هرآنچه باید در رابطه با سیستم هشدار دهنده انحراف از مسیر خودرو بدانید!

هرآنچه باید در رابطه با سیستم هشدار دهنده انحراف از مسیر خودرو بدانید!سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و فناوری‌های مشابه آن وظیفه افزایش امنیت رانندگی را برعهده دارند؛ در این مطلب جزییاتی در رابطه با این سیستم‌ها ارائه شده است؛ با تکراتو همراه شوید:

از میان همه فرآیندهایی که در هنگام رانندگی با یک خودرو انجام می‌شوند، کنترل فرمان خودرو برای نگه داشتن اتوموبیل در مسیر حرکت، آسان‌ترین فرآیند محسوب می‌شود؛ با این وجود، حتی انجام درست این فرآیند هم برای بعضی از افراد مشکل است به همین دلیل خودروسازان سعی کرده‌اند تا با استفاده از فناوری‌های پیشرفته انجام این کار را نیز آسان کنند. اگر تا به حال در هنگام خواندن بروشور اطلاعاتی یک خودرو با عبارت‌هایی مثل “سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر” و “دستیار حفظ کننده مسیر حرکت” برخورد کرده باشید، احتمالا می‌دانید که هدف از ارائه این نوشتار چیست اما سوال اصلی که در رابطه با این دو فناوری مطرح می‌شود این است که این دو قابلیت چگونه کار می‌کنند و چه تفاوتی بین سیستم‌های مختلفی که توسط شرکت‌های اتوموبیل سازی مختلف ارائه می‌شوند، وجود دارد؟

ماهیت سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت چیست؟

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر (lane departure warning) و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت (Lane keep assist) عبارت‌هایی صنعتی برای صحبت کردن از فناوری‌هایی است که برای نگه داشتن یک خودرو در مسیر حرکتش و جلوگیری کردن از انحراف آن از مسیر حرکت به کار می‌روند. سیستم هشداردهنده تغییر مسیر حرکت زمانی که خودرو از مسیر حرکت خود منحرف می‌شود، تنها به راننده هشدار می‌دهد ولی دستیار حفظ کننده مسیر تلاش می‌کند که اتومبیل را در مسیر درست حرکت خود نگه دارد. این دو فناوری معمولا با سیستم‌های دیگری مثل فناوری کروز کنترل انطباق پذیر یا ترمز اضطراری خودکار که کارهای دیگری را انجام می‌دهند، ترکیب می‌شوند.

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر جاده‌ها را اسکن می‌کند تا تشخیص دهد که خط کشی‌های جاده کجا هستند و چه ماهیتی دارند. این سیستم‌ها زمانی که خودرو از محدوده این خطوط خارج می‌شود، معمولا به واسطه نشان دادن یک علامت اخطار بر روی نمایشگر قرار گرفته در داشبورد یا پخش یک صدای بوق راننده را مطلع می‌کنند؛ بعد از اعلام این پیام‌های اخطاری راننده موظف است که مسیر حرکت خودرو را اصلاح کند. اگر که تصمیم دارید یک خودرو بخرید و می‌خواهید بدانید که آن خودرو به سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر مجهز است یا خیر می‌توانید با بررسی رتبه بندی امنیتی سازمان مدیریت امنیت ترافیک بزرگراه‌های ملی (National Highway Traffic Safety Administration) آمریکا نسبت به این امر مطلع شوید.

دستیار حفظ کننده مسیر علاوه بر اقداماتی که توسط سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر انجام می‌شوند، وظیفه برگرداندن خودرو به مسیر حرکت درست را نیز بر عهده دارد. بعضی از این سیستم‌ها ترمزهای یک طرف خودرو را به طور خودکار فعال می‌کنند تا اتومبیل به مسیر درست حرکت خود باز گردد با وجود این بسیاری از سیستم‌های جدیدتر با استفاده از غربیلک فرمان، مسیر حرکت خودرو را اصلاح می‌کنند. شدت اقداماتی که توسط این سیستم‌ها انجام می‌شود، از هشدار دادن به راننده با استفاده از ترمز تا اصلاح کامل مسیر حرکت خودرو تغییر می‌کند. بعضی از سیستم‌های هدایت خودکار قوس پیچ را در بزرگراه‌ها دنبال می‌کنند و فرآیند تغییر خط مسیر را انجام می‌دهند.

از آنجایی که توانایی‌های فناوری حفظ کننده مسیر حرکت بسته به سیستم‌های ارائه شده توسط خودروسازان تغییر می‌کند، بهتر است که نسبت به محدودیت‌های گونه‌ای از این سیستم که بر روی خودروی شما نصب شده، قبل از انتقال کامل وظیفه هدایت مسیر به خودرو، مطلع باشید. این نکته را نیز باید به یاد داشته باشید که اگرچه بعضی از خودروها در شرایطی خاص می‌توانند به یک مقدار محدود خود را هدایت کنند، فناوری به کار رفته در این خودروها هرگز با فناوری خودروهای خودران قابل قیاس نیست. این سیستم‌ها در واقع دستیار کمکی راننده هستند و هرگز نمی‌توانند به طور کامل وظیفه یک راننده واقعی را انجام دهند.

کدام خودروساز سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت بهتری را ارائه کرده است؟

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت هوندا (Honda)

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت هوندا

شرکت خودروسازی هوندا دو فناوری فوق را در قالب یک سیستم با نام هوندا سنسینگ سوییت (Honda Sensingsuite) که یک سیستم دستیار رانندگی محسوب می‌شود، در اختیار مشتریانش گذاشته است؛ این خودروساز ژاپنی نسبت به سایر خودروسازان مشهور یک قدم به جلوتر رفته و سیستمی به نام سیستم کاهش دهنده انحراف از مسیر (Road Departure Mitigation System) را نیز بر روی خودروهایش نصب کرده است. این فناوری هنگامی که خودرو به لبه‌های جاده نزدیک می‌شود، انحراف مسیر اعمال شده را تشخیص می دهد و با اعمال ترمز و حرکت دادن فرمان خودرو مسیر حرکت را اصلاح می‌کند.

هوندا بعضی از خودروهایش را علاوه بر دو سیستم فوق به یک سیستم جدید به نام لاین واچ (LaneWatch) نیز مجهز کرده است. این سیستم یک دوربین را به آینه خارجی سمت سرنشین اضافه کرده است؛ این دوربین زمانی که راننده فرمان می‌دهد، فیلم ضبط شده خود را بر روی نمایشگر نصب شده بر روی داشبورد خودرو پخش می‌کند تا از این طریق میدان دید راننده را افزایش دهد.

 

نصب شده بر روی خودروی هوندا

به صورت
استاندارد

آپشن

فیت  EX و EX-L، ادیسه (مدل  EX و EX به بالا)، رایدگلین (مدل  RTL-E و بلک ادیشن)، آکورد کوپه و سدان (مدل تورینگ)، آکورد هیبریدی، کلریتی الکتریک، کلریتی فول سل، سی آر – وی (مدل‌های EX،EX-L و تورینگ)، پایلوت (مدل‌های تورینگ و الیت)، سیویک کوپه (مدل تورینگ)، سویک سدان (مدل تورینگ) و سیویک هاچ بک (مدل‌های اسپورت تورینگ، LX،  EX و  EX-L نوع مجهز به گیربکس سی وی تی)

استاندارد

فیت  LX و اسپورت، آکورد کوپه و سدان (مدل‌های LX، EX و EX-L مجهز به گیربکس اتوماتیک)، پایلوت (مدل‌های  EX و EX-L) و سویک سدان (مدل‌های LX، EX،  EX-T و  EX-L مجهز به گیربکس اتوماتیک)  

آپشن

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت اینفینیتی (Infiniti)

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت اینفینیتی (Infiniti)

اینفینیتی، بخش سازنده خودروهای لوکس نیسان (Nissan)، توانست جایزه پیچیده‌ترین فناوری حفظ کننده مسیر حرکت را از آن خود کند. سیستم هدایت تطبیق پذیر مستقیم (Direct Adaptive Steering) این سازنده نقطه اتصال بین چرخ‌های فرمان پذیر یک خودرو و جاده محسوب می‌شود. این فناوری می‌تواند با کمک دستیار حفظ کننده مسیر حرکت اصلاحات کوچکی را در فرمان دهی به خودرو اعمال کند تا از این طریق اتوموبیل را در مسیر حرکت درست حفظ کند؛ البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این فناوری باعث می‌شود زمانی که راننده می‌خواهد وظیفه کنترل مسیر را به عهده بگیرد، حس عجیبی را تجربه کند.

 

نصب شده بر روی خودروی اینفینیتی

به صورت
استاندارد

آپشن

کیو 50 (مدل‌های اسپورت، رد اسپورت 400 و هیبریدی لوکس) و کیو 60 (مدل‌های 3.0t پریمیوم، اسپورت و رد اسپورت 400)

 استاندارد

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت مرسدس بنز (Mercedes-Benz)

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت مرسدس بنز (Mercedes-Benz)

مرسدس بنز نیز یک سیستم دستیار حفظ کننده مسیر حرکت را ارائه کرده است؛ این سیستم ترمزهای هر چرخ را به طور جداگانه فعال می‌کند تا مسیر حرکت خودرو را اصلاح کند. خودروساز آلمانی علاوه بر این یک سیستم دستیار کنترل خودرو را نیز ارائه کرده که با حرکت دادن چرخ‌ها خودرو را دقیقا در وسط مسیر حرکت حفظ می‌کند. این سیستم می‌تواند در سرعت‌های زیر 200 کیلومتر بر ساعت در جاده‌های مستقیم و همچنین مسیرهای دارای پیچ ملایم مسیر حرکت خودرو را اصلاح کند. فناوری مرسدس بنز ابتدا بر خطوط جاده تکیه می‌کند اما علاوه بر این می‌تواند مسیر حرکت را بر اساس خودرویی که در جلوی اتوموبیل شما در حرکت است هم اصلاح کند.

سیستم تشخیص دهنده نقطه کور خودروساز مشهور آلمانی که در برخی از محصولات این برند به کار رفته، یکی دیگر از تجهیزات ایمنی این سازنده است؛ این سیستم می‌تواند خودروی شما را در هنگامی که یک اتوموبیل دیگر در نقطه کور آن وجود دارد به مسیر حرکت اولیه بازگرداند.

 

نصب شده بر روی خودروی مرسدس بنز

به صورت
استاندارد

آپشن

کلاس اس (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج)، کلاس ای (مدل دارای پکیج پریمیوم 3)، کلاس سی (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج)، کلاس سی ال اس (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج)، کلاس اس ال (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج)، کلاس جی ال سی (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج)، کلاس جی ال ای (مدل دارای پکیج پریمیوم 3)، کلاس جی ال اس (مدل دارای سیستم درایور اسیستنت پکیج) و میباخ اس 650 4 ماتیک

 استاندارد

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت تسلا (Tesla)

سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر و دستیار حفظ کننده مسیر حرکت تسلا (Tesla)

سیستم دستیار کنترل فرمان خودرو شرکت تسلا که اتوموبیل‌های این برند را در مسیر حرکتشان نگه می‌دارد، یکی از ویژگی‌های سیستم اتوپایلوت (Autopilot) این سازنده است. اتوپایلوت خودرو را قادر می‌سازد تا نقش برجسته‌ای را در هدایت خود ایفا کند اگرچه تسلا به رانندگان توصیه کرده که علی رغم وجود داشتن این سیستم در هر حالتی باید آمادگی کنترل کردن خودرو را داشته باشند. سیستم اتوپایلوت تسلا علاوه بر این که خودرو را در مسیر حرکتش نگه می‌دارد، در هنگام تغییر دادن مسیر حرکت هم به راننده می‌کند. این سیستم می‌تواند با تشخیص علامت پیچ تابلوهای راهنمایی و رانندگی مسیر حرکت خودرو را تغییر دهد.

 

نصب شده بر روی خودروی تسلا

به صورت
استاندارد

آپشن

مدل اس، مدل ایکس و مدل 3

 استاندارد

.

منبع: digitaltrendsارسال نظر