم فورد موستانگ در کنار همتایان عضلانی خود مانند شورولت کامارو و پونتیاک ترانس ام و فایربرد، از جذاب‌ترین خودروهای کلاسیک موجود در بازار ایران به حساب می‌آیند.

فورد فوکوس ۲۰۱۸ در صورت حضور در ایران می‌توانست با تکیه بر قدرت، مصرف سوخت پایین و طراحی زیبا به نمونه‌ای بسیار موفق تبدیل شده و با توجه به استقبال مشتریان از خودروهای آمریکایی، گوی سبقت را از رقبای جدید شرکت‌های آسیایی برباید. فورد فوکاس در صورت ورود به ایران با قیمتی مابین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، به راحتی می‌تواند بازار خودروهایی مانند تویوتا کرولا، مزدا ۳، کیا سراتو، رنو مگان و بسیاری از هاچ بک‌ها و سدان‌های ایرانی را به خود اختصاص دهد.

مشخصات فنی فورد فوکوس ۲۰۱۸ در یک نگاه

S SEL ST RS EV
کلاس بدنه سدان سدان هاچ بک هات هچ هاچ بک
حجم موتور (سی سی) ۱.۹۹۹ ۹۹۹ ۱.۹۹۹ ۲.۲۶۱ ۳۳ kWh
تعداد سیلندر ۴ ۳ ۴ توربو ۴ توربو
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۶۰ ۱۲۳ ۲۵۲ ۳۵۰ ۱۴۳
گشتاور (نیوتون. متر.) ۱۹۸ ۱۶۹ ۳۶۶ ۴۷۰ ۲۵۰
تعداد سوپاپ ۱۶ ۱۲ ۱۶ ۱۶
گیربکس ۶ اتوماتیک ۶ دستی ۶ دستی ۶ دستی تک سرعته
سیستم انتقال قدرت FWD FWD FWD AWD FWD
مصرف سوخت  (شهر) ۸.۷ ۷.۸ ۱۰.۷ ۱۲.۴ ۱۸۵ کیلومتر با هر بار شارژ
مصرف سوخت (بزرگراه) ۶.۲ ۵.۹ ۶.۲ ۹.۴
مصرف سوخت (ترکیبی) ۷.۶ ۶.۹ ۸.۰ ۱۰.۷
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم) ۰
ظرفیت باک (لیتر.) ۴۷ ۴۷ ۴۷ ۴۷ ۰
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۸.۵ ۹.۵ ۶.۳ ۴.۶ ۱۰
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۹۵ ۱۷۸ ۲۴۲ ۲۶۵ ۱۳۷
طول (میلیمتر) ۴.۵۳۰ ۴.۵۳۰ ۴.۳۶۰ ۴.۳۶۰ ۴.۳۶۰
پهنا (میلیمتر) ۱.۸۲۳ ۱.۸۲۳ ۱.۸۲۳ ۱.۸۲۳ ۱.۸۲۳
ارتفاع (میلیمتر) ۱.۴۸۴ ۱.۴۸۴ ۱.۴۶۶ ۱.۴۶۶ ۱.۴۶۶
فاصله دو محور (میلیمتر) ۲.۶۴۸ ۲.۶۴۸ ۲.۶۴۸ ۲.۶۴۸ ۲.۶۴۸
ارتفاع از زمین (میلیمتر)
وزن (تن) ۱.۳ ۱.۳ ۱.۴ ۱.۵ ۱.۶
ابعاد تایر (جلو) ۲۱۵/۵۵/۱۶ ۱۹۵/۵۵/۱۵ ۲۳۵/۴۰/۱۸ ۲۳۵/۳۵/۱۹ ۲۲۵/۵۰/۱۷
ابعاد تایر (عقب) ۲۱۵/۵۵/۱۶ ۱۹۵/۵۵/۱۵ ۲۳۵/۴۰/۱۸ ۲۳۵/۳۵/۱۹ ۲۲۵/۵۰/۱۷
حجم محفظه بار (لیتر) ۳۷۳ ۳۷۳ ۶۶۰ ۶۶۰ ۴۰۲
ظرفیت سرنشین (نفر) ۵ ۵ ۵ ۵ ۵
قیمت پایه (میلیون تومان) ۸۶ ۹۷ ۱۱۹ ۱۸۹ ۱۳۵

گالری تصاویر فورد فوکوس ۲۰۱۸

منبع : Fordارسال نظر (2 نظر)

  خیلی خوب بود .ممنون .

  ۰

  ۰
  پاسخ

  مقاله بسیار جامع بود – دست نویسنده و مترجم درد نکند.

  ۰

  ۰
  پاسخ