بررسی و مشخصات فنی هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

هیوندای اکسنت مدل 2017

هیوندای اکسنت (Hyundai Accent) یک خودروی سواری در کلاس بدنه خودروهای سدان سایز کوچک (Subcompact Sedan) بوده که از سال ۱۹۹۴ میلادی توسط شرکت خودرو سازی کره‌ای هیوندای تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌گردد. در ادامه به بررسی و ذکر مشخصات فنی نسل چهارم این خودرو خواهیم پرداخت.

هیوندای اکسنت

هیوندای اکسنت اولین با در سال ۱۹۹۴ میلادی طراحی و به بازارهای جهانی خودرو ارائه شد. تاکنون چهار نسل از این خودروی نسبتا موفق تولید و به بازار عرضه شده است.

نسل اول

شرکت هیوندای در سال ۱۹۹۴ مدل اکسنت را به عنوان جایگزینی برای مدل اکسل (که در بازار ایران نیز ارائه می‌شد) تولید نمود. هیوندای اکسنت نسل اول در سه کلاس بدنه سدان (Sedan)، هاچ بک (Hatchback) و کوپه (Coupe) عرضه شد و تا سال ۲۰۰۰ میلادی در خط تولید این شرکت قرار داشت.

نسل دوم

در سال ۲۰۰۰ میلادی نسل دوم هیوندای اکسنت به بازار عرضه شد. این خودرو در کشورهای مختلف با نام‌های متفاوتی مانند هیوندای ورنا (Verna)، بریو (Brio) و آوگا (Avega) ارائه شد. هیوندای اکسنت نسل دوم نیز در دو کلاس بدنه سدان و هاچ بک طراحی شده بود. این خودرو که ایران نیز با نام هیوندای ورنا به مشتریان عرضه می‌شد تا سال ۲۰۰۵ میلادی در خط تولید شرکت هیوندای قرار داشت.

نسل سوم

در سال ۲۰۰۵ میلادی شرکت هیوندای نسل جدیدی از این خودرو را در نمایشگاه خودروی نیویورک به معرض نمایش عموم گذاشت. این خودرو نیز مانند نسل قبلی با اسامی متفوتی مانند ورنا، بریو، آوگا و همچنین دوج اتیتیود (Dodge Attitude) به فروش رسید. هیوندای اکسنت نسل سوم نیز مانند نسل دوم در دو کلاس بدنه سدان و هاچ بک به فروش رسید. این نسل از خودرو تا سال ۲۰۱۱ تولید شد.

نسل چهارم

آخرین نسل هیوندای اکسنت از سال ۲۰۱۱ میلادی در خط تولید قرار داشته و در دو کلاس بدنه سدان و هاچ بک به مشتریان عرضه می‌گردد. هیوندای اکسنت نسل چهارم خودرویی نسبتا موفق بوده و در بسیاری از کشورهای جهان مانند چین، هند، روسیه، نیجریه و تایوان نیز مونتاژ می‌گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مدل سال ۲۰۱۷ میلادی این خودرو بپردازیم.

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷

این خودرو با توجه به ظاهر نسبتا مدرن و زیبا و مصرف سوخت پایین یک خودروی اقتصادی بوده و عملکرد نسبتا مناسبی را از خود به نمایش می‌گذارد. طراحی ظاهری این خودرو نیز با وجود اینکه سال‌هاست دچار تغییر محسوسی نشده اما هنوز جذابیت نسبی خود را از دست نداده است. از امکانات موجود در هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ می‌توان به اضافه شدن یک تیپ جدید با نام Value Edition اشاره کرد که تجهیزاتی مانند رینگ‌های ۱۶ اینچی آلیاژی، ترمزهای عقب دیسکی، کنترلرهای سیستم صوتی تعبیه شده در فرمان، قابلیت اتصال به گوشی‌های هوشمند همراه از طریق بلوتوث و سیستم کنترل سرعت (Cruise Control) را به آن اضافه نموده است.

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ با قیمت پایه ۱۵.۵۰۰ دلار (معادل ۵۸ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۷۵۰ تومانی در زمان نگارش) به مشریان عرضه شده و در بالاترین تیپ قیمتی در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۷۱ میلیون تومان) دارد که رقمی مناسب برای خودرویی در این کلاس بدنه به حساب می‌آید.

نقاط ضعف و قوت هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷

مصرف سوخت پایین و رقابتی، کیفیت سواری بالا، ظاهری زیبا، حجم بالای محفظه بار در مدل هاچ بک و صندلی‌های عقبی با فضای مناسب از نقاط قوت این خودرو بوده و مواردی مانند عدم تنظیم ارتفاع غربیلک فرمان، عدم تجهیز به ترمزهای دیسکی در بیشتر تیپ‌ها و عدم کسب امتیاز بالا در آزمون‌های تصادفات رانندگی از نقاط ضعف این خودرو به شمار می‌آیند.

موتور و پیشرانه

برای هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی دو موتور ۱.۴ لیتری و ۱.۶ لیتری چهار سیلندر بنزینی و یک نمونه چهار سیلندر ۱.۶ لیتری دیزلی درنظر گرفته شده است.

موتور چهار سیلندر ۱.۴ لیتری بنزینی

موتورهای استفاده شده در هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی شامل یک موتور ۱.۴ لیتری MPi بنزینی و ۱.۶ لیتری بنزینی GDi است. موتور ۱.۴ لیتری موجود برای هیوندای اکسنت مدل ۲۰۱۷ یک نمونه چهار سیلندر به حجم دقیق ۱.۳۹۷ سی‌سی بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۰۸ اسب بخار در دور موتور ۶.۳۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز ۱۰۱ پاوند بر فوت (معادل ۱۳۷ نیوتون متر) بوده که از دور موتور ۴.۲۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

موتور چهار سیلندر ۱.۶  لیتری بنزینی

موتور ۱.۶ لیتری موجود برای هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ یک نمونه ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه DOHC به حجم دقیق ۱.۵۹۱ سی‌سی بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۳۷ اسب بخار در دور موتور ۶.۳۰۰ RPM را دارد. حداکثر گشتاور تولیدی این موتور که در دور موتور ۴.۸۵۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد نیز ۱۲۳ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۷ نیوتون متر) است. این نیرو و گشتاور توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته یا اتوماتیک ۶ سرعته به چرخ‌های جلویی خودرو (FWD) منتقل می‌گردد.

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ با استفاده از این موتور ۱.۶ لیتری در زمانی معادل ۸.۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز بنا بر اعلام کارخانه ۱۲۰ مایل در ساعت (معادل ۱۹۳ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی توانایی پیمودن مسافتی معادل ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی را دارد.

موتور چهار سیلندر ۱.۶ لیتری دیزل

این موتور دیزل با حجم دقیق ۱.۵۹۱ سی‌سی توانایی تولید نیرویی معادل ۱۳۴ اسب بخار در دور موتور ۴.۰۰۰ RPM را داشته و گشتاور تولیدی آن نیز ۳۰۰ نیوتون متر بوده که از دور موتور ۱.۷۵۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد. مصرف سوخت این موتور نیز برابر با ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومت) مسیر شهری، ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی اعلام شده است.

تجهیزات و تیپ‌های مختلف

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در چهار تیپ مختلف در بازارهای جهانی به فورش می‌رسد. این تیپ‌ها عبارتند از:

 • تیپ SE Sedan
 • تیپ Value Edition Sedan
 • تیپ SE Hatchbak
 • تیپ Sport Hatchbak

تیپ SE Sedan

این تیپ از هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی با قیمت پایه ۱۵.۵۰۰ دلار (معادل ۵۸ میلیون تومان) به فروش می رسد. این تیپ نمونه استاندارد و پایه این خودرو بوده و با امکانات و تجهیزات مطابق با فهرست زیر مجهز است:

 • جعبه دنده ۶ سرعته دستی (استاندارد)
 • جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک (سفارشی)
 • رینگ‌های فولادی ۱۴ اینچی
 • ورود بدون کلید به خودرو (Keyless)
 • سیستم تهویه مطبوع دستی نسل قدیم (Air Condition)
 • سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگوی جداگانه
 • پشتیبانی از رادیوهای ماهواره‌ای
 • ورودی AUX و i‍Pod
 • تزمرهای دیسکی در جلو
 • ترمزهای کاسه‌ای در عقب

تیپ Value Edition Sedan

این تیپ برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ میلادی به نمونه‌های مورد انتخاب برای هیوندای اکسنت اضافه شده و قیمت پایه‌ای معادل ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۶۵.۵ میلیون تومان) دارد. در این تیپ علاوه بر تجهیزات موجود در تیپ SE Sedan امکاناتی مانند نمونه‌های زیر به آن اضافه شده است:

 • جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک (استاندارد)
 • رینگ‌های ۱۶ اینچی آلیاژی
 • ترمزهای دیسکی برای هر چهار چرخ
 • کنترلرهای سیستم صوتی تعبیه شده در غربیلک فرمان
 • سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)
 • ارتباط با گوشی‌های هوشمند همراه از طریق تکنولوژی بلوتوث

تیپ SE Hatchback

این تیپ از لحاظ امکانات مشابه تیپ SE Sedan بوده و تنها امکاناتی مانند آیینه‌های جانبی مجهز به گرمکن و برف پاک کن شیشه عقب به آن اضافه شده است. هیوندای اکسنت تیپ SE Hatchback با قیمت پایه ۱۶.۰۰۰ دلار (معادل ۶۰ میلیون تومان) در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

تیپ Sport Hatchback

این تیپ از هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی مچهزترین نمونه موجود برای این خودرو بوده و با قیمت پایه ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۷۰ میلیون تومان) به مشتریان ارائه می‌گردد. علاوه بر امکانات و تجهیزات موجود در تیپ Value Edition Sedan، این خودرو به ایزار و تجهیزاتی مانند نمونه‌های زیر مجهز شده است:

 • آیینه جانبی راننده با قابلیت نمایش نقطه کور خودرو
 • آیینه‌های جانبی مجهز به گرمکن و چراغ راهنما
 • باله عقب (Spoiler) همرنگ بدنه
 • چراغ‌های جلویی اتوماتیک
 • چراغ مه شکن
 • روکش پارچه با کیفیت بالا برای صندلی‌ها
 • تزئینات داخلی به رنگ مشکی براق (Piano Black)
 • غربیلک فرمان با پوشش چرم
 • اهرم تعویض دنده با روکش چرم

تجهیزات کمکی رانندگی و ایمنی

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ یک خودروی نسبتا مجهز در کلاس بدنه و بازه قیمتی خود به شمار می‌آید. از تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی در این خودرو می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • سیستم کنترل پایداری (Stability Control)
 • شش کیسه هوا (جلویی، جانبی و پرده‌ای جانبی)
 • ترمز ضد قفل ABS
 • سیستم کمکی پارک در بخش عقبی خودرو (RPAS)
 • سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)
 • نمایشگر دید عقب بر روی آیینه وسطی
 • کمربند ایمنی با قابلیت تنظیم پیش کشندگی و تنظیم ارتفاع

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ در ارزیابی‌های سازمان ملی امنیت جاده‌ها و بزرگراه‌ها (NHTSA) در زمینه تصادفات رانندگی موفق به دریافت ۴ ستاره از ۵ ستاره ممکن شده و در آزمون‌های موسسه غیر دولتی (IIHS) نیز توانسته عنوان خوب را از آن خود نماید. در مجموع تجهیزات و امکانات جانبی این خودرو در کلاس بدنه و بازه قیمتی خود مناسب بوده و کیفیت قابل قبولی را از خود به نمایش می‌گذارد.

تجربه رانندگی و کابین

هیوندای اکسنت مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نرم و راحت بوده و از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. عقربه‌ها و نمایشگرهای پشت آمپر نیز طراحی زیبایی داشته و اطلاعات کافی از وضعیت خودرو را در نمایشگر LCD موجود در اختیار راننده قرار می‌دهد. کیفیت مواد اولیه داخل کابین بالاتر از حد متوسط بوده از کمترین میزان پلاستیک سخت در آن استفاده شده است.

صندلی‌های نمونه‌های هاچ یک هیوندای اکسنت ۲۰۱۷ سرنشینان بزرگسال با قامت متوسط از راحتی کافی در آن برخوردار خواهند بود. فضای محفظه حمل بار و صندوق عقب نیز نسبتا بالا بوده و حجمی معادل ۶۰۰ لیتر را در صورت بالا بودن تمامی صندلی‌ها و ۱.۴۰۰ لیتر در صورت جمع کردن صندلی‌های عقب را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد.

عملکرد موتور چهار سیلندر ۱.۶ لیتری هر چند مناسب و قابل قبول بوده ما در هنگام شتابگیری‌های سریع و سبقت‌های ناگهانی رفتار مناسبی نداشته و خودرو با شتابگیری کندی روبرو بوده و نیاز به تعویض دنده معکوس دارد. کمک فنرهای بسیار نرم بوده و کمترین ضربه ممکن از مسیر را به کابین منتقل می‌کنند. هرچند این نرمی موجب شده که عملکرد این خودرو نسبت به سایر رقبا در هنگام عبور از پیچ‌ها دچار افت گردد. ضریب نفوذ صدای محیط به داخل کابین نیز بسیار کم بوده و محیطی آرام را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد.

قیمت و رقبا

همانطور که اشاره شد هیوندای اکسنت ۲۰۱۷ با قیمت پایه ۱۵.۵۰۰ دلار (معادل ۵۸ میلیون تومان) تا ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۷۱ میلیون تومان) در بالاترین تیپ و تجهیزات به فروش می‌رسد. از رقبای پر شمار این خودرو در بازارهای جهانی می‌توان به نمونه‌های موفق زیر اشاره کرد:

 • تویوتا یاریس (Toyota Yaris) با قیمت پایه ۱۷.۰۰۰ دلار (معادل ۶۳.۷ میلیون تومان)
 • هوندا فیت (Honda Fit) با قیمت پایه ۱۷.۰۰۰ دلار (معادل ۶۳.۷ میلیون تومان)
 • فورد فیستا (Ford Fiesta) با قیمت پایه ۱۵.۰۰۰ دلار (۵۶ میلیون تومان)
 • شورولت سونیک (Chevrolet Sonic) با قیمت پایه ۱۶.۰۰۰ دلار (معادل ۶۰ میلیون تومان)
 • کیا ریو (Kia Rio) با قیمت پایه ۱۵.۰۰۰ دلار (معادل ۵۶ میلیون تومان)
 • نیسان ورسا (Nissan Versa) با قیمت پایه ۱۳.۰۰۰ دلار (معادل ۴۸.۷ میلیون تومان)
 • میتسوبیشی میراژ (Mitsubishi Mirage) با قیمت پایه ۱۳.۸۰۰ دلار (معادل ۵۱.۷ میلیون دلار)

هیوندای اکسنت در ایران

شرکت آسان موتور در سال ۱۳۸۵ و در پی شروع مجدد واردات خودرو به کشور، اقدامات لازم جهت کسب مجوز واردات پنج مدل آزرا، سوناتا، توسان، سانتافه و جنسیس کوپه صورت پذیرفت و به تبع آن در سال ۱۳۸۸۸ جدیدترین خودروهای کمپانی هیوندای مطابق با استانداردهای اروپایی از جمله خودروهای جنسیس، ix55 و i30 و ولاستر نیز به انواع مدلهای این شرکت اضافه گردید . اکنون نیز با توجه به شرایط، سایر خودروهای مدرن ، باکیفیت و مشتری پسند هیوندای را وارد بازار ایران نموده و در دسترس طرفدارانش قرار داده است.

این خودرو در حال حاضر با قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان (معادل ۲۹.۳۰۰ دلار) به فروش رسیده که اختلاف فاحشی با قیمت این خودرو در بازارهای جهانی دارد. با پرداخت این قیمت خریداران ایرانی توانایی تملک خودروهایی بسیار باکیفیت تر و مجهزتر مانند نمونه‌های اشاره شده در فهرست زیر را خواهند داشت:

 • هوندا سیویک (Honda Civic) با قیمتی بین ۲۰.۰۰۰ دلار الی ۳۰.۰۰۰ دلار (مابین ۷۵ الی ۱۱۲ میلیون تومان)
 • فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf) با قیمت ۲۱.۰۰۰ دلار الی ۲۹.۰۰۰ دلار (مابین ۷۸.۵ الی ۱۰۹ میلیون تومان)
 • مزدا ۳ با قیمت ۱۸.۷۰۰ دلار الی ۲۶.۰۰۰ دلار (مابین ۷۰ الی ۹۷.۵ میلیون تومان)
 • کیا فورته (Kia Forte که در ایران با نام سراتو نیز شناخته می‌شود) با قیمتی مابین ۱۷.۵۰۰ دلار الی ۲۷.۰۰۰ دلار (مابین ۶۵ الی ۱۰۱ میلیون تومان)
 • تویوتا کورولا (Toyota Corolla) با قیمتی مابین ۱۹.۵۰۰ دلار الی ۲۳.۵۰۰ دلار (در حدود ۷۳ میلیون تومان الی ۸۸ میلیون تومان)
 • هیوندای ولاستر (Hyundai Veloster) با قیمتی بین ۱۸.۰۰۰ دلار الی ۲۲.۵۰۰ دلار (مابین ۶۷.۵ الی ۸۴ میلیون تومان)
 • نیسان (Nissan) مدل اسپرت ۳۷۰Z با قیمت ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۲ میلیون تومان)
 • فورد موستانگ (Ford Mustang GT) با قیمت پایه ۳۲.۵۰۰ دلار (معادل ۱۱۴ میلیون تومان)

رقبا در بازار ایران

از رقبای هیوندای اکسنت ۲۰۱۷ در بازا ایران می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • تویوتا یاریس با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان
 • دنا با قیمت ۴۵ میلیون تومان
 • پژو ۲۰۶ صندوق دار با قیمت ۴۰ میلیون تومان
 • L90 با قیمت ۵۳ میلیون تومان
 • برلیانس H330 با قیمت ۵۷ میلیون تومان
 • جک J5 با قیمت ۶۵ میلیون تومان
 • چری آریزو با قیمت ۷۷ میلیون تومان
 • رانا با قیمت ۳۵ میلیون تومان
 • کیا ریو با قیمت ۱۱۴ میلیون تومان

سخن آخر

هیوندای اکسنت ۲۰۱۷ خودرویی است ارزان قیمت که توانسته مجموعه‌ای از امکانات ایمنی، رفاهی و کمکی رانندگی را در کنار یک ظاهر زیبا و کابین جذاب گرد هم آورد. این خودرو می‌تواند یک نمونه مناسب برای خانواده‌های کم جمعیت و زوج‌های جوان بوده و علاوه بر برآورده کردن نیازهای روزمره، قابلیت سفر با مسافت‌های بالا بدون احساس خستگی را نیز به آنها می‌دهد. البته خرید خودروهایی مانند کیا سراتو یا تویوتا یاریس و یا کیا ریو در صورت اجازه دادن منابع مالی می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

درباره شرکت هیوندای

شرکت هیوندای موتور ددر سال ۱۹۶۷ در کشور کره جنوبی تاسیس شد. آنچه در این سالها هیوندای موتور را از سایرشرکتهای سازنده خودرو متمایز نموده است ، داشتن افراد پرتوانی است که قادرند آرزوهای غیرممکن را ممکن سازند. با تغییر در توقعات افراد از خودرو و منسوخ شدن مفهوم قدیمی وسیله نقلیه و گره خوردن خودروی شخصی با زندگی مصرف کنندگان، شرکت هیوندای موتور نیز با شعار جدید NEW THINKING, NEW POSSIBLITIES در راستایی ایجاد فرهنگ جدید خودرویی قدم برداشت.

مشخصات فنی هیوندای اکسنت مدل ۲۰۱۷ در یک نگاه

هیوندای اکسنت نسل چهارم ۱.۶
حجم موتور (سی‌سی) ۱.۵۹۱
تعداد سیلندر ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۳۷
گشتاور (نیوتون متر) ۱۶۷
مصرف بنزین (شهر) ۸.۷
مصرف بنزین (بزرگراه) ۶.۲
مصرف بنزین (ترکیبی) ۸.۱
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۸.۶
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۹۳
قیمت پایه (میلیون تومان) ۵۸
قیمت در بازار ایران (میلیون تومان) ۱۱۰

منبع : تکرا

تصاویر : Netcarshowارسال نظر