coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

چنگک های مرگبار خرچنگ نارگیل ؛ چنگال هایی که می‌تواند استخوانهای انسان را خرد کند!

 

خرچنگ نارگیل

به خاطر پوست سفت و سخت نارگیل، خوردن آن سخت است و مانند همین خرچنگ نارگیل باید پوست آن را بشکنید تا بتوانید آن را بچشید. برای نخستین بار، دانشمندان میزان نیروی چنگال این موجود را اندازه گیری کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که نه تنها در میان سخت پوستان قوی ترین پنجه از آنِ خرچنگ نارگیل است، بلکه قدرت چنگال آن قابل مقایسه با قدرت فک بسیاری از موجودات خشکی نیز هست.

خرچنگ نارگیل با نام علمی بیرگوس لاترو (Birgus Latro) از گونه خرچنگ های هرمیت (Hermit) است که با نام خرچنگ دزد یا دزد نخل هم شناخته می شود که بزرگترین بندپای زمین نیز هست. این خرچنگ بیشتر در مناطقی یافت می شود که درخت نارگیل، فراوانی بیش تری دارد، یعنی در جزایر اقیانوس هند و بخش هایی از اقیانوس آرام تا قلب جزایر گامبیر (Gambier). عادت غذایی سخت پوست بالغ خرچنگ محدود به میوه، مغز و دانه های گیاهان و مغز تنه درختان است.

همچنین خرچنگ نارگیل به داشتن پنجه های قوی در میان سخت پوستان شهره است. این موجودات که بزرگترین سخت پوستان خشکی هستند، می توانند تا 28 کیلوگرم بار را بلند کنند و از چنگال های غول آسای خود برای حمله به مهاجمان بهره ببرد؛ غذای اختصاصی این خرچنگ هم مواد غذایی مانند نارگیل و سایر ماده هایی با پوست سخت است.

در پی یافتن میزان دقیق نیروی چنگال های بزرگ آن، پژوهشگران نهاد اکیناوای ژاپن، 29 خرچنگ نارگیل با وزن های مختلف را از سطح جزیره اکیناوای ژاپن جمع آوری کردند و چنگال آنها را در حین عمل بررسی کردند و  قدرت آن را 29.4 تا 1765.2 نیوتن اندازه گیری کردند که همبستگی زیادی با توده بدنی آنها دارد.

چنگال پر قدرت

بر همین اساس، این تیم تخمین می زنند که بزرگترین خرچنگ نارگیل به وزن 4 کیلوگرم دارای چنگال هایی با قدرت 3300 نیوتن است که چیزی حدود 10 برابر قدرت دست انسانی عادی، حدود چهار برابر قدرت لازم برای جویدن استیک و حدود 75 درصد قدرت فک کفتار، ببر و شیر است. در واقع، تیم مذکور بر این باور است که این مقدار، از نیروی فک اکثر حیوانات سطح خشکی بیشتر است. پس اگر خدایی ناکرده با یکی از این موجودات مواجه شدید، هوس دست زدن به آن را از سرتان بیرون کنید!

.

منبع: NewAtlas

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر