معرفی سریع‌ترین خودروهای جهان با سرعتی بیش از ۳۲۰ کیلومتر

برای بیشتر علاقمندان اتومبیل، مهمترین گزینه برای خودروی انتخابی، حداکثر سرعت و شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن است. عموما به خودروهایی که توانایی عبور از سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت (معادل ۳۲۰ کیلومتر در ساعت) را داشته کلمه ابر خودرو یا Super Car اطلاق می‌گردد. چند دهه‌ای است که با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از علم آئرودینامیک، استفاده از موتورهای بسیار پر قدرت مجهز به توربو شارژر و سیستم فنربندی و فرمان جدید، حداکثر سرعت ابر ودروهای مسابقه‌ای و خیابانی بالا رفته و از مرز ۴۰۰ کیلومتر در ساعت (معادل ۲۴۸ مایل در ساعت) گذشته است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی اجمالی تعدادی از سریع‌ترین خودروهای جهان بپردازیم.

سریعترین خودروهای جهان

 فراری ۴۸۸ GTB

قلب تپنده فراری (Ferrari) مدل ۴۸۸ GTB یک موتور ۸ سیلندر خورجینی ۳.۹ لیتری مجهز به سیستم توربوشارژر دوبل (Twin Turbo) است. این موتور توانایی تولید نیرویی برابر با ۶۶۰ اسب بخار در دور موتور ۸۰۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز معادل ۵۶۰ پاوند بر فوت (معادل ۷۶۰ نیوتون متر) است که در دور موتور ۳۰۰۰ RPM در دسترس راننده قرار می گیرد. نیروی تولیدی موتور توسط یک جعبه دنده هفت دنده مجهر به کلاچ دوبل با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

این خودرو به زمانی معادل ۳ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۳۰ کیلومتر در ساعت) است. فراری ۴۸۸ GTB قیمتی در حدود ۲۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱ میلیارد تومان با احتساب دلار ۳۷۵۰ تومان در زمان نگارش) داشته و رقبایی مانند مک لارن ۶۵۰S، لامبورگینی هوراکان (Lamborghini Huracan) و پورشه ۹۱۱ GT3 را در برابر خود دارد.

مک لارن ۶۷۵LT

این مدل از مک لارن یک نمونه بهینه سازی شده از مدل پیشن ۶۵۰S بوده که توانایی‌های دینامیکی آن افزایش پیدا کرده است. مک لارن ۶۷۵LT از یک موتور هشت سیلندر خورجینی ۳.۸ لیتری مجهز به توربوشارژر دو گانه استفاده کرده و توانایی تولید نیرویی در حدود ۶۶۶ اسب بخار را دارد. گشتاور تولیدی این خودرو نیز در حدود ۵۱۶ پاوند بر فوت (معادل ۷۰۰ نیوتون متر) بوده که توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

مک لارن ۶۷۵S با توجه به استفاده از فیبر کربن در ساخت اجزای بدنه سریع‌تراز مدل ۶۵۰S بوده و تنها با ۲.۹ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون نیاز دارد. حداکثر سرعت آن نیز برابر با ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۳۰ کیلومتر در ساعت) است. از رقبای این خودرو که قیمتی در حدود ۳۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۳ میلیارد تومان) دارد، می‌توان به لامبورگینی هوراکان، پورشه ۹۱۱ GT3 و فراری ۴۸۸ GTB اشاره کرد.

آستون مارتین ونتیج S

این ابر خودروی بریتانیایی که حضوری پر رنگ در مجموعه فیلم‌های جیمز باند داشته، با استفاده از موتور پر قدرت ۱۲ سیلندر ۵.۹ لیتری خود توانایی تولیدی نیرویی برابر با ۵۶۵ اسب بخار در دور موتور ۶۷۵۰ RPM و گشتاور تولیدی ۴۵۷ پاوند بر فوت (معادل ۶۲۰ نیوتون متر) را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته دستی به چرخ‌ها منتقل می‌گردد.

آستون مارتین ونتیج S برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۳ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۳۰ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. آستون مارتین ونتیج S با قیمتی در حدود ۲۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷۵۰ میلیون تومان) در بازارهای جهانی به فروش رفته و رقبایی مانند شورولت کوروت (Chevrolet Corvette) و نیسان GTR را در کنار خود می بیند.

آئودی R8

شرکت آلمانی آئودی در سال ۲۰۱۵ و با استفاده از موتور ۱۰ سیلندر خورجینی مدل R8 خود توانست از مرز ۲۰۰ مایل در ساعت عبور کرده و وارد باشگاه ابرخودوها گردد. آئودی R8 با استفاده از این موتور ۱۰ سیلندر ۵.۲ لیتر، نیرویی معادل ۶۱۰ اسب بخار در دور موتور ۸۲۵۰ RPM را تولید نموده و گشتاور تولیدی آن نیز ۴۱۳ پاوند بر فوت (معادل ۵۶۰ نیوتون متر) است که در دور موتور ۶۵۰۰ RPM حاصل می‌گردد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به هر چهار چرخ خودرو منتقل می‌گردد.

آتودی R8 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر به زمانی در حدود ۲.۹ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۳۰ کیلومتر در ساعت) است. قیمت آئودی R8 نیز در بازارهای جهانی در حدود ۲۰۳.۰۰۰ دلار (معادل ۷۶۰ میلیون تومان) بوده و رقبایی مانند آکورا NSX، جاگوار F-Type و مرسدس بنز AMG GT S را پیش رو دارد.

بنتلی کنتیننتال GT Speed

این مدل از بنتلی که یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان بوده از یک موتور ۶ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی با آرایش W استفاده می‌کند. این موتور مجهز به توربوشارژر توان تولید نیرویی برابر با ۶۳۳ اسب بخار و گشتاور تولیدی ۶۰۷ پاوند بر فوت (معادل ۸۲۲ نیوتون متر) را دارد. این نیور توسط یک جعبه دنده ۸ سرعته به هر چهار چرخ منتقل می‌گردد.

بنتلی کنتیننتال GT Speed شتابی معادل ۳.۹ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۶ مایل در ساعت (معادل ۳۳۱.۵ کیلومتر در ساعت) است. قیمت این ابر خودروی لوکس در حدود ۲۴۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹۰۰ میلیون تومان) بوده در بازارهای جهانی رقابتی نزدیک با خودروهایی مانند آستون مارتین DB9، فراری کالیفرنیا و آستون مارتین DB11 دارد.

دوج وایپر SRT

ابر خودروی دوج وایپر (Dodge Viper) مدل SRT از یک موتور بزرگ ۸.۴ لیتری ۱۰ سیلندر استفاده کرده و نیرویی معادل ۶۴۵ اسب بخار در دور موتور ۶۲۰۰ RPM و گشتاور ۶۰۰ پاوند بر فوت (معادل ۸۱۳ نیوتون متر) را تولید نموده که توسط یک گیربکس ۶ سرعته دستی به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

دوج وایپر SRT برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل ۳.۴ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۶ مایل در ساعت (معادل ۳۳۱.۵ کیلومتر در ساعت) است. دوج وایپر SRT قیمتی معادل ۱۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۴۷۰ میلیون تومان) داشته و به رقابت با نمونه‌هایی مانند مک لارن ۵۷۰S، آئودی R8 و آکورا NSX می‌پردازد. این خودرو ارزان ترین نمونه در بین سریع‌ترین خودروهای حهان به حساب می‌آید.

فراری GTCLusso

فراری GTCLusso به نوعی کمبود فضای برای سرنشینان اضافی در مدل برلینتا (Berlinetta) را حل نموده و توانایی‌های بالای دینامیکی و سرعت و شتاب بالا را برای چهار سرنشین به ارمغان آورده است. موتور استفاده شده در این خودرو یک نمونه ۱۲ سیلندر ۶.۳ لیتری است. این موتور توانایی تولید نیرویی معادل ۶۸۰ اسب بخار و گشتاور تولیدی ۵۱۴ پاوند بر فوت (معادل ۶۹۶ نیوتون متر) را دارد.

فراری GTCLusso برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ مکیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۳.۴ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۸ مایل در ساعت (معادل ۳۳۴ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. قیمت این خودرو در حدود ۳۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۱ میلیارد تومان) بوده و رقبایی مانند مک لارن ۶۵۰S، لامبورگینی هوراکان (Lamborghini Huracan) و پورشه ۹۱۱ GT3 را در برابر خود دارد.

 پورشه ۹۱۸ اسپایدر

این ابر خودروی محصول شرکت آلمانی پورشه (Porsche) هیبریدی از یک موتور ۸ سیلندر ۴.۶ لیتری خورجینی با قدرت ۶۰۸ اسب بخار و گشتاور ۳۹۱ پاوند بر فوت (معادل ۵۳۰ نیوتون متر) در کنار دو موتورر الکتریکی ۱۲۷ و ۱۵۴ اسب بخاری استفاده کرده که نیروی تولید کل این پیشرانه را به ۸۸۷ اسب بخار و گشتاور آن را به ۹۴۴ پاوند بر فوت (معادل ۱۲۸۰ نیوتون متر) می‌رساند که توسط یک گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه به هر چهار چرخ آن منتقل می‌گردد.

پورشه ۹۱۸ اسپایدر برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل تنها ۲.۶ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۰ مایل در ساعت (معادل ۳۳۸ کیلومتر در ساعت) است. این خودروی گرانقیمت ۹۳۰.۰۰۰ دلاری (معادل ۳.۵ میلیارد تومان) رقابتی سنگین با خودروهایی مانند مک لارن P1 و فراری لا فراری ( Ferrari La Ferrari) دارد. این خودرو یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان در نمونه‌های هیبریدی است.

 فراری F12 برلینتا

فراری F12 برلینتا (Berlinetta) یکی دیگر از خودروهای تولید شرکت ایتالیایی فراری است که حداکثر سرعتی بیش از ۲۱۰ مایل در ساعت (معادل ۳۳۸ کیلومتر در ساعت) دارد. این خودروی دیفرانسیل عقب مجهز به یک موتور ۶.۳ لیتر ۱۲ سیلندر خورجینی بوده که نیرویی معادل ۷۳۱ اسب بخار و گشتاور برابر با ۵۰۸ پاوند بر فوت (معادل ۶۸۸ نیوتون متر) را تولید می‌نماید. نیرو و گشتاور توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

شتاب اولیه فراری F12 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون در حدود ۳.۱ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۱ مایل در ساعت (۳۳۹.۵ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. از رقبای این خودرو می‌توان به فراری ۴۸۸ GTB، مک لارن ۶۵۰S و لامبورگینی هوراکان اشاره کرد. فراری F12 برلینتا در حال حاضر قیمتی در حدود ۳۸۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۴ میلیارد تومان) در بازارهای جهانی دارد.

 لامبورگینی آونتادور S

این مدل از لامبورگینی با استفاده از موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۶.۵ لیتری  ۴۸ سوپاپه خود توانایی تولید نیرویی برابر با ۷۴۰ اسب بخار را دارد. گشتاور تولیدی نیز برابر با ۵۰۹ پاوند بر فوت (معادل ۶۹۰ نیوتون متر) است. لامبورگینی آونتادور S برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۲.۷ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۷ مایل در ساعت (معادل ۳۴۹ کیلومتر در ساعت) است.

لامبورگینی آونتادور S قیمتی در حدود ۵۴۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲ میلیارد تومان) داشته و از رقبای سرسختی همچون فراری لا فراری، مک لارن P1 و آستون مارتین One-77 برخوردار است.

 فراری لا فراری

فراری لا فراری (Ferrari LaFerrari) یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان بوده و در کنار رقبایی مانند پورشه ۹۱۸ اسپایدر و مک لارن P1، از نمونه‌های هیبریدی موجود در این لیست هستند. این خودرو با استفاده از موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۶.۳ لیتری خود در کنار موتور الکتریکی و سیستم بازیافت نیروی اصطکاک حاصله در هنگام ترمز (KERS) که در خودروهای فرمول یک فراری استفاده شده، نیرویی عظیم برابر با ۹۵۰ اسب بخار را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

فراری لا فراری برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۲.۵ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز برابر با نردیک ترین رقیب خود، مک لارن P1 بوده و ۲۱۷ مایل در ساعت (معادل ۳۴۹ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. قیمت فراری لا فراری رقمی در حدود ۱.۵ میلیون دلار (معادل ۵.۶ میلیارد تومان) است.

 مک لارن P1

این مدل از شرکت خودروسازی بریتانیایی مک لارن یک نمونه هیبریدی بوده و از یک موتور ۳.۸ لیتری هشت سیلندر خورجینی با قدرت ۷۲۷ اسب بخار و یک موتور الکتریکی با قدرت ۱۷۷ اسب بخار نیرو می‌گیرد. این پیشرانه عظیم ۹۰۳ اسب بخاری گشتاوری برابر با ۶۲۷ پاوند بر فوت (معادل ۸۵۰ نیوتون متر) داشته که توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک با کلاچ دوبل به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد. مک لارن P1 به همراه پورشه ۹۱۸ اسپایدر و فراری لا فراری از سریع‌ترین خودروهای جهان با موتورهای هیبریدی هستند.

مک لارن P1 به تنها ۲.۷ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۷ مایل در ساعت (معادل ۳۴۹ کیلومتر در ساعت) است. مک لارن P1 که یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان به شمار می‌آید با قیمتی نزدیک به ۱.۵ میلیون دلار (معادل ۵.۶ میلیارد تومان) در حراجی‌ها به فروش رفته و رقبایی مانند پورشه ۹۱۸ اسپایدر و فراری لا فراری را پیش رو دارد.

 آستون مارتین One-77

مدل One-77 قوی‌ترین خودروی جاده‌ای تولیدی شرکت بریتانیایی آستون مارتین است که تنها ۷۷ نمونه از آن تولید شد. این خودرو ساختاری مانند نمونه‌های دیگر تولیدی این شرکت داشته اما توانایی‌ها و عملکرد آن، کاملا متفاوت است. آستون مارتین One-77 از یک موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۷.۳ لیتری استفاده کرده که نیرویی برابر با ۷۳۰ اسب بخار و گشتاوری ۷۵۰ نیوتون متری را تولید نموده که توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

آستون مارتین One-77 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۳.۷ ثانیه زمان نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۲۰ مایل در ساعت (معادل ۳۵۴ کیلومتر در ساعت) است. آستون مارتین One-77 که یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان در کلاس لوکس به شمار می‌آید، در حال حاضر با قیمت بسیار بالای ۲.۰۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷.۵ میلیارد تومان) در حراجی‌ها به فروش می‌رسد.

لامبورگینی Veneno

این مدل از لامبورگینی بر اساس مدل آونتادور LP700-4 ساخته شده است. پیشرانه این هیولا یک موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۷۵۰ اسب بخاری بوده که این خودروی ایتالیایی را در زمانی در حدود ۲.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. این قدرت توسط یک جعبه دنده نیمه اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می گردد.

حداکثر سرعت لامبورگینی Venono نیز ۲۲۱ مایل در ساعت (معادل ۳۵۵.۵ کیلومتر در ساعت) بوده و با توجه به اینکه تنها ۳ نمونه‌ از آن ساخته شده است، با قیمت نجومی ۶.۵ میلیون دلار (معادل ۲۴.۳ میلیارد تومان) در حراجی‌ها معامله می‌گردد و گرانقیمت ترین نمونه در بین سریع‌ترین خودروهای جهان است.

آپولو ارو (Apollo Arrow)

این ابرخودرو برای اولین بار در نمایشگاه خودرو جنو سال ۲۰۱۶ به نمایش در آمد. آپولو ارو محصول شرکت خودروسازی آلمانی آپولو (Apollo) بوده که از سال ۲۰۰۱ میلادی به ساخت خودروهای مسابقه‌ای و ابرخودروها مشغول است. پیشرانه آپولو ارو یک موتور هشت سیلندر خورجینی ۴ لیتری بوده که توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۰۰۰ اسب بخار و گشتاور تولیدی ۷۳۸ پاوند بر فوت (معادل ۱۰۰۰ نیوتون متر) را دارد.

آپولو با وزنی در حدود ۱.۳۰۰ کیلوگرم به زمانی معادل ۲.۹ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت این خودرو که یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان به شمار می‌آید، در حدود ۲۲۳ مایل در ساعت (معادل ۳۵۹ کیلومتر در ساعت) است. از رقبای این خودروی ۸۵۰.۰۰۰ دلاری (معادل ۳.۲ میلیارد تومانی) می‌توان به پاگانی هوایرا (Pagani Huayra) و نوبل M600 اشاره کرد.

نوبل M600

این خودرو نیز یکی دیگر از سریع‌ترین خودروهای جهان بوده و محصول شرکت بریتانیایی نوبل (Noble Automotive) است. این شرکت در سال ۱۹۹۹ میلادی فعالیت خود را آغاز نموده و از معتبرترین خودروسازان جهان در رده ابرخودروها به حساب می‌آید. نوبل M600 از یک پیشرانه ۸ سیلندر خورجینی ۳۲ سوپاپه ۴.۴ لیتری مجهز به سیستم توربوشارژر دوبل استفاده کرده و نیرویی معادل ۶۵۰ اسب بخار و گشتاوری معادل ۶۱۰ پاوند بر فوت (معادل ۸۲۷ نیوتون متر) را تولید می‌نماید.

نوبل M600 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۳ ثانیه زمان نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۲۵ مایل در ساعت (معادل  ۳۶۲ کیلومتر در ساعت) است. نوبل M600 با قیمتی در حدود ۲۷۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱ میلیارد تومان) به فروش می‌رسد.

زن وو (Zenvo) مدل ST1

در بین سریع‌ترین خودروهای جهان تنها یک نمونه از کشور دانمارک وجود دارد. شرکت زن وو مدل ST1 خود را مجهز به یک موتور هشت سیلندر عظیم ۶.۸ لیتری نموده است. این موتور غول آسا با استفاده از توربوشارژر و سوپرشارژر توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۱۰۴ اسب بخار را داشته و گشتاور تولیدی آن نیز معادل ۱۰۵۴ پاوند بر فوت (معادل ۱۴۳۰ نیوتون متر) است که به چرخ‌های عقبی (RWD) منتقل می‌گردد.

زن وو ST1 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۲.۸ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز برابر با ۲۳۳ مایل در ساعت (معادل ۳۷۵ کیلومتر در ساعت) است. زن وو ST1 با قیمت ۲.۵۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹.۳ میلیارد تومان) در بازارهای جهانی ارائه شده و رقیبی برای پاگانی هوایرا و کوئنیگ زگ به حساب می‌آید.

پاگانی هوایرا BC

پاگانی هوایرا هیولایی است بسیار سبک وزن که از پیشرانه ۱۲ سیلندر خورجینی ساخت شرکت AMG آلمان سود می‌برد. این ابرخودروی ایتالیایی با استفاده از موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۶ لیتری مجهز به توربوشارژر خود توانی برابر با ۷۲۰ اسب بخار و گشتاوری معادل ۷۳۸ پاوند بر فوت (معادل ۱۰۰۰ نیوتون متر) دارد.

پاگانی هوایرا با وزنی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر (کمتر از هوندا سیویک) برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل ۳ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۳۸ مایل در ساعت (معادل ۳۸۳ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. پاگانی هوایرا با قیمتی در حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹.۳ میلیارد تومان) رقبایی مانند کوئنیگ زگ CCR و سالین S7 توربو را پیش رو دارد.

 مک لارن F1

مک لارن F1 پیش از طراحی و عرضه بوگاتی ویرون، سریع‌ترین خودروهای جهان به حساب می‌آمد. این خودرو از یک موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۶.۱ لیتری مورد استفاده در ب ام و M استفاده کرده و نیرویی برابر با ۶۲۷ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۴۸۰ پاوند بر فوت (معادل ۶۵۱ نیوتون متر) را تولید می‌نماید.

مک لارن F1 که بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ میلادی تولید می‌شد، به زمانی معادل ۳.۲ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۴۱ مایل در ساعت (معادل ۳۸۸ کیلومتر در ساعت) است. این ابرخودرو که نزدیک به  ۱۰۰ نمونه از آن ساخته شده، در حراجی‌ها با قیمتی در حدود ۱.۵ میلیون دلار به فروش می‌رسد.

کوئنیگ زگ (Koenigsegg) مدل CCR

این ابرخودروی سوئدی موتوری هشت سیلندر خورجینی به حجم ۴.۷ لیتر داشته و نیرویی برابر با ۸۰۵ اسب بخار را تولید می‌نماید. این نیرو توسط یک جعبه دنده شش سرعته دستی به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد. کوئنیگ زگ CC برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل ۳.۲ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۴۲ مایل در ساعت (معادل ۳۸۹ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است.

کوئنیگ زگ CCR مدت کوتاهی عنوان سریع‌ترین ماشین جهان را در اختیار داشت که این لقب توسط بوگاتی ویرون از این ابرخودرو گرفته شد. قیمت کوئنیگ زگ CCR که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میلادی تولید شده، در حدود ۷۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲.۶ میلیارد تومان) است.

سالین (Saleen) مدل S7 توربو

سالین یک شرکت خودروسازی آمریکایی بوده که از سال ۱۹۸۳ میلادی مشغول به ساخت ابرخودروهایی استثنایی است. سالین S7 توربو نیز از یک موتور ۷ لیتری ۸ سیلندر خورجینی استفاده کرده که نیرویی برابر با ۷۵۰ اسب بخار را تولید می‌نماید. حداکثر گشتاور تولیدی این ابرخودرو نیز ۹۵۰ نیوتون متر بوده که در دور موتور ۴۸۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

این ابر خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل ۲.۸ ثانیه نیاز دارد. حداکثر سرعت سالین S7 توربو ۲۴۸ مایل در ساعت (معادل ۳۹۹ کیلومتر در ساعت) است. این ابر خودروی قیمتی در حدود ۶۰۰.۰۰ دلار (معادل ۲.۲ میلیارد تومان) دارد.

اس سی سی آلتیمیت آئرو (SCC Ultimate Aero)

اس اس سی آلتیمیت آئرو یک ابر خودرو از شرکت آمریکایی SSC یا Shelby Super Cars است. این خودرو با استفاده از موتور هشت سیلندر خورجینی مجهز به توربوشارژر دوگانه، توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۸۷ اسب بخار را داشته و گشتاور تولیدی آن نیز ۱۱۱۲ پاوند بر فوت (معادل ۱۵۰۸ نیوتون متر) است.

اس اس سی آلتیمیت آئرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر به ۲.۵ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۵۶ مایل در ساعت (معادل ۴۱۲ کیلومتر در ساعت) است. اس اس سی آلتیمیت آئرو که در سال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شده در بازارهای جهانی خودرو قیمتی در حدود ۷۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲.۶ میلیارد تومان) دارد.

بوگاتی ویرون سوپر اسپرت

از اوایل دهه ۲۰۰۰ که بوگاتی ویرون به بازارهای جهانی ارائه شد تا چند سال پیش، این خودرو لقب سریع‌ترین خودروی دنیا را به خود اختصاص داده بود. شرکت بوگاتی که در حال حاضر تحت تملک گروه خودروسازی فولکس واگن (Volkswagen)‌آلمان قرار دارد، از یک موتور ۱۶ سیلندر خورجینی با آرایش W به حجم ۸ لیتر مجهز به سیستم توربوشارژر چهارگانه استفاده می‌کند. این نیروگاه عظیم توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۰۰ اسب بخار و ۱۱۰۶ پاوند بر فوت (معادل ۱۵۰۰ نیوتون متر) را دارد.

بوگاتی ویرون سوپر اسپرت برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۲.۴ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت نمونه روباز آن ۲۵۴ مایل در ساعت (معادل ۴۱۰ کیلومتر در ساعت) و نمونه مسقف آن برابر با ۲۶۸ مایل در ساعت (معادل ۴۳۱ کیلومتر در ساعت) است. بوگاتی ویرون سوپر اسپرت قیمتی در حدود ۲.۳۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۸.۳ میلیارد تومان) در حراجی‌ها دارد.

بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون وارث خلف بوگاتی ویرون بوده و در سال ۲۰۱۵ به بازارهای جهانی معرفی شد. این ابرخودرو با استفاده از موتور ۱۶ سیلندر ۸ لیتری با آرایش W خود توانایی تولید نیروی فوق العاده ۱۵۰۰ اسب بخار و گشتاور ۱۱۸۰ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۰۰ نیوتون متر) را دارد.

بوگاتی شیرون در عرض ۲.۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و حداکثر سرعت رسمی آن نیز بیش از ۲۶۱ مایل در ساعت (معادل ۴۲۰ کیلومتر در ساعت) است. این خودرو از معدود رقبای هنسی ونوم بوده و با قیمتی معادل ۳.۰۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱.۲ میلیارد تومان) به فروش می رسد.

هنسی ونوم GT

هنسی ونوم GT ترکیبی است از شاسی لوتوس الیزه (Lotus Elise) به همراه یک موتور هشت سیلندر خورجینی ۷ لیتری، مجهز به توربوشارژر دوبل. این موتور توانایی تولید نیرویی معادل ۱۴۵۱ اسب بخار و گشتاور ۱۵۶۵ نیوتون متر را داشته و در حال حاضر سریعترین خودروی جهان به شمار می آید.

هنسی ونوم برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی معادل ۲.۵ ثانیه داشته و حداکثر سرعت آن نیز ۲۷۱ مایل در ساعت (معادل ۴۳۷ کیلومتر در ساعت) بوده که در مرکز فضایی کندی ثبت شده است. هنسی ونوم با قیمتی در حدود ۱.۵ میلیون دلار (معادل معادل ۵.۶ میلیارد تومان) عرضه شد اما با توجه به توقف تولید، این ابرخودرو در بین کلکسیونرها قیمتی بسیار بیش از این دارد.

منبع : تکرا (ترجمه و تالیف)

 ارسال نظر