مقایسه لکسوس NX200T و لکسوس NX300h دو شاسی بلند لوکس سایز کوچک

 • مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h

  لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نمونه ای است در خودروهای کلاس بدنه شاسی بلند سایز کوچک لوکس که از سال ۲۰۱۴ و توسط زیر مجموعه خودروهای لوکس شرکت خودرو سازی ژاپنی تویوتا (Toyota)، شرکت لکسوس (Lexus) تولید و به بازارهای جهانی ارائه می گردد.

  این خودرو در دو گونه لکسوس NX200t و کلسوس NX300h با دو پیشرانه متفاوت به بازار عرضه شده که از ابتدای حضور در بازارهای جهانی، به بازار خودروهای لوکس ایران نیز راه پیدا کرده است.

  تاریخچه لکسوس NX

  لکسوس NX اولین بار در سال ۲۰۱۴  و در نمایشگاه بین المللی خودرو پکن به نمایش عمومی درآمد و در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز به بازارهای جهانی عرضه گردید. این خودرو از پلتفرم مشترکی با خودروی تویوتا RAV4 استفاده کرده اما نسبت به آن از سطح تجهیزات ایمنی، سرگرمی و کمکی رانندگی لوکس‌ و مجلل‌تری برخوردار شده است و شمایی از خودروهای لوکس ساخت شرکت ب ام و (BMW)‌ آلمان را به نمایش گذاشته است. لکسوس NX بر پایه نمونه مفهومی NX که در سال ۲۰۱۳ میلادی به نمایش درآمد ساخته شده است. این خودرو با دو نوع پیشرانه متفاوت و با دو کد NX300h و NX200t در بازار ایران نیز حضور دارد.

  برای سال ۲۰۱۷ میلادی نیز تغییراتی اندکی بر روی این خودرو صورت گرفته است. به عنوان نمونه می‌توان به مواردی مانند رنگ‌های قابل سفارش جدید برای بدنه، رینگ‌های اسپرت با طرح جدید ۱۸ اینچی آلیاژی و سیستم ناوبری ماهواره‌ای اختصاصی با نام Scout GPS Link اشاره کرد که بر روی لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ میلادی به صورت استاندارد نصب شده است. لکسوس NX با قیمت پایه‌ای برابر با ۳۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۵ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۷۵۰ تومانی در زمان نگارش) به بازار عرضه می‌شود.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h

  دو نمونه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h در اکثر بخش ها مشابه همدیگر بوده و تفاوت اصلی این دو خودرو به موتور و پیشرانه استفاده شده و نحوه تولید نیرو انتقال قدرت باز می گردد.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : طراحی ظاهری

  لکسوس NX300h و لکسوس NX200t از لحاظ ابعاد مشابه همدیگر بوده و با توجه به شاسی و پلترفرم یکسان سایزی مشابه دارند. لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ در زمره خودروهای شاسی بلند سایز کوچک قرار گرفته و طولی برابر با ۴.۶۳۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۶۹ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۶۴۶ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلوی آن برابر با ۲.۶۶۰ میلیمتر است. با این توصیفات لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در کلاس خودروهایی بزرگ‌تر از هیوندای توسان (Hyundai Tucson) نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی و کیا اسپورتیج نسل چهارم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی و در حد و اندازه‌های تویوتا پرادو (Toyota Prado) و تویوتا RAV4 قرار می‌گیرد.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : امکانات و تجهیزات استاندارد

  هر دوی این خودروها از تحهیزات مشابه سود می برند. از ویژگی ها و امکانات موجود در این خودروها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • رینگ‌های ۱۷ اینچی آلیاژی
  • سیستم تهویه مطبوع نسل جدید دوگانه اتوماتیک (Dual Zone Climate Control)
  • پوشش چرمی ابزار و ادوات داخلی کابین
  • آیینه‌های جانبی مجهز به گرم‌کن
  • غربیلک فرمان مجهز به روکش چرم
  • صندلی راننده با قابلیت تنظیم در ۱۰ جهت مختلف به صورت الکتریکی
  • صندلی سرنشین جلو با قابلیت تنظیم در ۸ جهت مختلف به صورت الکتریکی
  • صفحه نمایش TFT رنگی برای نشانگرهای خودرو (پشت آمپر)
  • سیستم چند رسانه‌ای با قابلیت اتصال به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند از طریق سیستم ارتباطی بدون سیم بلوتوث
  • صفحه نمایش اصلی ۷ اینچی لمسی رنگی
  • پشتیبانی از فرامین صوتی بر پایه نرم افزار Siri شرکت Apple
  • سیستم صوتی با کیفیت بالای مجهز به ۸ بلندگوی مجزا
  • پشتیبانی از رادیوهای HD و ماهواره‌ای
  • ورودی USB،‌ AUX و iPod

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : تجهیزات سفارشی

  علیرغم وجود سطح مناسبی از امکانات استاندارد در هر دو مدل NX200t و NX300h ، شرکت لکسوس امکانات سفارشی متعددی را نیز برای این خودرو در نظر گرفته که به عنوان نمونه می تاون از امکانات و تجهیزات زیر نام برد:

  • رینگ‌های آلیاژی ۱۸ اینچی اسپرت
  • سانروف الکتریکی
  • سیستم تهویه و گرم‌کن برای صندلی‌های جلویی
  • پوشش چرم مرغوب برای ابزار و ادوات داخل کابین
  • برف پاک‌کن‌های اتوماتیک حساس به بارش باران
  • صندلی‌های ردیف دوم با قابلست جمع شدن به صورت الکتریکی
  • غربیلک فرمان مجهز به گرم‌کن
  • سیستم شارژ بدون سیم گوشی‌های همراه هوشمند
  • سنسورهای کمکی پارک در بخش‌های عقبی و جلویی خودرو
  • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
  • سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)
  • سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
  • سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Alert)
  • سیستم هشدار برخورد از جلو با ترمز خودکار (Forward Collision Warning with Automatic Brake)

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : فضای کابین و محفظه بار

  همانطور که اشاره شد لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ بر پایه تویوتا RAV4 ساخته شده که فضای زیادی را در اختیار سرنشینان و راننده قرار می‌دهد. این خودرو فضایی معادل ۵۰۱ لیتر را در حالت عادی و ۱.۵۴۶ لیتر در صورت جمع شدن صندلی‌ها در مدل NX200t در اختیار سرنشینان قرار داده که رقمی مناسب در مقایسه با رقبا به شمار می‌آید.

  این فضا با توجه به وجود موتورهای الکتریکی و تجهیزات مربوط به آن در لکسوس NX300h اندکی کمتر بوده و محیطی برابر با ۴۷۶ لیتر در حالت عادی و ۱.۵۲۰ لیتر در صورت جمع شدن صندلی‌های ردیف دوم در اختیار سرنشینان این خودرو قرار می‌دهد.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : موتور و پیشرانه

  لکسوس NNX200t از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری DOHC مجهز به ۱۶ سوپاپ با سیستم توربوشارژر سود می برد. این موتور توانایی های دینامیکی قابل قبولی داشته و توانایی تولید نیرویی معادل ۲۳۵ اسب بخار در دور موتور ۵.۶۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز ۲۵۸ پاوند بر فوت (معادل ۳۵۰ نیوتون متر) است که از دور موتور ۴.۰۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می گیرد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به صورت استاندارد به چرخ های جلویی و به صورت سفارشی به هر چهار چرخ خودرو منتقل می گردد.

  نمونه هیبریدی لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ که با کد NX300h به فروش می‌رسد. مجهز به یک موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری خطی تنفس طبیعی بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۹۴ اسب بخار را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی به هر چهار چرخ خودرو منتقل شده و لکسوس NX300h را در زمانی برابر با ۹.۱ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. بنا بر اعلام شرکت سازنده، حداکثر سرعت لکسوس NX300h نیز ۱۱۲ مایل در ساعت (معادل ۱۸۰ کیلومتر در ساعت) خواهد بود.

  عملکرد و مصرف سوخت

  این موتور عملکرد مناسبی داشته و لکسوس NX200t را با وزنی در حدود ۱.۸ تن در زمانی در حدود ۷ ثانیه در گونه چهار چرخ متحرک و ۷.۲ ثانیه در گونه دیفرانسیل جلو از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به سرعت ۱۲۴ مایل در ساعت (معادل ۲۰۰ کیلومتر در ساعت) خواهد رساند.

  لکسوس NX200t در نمونه دیفرانسیل جلو توانایی پیمودن مسافتی معادل ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی را داشته و میانگین مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی برابر با ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است. این ارقام در مدل چهار چرخ متحرک لکسوس NX200t اندکی متفاوت بوده و برابر با ۲۲، ۲۸ و ۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷، ۸.۴ و ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای شهری، بزرگراهی و سیکل ترکیبی خواهد بود.

  لکسوس NX300h گرچه از لحاظ قدرت و شتاب توانایی‌های مدل NX200t را نداشته اما مصرف سوخت آن بسیار مناسب تر بوده و توانایی پیمودن مسافتی معادل ۳۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی را داشته و میانگین مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی برابر با ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : قیمت در بازارهای جهانی

  لکسوس NX200t در بازارهای جهانی با قیمتپایه ای در حدود ۳۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۷ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۸۰۰ تومانی در زمان نگارش) به فروش می رسد. لکسوس NX300t با توجه به تکنولوژی بالاتر موتور و پیشرانه اندکی گرانقیمت تر بوده و با قیمت پایه ای برابر با ۴۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۵۶ میلیون تومان) به دست مشتریان می رسد.

