کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

پرتاب موشک فالکون 9 به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی با محموله ای حیاتی!

پرتاب موشک فالکون 9 به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی با محموله ای حیاتی!

امروز صبح، موشک فالکون 9 از کیپ کاناورال، فلوریدا، با بیش از 2 تن بار، راهی ایستگاه فضایی بین المللی می شود.

آرون گروپس

موشک فالکون 9 که ساخته دستان توانمند مهندسان و متخصصان کمپانی هوافضای SpaceX است، در شامگاهان روز 18 جولای راس ساعت 12 و 45 دقیقه بامداد به وقت تابستانی شرقی (ET)، یا راس ساعت 9 و 15 دقیقه به وقت ایران، با محموله ای 2300 کیلوگرمی (5000 پوند)، راهی ایستگاه فضایی بین المللی می شود.

کمپانی SpaceX که شدیدا به فرود موشک ها و استفاده مجدد از آن ها علاقه مند است، طبق معمول قصد دارد فالکون 9 را نیز پس از پرتاب، به سلامت به زمین بنشاند؛ اما برخلاف 6 پرتاب قبلی که این کمپانی موشک هایش را بر روی یک سکوی شناور در آب های نیلگون اقیانوس می نشاند، این بار یک محل فرود زمینی برای نشاندن فالکون 9 انتخاب کرده است. این محل فرود (محل فرود شماره 1 یا همان Landing Zone 1)، منطقه ای در اراضی SpaceX در شهر کیپ کاناورال است.

شایان ذکر است که اسپیس ایکس، پیش از این نیز تلاش هایی مبنی بر فرود موشک هایش بر روی خشکی صورت داده بود و فرود فالکون 9 بر روی محل فرود شماره 1، دومین تلاش آن ها در همین راستاست. اولین بار، سال 2015 در ماه دسامبر بود؛ یکی از موشک های فالکون 9 اسپیس ایکس، به منظور ارسال ماهواره شرکت ارتباطاتی Orbcomm به مدار نزدیک زمین (LEO)، به هوا برخواسته بود. بنابراین فرود این موشک بر روی زمین که در همین محل فرود شماره 1 صورت پذیرفت، اولین فرود یکی از موشک های کمپانی هوافضای اسپیس ایکس بر روی خشکی بود.

براساس گفته های Hans Koenigsmann، نائب رئیس بخش قابلیت اطمینان پرواز SpaceX، اگر سختی فرود امشب، کمی آسان تر از فرود صورت گرفته در ماه دسامبر گذشته نباشد، دست کم با آن برابری می کند. Koenigsmann دیروز نیز در کنفرانس مطبوعاتی ناسا اذعان داشت: “این فرود بخت و اقبال بهتری نسبت به فرود قبلی خواهد داشت اما با این حال همه چیز شبیه به همان فرود است.”

فرود این موشک تنها مدت زمان اندکی پس از مرحله جداسازی (حدودا 2.5 دقیقه پس از پرتاب) برنامه ریزی شده است. این دقیقا زمانی است که اولین بخش یعنی همان قسمتی از راکت که بیشترین حجم سوخت و موتورها را به همراه دارد، از قسمت فوقانی جدا می شود. موتورهای این بخش پس از جداسازی، در طی یک فرایند سوخت رسانی سه مرحله ای دوباره روشن شده تا بتواند به سلامت به محل فرود مشخص شده بازگردد.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پس از پرتاب برای ارسال ماهواره Orbcomm به مدار نزدیک زمین، بر روی زمین فرود آمد.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پس از پرتاب برای ارسال ماهواره Orbcomm به مدار نزدیک زمین، بر روی زمین فرود آمد.

.

اسپیس ایکس بسته به نوع ماموریت راکت های فالکون 9 اش تصمیم می گیرد که آن ها باید چگونه بر زمین فرود آیند. موشک هایی که باید با سرعت بسیار زیادی شتاب بگیرند (مثل موشک هایی که قصد ارسال محموله های سنگین را داشته و یا می خواهند به مدارهای بالاتری از زمین ارسال شوند)، در حین بلند شدن اولیه سوخت زیادی مصرف کرده و سوخت کافی برای فرود بر روی زمین در اختیار نخواهند داشت.

در این هنگام، به دلیل اینکه فرود بر روی سکوهای شناور نسبت به فرود بر روی خشکی به سوخت کمتری احتیاج دارد، بنابراین سکوهای شناور در اقیانوس بهترین انتخاب برای آن هاست. حال با توجه به گفته های Koenigsmann به نظر می رسد SpaceX اطمینان دارد که سوخت این موشک به منظور فرود بر روی خشکی کافی خواهد بود.

