معرفی و بررسی شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ میلادی

شورولت کامارو ZL1 1LE

شرکت خودرو سازی آمریکایی جنرال موتورز (General Motors یا GM) یک نمونه جدید با نام شورولت کامارو ZL1 1LE را به فهرست محصولات پر قدرت خود در کلاس بدنه خودروهای کوپه اسپرت (Sport Coupe) برای سال ۲۰۱۸ میلادی اضافه نمود.

شورولت کامارو (Chevrolet Camaro) یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین خودروهای کوپه اسپرت یا به اصطلاح خودروهای عضلانی (Muscle Cars) بوده که از سال ۱۹۶۶ میلادی در خط تولید این شرکت قرار دارد. تا کنون ۵ نسل مختلف از این خودرو به بازارهای جهانی معرفی شده و نسل ششم آن در حال حاضر در خط تولید جنرال موتورز قرار دارد.

شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸

شرکت جنرال موتورز سال‌هاست که به ساخت خودروهایی با قابلیت‌های دینامیکی و فنی بالا مشهور بوده که نمونه‌هایی مانند مدل‌های مختلف شورولت کامارو، شورولت کوروت (Chevrolet Corvette) و سری V خودروهای کادیلاک شاهدانی بر آن هستند. شورولت کامارو ZL1 1LE آخرین محصول این شرکت در بخش خودروهای عضلانی بوده که قرار است برای سال ۲۰۱۸ میلادی در دسترس علاقمندان این خودروهای پر قدرت قرار گیرد.

نقاط ضعف و قوت شورولت کامارو ZL1 1LE 2018

قدرت و توانایی‌های فنی بسیار بالا ، چسبندگی بسیار مناسب به سطح جاده در حد و اندازه ابر خودروها و قیمتی برابر با مدل‌های پایه یک خودروی اروپایی مانند پورشه ۹۱۱ از نقاط قوت این خودرو به حساب می آیند. به دلیل ماهیت این خودرو، فضای بسیار محدود صندلی‌های ردیف دوم و دید نامناسب و ناکافی مانند سایر نمونه‌های تولیدی شرورلت کامارو نیز از نقاط ضعف اساسی و همه این خودرو به حساب می آیند.

طراحی خارجی و بدنه

شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ طولی برابر با ۴.۷۸۳ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۹۸ میلیمتر و ارتفاعی برابر با ۱.۳۲۱ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۸۱۲ میلیمتر است. برای درک بهتر ابعاد می‌توان این خودرو را با جنسیس کوپه (Genesis Coupe) موجود در بازار ایران مقایسه کرد که با طولی برابر با ۴.۶۳۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۶۵ میلیمتر و ارتفاع ۱.۳۸۰ میلیمتر، اندکی از شورولت کامارو ZL1 1LE کوچک تر است.

طراحی خارجی مشابه نمونه سال ۲۰۱۷ میلادی بوده و امکاناتی از قبیل یک باله عقب (Spoiler)‌ ساخته شده از فیبر کربن که مشابه نمونه‌های موجود در خودروهای فرمول ۱ بوده، اشاره کرد. این باله کارایی بسیار بالایی داشته و در سرعت ۱۵۰ مایل در ساعت (معادل ۲۴۱ کیلومتر در ساعت) نیروی عمودی در حدود ۱۳۶ کیلوگرم را برای این خودرو فراهم کرده و چسبندگی در حدود ابر خودروهایی مانند پاگانی (Pagani) و بوگاتی (Bugatti) را برای آن به ارمغان می‌آورد.

چراغ‌های جلویی کشیده بوده و حالتی افقی دارند که در کنار جلو پنجره باریک و ورودی‌های هوای بزرگ تعبیه شده در بخش میانی سپر جلو، نمایی برای تهاجمی را به شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ می‌دهد. خطوط جانبی نیز منقطع بوده و با برآمدگی‌های ایجاد شده، قدرت خودرو را به نمایش می‌گذارند. چراغ‌های عقبی نیز کشیده و شفاف بوده و به همراه باله عقبی فیبر کربنی و خروجی‌های اگزوز دوبل چهار گانه، قدرت خودرو را به رخ عابران و رقبا می‌کشاند.

موتور و پیشرانه

شرکت جنرال موتورز برای شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ میلادی یک موتور قدرتمند مشابه نمونه موجود در شورولت کوروت Z06 را در نظر گرفته است. این موتور غول پیکر ۸ سیلندر خورجینی ۶.۲ لیتری مجهز به سیستم سوپرشارژر به حجم دقیق ۶.۱۶۲ سی سی توانایی تولید نیروی عظیم ۶۵۰ اسب بخاری در دور موتور ۶.۴۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز که از دور موتور ۳.۶۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد، برابر با ۶۵۰ پاوند بر فوت (معادل ۸۸۱ نیوتون متر) است.  این نیرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به چرخ‌های عقبی شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ (RWD) منتقل می‌گردد.

عملکرد

ترمز‌های قدرتمند شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ این خودروی ۱.۷ تنی را در مسافتی در حدود ۵۲.۵ متر از سرعت ۷۰ مایل در ساعت (معادل ۱۱۳ کیلومتر در ساعت) به حالت سکون رسانده و از این لحاظ در مکانی بالاتر از فورد موستانگ شلبی GT350R با وزن ۱.۶۸ تن قرار می‌گیرد. تایرهای شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ نیز ساخت شرکت گودیر (Goodyear) بوده که با سایز ۳۰۵/۳۰/۱۹ در جلو و ۳۲۵/۳۰/۱۹ در عقب که بر روی رینگ‌های آلومینیومی سبک وزن فورج کاری شده قرار گرفته‌اند، نقش بسزایی در چسبندگی این خودرو به سطح جاده دارند.

