coinex
راهنمای خرید تکراتو

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون ؛ ابرخودروهای 30 میلیارد تومانی

با معرفی بوگاتی شیرون (Bugatti Chiron) در سال 2016 میلادی، بالاخره جانشین مناسبی برای ابرخودروی مدل افسانه‌ای ویرون (Veyron) معرفی شد. در این نوشته به بررسی و مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون خواهیم پرداخت.

در سال 2016 میلادی شرکت فرانسوی بوگاتی با اعلام خاتمه تولید خودروی افسانه‌ای بوگاتی ویرون ، نمونه جدید با نام بوگاتی شیرون را معرفی نمود که با بهینه سازی‌های دینامیکی و ظاهری، توانایی ادامه راه بوگاتی ویرون و حفظ روند ثبت رکوردهای خارق العاده این خودرو را داشت.

بوگاتی ویرون (Bugatti Veyron)

بوگاتی ویرون یک ابرخودروی مسابقه ای موتور وسط بوده که توسط شرکت خودروسازی بوگاتی، یکی از زیر مجموعه های گروه خودروسازی فولکس واگن (Volkswagen) آلمان در سال 2005 میلادی طراحی و ساخته شد. این خودرو با ظاهر بسیار زیبا و با تکیه بر توانایی های فوق العاده دینامیکی خود توانست تمامی رکوردهای دنیای اتومبیل را جابجا کرده و لقب سریع ترین خودروی جهان را به خود اختصاص داد. در سال 2011 نیز یک نسخه بهینه سازی شده از این خودرو با نام بوگاتی ویرون سوپر اسپرت معرفی شد که از توانایی‌های فنی بالاتری نسبت به نمونه عادی سود می‌برد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

بوگاتی شیرون (Bugatti Chiron)

پس از سلطه 10 ساله بوگاتی ویرون در دنیای ابرخودروهای جهان شرکت بوگاتی در سال 2016 میلادی و در نمایشگاه خودروی ژنو 2016  نمونه جدیدی را معرفی نمود که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ توانایی های دینامیکی بر بوگاتی ویرون برتری داشت. بوگاتی شیرون که بر اساس نام یکی از رانندگان افسانه‌ای این شرکت لوئی شیرون (Louis Chiron) نامگذاری شده بود اولین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی به عنوان یک خودروی مفهومی و با نام شیرون ۱۸/۳ معرفی شد. این خودرو توسط طراح مشهور و بنام ایتالیایی فابریزیو جیوجیارو (Fabrizio Giugiaro) و مدیر شرکت طراحی آیتال دیزاین (Italdesign) طراحی شد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

هرچند این دو خودرو تفاوت عمری نزدیک به یک دهه دارند، اما با توجه به توانایی های بسیار بالای هر دو نمونه، مقایسه این دو ابر خودرو موضوعی بسیار جذاب خواهد بود که در این نوشته به صورت بخش به بخش و مجزا به بررسی آن خواهیم پرداخت.

طراحی ظاهری

با وجود اینکه بوگاتی شیرون از لحاظ طراحی یک نسخه به روز شده و پیشرفته از بوگاتی ویرون به حساب می آید، اما در بسیاری از بخش ها شاهد تغییراتی در آن هستیم. به عقیده بسیاری از منتقدین شرکت فرانسوی بوگاتی با توجه به فاصله یک دهه‌ای مابین معرفی بوگاتی ویرون و بوگاتی شیرون زمان کافی برای ارائه یک طراحی جذاب تر و انقلابی تر در هر دو بخش نمای ظاهری و موتور و پیشرانه را داشت. اما شرکت بوگاتی با اعلام این موضوع که هدف از طراحی بوگاتی شیرون تداعی فرم طراحی بوگاتی ویرون است، به این موضوع خاتمه داد.

