بررسی و مشخصات فنی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ ؛ شاسی بلند ۵۰۰ میلیونی بازار ایران

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ (Volkswagen Tiguan) نمونه‌ای است در کلاس بدنه خودروهای شاسی‌بلند سایز کوچک که قرار است به عنوان مدل ۹۷ راهی بازار ایران گردد. در این نوشته مروری خواهیم کرد بر مشخصات فنی و بررسی کلی این شاسی‌ بلند جدید آلمانی.

فولکس واگن تیگوان اولین بار در نمایشگاه خودروی لس آنجلس ۲۰۰۶ به عنوان یک نمونه مفهومی معرفی و در سال ۲۰۰۷ میلادی و بر پایه پلتفرم فولکس واگن گلف (Golf) به بازارهای جهانی عرضه گردید. این خودرو با توجه به تیپ‌های مختلف و امنیت بالا در هنگام تصادفات رانندگی توانست فروش موفقی را تجربه نماید. در سال ۲۰۱۱ نسل اول فولکس واگن تیگوان یک فیس لیفت (بهینه سازی جزئی خودرو بدون تغییر در مشخصات اصلی و کلی – Facelift) را تجربه نمود. این خودرو در سال ۲۰۱۷ با نسل دوم فولکس واگن تیگوان جایگزین شد.

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸

چندی است که قرار است نمونه‌های جدید این خودرو به همراه خودروی موفق فولکس واگن پاسات (Passat) توسط ماموت خودرو به جمع شاسی بلندهای سایز کوچک و متوسط باکیفیتی مانند رنو کولئوس (Renault Koleos)، هوندا سی آر وی (Honda CR-V)، هیوندای سانتافه (Hyundai Santafe)، نیسان ایکس تریل (Nissan X-Trail) و میتسوبیشی اوتلندر (Mitsubishi Outlander) و تویوتا رو فور (Toyota RAV4) بپیوندد. به همین منظور تصمیم گرفتیم که به معرفی و بررسی کلی این خودروی شاسی بلند آلمانی پرداخته و مروری داشته باشیم بر مشخصات فنی و امکانات و تجهیزات این خودرو.

بررسی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ یا سال ۹۷

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

برای سال ۲۰۱۸ میلادی یا ۹۷ شمسی، فولکس واگن تیگوان ، کوچک‌ترین عضو خانواده شاسی‌بلندهای این شرکت آلمانی، شاهد افزایش ابعاد بوده و نمونه‌های دیفرانسیل جلوی (FWD) آن نیز قابلیت تجهیز به ردیف سوم صندلی‌ها را دارد. البته افزایش ابعاد موجب کاهش لذت رانندگی با این خودروی شاسی بلند جدید شده اما، فضای کافی و مناسب کابین، تجهیزات مدرن و پیشرانه قدرتمند فولکس واگن تیگوان را به نمونه‌ قابل اعتنا تبدیل‌ نموده‌ است.

طراحی خارجی

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ طولی برابر با ۴.۷۰۱ میلی‌متر، پهنایی برابر با ۱.۸۳۹ میلی‌متر و ارتفاعی برابر با ۱.۶۵۸ میلی‌متر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۷۹۰ میلی‌متر است. از لحاظ ابعاد می‌توان این خودروی شاسی بلند جدید فولکس واگن را با نمونه‌هایی مانند ب ام و X3، هیوندای سانتافه و نیسان ایکس تریل، هایما S7 توربو یا میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۸ که در بازار ایران موجود است مقایسه کرد.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

در بخش جلویی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ از یک جلوپنجره سه تکه با بخش‌های افقی استفاده کرده که با چراغ‌های کشیده جلویی، با انحنای چشم‌نوازی به دو گوشه بدنه امتداد پیدا می‌کنند. ورودی‌های هوا در بخش زیری سپر قرار گرفته شده که ساختاری مشبک دارند و نمایی ذوزنقه‌ای به خود گرفته‌اند. دو ورودی دیگر هوا نیز به شکل معکوس طرح ورودی‌های اصلی را داشته که در دو کنار سپر تعبیه شده اند. در مجموع ظاهر فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ در نمای جلویی آرام ولی جذاب بوده و حس آرامش را برای راننده و سرنشینان به ارمغان می‌آورد.

در بخش کناری فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ حس آرامش موجود در بخش جلویی نیز با دو خط جانبی بالایی و دو خط جانبی پایینی به صورت مستقیم تا انتهای خودرو ادامه پیدا می‌کند و گلگیرهای نسبتا برجسته نیز اندکی حس قدرت را به بیننده القا می‌کند. بخش عقبی نیز آرامش موجود در سایر قسمت‌های خودرو را حفظ نموده است. چراغ‌های عقبی فرمی شبیه بلور و کریستال داشته وخط سقف با شیبی نرم تا انتهای دیفیوزرهای عقبی که نمایی برجسته به سپر بخشیده‌اند، ادامه پیدا می‌کند.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

در مجموع ظاهر کلی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ حس آرامش و اندکی کندی و تبلی را به همراه چاشنی قدرت و صلابت از خود به نمایش گذاشته و آن رابه نمونه‌ای مناسب برای سنین بالاتر تبدیل کرده‌ است.

طراحی داخلی و کابین

کابین و فضای داخل فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ ساده بوده و تمامی ابزار و ادوات داخلی در حین استفاده از مواد اولیه با کیفیت مناسب، نمایی آرام و کم جذابیت و قدیمی و آشنا را از خود به نمایش می‌گذارند. خروجی‌های سیستم تهویه مطبوع در بخش میانی داشبورد نمایی غیر متفارن داشته که یک صفحه نمایش رنگی لمسی بزرگ در زیر آن قرار گرفته است.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

فرمان سه شاخه و روکش شده با چرم بوده که در بخش پایینی ساختاری شبیه به حرف D انگلیسی به خود گرفته و در پشت آن یک صفحه نمایش رنگی تخت، به نمایش اطلاعات خودرو و سیستم ناوبری ماهواره‌ای می‌پردازد. با توجه به پنجره‌ها و شیشه‌های عریض و کشیده، راننده و سرنشینان ردیف کافی و مناسبی به محیط اطراف خواهند داشت.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

فضای داخلی

کیفیت صندلی‌ها قابل قبول بوده و پوششی از چرم با کیفیت مناسب بر روی آنها قرار گرفته است. با توجه به افزایش ابعاد، صندلی‌های ردیف دوم فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ نیز فضای کافی و راحت را برای سرنشینان فراهم می‌کند. اما ممکن است برخی در هنگام سوار و پیاده شده در محیط های تنگ، به دلیل استفاده از رودری‌ها و محفظه‌های بزرگ بر روی درها و کشیده‌ بودن درهای عقبی، با اندکی مشکل مواجه شوند.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

صندلی‌های سفارشی ردیف سوم فضای اندکی داشته و بیشتر مناسب کودکان هستند. اما با این وجود باز هم فضایی در حدود ۳۴۰ لیتر را برای قرار دادن چمدان‌ها برای محفظه بار فراهم می‌کنند. این فضا در صورت جمع شدن ردیف سوم صندلی‌ها به ۹۳۴ لیتر افزایش پیدا می‌کند که از این لحاظ آن را در رده‌ای متوسط بین رقبا قرار می‌دهد.

در مجموع کابین این اتومبیل شاسی بلند جدید فولکس واگن نیز مانند نمای خارجی آن، حس آرامش و سادگی را بر انگیخته و آن را بیش از بیش مناسب برای افراد خواهان رانندگی بدون هیجان و افراد مسن‌تر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : معرفی، بررسی و مشخصات فنی ب ام و X5 مدل ۲۰۱۸ ، شاسی بلندی سایز متوسط، قدرتمند و مجلل

موتور و پیشرانه

موتور فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۶ سوپاپه بوده که با حجم دقیق ۱.۹۸۴ سی سی و استفاده از سیستم توربوشارژر، توانیی تولید نیرویی در حدود ۱۸۴ اسب بخار در دور موتور ۴.۴۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاوری برابر با ۲۳۶ پاوند بر فوت (معادل ۳۲۰ نیوتون متر) در دور موتور ۱.۶۰۰ دور در دقیقه را تولید می‌کند. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه به تمای چرخ‌های خودرو (AWD) منتقل می‌گردد.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

با استفاده از این موتور فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ بر اساس اعلام وب‌ سایت این شرکت، به زمانی در حدود ۸ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۱۸ مایل در ساعت (معادل ۱۹۰ کیلومتر در ساعت) را دارد. مصرف سوخت نیز در حدود ۲۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را داشته که با توجه به کیفیت بنزین موجود در ایران و نحوه رفتار راننده، این رقم افزایشی ۱ تا ۲ لیتری خواهد داشت.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

تجهیزات و امکانات رفاهی و سرگرمی

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ نسبت به سایر خودروهای موجود در ایران نمونه‌ای نسبتا مجهز بوده و این شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران به فهرست کاملی تجهیز شده است. نمونه‌هایی از تجهیزات و امکانات این خودرو عبارتند از:

 • رینگ‌های آلیاژی ۱۹ اینچی ۵ پره
 • چراغ‌های اتوماتیک جلویی مجهز به لامپ‌های LED و قابلیت چرخش در مسیر حرکت چاده و پیچ
 • چراغ‌های روشنایی در روز (Daylight)
 • چراغ‌های مه شکن در دو بخش جلویی و عقبی خودرو
 • آیینه‌های جانبی تاشو و با قابلیت تنظیم به صورت الکتریکی به همراه سیستم گرم‌کن و حافظه
 • گرمکن اتوماتیک نازل برف پاکن
 • شیشه‌های دودی
 • قابلیت ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • غربیلک فرمان با روکش چرم مجهز به دکمه‌های کنترلی سیستم صوتی و تلفن همراه
 • صندلی‌های جلویی با قابلیت تنظیم به صورت الکتریکی در ۱۲ جهت مختلف به همراه حافظه
 • گرم‌کن برای صندلی‌های جلویی و عقبی
 • سیستم اطلاعاتی سرگرمی (Infotainment) مجهز به صفحه نمایش ۹.۲ اینچی بزرگ لمسی و رنگی
 • مجهز به پورت‌های USB و AUX
 • خروجی برق ۱۲ ولت برای سرنشینان جلویی، عقبی و صندوق عقب
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک سه گانه (Tri-Zone Climate Control)
 • سیستم نمایش اطلاعات بر روی بخش جلویی شیشه راننده (هدآپ دیسپلی)
 • نورپردازی داخلی
 • قلاب مخصوص یدکی کشی
 • در صندوق عقب با قابلیت باز شدن به صورت الکتریکی و بدون نیاز به دست
 • سقف پانوراما
 • برف پاک کن‌های اتوماتیک حساس به بارش باران

تجهیزات و امکانات ایمنی و کمکی راننده

از تجهیزات و امکانات بالای ایمنی و مناسب کمکی راننده موجود در فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیستم ترمز ضد قفل (ABS) به همراه EBD
 • سیستم کنترل الکتریکی پایداری خودرو (ESP)
 • سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)
 • سیستم کنترل سرعت در سراشیبی (HDC)
 • ۹ کیسه هوای ایمنی (۲ عدد جلو، ۲ عدد عقبی، پرده‌ای و زانوی راننده)
 • کمربند ایمنی سه نقطه‌ای و پیش کشنده برای تمامی سرنشینان
 • سیستم هشدار خستگی راننده
 • سیستم محافظت از عابران پیاده
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • سنسورهای پارک در عقب و جلو
 • سیستم پارک خودکار (اتو پارک)
 • قابلیت انتخاب چهار حالت رانندگی (۴Motion) برفی، جاده ای، آفرود و آفرود سفارشی
 • دوربین ۳۶۰ درجه نمای اطراف
 • سیستم نمایش میزان فشار باد تایرها (TPMS)

از تجهیزات سفارشی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ تیپ‌های بالا در بازارهای جهانی می‌توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

 • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
 • سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Warning)
 • سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)
 • سیستم هشدار خروجی مسیر حرکت خودرو از بین خطوط جاده (Lane Departure Warning)

 

رانندگی

رانندگی با فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ به طور کلی متفاوت به نمای ظاهری آن بوده و با توجه به بهره گیری از پلتفرم مشترکی با فولکس واگن گلف هاچ بک (Hatchback) عملکردی شبیه به خودروهای هاچ بک دارد. قدرت تولید شده توسط موتور کافی بوده و سیستم توربوشارژر و جعبه دنده دو کلاچه ۷ سرعته اتوماتیک هماهنگی قابل قبولی با همدیگر دارند.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

رانندگی اسپرت، اندکی خشک ولی راحت بوده و هنگام عبور از پیچ ها با سرعت های بالا، عملکرد مناسبی را از خود به نمایش می گذارد. در مجموع رانندگی با این خودروی شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران لذت بخش است که آن را به نمونه‌ای قابل توجه در جمع کندروهای این کلاس از بدنه خودروها تبدیل می کند. قابلیت انتخاب وضعیت رانندگی نیز عملکرد مناسبی داشته و به خوبی به تنظیم سیستم تعلیق و سیستم فرمان به منظور نمایش بهترین عملکرد ممکن در شرایط مختلف می‌نماید.

ایمنی

با توجه به استفاده از امکانات کمکی رانندگی و کیسه‌های هوای متعدد در خودرو و کسب امتیازات قابل توجه توسط فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ می‌توان این خودرو را یک نمونه ایمن تلقی نموده و با خیال آسوده اقدام با سفر و یا حتی ماجراجویی در مسیرهای خاکی و خارج از جاده را نمود.

قیمت در بازارهای جهانی

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ با قیمتی در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۵ میلیون تومان) در مدل پایه‌ در بازارهای جهانی به فروش رسیده و یک خودروی با قیمت مناسب به حساب می آید. این خودرو در بالاترین تیپ و سطح تجهیزات نیز با رقمی در حدود ۳۹.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۵ میلیون تومان) به فروش رفته که رقمی نسبتا بالا و در حد خودروهای لوکس و مدرن بازار است.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

رقبا در بازارهای جهانی

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ در کلاس بدنه خودروهای شاسی بلند، مکانی در میانه‌های رو به بالا را به خود اختصاص داده است. از رقبای این خودرو در بازارهای جهانی می‌توان به نمونه های زیر اشاره داشت:

 • هوندا CR-V با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۵ میلیون تومان)
 • جیپ چروکی (Jeep Cherokee) با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۵ میلیون تومان)
 • نیسان روژ (Nissan Rouge) با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۲.۵۰۰ دلار (معادل ۱۳۰ میلیون تومان)
 • جمس ترین (GMC Terrain) با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۵ میلیون تومان)

فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ در ایران

این خودروی شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران با قیمتی در حدود ۴۰۰ میلیون تومان (معادل ۹۵.۰۰۰ دلار با دلار ۴۲۰۰ تومانی اسمی و ۷۷.۰۰۰ دلار با قیمت دلار در بازار آزاد در فروردین ۹۷) به فروش خواهد رسید و در جمع خودروهای گرانقیمت شاسی بلند قرار خواهد گرفت. مشتریان ایرانی با پرداخت این مبلغ توانایی خرید نمونه‌هایی مانند ب ام و X5M (نمونه تقویت شده توسط بخش M Power) با قیمت ۱۰۲.۰۰۰ دلار و رنج روور با قیمت ۹۵.۰۰۰ دلار را در بازارهای جهانی خواهند داشت!

رقبای فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ در ایران

از رقبای این خودرو شاسی بلند جدید فولکس در ایران می‌توان به نمونه‌هایی مانند خودروهای زیر اشاره نمود:

سخن آخر

بازارهای خودروهای شاسی بلند ایران چند وقتی است که با ورود نمونه‌های چینی شاهد رونقی بوده و هر روزه با نمونه‌های مختفی از آنها در کوچه و خیابان روبرو هستیم. فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ نیز یک نمونه قابل توجه بوده که با توجه به برچسب کشور سازنده با رقمی بالا وارد ایران شده و در اختیار قشر متوسط رو به بالا و مرفه قرار می‌گیرد.

فولکس واگن تیگوان 2018 ، شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران

فضای داخل کابین و امکانات قابل قبول بوده و این خودرو با استفاده از پیشرانه قدرتمند خود، توانایی‌های قابل قبولی را حتی در مسیرهای طولانی خارج از شهری و بین شهری از خود به نمایش می گذارد. اما باید منتظر ماند و دید آیا این خودروی شاسی بلند جدید فولکس واگن در ایران با توجه به ظاهر قدیمی تر، می‌تواند بر حریفات آسیایی و کره ای علبه کرده و یا با توجه به ظاهر کم هیجان خود محکوم به شکست خواهد شد.

مشخصات فنی فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸ در یک نگاه

کلاس بدنه شاسی بلند
تعداد سرنشین (نفر) ۵
حجم موتور (لیتر) ۱.۹۸۴
تعداد سیلندر ۴ توربو
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۸۰
گشتاور (نیوتون. متر.) ۳۲۰
تعداد سوپاپ ۱۶
گیربکس ۷ اتوماتیک
سیستم انتقال قدرت چهار چرخ
مصرف سوخت  (شهر) ۱۱.۲
مصرف سوخت (بزرگراه) ۸.۱
مصرف سوخت (ترکیبی) ۹.۴
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم.) ۱۹۳
ظرفیت باک (لیتر.)
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۸
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۹۰
طول ﴿میلیمتر﴾ ۴.۷۰۱
پهنا ﴿میلیمتر﴾ ۱.۸۳۹
ارتفاع ﴿میلیمتر﴾ ۱.۶۵۸
فاصله دو محور ﴿میلیمتر﴾ ۲.۷۹۰
ارتفاع از زمین ﴿میلیمتر﴾ ۲۰۰
حجم محفظه بار (لیتر) ۳۴۰ سه ردیف/۹۳۴ دو ردیف
وزن پایه (کیلوگرم) ۱.۷۸۸
قیمت پایه (میلیون تومان) ۱۴۵
قیمت در بازار ایران (میلیون تومان) ۳۵۰

گالری تصاویر فولکس واگن تیگوان ۲۰۱۸

**تصاویر ممکن است با نمونه موجود در بازار ایران متفاوت باشند

منبع : فولکس واگنارسال نظر (1 نظر)

  انسان نباید بخاطربرندفولکس بااین قیافه وقدرت کم وجای تنگ سرنشینان برای ۷ نفر وباتوجه به امکانات کمترازکره ای ها ولوازم ۱۰۰ درصد گرانتر وباتوجه به اینکه توربو هست وتعمیرات زودتری راطلب میکند وباتوجه به وجود ماشینهای کره ای وژاپنی بااستهلاک کمتر وکارایی بهتر و۷ نفره بودن آنها رانخره وبا۵۸۰ میلیون درحال حاضر این ماشین راتهیه کنه وبگه فولکس آلمانی سوارمیشم بحث برند جدا ولی لکسوس ان ایکس ۲۰۱۵ باتوجه به شیک تربودن ودوام بالاتر ازاین ماشین خیلی سرترخواهدبود بااینکه قیمتش درمدل کارکرده کم کار درهمین حداست تازه ۲۰۱۶ لکسوس راهم میشه اگه کارکردبالاتری داشته باشه بااین قیمت خرید

  ۰

  ۰
  پاسخ