;
coinex

دانشمندان موفق به کشف ژن حس ششم شدند

ژن PIEZO2 برای انسان در توانایی دریافت و پاسخ به محرک های مکانیکی اهمیت زیادی دارد. بی حسی مکانیکی نقش مهمی در شنوایی، تعادل، لمس، و درد ایفا می کند، اما تا به حال به خوبی شناخته نشده بود.

آگاهی بدن و یا حس عمقی، دقیقا مانند حس بینایی یا شنوایی و یا لامسه به ما کمک می کند تا در فضا حرکت کنیم و با جهان اطرافمان ارتباط برقرار کنیم. حس عمقی نوعی حس ششم است که اکنون مشخص شده عملکرد آن مرتبط به ژنی به نام، ژن PIEZO2 است. محققان با انجام آزمایش هایی بر روی دو بیمار مبتلا به اختلالات عصبی نادر، مشخص کردند،

دو سوژه مورد مطالعه که از جهش های ژنی رنج می بردند، با مشکلاتی حرکتی، حفظ تعادل و تا حدودی حس لامسه مواجه بودند.

کارستن جی. بونمان محقق ارشد این مطالعه از موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS)، در بیانیه ای، گفت:” نتایج نشان می دهد PIEZO2، ژن لامسه و حس عمقی در انسان است. درک نقش این حواس ممکن است، سرنخی برای (درمان) انواع اختلالات عصبی باشد.” ژن PIEZO2 یک پروتئین بی حسی مکانیکی است، به این معنی که سیگنال های الکتریکی عصبی را در پاسخ به تغییر شکل سلول تولید می کند، مانند زمانی که تابلویی را فشار می دهید.

مطالعات پیشین در موش نشان داده بود، ژن PIEZO2 در نورون هایی وجود دارد که مسئول کنترل حس لامسه و حس عمقی هستند. محققان با توجه به این اطلاعات، آزمایش های ژنتیکی را بر روی هر دو بیمار انجام دادند و متوجه شدند، این ژن در هر دو بیمار فعال است.

هر دو بیمار – یکی از آنها 11 ساله و دیگری 19 ساله – تحت آزمایش های مشابهی قرار گرفتند. در آزمایشی که در آن از چشم بند استفاده می شد، توانایی راه رفتن، ارتباط با اشیا و حس لامسه مورد بررسی قرار گرفت. راه رفتن بدون دید برای این دو بیمار بسیار دشوار بود.

هنگامی که از این دو بیمار خواسته شد با چشم بسته به اشیا دست بزنند، آنها بسیار ضعیف تر از باقی افراد گروه مورد آزمایش بودند. این دو بیمار نمی توانستند به خوبی به اشیای مقابل خود نزدیک شوند و هچنین قادر به حدس زدن جهت مفاصل بدنشان نبودند.

این دو بیمار همچنین به برخی تماس های لامسه کمتر حساس بودند و به برخی تماس لامسه خاص که برای گروه مورد مطالعه غیر عادی بود، پاسخ می دادند. به عنوان مثال، آنها نمی توانستند دیاپازون مرتعش (آزمونی برای تشخیص اختلالات شنوایی) را حس کنند و هنگامی که بخش موداری از پوست ساعدشان به آرامی خارانده می شد، تجربه سوزن سوزن داشتند، اما در مقابل، این برای افراد گروه مورد آزمایش، تجربه لذت بخشی بود.

همه این ها محققان را به این نتیجه رساند که تولید ژن PIEZO2 در انسان به حس عمقی مرتبط است، حسی که هنوز هم به خوبی شناخته نشده است، اما برای عملکرد روزانه ما اهمیت بسیاری دارد. این محققان در نظر دارند، آزمایش های بیشتری را در مورد حس عمقی که بخش مهمی از حس ششم را تشکیل می‌ دهد، انجام دهند.

نتایج این مطالعه در نشریه ” New England Journal of Medicine” منتشر شده است.

منبع: Quartz

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر