همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

معرفی و بررسی آخرین عنوان منتشر شده توسط EA Games، بازی فیفا 2018

بازی فیفا 2018

جدیدترین نسخه‌ی بازی‌های فیفا، به تازگی به بازار عرضه شده است. در ادامه به نقد و بررسی ابن بازی که با نام بازی فیفا 2018 منتشر شده است، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کارگزاری فارابی

بازی فیفا جزو اندک بازی‌هایی است که برای مدتی بسیار طولانی هوادارنش را مشغول به خود می‌کند. این بازی با مدهای مختلف خود، از جمله بخش آلتیمت تیم، به بازیکنان اجازه می‌دهد مهارت‌های خود را در مقابل قوی‌ترین رقیبان در سرتاسر دنیا محک بزند و به تجربه‌ای دست‌یابند که به یک بازی چندساعته خلاصه نمی‌شود. هرچند این تجربه ممکن است برای افرادی که تازه‌کار هستند کمی دشوار باشد. بازی فیفا 2018 اما راهی پیدا کرده است که تازه‌واردها را به آرامی به جهان  خود راه دهد. تجربه‌ای که اکثر بازی‌های ورزشی در ایجاد آن قدری ناموفق بوده‌اند. همانطور که در ادامه خواهید خواند؛ الکترونیک آرتز، امسال یک بازی عمیق و خوش‌ساخت را برای تمامی‌ طرفداران خود با هر پیشینه‌ای آماده کرده است.

بخش داستانی بازی فیفا 2018

بررسی فیفا 18

بازی فیفا 2017 ، نسخه‌ی پیشین این مجموعه بازی‌ها، داستان زندگی الکس هانتر، یک ستاره‌ی جوان را روایت می‌کرد. الکس سال پیش با چالش‌های شروع زندگی ورزشی خود رو به رو بود هرچند در نهایت توانست به موفقیت دست یابد و به دنیای فوتبال وارد شود. امسال نیز شخصیت اصلی داستان ما خود را در میانه‌ی هیاهو پیدا می‌کند. در این قسمت، الکس نمی‌تواند به سادگی با مشهورشدن و دنیا جدید خود کنار بیاید و خود را در مقابله با هم‌تیمی‌هایش، از جمله دوست صمیمی خود دنی ویلیامز، می‌بیند. او همچنین در تلاش است که نه تنها جایگاه خود در فوتبال را بهبود ببخشد بلکه در فصل پیش رو به قهرمانی بازی‌ها دست یابد. الکس همچنین در نخستین بخش داستان به دنبال جابجایی به لیگ آمریکا و تبدیل شدن به بزرگ‌ترین ستاره‌ی فوتبال این کشور است. مسئله‌ای که با نارضایتی سرمربی و بازیکنان تیم همراه خواهد بود.

با وجود داستان سرگرم‌کننده، همچنان قسمت بزرگی از بخش داستانی فیفا به فوتبال بازی‌کردن اختصاص پیدا خواهد کرد. در زمان بازی می‌توانید تنها الکس را کنترل کنید یا اینکه کنترل تمامی تیم را در اختیار داشته باشید. همچنین بعد از تمامی بازی‌ها و تمرین‌ها، الکس با افراد مختلفی به گفتگو خواهد پرداخت. انتخاب پاسخ‌ها (مانند بازی‌هایی از جمله Mass Effect و Life is strange) بر مسیر داستان و آینده بازیکن تاثیرگذار خواهند بود.

بررسی بازی فیفا ۱۸

روابط و دوستی‌هایی که الکس در خارج از زمین برقرار می‌کند بسیار تاثیرگذار هستند و می‌توان به راحتی با ماجرا و زندگی او ارتباط برقرار کرد. همچنین درگیری‌ها تنها برای خالی‌ نبودن عریضه به وجود نیامده‌اند و ممکن است تجربه‌ی هر بازیکنی از این مرحله از زندگی حرفه‌ای خود باشند. مشخص است که بخش‌های مهمی از داستان ناگفته باقی می‌ماند و باید آن‌ها را در نسخه‌های بعدی بازی پیدا کرد.

تنها بخشی از داستان که چندان واقعی به نظر نمی‌رسد؛ ورود ناگهانی افراد مشهور به داستان است. ستاره‌هایی مانند کریستیانو رونالدو، تیری آنری و ستاره‌ی بسکتبال جیمز هاردن همگی در بخش‌های مختلفی از داستان ظاهر می‌شوند. هرچند اکثر این برخوردها به نظر غیرضروری هستند و داستان را از مسیر اصلی خود خارج می‌کنند.

درون زمین

بررسی فیفا 18

با وجود مدهای فراوان و داستان سرگرم‌کننده، همچنان اکثر جذابیت فیفا در گیم‌پلی خارق‌العاده‌ی آن خلاصه می‌شود. تمامی حرکات، از جمله دریبل‌زدن و ارسال پاس‌های درون عمق، بسیار طبیعی جلوه می‌کنند. همچنین بازی با وزن و ریتم خاصی دنبال می‌شود که انتخاب زمان مناسب برای شروع حمله و انجام تکل‌ها بسیار را ساده‌تر می‌کند. هرچند شوت‌زدن قدری سخت‌تر است و تفاوت زمانی میان ارسال یک شوت آرام و فرستادن توپ به آسمان چندان زیاد نیست. به همین دلیل گل‌ها، پس از به ثمر رسیدن بسیار ارزشمندتر به نظر می‌رسند. ارسال توپ به محوطه‌ی جریمه نیز مانند نسخه‌ی قبل کار آسانی نیست. همچنین بعضی از حرکات از جمله ارسال پاس بلند و سانتر با دکمه‌هایی یکسان کنترل می‌شوند که گاهی روند بازی را به هم می‌ریزد. هرچند این اتفاق تقریبا نادر است و چندان در نتیجه‌ی بازی تاثیرگذار نیست.

سال پیش، فیفا به موتور بازیِ فراست‌بایت نقل مکان کرد. موتوری که امسال نیز در طراحی بازی نقش داشته است و به واقعی‌تر شدن تصاویر کمک بسیاری می‌کند. بجز چند شخصیت کوچک در بخش داستان، چهره‌ها در بازی فیفا 2018 واقعی‌تر از هر مجموعه‌ی دیگری جلوه می‌کنند. جزئیاتی مانند پوست بازیکنان و حتی زیپ گرم‌کن الکس هانتر، با جزئیات بسیار چشم‌نواز رندر شده‌اند. هرچند حین بازی، ساختگی بودن بازیکنان بیشتر خود را نشان می‌دهد.

برخوردها و درگیری‌های فیزیکی نیز بسیار واقعی هستند و جزئیاتی مانند نحوه‌ی زمین خوردن‌ بازیکنان، بسیار دقیق زمان‌بندی شده‌اند. هرچند در زمان مصدومیت می‌توان قدری ناهماهنگی را در تصویر مشاهده کرد. به عنوان مثال ممکن است بازیکنی به زمین بیافتد و زانوی خود را بگیرد. اما پس از تعویض مشخص می‌شود که دچار شکستیِ ساق شده است.

آلتیمت تیم

بررسی بازی فیفا ۱۸

آلتیمت تیم، چند سالی است که به محبوب‌ترین بخش فیفا تبدیل شده است. این بخش در بازی فیفا 2018 نیز تقریبا دست‌نخورده باقی مانده است هرچند اینبار تمرکز ویژه‌ای بر بازیکنان جدید و کم‌تجربه دارد. بخش Squad Battle به بازیکنان اجازه می‌دهد که مهارت‌های خود را در مقابل حریف‌هایی یکسان آزمایش کنند. در پایان کسانی که نتایج بهتری کسب کرده باشند به مکان‌های بالاتر جدول راه پیدا می‌کنند و به عنوان جایزه سکه‌ها و کارت پک‌های آلتیمت‌تیم را دریافت خواهند کرد. با اینکه رسیدن به رده‌های بالاتر جدول کمی دشوار است؛ این بخش جذابیت خود را دارد و طرفداران بازی تک‌نفره را برای ساعت‌ها مشغول خواهد کرد.

کسب سکه‌ها همچنان از طریق بازی کردن و گرفتن نتایج خوب انجام می‌شود. هرچند امسال انجام وظایف هفتگی و روزانه نیز جوایز مختلفی را به همراه دارند. می‌توان از این سکه‌ها برای خرید بازیکنان جدید یا قوی‌تر کردن بازیکنان فعلی استفاده کرد.

لیگ‌های و چالش‌های کوچک باعث می‌شوند که بتوانید از انجام بازی‌های کوتاه و کسب امتیازات لذت ببرید. هرچند برای موفقیت در آلتیمت تیم باید زمانی طولانی‌تر را صرف بازی‌کردن و خرید بازیکن‌های جدید کنید. مانند سری‌های گذشته، انجام کارهایی مانند استفاده از کارت‌های انرژی یا جابجایی بازیکنان بزرگ بین پست‌های مختلف نسبتا دشوار است و دسترسی به بعضی از گزینه‌های ضروری به شکل غیرقابل قبولی سخت هستند. به عنوان مثال پس از به پایان رساندن بخش‌هایی از داستان بازی، بازیکنان جدیدی به آلتیمت تیم اضافه می‌شوند. هرچند تمامی هدیه‌ها در میان منوهای مختلف پنهان هستند و ممکن است کاملا وجود این جوایز را فراموش کنید.

بررسی فیفا 18

بجز موارد بالا، بسیاری از گزینه‌های موجود در بازی مشابه نسخه‌های پیشین هستند. مانند سال‌های قبل می‌توان در بخش Career، بین بازی به عنوان بازیکن یا سرمربی یک گزینه را انتخاب کرد. در مربیگری، شما نه تنها اتفاقات داخل بازی را در دست خواهید داشت بلکه سرمایه‌ی باشگاه را نیز مدیریت می‌کنید. همچنین فرآیند جدیدی برای گفتگوی رو در رو در زمان خرید بازیکن به بازی اضافه شده است که قرار است پنجره‌ی نقل و انتقالات را قدری جذاب‌تر کند. هرچند در عمل دیالوگ‌های مطرح شده بسیار محدود هستند و شخصیت‌ها بدون ایجاد صدا، گفتگوها را لب می‌زنند. اما به هرحال این تصاویر کمی جذابیت به بخشی سابقا یکدست و خسته‌کننده بخشیده‌اند.

نتیجه‌گیری نهایی

بازی فیفا 2018 بیش از حد به کلیشه‌ها و ایجاد انتخاب‌های بعضا بدون نتیجه در فضای داستانی خود وابسته است. اما نحوه‌ی داستان‌گویی بازی و پرداختن به جزئیات زندگی هانتر در نهایت نظر بازیکن را جلب می‌کند. درون زمین نیز فیفا بسیار جذاب دنبال می‌شود و می‌تواند حتی افرادی را که چندان به فوتبال علاقه‌مند نیستند به خود جذب کند. بهتر است مطمئن شوید قبل از شروع بازی با خانواده‌ی خود به خوبی خداحافظی کرده‌اید؛ چون پس از شروع بازی، راه برگشتی وجود ندارد.

آیا گزینه‌ی بهتری وجود دارد؟

اگر به دنبال یک بازی تمام عیار به همراه بخش داستانی جذاب هستید؛ بازی فیفا 2018 تا امروز بهترین گزینه است.

بازی چقدر زمان می‌برد؟

قسمت داستانی بازی فیفا 2018 معمولا در ۷ ساعت به پایان می‌رسد. اما بخش‌های دیگر می‌توانند شما را تا انتشار نسخه جدید بازی سرگرم نگه دارند.

آیا ارزش خریدن دارد؟

بله. نمی‌شود در بازار امروزی بازی‌های زیادی را نام برد که تا اندازه‌ی فیفا غنی باشند و در عین حال انتظار طیف وسیعی از بازیکن‌ها را برآورده کنند.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر