;
coinex

مانور کاوشگر جونو در مدار نزدیک سیاره مشتری لغو شد

مانور کاوشگر جونو در مدار نزدیک سیاره مشتری لغو شد

آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا، ناسا، اعلام کرد که کاوشگر جونو به مدار نزدیک‌تر مشتری نخواهد رفت. کاوشگر جونو زمانی که در 4 ژوئیه 2016 به مدار سیاره مشتری رسید، دارای دوره مداری 53 روزه به دور غول گازی بود. انتظار می رفت با روشن شدن موتور احتراقی این کاوشگر، دوره مداری آن به 14 روز کاهش یابد؛ اما این موضوع با توجه به مشکلاتی که در دریچه هلیومی جونو به وجود آمد، به تعویق افتاد.

به این ترتیب، کاوشگر جونو تا پایان ماموریت خود در همین موقعیت مداری باقی خواهد ماند.

ریک نیباکین، مدیر پروژه جونو در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) پاسادنای کالیفرنیا در بیانیه ای گفت: “در خلال ماموریت جونو، ما به سناریوهای مختلفی که می توانسته جونو را در موقعیت مداری کوتاه تری قرار دهد، فکر کرده بودیم؛ اما نگرانی هایی در مورد روشن شدن موتور اصلی و رسیدن به مداری کمتر مطلوب (و نتایجی کمتر قابل توجه) وجود داشت. این نشان دهنده ریسکی برای تکمیل اهداف علمی (کاوشگر) جونو بود.”

ماموریت 1.1 میلیارد دلاری جونو ماه اوت سال 2011 آغاز شد تا میدان مغناطیسی و گرانش، ترکیبات و ساختار داخلی غول گازی را مورد مطالعه قرار دهد. کاوشگر جونو بسیاری از داده های خود را در خلال گذر نزدیک های خود که کاوشگر را در فاصله 4200 کیلومتری ابرهای مشتری قرار می داد، جمع آوری کرده است.

طرح اصلی ماموریت جونو، مدار بیضوی با دوره 14 روزه و 30 مانور گذر نزدیک بود؛ اما کاوشگر با دوره مداری 53 روزه حتی تا ژوئیه 2018، تنها قادر به تکمیل 12 مانور گذر نزدیک خواهد شد. ژوئیه سال 2018 زمانی است که احتمالا بودجه کنونی ماموریت به پایان برسد و ممکن است، تیم جونو تقاضای تمدید ماموریت و در نتیجه دریافت بودجه جدید را ارائه کند.

ناسا در این مورد اعلام کرده، جونو با این وجود هم باید قادر به انجام اهداف ماموریت خود در مدار طولانی تر باشد. در واقع دوره مداری 53 روزه کاوشگر، مزیت های علمی هم در نواحی بیرونی مگنتوسفر سیاره مشتری خواهد داشت.

اسکات بولتون از موسسه تحقیقات جنوب غربی در سن آنتونیو، در بیانیه ای گفت: “یکی دیگر از مزیت اصلی این دوره مداری، این است که جونو زمان کمتری را در معرض تشعشات تابشی بسیار قوی سپری خواهد کرد. این مزیتی مهم محسوب می شود؛ چراکه تابش های کیهانی یکی از عوامل اصلی است که موجب محدود شدن عمر کاوشگر جونو می شود.”

کاوشگر جونو از زمان رسیدن به سیاره مشتری، قادر به انجام چهار مانور گذر نزدیک در تاریخ های 27 اوت، 19 اکتبر و 11 دسامبر 2016 و 2 فوریه 2017 بوده است. این مانورهای گذر نزدیک به خوبی توانسته داده های ارزشمندی در مورد شفق های مغناطیسی غول گازی در اختیار دانشمندان قرار دهد، چیزی که گفته می شود بسیار قوی تر از تصورات پیشین دانشمندان بوده است.

بولتون می گوید: “جونو نتایج فوق العاده ای بدست آورده است. ما اکنون در حال تجدید نظر در ایده های خود در مورد عملکرد غول گازی هستیم.”

مانور گذر نزدیک آینده کاوشگر جونو، قرار است، 27 مارس (7 فروردین) انجام شود.

فضاپیمای جونو پس از پایان ماموریت کاوشگر گالیله در سال ۲۰۰۳، به نخستین کاوشگر مدار مشتری تبدیل شد. در طول ماموریت ۲۰ ماهه جونو، این فضاپیما برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد فضای داخلی سیاره بر فراز ابرهای گازی آن تنها ۳۰۰۰ کیلومتر گردش خواهد کرد. جونو همچنین قرار است شفق شدید این سیاره را هم مورد کاوش قرار دهد. جونو همچنین قادر به کشف اقمار بیشتری در مشتری خواهد بود، این سیاره در حال حاضر میزبان ۶۰ قمر شناخته‌ شده است.

در نهایت پس از پایان ماموریت در اواسط اکتبر آینده، فضاپیما در جو مشتری نابود خواهد شد. مهندسان ناسا قرار است به‌ منظور احتمال هرگونه برخورد جونو با قمر اروپا که تصور می‌شود دارای حیات میکروبی باشد، جونو را بر روی ابرهای مشتری نابود کنند، تا احتمال برخورد هرگونه آلودگی زمینی با اروپا را از بین ببرند.

.

منبع: space

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر