8 روش مهم برای شستشوی خودرو

8 روش مهم برای شستشوی خودرو

در گذشته مکانی برای شستشوی خودرو وجود نداشت، اما اکنون برای شستن خودرو اکثر افراد آن را به کارواش می‌برند. البته فرقی نمی‌کند که خودرو در کجا شسته می‌شود، فقط بهتر است بدانید که شستشوی خودرو آن هم به شیوه‌ای مناسب، حساب و کتاب دارد! با تکراتو همراه باشید.

در هنگام شست و شوی خودرو اگر نکات لازم رعایت نشود، ممکن است بدنه خودرو آسیب ببیند. بنابراین درک اهمیت شستشو و رعایت اصول لازم، مهم است.

نکاتی برای شستشوی خودرو

برای شستشوی خودرو بهتر است نکاتی که در ادامه مطرح می‌شوند در نظر گرفته شود.

1. از مایع ظرف شویی استفاده نکنید!

برای شستشو و نظافت خودرو هیچگاه نباید از مایع ظرف شویی استفاده کرد. مایع ظرفشویی برای شستن ظروف است و برای شستن خودرو گزینه مناسبی نیست.

مایع ظرف شویی حاوی مواد شیمیایی تهاجمی است که این موارد به راحتی می‌توانند به بدنه خودرو، آسیب وارد کنند. بنابراین به جای استفاده از مایع ظرف شویی بهتر است از شامپوهایی استفاده شود که به‌طور خاص برای شستن خودرو فرموله و تولید شده‌اند.

این موارد علاوه بر اینکه به بدنه خودرو هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند، باعث پاک شدن گرد و غبار خودرو نیز خواهند شد.

2. نباید از پارچه‌های نامناسب استفاده کرد!

پارچه‌ها، ابرها و اسفنج‌هایی در بازار موجود هستند که برای شستن خودرو مناسب نیستند. این وسایل باعث می‌شوند در دراز مدت خش‌هایی روی بدنه خودرو ایجاد شود.

بهتر است به جای استفاده از این پارچه‌های نامناسب از دستمال‌های میکروفایبر استفاده شود. این دستمال‌ها ضمن حفظ رطوبت بیشتر، در پاک کردن گرد و غبار نیز بهتر از دستمال‌های پارچه‌ای عمل می‌کنند.

3. ماشین خود را زیر نور خورشید نشویید!

گرمای حاصل از نور خورشید باعث می‌شود تا مواد شوینده زودتر از معمول روی بدنه خودرو خشک شوند. در این شرایط، پاک و صیقلی کردن بدنه خودرو، با دشواری بیشتری همراه خواهد بود.

4. لکه‌های باقی مانده بر روی بدنه را نباید با دستمال خشک پاک کرد!

بعد از شستن خودرو این امکان وجود دارد که لکه‌ها و قطره‌های آب روی بدنه آن باقی بماند. در این شرایط نباید برای پاک کردن این لکه‌ها از پارچه خشک استفاده نمود. زیرا با انجام این کار رنگ خودرو نیز همراه لکه از بین خواهد رفت. در این حالت بهتر است از دستمال میکروفایبر نمناک استفاده شود.

5. مایع شوینده را مستقیم روی بدنه خودرو نریزید!

قبل از استفاده از هر نوع مایع شوینده بهتر است از قبل آن را رقیق کنیم. برای این منظور بهتر است مایع شوینده مخصوص خودرو در ظرفی ریخته شود و با نسبت مناسبی از آب حل گردد. در ادامه می‌توان محلول به دست آمده را برای شستن خودرو استفاده نمود.

6. برای تمیز کردن خودرو از دو سطل استفاده کنید!

برای شستن و تمیز کردن خودرو همیشه بهتر است از دو سطل استفاده شود. یکی از سطل‌ها برای خیس و کفی کردن دستمال و دیگری برای تمیز کردن خودرو استفاده شود. مزیت این روش این است که گرد و خاک به همراه ابر کثیف به داخل سطل شوینده وارد نمی‌شود. بهتر است در ادامه نیز آب هر دو سطل برای شستشوی بهتر تعویض شود.

7. لاستیک‌ها را در آخر تمیز نکنید!

چرخ و لاستیک خودرو به دلیل تماس با جاده کثیف ترین قسمت خودرو هستند. اگر شستن و تمیز کردن لاستیک را در مرحله آخر انجام می‌دهید، کاری اشتباه است، زیرا با این کار آلودگی، کثیفی، غبار و حتی آشغال‌های موجود بر روی لاستیک، در تماس با ابر به سطوح دیگر خودرو منتقل می‌شوند.

در هنگام شستن خودرو بهتر است در ابتدا لاستیک و چرخ‌ شسته شوند. در ادامه باید دستمال خود را تعویض کرد و یا آن را به خوبی شست و سپس سایر سطوح را با آن تمیز نمود. برای شستن رینگ و لاستیک نیز بهتر است از جاروهای مخصوص این کار استفاده شود.

8. استفاده زیاد از پولیش مناسب نیست!

افرادی که فکر می‌کنند استفاده زیاد از پولیش، باعث تاثیر بیشتر آن می‌شود، در اشتباه هستند. بهتر است یک بار و در نهایت تا دو بار از پولیش استفاده شود. زیرا تکرار این کار ضخامت کیلر در رنگ‌های متالیک و لایه رنگ در رنگ‌های روغنی را کاهش خواهد داد.

 

بیشتر بخوانید:ارسال نظر