در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون از بخش طراحی ظاهری می‌توان گفت که المان‌های کلیدی مانند جلو پنجره به شکل نعل اسب، چراغ های جلویی باریک، در موتور به شکل حرف V لاتین، ورودی‌های هوای جلویی و جانبی و فرم کلی تخت و چسبیده به زمین در هر دو خودرو تقریبا ثابت و بدون تغییر مانده است. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی، سیستم های استفاده شده در این خودرو مدرن‌تر طراحی شده است.

بیشتر بخوانید

چراغ‌های جلویی  چهارگانه بوگاتی شیرون از لامپ‌های LED سود برده و  با باریک‌تر شدن ورودی‌های هوا، نمایی عریض‌تر به این خودرو بخشیده است. سپر جلویی با وجود طراحی مشابه به شکل V نسبت به بوگاتی ویرون ، اندکی کوتاه‌تر از قبل شده و به جای امتداد تا بخش بالایی سپر جلویی، تا بخش بالایی جلو پنجره ادامه پیدا می‌کند.

در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در بخش طراحی جانبی نیز می‌توان گفت که فرم کلی طراحی تقریبا ثابت بوده و تنها تفاوت استفاده از بخش C شکل موجود در بوگاتی شیرون بوده که با نام Bugatti Line شناخته شده و قسمت راننده را از سایر بخش‌های خودرو متمایز می کند. این قوس زیبا از ستون A خودرو آغاز شده و با یک انحنا به خط سقف رسیده و در ادامه تا بخش پایینی درها و نزدیک به رکاب و چرخ‌ها جلویی امتداد پیدا می‌کند.

در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در بخش عقبی می‌توان گفت که نمای پشتی بوگاتی شیرون بسیار جذاب‌تر و وحشی‌تر از بوگاتی ویرون بوده و چراغ‌های عقبی چهارگانه مدور بوگاتی ویرون با یک نوار باریک از لامپ‌های LED جایگزین شده اند که این امر کمک شایانی به هرچه عریض‌تر دیده شدن این خودرو دارد. خروجی‌ها هوای بخش عقبی نیز طراحی جذاب‌تری داشته و در مجموع نمای اسپرت‌تر را برای بوگاتی شیرون به وجود می‌آورد.

در مجموع و در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون می‌توان گفت که بوگاتی شیرون با استفاده از ابزارهایی مانند لامپ‌های LED در چراغ‌های جلویی و عقبی و همچنین طراحی بهتری ورودی‌ها و خروجی‌های هوا و فرم C شکل بخش حانبی، نمایی اسپرت‌تر از بوگاتی ویرون داشته و همچنین سازگاری بیشتری با قوانین علم آئرودینامیک دارد.

مقایسه طراحی ظاهری بوگاتی شیرون و بوگاتی ویرون

بوگاتی ویرون 16.4 بوگاتی ویرون 16.4 سوپر اسپرت بوگاتی شیرون
طول (mm) 4.462 4.462 4.544
عرض (mm) 1.988 1.988 2.038
ارتفاع (mm) 1.204 1.190 1.212
فاصله دو محور (mm) 2.710 2.710 2.711

طراحی داخلی

برخلاف طراحی خارجی، بوگاتی شیرون از لحاظ طراحی داخلی و کابین مورد یک بازطراحی اساسی قرار گرفته و نمایی بسیار مدرن تر و زیباتر به خود گرفته است. به غیر از خروجی‌های با آرایش عمودی سیستم تهویه مطبوع و داشبورد یک تکه و سرتاسری که تا درها ادامه پیدا می‌کند، تمامی اجزای کابین بوگاتی شیرون از نو طراحی شده‌اند.

به طور کلی می‌توان برتری کابین بوگاتی شیرون را در سه بخش شرح داد:

 • بخش باریک و کشیده وسطی داشبورد که ابزار کنترلی به همراه درجه‌ها نمایشگر کوچک بر روی آن قرار گرفته و نمایی مانند تیغه چاقو دارد که با استفاده از فیبر کربن در ساخت آن، نمایی مانند خودروهای مسابقه به بوگاتی شیرون بخشیده است.
 • طراحی جدید و بسیار زیبای غربیلک فرمان که با گذر از طراحی ساده نمونه موجود در بوگاتی ویرون و استفاده از بخش پایینی صاف و استفاده از ابزار و ادوات مدرن کنترلی، نمایی بسیار مدرن به آن بخشیده است.
 • استفاده از صفحه نمایشگرهای دیجیتال در بخش صفحه پشت آمپر و عقربه‌ها نمایشگر اطلاعات خودرو که علاوه بر نمایش اطلاعات به بهترین شکل و زیباترین فرم ممکن، قابلیت استفاده از سیستم ناوبری ماهواره‌ای را نیز برای راننده فراهم می‌کند.

هر دو خودروی بوگاتی شیرون و بوگاتی ویرون با توجه به ماهیت فوق لوکس بودن امکانات و گزینه های نامحدودی را در اختیار خریداران قرار داده و مشتریان این دو ابرخودرو قادر به سفارش ادوات و اثاثیه داخلی به هر رنگ و شکل دلخواه را دارند.

اما در مجموع و در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در بخش طراحی داخلی و کابین می‌توان گفت که بوگاتی شیرون با استفاده از هنر طراحی و استفاده از تجهیزات مدرن و لوکس، فضایی بسیار مجلل در حد و اندازه‌ها نمونه‌های رولزرویس را در قالب یک خودروی مسابقه‌ای برای راننده و سرنشین فراهم نموده است.

موتور و پیشرانه

هر دو خودروی موردنظر ما در این نوشته از پیشرانه‌هایی غول آسا برای تولید نیرو استفاده کرده که موجب فراهم شدن قابلیت‌هایی بسیار بالا برای آنها شده است. میزان تولید نیرو و گشتاور در بوگاتی شیرون اندکی بالاتر از بوگاتی ویرون بوده و بر اساس اعلام شرکت سازنده، بوگاتی شیرون در زمانی کمتر از 2.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت خواهد رسید. در مورد حداکثر سرعت نیز شاهد افزایشی در حدود 3 مایل در ساعت بوده و بنا بر اعلام شرکت سازنده، بوگاتی شیرون توانایی رسیدن به حداکثر سرعت 261 مایل در ساعت (معادل 420 کیلومتر در ساعت) در برابر حداکثر سرعت 258 مایل در ساعت (معادل 415 کیلومتر در ساعت) را دارد.

موتور بوگاتی ویرون یک نمونه 16 سیلندر خورجینی (W) به حجم 8 لیتر است که توانایی تولید نیرویی برابر با 986 اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی 921 پاوند بر فوت (معادل 1248 نیوتون متر) را دارد. این ارقام در بوگاتی ویرون سوپر اسپرت بیشتر بوده و این خودرو توانایی تولید نیرویی برابر با 1.182 اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی برابر با 1.106 پاوند بر فوت (معادل 1.500 نیوتون متر) را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ خودرو (AWD) منتقل می شود.

موتور بوگاتی شیرون نیز یک نمونه مشابه 16 سیلندر خورجینی به حجم 8 لیتر بوده اما با بهینه سازی‌ها انجام شده بر روی آن عملکردی خارق العاده داشته و توانایی تولید نیرویی معادل 1.479 اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی برابر با 1.180 پاوند بر فوت (معادل 1.600 نیوتون متر) را دارد. نیروی تولیدی این موتور قدرتمند نیز توسط یک جعبه دنده 7 سرعته اتومانیک به هر چها چرخ منتقل می‌گردد

در مجموع و در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون عملکرد نمونه جدید از هر لحاظ بالاتر از نمونه قدیمی بوده که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در طی 10 سال گذشته امری طبیعی به حساب آمده و هدف این شرکت در رقابت با تولیداتی مانند هنسی ونوم جی تی (Hennessey Venom GT) و کوئنیگزگ (Koenigsegg) با سرعت و قدرت بسیار بالا را بر آورده خواهد کرد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در بخش موتور و پیشرانه

بوگاتی ویرون 16.4 بوگاتی ویرون 16.4 سوپر اسپرت بوگاتی شیرون
حجم موتور (سی سی) 7.993 7.993 7.993
تعداد سیلندر 16 خورجینی 16 خورجینی 16 خورجینی
قدرت تولیدی (اسب بخار) 986 1.182 1.479
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) 1.248 1.500 1.600
جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک DSG 7 سرعته اتوماتیک DSG 7 سرعته اتوماتیک DSG
سیستم انتقال قدرت چهار چرخ (AWD) چهار چرخ (AWD) چهار چرخ (AWD)
شتاب 0 تا 100 (ثانیه) 2.5 2.4 2.3
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)
مصرف سوخت (شهری) 32 لیتر 33.6 لیتر 29.5 لیتر
مصرف سوخت (بزرگراهی) 15.6 لیتر 15.6 لیتر 15.6 لیتر
مصرف سوخت (میانگین) 25.5 لیتر 26.5 لیتر 23.5 لیتر
قیمت پایه در بازارهای جهانی (میلیارد تومان) 30 31 33

بیشتر بخوانید : مشخصات فنی ب ام و سری ۸ جدید مدل 2018

تاثیر بر بازار

با معرفی بوگاتی ویرون در سال 2005 میلادی، صنعت خودرو با واژه جدیدی با نام Hypercar آشنا شد. این خودرو عملکردی فراتر از تمامی نمونه‌های تولید شده تا به آن زمان داشت و با استفاده از یک موتور غول آسای 8.0 لیتری 16 سیلندر مجهز به 4 توربوشارژر، نیرویی رویایی معادل 986 اسب بخار و گشتاوری دست نیافتی برابر با 1.248 نیوتون متر را تولید کرده و توانایی رسیدن به سرعتی بالاتر از 250 مایل در ساعت (معادل 402 کیلومت در ساعت) را داشت و برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی کمتر از 3 ثانیه نیاز داشت.

طراحی ظاهری و بدنه نیز فراتر از زمان بود و نمایی از خودروهای ابرقهرمانان کتاب های مصور را به نمایش می گذاشت. علاوه بر این بوگاتی ویرون برخلاف سایر خودروهای مسابقه‌ای با قابلیت های فنی بالا، از کابینی لوکس و مجلل نیز سود می برد که این خودرو را به یک نمونه فراموش نشدنی و جاودانه تبدیل کرد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

بوگاتی ویرون با توجه به ویژگی‌ها ذکر شده تاثیر بسیار شگرفی بر بازار داشت و حتی توانست حضور خودرویی مانند فراری FXX را که بر اساس فراری انزو (Ferrari Enzo) ساخته شده بود را کم رنگ سازد. اما بزرگترین دستاورد بوگاتی ویرون ثبت نام آن به عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی جهان در کتاب رکوردهای گینس (Guinness) بود. رکوردی که شاهد افزاشی 24 مایلی (معادل 38 کیلومتری) در زمان اولین ارائه و 28 مایلی (معادل 45 کیلومتر) در گونه بوگاتی ویرون سوپراسپرت بود که توانست بیش از یک دهه پایدار مانده و طولانی ترین زمان جابجایی یک رکورد در صنعت اتومبیل سازی پس از دهه 1950 میلادی را نیز به خود اختصاص دهد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

هرچند بوگاتی شیرون در تمامی زمینه ها اعم از قدرت موتور و پیشرانه، طراحی ظاهری و امکانات و تجهیزات قدرتمندتر بوده و در مقایسه بوگاتی شیرون و بوگاتی ویرون در مکانی بالاتر قرار می گیرد اما از لحاظ تاثر بر بازار به هیچ نتوانسته موفقیت بوگاتی ویرون را تکرار نماید. این عدم موفقیت به دلیل انتظارهای بسیار بیشتر از این خودرو بوده و منتقدان با توجه به سابقه شرکت بوگاتی و گذشت زمانی بیش از یک دهه انتظار خودروی شگفت انگیزتری از بوگاتی شیرون را داشتند. به همین دلیل و با وجود سرعت بالاتر و قدرت و شتاب بیشتر، شوک وارده بوگاتی شیرون به بازار بسیار کمتر از بوگاتی ویرون بوده و در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در این بخش بوگاتی ویرون گوی سبقت را از فرزند خود می رباید.

اما تمامی این نکات ناقض توانایی ها و قدرت بوگاتی شیرون نبوده و این خودرو در حال حاضر در کنار خودروهایی مانند کوئنیگزگ رگرا (Regera)، فورد جی تی، پاگانی (Pagani) و یا لیکان (Lykan) در جمع بهترین و سریع ترین خودروهای جهان قرار دارد.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون : سخن آخر

در مقایسه بوگاتی شیرون و بوگاتی ویرون و در مجموع تمامی بخش ها میتوان بوگاتی شیرون را با توجه به مواردی مانند قدرت بالاتر، سرعت و شتاب بیشتر، طراحی ظاهری جذاب تر و کابین مجهزتر بدون شک نمونه برتر خواهد بود. اما این یک مساله طبیعی بوده و همیشه خودروها و نسل های جدید از توانایی ها و ویژگی‌هایی بالاتر از پیشینیان خود سود می برند. مهمترین مساله این است که افسانه بوگاتی ویرون با بوگاتی شیرون ادامه پیدا خواهد کرد و این خودرو وارد جدال ابرخودروهای اسپرت جهان خواهد شد.

بوگاتی شیرون

در مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در یک جمله می توان گفت که بوگاتی شیرون از هر لحاظ نمونه بهتری نسبت به رقیب خود بوده ولی به هیچ عنوان تاثیرگذاری بوگاتی ویرون را در بازارهای خودروهای سوپر اسپرت جهان نخواهد داشت.

مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون در یک نگاه

بوگاتی ویرون 16.4 بوگاتی ویرون 16.4 سوپر اسپرت بوگاتی شیرون
طول (mm) 4.462 4.462 4.544
عرض (mm) 1.988 1.988 2.038
ارتفاع (mm) 1.204 1.190 1.212
فاصله دو محور (mm) 2.710 2.710 2.711
حجم موتور (سی سی) 7.993 7.993 7.993
تعداد سیلندر 16 خورجینی 16 خورجینی 16 خورجینی
قدرت تولیدی (اسب بخار) 986 1.182 1.479
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) 1.248 1.500 1.600
جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک DSG 7 سرعته اتوماتیک DSG 7 سرعته اتوماتیک DSG
سیستم انتقال قدرت چهار چرخ (AWD) چهار چرخ (AWD) چهار چرخ (AWD)
شتاب 0 تا 100 (ثانیه) 2.5 2.4 2.3
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)
مصرف سوخت (شهری) 32 لیتر 33.6 لیتر 29.5 لیتر
مصرف سوخت (بزرگراهی) 15.6 لیتر 15.6 لیتر 15.6 لیتر
مصرف سوخت (میانگین) 25.5 لیتر 26.5 لیتر 23.5 لیتر
قیمت پایه در بازارهای جهانی (میلیارد تومان) 30 31 33

گالری تصاویر مقایسه بوگاتی شیرون با بوگاتی ویرون

گردآوری : تکراتو

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (3 نظر)

  بوگاتی ویرون (البته نوع سوپر اسپورتش) بهتره (از نظر ظاهر)

  پاسخ

  من بِه عنوان کسی که از بوگاتی متنفر هستم اگر می خواهید بوگاتی بخرید از نوع شیرون بخرید چون ویرون زود خراب می شود

  پاسخ

  من از بین این دو بوگاتی شیرون رو ترجیح می دم ولی از همه بهتر پاگانی هوایرا است

  پاسخ