  از رقبای این دو خودروی لوکس در بازارهای جهانی می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • مرسدس بنز کلاس GLA با قیمت پایه ۳۳.۷۰۰ دلار (معادل ۱۲۶ میلیون تومان)
  • اینفینیتی (Infiniti) مدل QX30 با قیمت پایه ۳۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۶ میلیون تومان)
  • لینکلن (Lincoln) مدل MKC با قیمت پایه ۳۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۲۷ میلیون تومان)
  • رنجرور ایوک (Range Rover Evoque) با قیمت پایه ۴۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۱ میلیون تومان)

   

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h : قیمت در بازار ایران

  محصولات لکسوس در ایران توسط شرکت ایرتویا نماینده رسمی شرکت تویوتا در ایران به فروش می رسد. قیمت این دو خودرو نیز با توجه اعداد و ارقام نجومی مربوط به هزینه گمرکی و … بسیار بالاتر از ارزش این خودرو در بازارهای جهانی بوده و با قیمتی در حدود ۳۱۵ میلیون تومان (معادل ۸۴.۰۰۰ دلار) در مدل NX200t و ۳۶۰ میلیون تومان (معادل ۹۴.۷۰۰ دلار) به فروش می رسد.

  از رقبای لکسوس NX200t و لکسوس NX300h در بازار ایران نیز می‌توان به خودروهای زیر اشاره کرد:

  خریداران ایرانی با پرداخت این مبلغ توانایی خرید خودروهایی به مراتب قدرتنمد‌تر و لوکس تر در این کلاس بدنه (خودروهای شاسی بلند یا SUV) مانند نمونه‌های زیر را در بازارهای جهانی خواهند داشت:

  • تسلا (Tesla) مدل X با قیمت پایه ۸۴.۰۰۰ دلار (معادل ۳۱۵ میلیون تومان)
  • تویوتا لندکروزر با قیمت پایه ۸۶.۰۰۰ دلار (معادل ۳۲۲ میلیون تومان)
  • ب ام و X5M با قیمت پایه ۱۰۲.۰۰۰ دلار (معادل ۳۸۲ میلیون تومان)
  • ب ام و X6M با قیمت پایه ۱۰۵.۰۰۰ دلار (معادل ۳۹۴ میلیون تومان)
  • لکسوس LX با قیمت پایه ۹۱.۰۰۰ دلار (معادل ۳۴۱ میلیون تومان)

  سخن آخر

  در انتهای مبحث مربوط به مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h می توان گفت که اگر سواری اسپرت و لذت بخش اهمیت بیشتری برای شما دارد، انتخاب لکسوس NX200t با توجه به پیشرانه قدرتمند ۲۳۵ اسب بخاری انتخابی معقولانه برای شما خواهد بود. اما اگر مصرف سوخت پایین و رعایت استانداردهای حفظ محیط زیست برای شما از اولویت بالاتری برخوردار است، لکسوس NX300h گزینه مورد نظر شما خواهد بود.

  درباره شرکت لکسوس

  شرکت لکسوس از ابتدای شروع فعالیت خود به عنوان یکی از زیر مجموعه شرکت خودرو سازی ژاپنی تویوتا، به عنوان یک خودرو ساز با نمونه‌های بسیار لوکس و مجهز شناخته شده بود. این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۹۸۹ میلادی آغاز نموده و شروع به ساخت خودرهای لوکس، پرقدرت و تجملی تحت برند لکسوس نمود. اولین خودروی تولیدی این شرکت نیز مدل لکسوس LS400 بود که در سال ۱۹۸۹ به بازارهای جهانی ارائه شد.

  مقایسه لکسوس NX200t و لکسوس NX300h در یک نگاه

  لکسوس NX مدل سال ۲۰۱۷ NX200t NX300h
  حجم موتور (لیتر) ۲.۰ ۲.۵
  تعداد سیلندر ۴ ۴
  قدرت موتور (اسب بخار) ۲۳۵ ۱۹۴
  گشتاور (نیوتون متر) ۳۵۰
  مصرف بنزین (شهر) ۱۰.۷ ۷.۱
  مصرف بنزین (بزرگراه) ۸.۴ ۷.۸
  مصرف بنزین (ترکیبی) ۹.۴ ۷.۶
  شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۷.۲ ۹.۱
  حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۲۰۰ ۱۸۰
  قیمت پایه (میلیون تومان) ۱۳۵ ۱۵۴
  قیمت در بازار ایران (میلیون تومان) ۳۱۵ ۳۶۰

  گالری تصاویر لکسوس NX200t و لکسوس NX300h مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

  ترجمه و تالیف : تکراتو

  تصاویر : Netcarshow


  مطالب مشابه


  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.