موتور خور پیکر شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ این خودرو را در زمانی معادل ۳.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بدون نیاز به تعویض دنده و در دنده ۱، در زمان ۷.۹ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و در زمان ۱۸.۸ ثانیه به سرعت ۲۴۱ کیلومتر در ساعت می‌رساند. حداکثر سرعت اعلام شده برای این جت جنگی کوچک نیز چیزی در حدود ۱۹۰ مایل در ساعت (معادل ۳۰۵ کیلومتر در ساعت) خواهد.

مصرف سوخت

هر چند برای خودرویی در کلاس بدنه شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ مصرف سوخت عاملی تاثیر گذار به حساب نمی‌آیند، اما برای اطلاع می‌توان اشاره کرد که این خودرو مصرفی برابر با ۱۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۶.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای شهری، ۲۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی داشته میانگین مصرف آن در سیکل ترکیبی نیز برابر با ۱۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۴.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) بوده که برای نمونه‌ای با این توانایی رقمی قابل قبول به حساب می‌آید.

شاسی

شاسی شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ یکی از عوامل تاثیر گذار در عملکرد این خودرو بوده که ساخت شرکت کانادایی مالتی ماتیک (Multimatic) است. این شاسی که از جنس آلومینیوم ساخته شده، با حفظ قدرت و استحکام، در حدود ۱۰ کیلوگرم نیز از نمونه پیشین ساخته شده با فولاد سبک‌تر است.

با وجود وجود سه مدل مختلف رانندگی و با توجه به سختی بسیار بالای سیستم فنربندی، شورولت کامارو ZL1 1LE مدل ۲۰۱۸ خودرویی مناسب استفاده روزمره نبوده و تمامی پستی و بلندی‌های مسیرهای شهری را به راننده و سرنشینان منتقل می‌کند.

تجهیزات و امکانات رفاهی

با وجود ماهیت اسپرت بودن شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ و عدم استفاده به عنوان یک خودروی روزمره، این خودرو از امکانات ایمنی، کمیک رانندگی و رفاهی بسیاری مانند نمونه شورولت کامارو ZL1 برخوردار بوده که به عنوان نمونه‌ می‌توان به تعدادی از آنها اشاره کرد:

 • صندلی‌های جلویی روکش شده با چرم مجهز به سیستم تهویه و گرم‌کن
 • غربیلک فرمان روکش شده با چرم مجهز به گرم‌کن
 • سیستم اطلاعاتی/سرگرمی (Infotainment) مجهز به صفحه نمایش ۸ اینچی رنگی لمسی
 • اتصال به گوشی‌های تلفن همراه از طریق فناوری بدون سیم بلوتوث
 • پشتیبانی از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto برای اتصال به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند
 • سیستم صوتی با کیفیت بسیار بالای ساخت شرکت Bose با ۹ بلندگوی جداگانه
 • ۲ پورت USB و ۱ ورودی AUX
 • سیستم نمایش اطلاعات خودرو بر روی شیشه جلویی راننده (Head Up Display یا HUD)
 • امکان شارژ بدون سیم گجت‌ها

تجهیزات و امکانات کمکی رانندگی و ایمنی

 • سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)
 • سیستم کنترل کشش (Traction Control یا TC)
 • سیستم کنترل پایداری (Stability Control)
 • چراغ‌های روشنایی در روز مجهز به لامپ‌های LED
 • سیستم کمکی پارک در بخش عقبی
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)
 • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
 • سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning)
 • سیستم نمایش فشار باد تایرها (TPMS)
 • کمربند‌های ایمنی ۳ نقطه‌ای
 • ۲ کیسه هوا جلویی، دو کیسه هوای جانبی، دو کیسه هوای پرده‌ای جانبی و کیسه هوای مخصوص راننده
 • مدل رانندگی مخصوص نوجوانان با قابلیت محدود کردن توانایی‌های خودرو

قیمت در بازارهای جهانی

شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ قرار است با قیمت پایه‌ای در حدود ۷۵.۰۰۰ دلار (معادل ۲۹۲ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۹۰۰ تومانی در زمان نگارش) به فروش برسد که برای خودرویی با این حجم از توانایی‌ها و قابلیت‌ها، رقمی بسیار مناسب و پایین به حساب می آید.

رقبا

از رقبای اصلی شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ در بازارهای جهانی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • آلفارومئو ۴C با قیمت پایه‌ای در حدود ۵۷.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۲ میلیون تومان)
 • دوج چلنجر SRT Demon با قیمت پایه‌ای در حدود ۸۴.۵۰۰ دلار (معادل ۳۳۰ میلیون تومان)
 • جگوار اف تایپ با قیمت پایه‌ای در حدود ۶۲.۵۰۰ دلار (معادل ۲۴۴ میلیون تومان)
 • پورشه ۹۱۱ با قیمت پایه‌ای در حدود ۹۰.۰۰۰ دلار (معادل ۳۵۱ میلیون تومان)

مشخصات فنی شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ در یک نگاه

 
حجم موتور (سی سی) ۶.۱۶۲
تعداد سیلندر ۸ خورجینی V8
قدرت موتور (اسب بخار) ۶۵۰
گشتاور (نیوتون متر) ۸۸۱
گیربکس ۶ دستی
مصرف سوخت  (شهر) ۱۶.۸
مصرف سوخت (بزرگراه) ۱۱.۷
مصرف سوخت (ترکیبی) ۱۴.۷
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۳.۵
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۳۰۵
قیمت پایه (میلیون تومان) ۲۹۲

 

گالری تصاویر شورولت کامارو ZL1 1LE مدل سال ۲۰۱۸ میلادی

 

ترجمه و تالیف : تکراتو


ارسال نظر