در ادامه و در حالی که اولین بخش مقدمات فرود خود را آماده می کند، بخش دوم، کپسول باری دراگون (Dragon) را به اعماق فضا برده و آن را به مدار می رساند. سپس دراگون 2 روز در فضا معلق خواهند ماند تا در روز چهارشنبه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود.

دراگون یک فضاپیمای تجاری قابل استفاده مجدد ساخت شرکت اسپیس ایکس با قابلیت حمل 6000 کلیوگرم است

دراگون یک فضاپیمای تجاری قابل استفاده مجدد ساخت شرکت اسپیس ایکس با قابلیت حمل 6000 کلیوگرم است.

.

رسیدن این محموله به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، تعداد محموله هایی که در چند روز اخیر با موفق به ISS ارسال شده اند را به عدد 2 خواهد رساند؛ اولین محموله، پرتاب موفقیت آمیز فضاپیمای باری روسی با نام پروگرس (Progress) در روز شنبه بود که قرار است دو شنبه بعد از ظهر به وقت محلی (بامداد روز سه شنبه به وقت ایران)، به ISS متصل گردد.

فضاپیمای باری روسی با نام پروگرس (Progress)

فضاپیمای باری روسی با نام پروگرس (Progress)

.

دراگون قرار است غذا، تجهیزات و آزمایشات علمی را به ISS حمل کند؛ از جمله حیاتی ترین محموله های ارسالی این فضاپیما می توان به یک قطعه مهم که با عنوان آداپتور متصل بین المللی یا International Docking Adapter) IDA) شناخته می شود، اشاره کرد.

آداپتور متصل بین المللی یا IDA یک حلقه فلزی با قطر 160 سانتی متر (64 اینچ) بوده که نهایتا قرار است به محوطه بیرونی ISS متصل گردد. IDA به فضاپیماهای آینده ساخته شده توسط اسپیس ایکس یا بوئینگ اجازه می دهد تا به صورت خودکار به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شوند. این فضاپیماها قرار است فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی برده و یا از آن به زمین باز گردانند که بدون IDA، هیچ راهی برای اتصال آن ها به ایستگاه فضایی وجود ندارد.

آداپتور متصل بین المللی یا IDA یک حلقه فلزی با قطر 160 سانتی متر (64 اینچ) بوده که نهایتا قرار است به محوطه بیرونی ISS متصل گردد. IDA به فضاپیماهای آینده ساخته شده توسط اسپیس ایکس یا بوئینگ اجازه می دهد تا به صورت خودکار به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شوند. این فضاپیماها قرار است فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی برده و یا از آن به زمین باز گردانند که بدون IDA، هیچ راهی برای اتصال آن ها به ایستگاه فضایی وجود ندارد.

آداپتور متصل بین المللی یا International Docking Adapter) IDA)

.

این امر بسیار مهم است چراکه IDA می تواند این گونه جابه جایی ها را به ISS ممکن سازد. البته انتظار می رفت این آداپتور پیش از این به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده باشد. اما اولین آداپتور متصل، سال گذشته با انفجار موشک فالکون 9 در حین برخاستن، نابود شد. آن شکست بیش از یک سال پیش و در ماموریت دیگری از تجدید تدارکات باری SpaceX اتفاق افتاد و همین موضوع فشار بیشتری را به این کمپانی متحمل می کند تا مطمئن باشد که اینبار همه چیز به درستی انجام خواهد شد.

پرتاب موشک فالکون 9 راس ساعت 12 و 45 دقیقه بامداد روز 18 جولای به وقت محلی یا 9 و 15 دقیقه صبح روز 28 تیر ماه (امروز) به وقت ایران صورت می گیرد. پخش زنده SpaceX نیز از 20 دقیقه جلوتر یعنی ساعت 8 و 55 دقیقه آغاز خواهد شد (با مراجعه به این لینک می توانید شاهد پخش زنده پرتاب موشک فالکون 9 به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی باشید).

تاکنون به نظر همه چیز به خوبی پیش رفته است. اسپیس ایکس موتورهای این موشک را در روز شنبه آزمایش کرده و تمامی سیستم ها آماده یک پرتاب موفقیت آمیزند. همچنین براساس اظهارات پایگاه نیروی هوایی پاتریک، شرایط آب و هوایی نیز به احتمال 90 درصد مطلوب خواهد بود.

اگر بنا به هر دلیلی، موشک فالکون 9 نتوانست امروز به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شود، یک تاریخ ثانویه نیز برای پرتاب این موشک برنامه ریزی شده که حوالی نیمه شب سه شنبه / بامداد روز چهارشنبه خواهد بود.

حال باید دید که آیا اینبار راکت فالکون 9 می تواند آداپتور متصل بین المللی (IDA) را صحیح و سالم به ایستگاه فضایی بین المللی برساند یا خیر؟ نظر شما در این باره چیست؟

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: theverge


عصر تکنولوژی، تکرا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر