مروری بر تاریخچه ام پاور ب ام و (M Power) به بهانه چهل و پنجمین سالگرد تاسیس

ب ام و ام پاور (ام پاور ب ام و یا BMW M)

ب ام و M یا ام پاور (M Power) یکی از زیرمجموعه‌های این خودروساز آلمانی بوده که با ایجاد تغییراتی در خودروهای استاندارد آنها را به نمونه‌هایی قدرتمند با قابلیت‌های حرکتی بسیار بالا و تجهیزات مدرن و لوکس تبدیل می‌کند.

ب ام و سری M در حال حاضر در تمامی مدل‌های مختلف این شرکت حاضر بوده و با بهره‌گیری از نمونه بهینه‌سازی شده و تقویت شده قدرتمندترین پیشرانه موجود برای هر سری، یکی از جذاب‌ترین خودروهای اسپرت حال حاضر جهان در کلاس‌های مختاف بدنه به حساب می‌آید. از نمونه‌های بسیار مشهور و مطرح ب ام و سری M می‌توان به مدل‌های M5 و M3 اشاره کرد که علاوه بر ظاهر زیبا و توانایی‌های دینامیکی فوق العاده، در تمامی بازی‌های ویدیویی اتومبیل رانی نیز حاضر هستند. در ادامه به بررسی و مرور تاریخچه ب ام و ام پاور و سری ام ب ام و (BMW M Series) و این نکته که ام پاور چیست ، خواهیم پرداخت.

ام پاور ب ام و

تاریخچه ام پاور ب ام و (BMW M Power)

ب ام و M یکی از بخش‌های شرکت آلمانی ب ام و است که در ابتدا با نام BMW Motorsport در دهه ۱۹۶۰ میلادی و به منظور مدیریت بخش مسابقات اتومبیل‌رانی این خودرو تاسیس شد. اما با گذر زمان و کسب موفقیت‌های قابل توجه، این بخش فعالیت خود را به عنوان یک بخش مستقل از کارخانه مادر آغاز نمود و با ایجاد تغییراتی در موتور و پیشرانه، سیستم انتقال قدرت، سیستم تعیلق، طراحی داخلی و اضافه نمودن بخش‌هایی در بدنه قدرتمندترین نمونه‌های هر یک از سری‌های موجود به منظور هماهنگی بیشتر با اصول علم آئرودینامیک، نام خود را به یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اسپرت داخلی صنعت اتومبیل معرفی نمود.

ام پاور ب ام و

این شرکت علاوه بر طراحی و بهینه سازی موتورهای موجود در نمونه های تولیدی شرکت ب ام و، دستی در ساخت موتور و پیشرانه برای ابرخودروها نیز داشته و موتور ۶.۱ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی مک لارن F1 نیز از محصولات بخش ام پاور ب ام و به حساب می‌آید. در ادامه به بررسی تاریخچه ب ام و ام پاور در طول تاریخچه ۴ دهه این شرکت پرداخته و مدل‌های تولیدی این زیر مجوعه را به تفکیک سال مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سال ۱۹۷۲ : ب ام و ۳.۰ CSL

ب ام و M در ماه مه سال ۱۹۷۲ میلادی کار خود را با تنها ۸ کارمند آغاز نمود. اولین نمونه تولیدی این شرکت ب ام و ۳.۰ CSL بود که با توجه به قدرت بالا و وزن پایین و توانایی‌های حرکتی جالب توجه، موفق به کسب نظر منتقدان گردید. ب ام و ۳.۰ CSL مابین سال‌های ۱۹۷۲ میلادی تا ۱۹۷۵ میلادی در خط تولید ام پاور ب ام و قرار داشت و با تیراژی در حدود ۱۲۷۰ دستگاه، موفق به فتح ۷ عنوان در مسابقات اتومبیل رانی اروپا شود.

ام پاور ب ام و

ب ام و ۳.۰ CSL از یک موتور ۶ سیلندر خطی ۳.۰۰۳ سی سی سود می‌برد که توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۹۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۷۷ نیوتون متر را داشت. این خودرو با زمانی در حدود ۷.۱ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعتی در حدود ۱۳۷ مایل در ساعت (معادل ۲۲۷ کیلومتر در ساعت) به عنوان اولین برگ در تاریخچه ب ام و M ، یکی از سریع‌ترین خودروهای دهه ۱۹۷۰ میلادی به حساب می‌آمد.

سال ۱۹۷۳ : بت موبیل ب ام و

ب ام و ۳.۰ CLS با هدایت دو تن از رانندگان حرفه‌ای خود، هنس یواخیم استاک (Hans Joachim Stuck) و کریس آمون (Chris Amon) موفق شد که عنوان نخست رقابت‌های ۲۴ ساعته نوربرگرینگ (Nurburgring) را به نام خود ثبت نماید. این خودرو به دلیل استفاده از یک باله عقبی (Spoiler) بسیار بزرگ و آئرودینامیک نصب شده، ملقب به بت موبیل (Batmobile) شد.

ام پاور ب ام و

در اواخر این دهه، نمونه‌هایی از ب ام و ۳.۰ CSL به رانندگان تحت قرارداد این شرکت واگذار شد و اولین ب ام و M توانست مجوز تردد در خیابان‌های عادی را به دست آورد. این اولین حضور سری M در تاریخچه ام پاور ب ام و در جاده‌های شهرهای عادی به شمار می‌ آمد.

سال ۱۹۷۸ : ب ام و M1

اولین خودروی مجهز به نماد M در تاریخچه ب ام و M مدل بسیار زیبا و خاص M1 E26 بود که در نمایشگاه خودروی پاریس سال ۱۹۷۸ میلادی به نمایش عمومی درآمد. این خودرو کوپه موتور وسط ۲ در بر اساس مدل مفهومی ب ام و توربو سال ۱۹۷۲ و با نظارت نهایی طراحی هنرمند مشهور صنعت خودرو، جیورجتو جیوجیارو (Giorgetto Giugiaro) ساخته شده بود.

ام پاور ب ام و

این خودرو به دلیل عدم منبع کافی متخصصین ام پاور ، در ابتدا قرار بود که تنها در نمونه مسابقه‌ای و توسط شرکت ایتالیایی لامبورگینی (Lamborghini) ساخته شود؛ اما به دلیل مشکلات مالی این توافق سرانجامی پیدا نکرد. ب ام و M1 توانست در تعدادی از مسابقات فرومول ۱ در این سال حاضر باشد اما برای شرکت در مسابقات اتومبیل رانی آلمان یا Procar نیاز به وجود یک نمونه تولیدی بود. به همین دلیل با سخت ۴۵۰ دستگاه، ب ام و M1 توانست عنوان اولین خودروی مزین به نماد M را در تاریخچه ب ام و ام پاور به خود اختصاص دهد.

ام پاور ب ام و | ب ام و M1 پروکار مسابقه‌ای

M1 مدل سال ۱۹۷۸ میلادی ام پاور ب ام و از موتور ۶ سیلندر خطی موجود در مدل ۳.۰ CSL سود می‌برد. اما با ایجاد تغییرات و بهینه‌ سازی، میزان قدرت به ۲۷۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی به ۲۴۳ پاوند فوت (معادل ۳۳۰ نیوتون متر) افزایش افتاده بود. اولین خودروی سری M ب ام و به زمانی در حدود ۵.۶ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر نیاز داشت و با توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۶۵ مایل در ساعت (معادل ۲۶۵ کیلومتر در ساعت) یکی از ابرخودروهای دهه ۱۹۷۰ میلادی به حساب می‌آمد.

سال ۱۹۷۹ : ب ام و M535i

اولین نمونه تولیدی تاریخچه ب ام و M ظاهر و کاربردی مطابق با خودروهای اسپرت مسابقه‌ای داشت و مناسب استفاده روزانه به حساب نمی‌آمد. به همین دلیل مسئولین ام پاور تصمیم به ساخت یک نمونه خیابانی بر پایه مدل‌های موجود در خط تولید این شرکت گرفتند. M535i ام پاور ب ام و نتیجه این تفکر بود.

ام پاور ب ام و

ب ام و M535i E12 بر اساس مدل‌های محبوب و موفق سری ۵ نسل اول در کلاس بدنه سدان سایز متوسط ساخته شد. از امکانات موجود در این خودرو می‌توان به ترمز‌های بزرگ‌تر و قدرتمند، صندلی‌های اسپرت ریکارو (Recaro) و پیشرانه ۶ سیلندر خطی ۳.۵ لیتری اشاره کرد. این پیشرانه توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۱۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی در حدود ۲۲۴ پاوند بر فوت (معادل ۳۰۴ نیوتون متر) را داشت. نیروی تولیدی موتور ب ام و M535i مدل ۱۹۷۹ نیز توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های عقبی منتقل می گردید.

این خودروی خیابانی به زمانی در حدود ۷.۲ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۳۸ مایل در ساعت (معادل ۲۲۲ کیلومتر در ساعت) را داشت. ب ام M535i به عنوان اولین نمونه حقیقی و ساخته شده بر پایه نمونه‌های موجود در خط تولید در تاریخچه ب ام و M ، تا سال ۱۹۸۱ تولید و در حدود ۱.۴۰۰ دستگاه از آن در اختیار خریداران و علاقمندان خودروی‌های قدرتمند ام پاور قرار گرفت و توانست پایه گذار ساخت خودروهای سدان اسپرت سایز کوچک در جهان گردد.

سال ۱۹۸۳ : ب ام و M635 CSi

ب ام و M635 CSi که بر پایه قدراتمندترین نمونه ب ام و سری ۶ ساخته شده بود، در سال ۱۹۸۳ میلادی به عنوان یکی از محصولات این بخش از شرکت ب ام و راهی بازارهای جهانی گردید و با توجه به توانایی‌های بالای حرکتی، به عنوان یک خودروی لوکس اسپرت موفق شناخته شد. ار دیگر محصولات بخش ام پاور ب ام و در این سال می‌توان به موتور ۴ سیلندر توربو خودروی F1 اشاره کرد که موفق به کسب عنوان قهرمانی در مسابقات فرمول ۱ جهان گردید.

ام پاور ب ام و

ب ام و M635 CSi مدل سال ۱۹۸۳ میلادی از یک پیشرانه ۶ سیلندر خطی ۳.۵ لیتری خود توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۸۲ اسب بخار را داشت و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز رقمی در حدود ۲۴۶ پاوند بر فوت (معادل ۳۳۴ نیوتون متر) بود که توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردید. با استفاده از این پیشرانه ب ام و M635 CSi محصول ام پاور ب ام و به زمانی در حدود ۶.۴ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون نیاز و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۵۸ مایل در ساعت (معادل ۲۵۵ کیلومتر در ساعت) را داشت.

سال ۱۹۸۴ : اولین ب ام و M5

نسل جدید خودروهای ام پاور ب ام و در سال ۱۹۸۴ راهی بازارهای جهانی شدند و ب ام و M5 E28 که بر پایه سدان سایز متوسط و مطرح سری ۵ ساخته شده بود، نیز نماد این حضور قدرتمند به حساب می‌آمد. این خودرو اولین M5 در تاریخچه ب ام و M و زیرمجموعه ام پاور به حساب می‌آمد. این سدان با بهره گیری از امکاناتی جدید مانند قفل مرکزی، شیشه‌های الکتریکی، چراغ‌ها مه‌شکن و رینگ‌های سبک وزن آلیاژی یکی از نمونه‌های لوکس ام پاور ب ام و نیز به حساب می‌آمد.

ام پاور ب ام و

 

ب ام و M5 E28 با استفاده از پیشرانه ۶ سیلندر خطی ۲۴ سوپاپه خود با حجم ۳.۵ لیتر، توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۸۶ اسب بخار، حداکثر گشتاوری در حدود ۲۵۰ پاوند بر فوت (معادل ۳۴۰ نیوتون متر) شتاب اولیه ۰ تا ۱۰۰ در حدود ۶.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۵۲ مایل در ساعت (معادل ۲۴۵ کیلومتر در ساعت) ارقامی بودند که تا به آن زمان خارج از دسترس توانایی‌های یک خودروی سدان خانوادگی به شمار می‌آمدند و توانستند تا حد بسیار زیادی اهداف ام پاور ب ام و را عملی نمایند.

سال ۱۹۸۶ : تولد ب ام و M3

سال ۱۹۸۶ میلادی را می‌توان مهمترین بخش تاریخچه ب ام و ام پاور دانست. در این سال اولین نمونه از مدل افسانه‌ای ب ام و M3 بر اساس نسل سوم ب ام و سری ۳ با مد E30 طراحی و راهی بازارهای جهانی گردید. این خودرو مجموعه‌ای بود از طراحی بسیار زیبا و اسپرت، تکنولوژی، قدرت و لذت رانندگی که حتی با معیارهای امروزی نیز نمونه‌ای در خور توجه به حساب می‌آید.

ام پاور ب ام و | ب ام و M3 نسل اول

ب ام و M3 نسل اول مدل سال ۱۹۸۶ میلادی از یک پیشرانه کوچک ولی قدرتمند ۴ سیلندر خطی نیرو می‌گرفت. این موتور ۲.۳ لیتری ۱۶ سوپاپه توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۹۷ اسب بخار را داشت و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۱۶۵ پاوند بر فوت (معادل ۲۲۵ نیوتون متر) بود. ب ام و M3 نسل اول در زمانی در حدود ۶.۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسید و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۴۳ مایل در ساعت (معادل ۲۳۰ کیلومتر در ساعت) را داشت.

ابعاد کوچک، چالاکی و قطعات اسپرت نصب شده بر روی بدنه ب ام و M3 نسل اول را به نمونه‌ای دوست داشتنی برای تمامی رانندگان – اعم از حرفه‌ای و عادی – تبدیل نمود و این خودروی سدان را به یکی از بهترین تولیدات M در تاریخچه ام پاور تبدیل نمود و یکی از موفق‌ترین خودروی این کلاس در تاریخ صنعت خودرو لقب گرفت.

سال ۱۹۸۸ : بر قله افتخار

تعداد کارکنان ام پاور ب ام و به بیش از ۴۰۰ نفر رسید و این شرکت توانست به محبوبت و اعتبار جهانی در بین طرفداران دنیای اتومبیل قرار گیرد. از این سال به بعد بیشتر سری‌های BMW از یک نمونه قدرتمند و تقویت شده ام پاور بهره می‌برند و هر مدل جدید از سری‌ ۳ و سری ۵ به سرعت تحت بازبینی این بخش قرار می‌گرفتند.

ب ام و ام پاور

سال ۱۹۹۵ : ب ام و M8

در سال ۱۹۹۵ میلادی، خودروی قدرتمند ب ام و سری ۸ CSi E21 به معرض نمایش عمومی درآمد. بخش ام پاور نیز به سرعت دست به کار شد و این خودرو را به یک پیشرانه قدرتمند ۱۲ سیلندر خورجینی مجهز نمود.

ام پاور ب ام و

موتور ب ام و ۸۵۰ CSi یک نمونه ۱۲ سیلندر خورجینی ۲۴ سوپاپه به حجم ۵.۵ لیتر بود که توانایی تولید نیرویی در حدود ۳۷۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی در حدود ۴۰۵ پاوند بر فوت (معادل ۵۵۰ نیوتون متر) را داشت. ب ام و ۸۵۰ CSi به زمانی کمتر از ۶.۰ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشت و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) را داشت.

هرچند ب ام و سری ۸ مدل ۸۵۰ CSi هیچ‌گاه به طور رسمی از نشان M بهره‌مند نشد، اما لوگوی ام پاور ب ام و بر روی پیشرانه این خودروی قدرتمند دو در چهار نفره اسپرت حک شده بود. یک نمونه خاص از این خودرو نیز طراحی شد که با قدرت خروجی ۵۵۰ اسب بخار، عنوان قاتل فراری را به خود اختصاص داد؛ اما این پروژه متوقف شد و ب ام و M8 نتوانست به بازار خودروهای اسپرت دهه ۱۹۹۰ میلادی وارد شود.

سال ۱۹۹۷ : ب ام و Z3

در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، تمامی مدل‌های سری ۳ و ۵ ب ام و از مدل قدرتمند ام پاور سود می‌ بردند. اما در سال ۱۹۹۷ میلادی، خودروی کوپه کوچک ب ام و Z3 نیز به عنوان اولین خودروی این کلاس ب ام و طراحی و راهی بازارهای جهانی گردید.

ام پاور ب ام و

ب ام و Z3 E36/E37 در دو گونه کوپه (Coupe) و رودستر (Roadster یا سقف باز) تولید شد و از یک پیشرانه ۶ سیلندر خطی ۳.۲ لیتری ۲۴ سوپاپه نیرو گرفت. این موتور قدرتمند با تولید نیرویی در حدود ۳۱۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی در حدود ۲۵۸ پاوند بر فوت (معادل ۳۵۰ نیوتون متر)، Z3 M ام پاور ب ام و با وزن کم ۱.۴ تنی را در زمانی کمتر از ۵.۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. حداکثر سرعت ب ام و Z3 ام پاور نیز به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده بود.

سال ۲۰۰۵ : تولید ب ام و M6

در سال‌های میانی دهه اول هزاره سوم میلادی، مدل‌های سری ۶ ب ام و که از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی در خط تولید این شرکت آلمانی قرار داشتند نیز با ورود ب ام و M6 به جمع قدرتمندان لوکس بازار پیوستند. این خودرو ترکیبی بود از قدرت، زیبایی، تجمل فوق العاده و قدرت و قابلیت‌های حرکتی بسیار بالا که به صورت محدود وارد بازار ایران نیز گردید و هنوز هم به عنوان یکی از ابرخودروهای موجود در بازار داخلی به حساب می‌آید.

ام پاور ب ام و

ام پاور ب ام و در M6 که در دو گونه کوپه و سقف متحرک (Convertible) تولید شد، از یک نیروگاه غول آسای ۱۰ سیلندر خورجینی استفاده کرد. این موتور ۵.۰ لیتری ۴۰ سوپاپه توانایی تولید نیرویی در حدود ۵۰۷ اسب بخار را داشت. حداکثر گشتاور تولیدی ب ام و M6 نسل اول نیز در حدود ۳۸۳ پاوند بر فوت (معادل ۵۲۰ نیوتون متر) بود که توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته دستی sequential به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردید. شتاب ۰ تا ۱۰۰ ب ام و M6 رقمی در حدود ۴.۶ ثانیه بود و حداکثر سرعت نیز با وجود توانایی رسیدن به اعدادی بالاتر از ۱۸۶ مایل در ساعت (معادل ۳۰۰ کیلومتر در ساعت) مانند سایر تولیدات ب ام و به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده بود.

سال ۲۰۰۷ : ب ام و M3 E92

در سال ۲۰۰۷ میلادی و بیش از ۲ دهه پس تولید اولین نمونه ب ام و M3 ، ام پاور یک نمونه جدید ولی بسیار قدرتمند از این خودرو را روانه بازار نمود. موتور ب ام و M3 E92 نسل چهارم نیز نمونه سنتی تنفس طبیعی (بدون استفاده از سیستم توربو شارژر) بود؛ اما با توجه به تعداد سیلندرهای دو برابری نسبت به نمونه کلاسیک، توانایی تولید نیرویی به مراتب بیشتر را داشت. نیروی تولیدی این موتور قدرتمند نیز توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به چرخ های عقبی منتقل می گردید.

ام پاور ب ام و

ب ام و M3 نسل چهارم در زیر در موتور خود از یک پیشرانه قدرتمند و وحشی ۸ سیلندر خورجینی با حجم ۴.۰ لیتر سود می برد. این موتور نیرویی برابر با ۴۱۴ اسب بخار را تولید نموده و حداکثر گشتاور آن نیز رقمی در حدود ۲۹۵ پاوند بر فوت (معادل ۴۰۰ نیوتون متر) بود. با استفاده از این پیشرانه M3 نسل چهارم ام پاور ب ام و در زمانی کمتر از ۴.۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید و حداکثر سرعت آن نیز مطابق اصول و قوانین به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده بود.

۲۰۰۹ : ورود ابر شاسی بلندهای ام پاور

با توجه به اقبال عمومی خودروهای شاسی بلند و موفقیت نمونه‌های لوکس سری X نسل دوم، ام پاور ب ام و نیز وارد بازارهای خودروهای شاسی بلند با قدرت و توانایی‌های دینامیکی در حد نمونه‌های اسپرت شد و به رقابت با همتایان آلمانی خود مانند مرسدس بنز و پورشه پرداخت. X5M اولین شاسی بلندی بود که در تاریخچه ام پاور ب ام و تولید گردید و X6M نیز به سرعت به جمع ابرشاسی بلندهای موجود در بازار پیوست.

ام پاور ب ام و | ب ام و X5M

ب ام و X5M و X6M مدل سال ۲۰۰۹ میلادی از یک پیشرانه قدرتمند ۸ سیلندر خورجینی ۴.۴ لیتری ۳۶ سوپاپه استفاده می‌کردند که توانایی‌های یک خودروی کوپه اسپرت را به کابین لوکس و جادار این شاسی بلندهای مشهور اضافه می‌کردند. این پیشرانه توانایی تولید نیرویی در حدود ۵۴۵ اسب بخار را داشت و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز رقمی در حدود ۵۰۰ پاوند بر فوت (معادل ۶۸۰ نیوتون متر) بود.

نیروی تولیدی موتور X6M و X5M ام پاور ب ام و توسط یک جعبه دنده مدرن ۶ سرعته اتوماتیک هر چهار چرخ این خودروهای قدرتمند، زیبا، بزرگ و اسپرت منتقل می گردید. اولین شاسی بلند ام پاور ب ام و با وزنی در حدود ۲.۴ تن، به تنها ۴.۷ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشت. حداکثر سرعت این خودرو نیز مانند تمامی خودروهای مدرن آلمانی به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود گشته بود.

ام پاور ب ام و | ب ام و X6M

۲۰۱۸ : ب ام و M5

چندی پیش آخرین نمونه M5 مجهز به کیت های تقویتی ام پاور ب ام و نیز به بازار معرفی گردید. این ابر خودروی اسپرت که توانایی رقابت با مدل های مختلفی مانند شورولت کوروت (Chevrolet Corvette)، پورشه ۹۱۱ و حتی مدل هایی از فراری را دارد، از یک موتور ۸ سیلندر خورجینی ۴.۴ لیتری استفاده کرده که با استفاده از سیستم توربوشارژر دوبل (Twin Turbo) نیرویی در حدود ۶۰۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۵۵۳ پاوند بر فوت (معادل ۷۵۰ متر) را تولید می کند.

این نیرو توسط یک جعبه دنده فوق مدرن ۸ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به هر چهار چرخ منتقل می گردد. البته هنوز هم بیشتر نیرو به چرخ های عقبی منتقل شده و حتی یک تنظیم خاص برای انتقال نیرو به چرخ های عقبی نیز وجود دارد. عملکرد ب ام و M5 نسل جدید در حد و اندازه های ابرخودروی اسپرت موجود در بازار بوده و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به تنها ۳.۴ ثانیه نیاز دارد. حداکثر سرعت جدید M5 ام پاور ب ام و نیز رقمی در حدود ۱۹۲ مایل در ساعت (معادل ۳۰۹ کیلومتر در ساعت) بوده که به صورت الکترونیکی به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده است.

ب ام و M

محصولات بخش ام پاور ب ام و بیش از ۴ دهه است که در بازارهای جهانی حاضر بوده و به عنوان نمونه‌هایی خاص از محصولات استاندارد سری‌های مختلف این شرکت به حساب می آیند. در حال حاضر تمامی سری‌ها غیر از سری ۷ نمونه‌ای در کلاس ام دارند. البته سال گذشته مدل مفهومی ب ام و X7 در نمایشگاه های خودرو معرفی شد و به احتمال زیاد اندکی پس از معرفی نمونه قدرتمند آن نیز زینت بخش تاریخچه ام پاور ب ام و خواهد شد.

مدل های فعلی ب ام و ام پاور

در حال حاضر بیشتر مدل ها و سری های مختلف ب ام و از یک مدل قدرتمند مزین به نشان M نیز سود می برند. از مدل های فعلی ب ام و سری ام سال ۲۰۱۸ در بازارهای جهانی می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • ب ام و M2 با قیمت پایه ای در حدود ۵۴.۵۰۰ دلار (معادل ۲۴۰ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۴۰۰ تومانی در زمان نگارش)
 • ب ام و M3 با قیمت پایه ای در حدود ۶۶.۵۰۰ دلار (معادل ۲۹۳ میلیون تومان)
 • ب ام و M4 با قیمت پایه ای در حدود ۶۹.۰۰۰ دلار (معادل ۳۰۴ میلیون تومان)
 • ب ام و M5 با قیمت پایه ای در حدود ۹۵.۰۰۰ دلار (معادل ۴۱۸ میلیون تومان)
 • ب ام و M6 با قیمت پایه ای در حدود ۱۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۵۲۸ میلیون تومان)
 • ب ام و X5M با قیمت پایه ای در حدود ۱۰۲.۰۰۰ دلار (معادل ۴۵۰ میلیون تومان)
 • ب ام و X6M با قیمت پایه ای در حدود ۱۰۵.۰۰۰ دلار (معادل ۴۶۲ میلیون تومان)

 ب ام و ام پاور در ایران

با توجه به اعمال قانون غیر منطقی و غیر کارشناسانه ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالاتر از ۲.۵۰۰ سی سی، به لحاظ قانونی ورود این نمونه های ب ام و ام پاور ( یا ب ام و M ) مجهز به پیشرانه های قدرتمند ۶ سیلندر و ۸ سیلندر با حجم موتور ۳.۰ لیتر تا ۴.۴ لیتر به ایران ممنوع بوده، اما دوستان و دست اندرکاران حکومتی و آقازاده ها از این قانون مستثنی بوده و در حال حاضر شاهد تردد خودروهای مجهز به کیت های تقویتی ام پاور در ایران هستیم.

این خودروها با حق گمرکی عجیب و غریب خود، با قیمتی نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان در مدل های پایه سری ۲ تا نزدیک به ۲ میلیارد تومان در مدلهای سری ۶ و سری ایکس در اختیار اقشار خاص و صاحبان ژن خوب و برتر قرار خواهند گرفت.

مشخصات فنی ب ام و سری M ام پاور در یک نگاه

 

مدل سال ساخت حجم موتور (لیتر) تعداد سیلندر سیستم انتقال قدرت گیربکس قدرت (اسب بخار) گشتاور (نیوتون متر) شتاب ۰ تا ۱۰۰ (ثانیه) حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)
CLS 3.0 ۱۹۷۲ ۳.۰ ۶ خطی چرخهای عقبی ۴ دستی ۱۹۷ ۲۲۷ ۷.۱ ۲۲۷
M1 ۱۹۷۸ ۳.۰ ۶ خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۲۷۳ ۳۳۰ ۵.۶ ۲۶۵
M535i ۱۹۷۹ ۳.۵ ۶ خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۲۱۸ ۳۰۴ ۷.۲ ۲۲۲
M635 CSi ۱۹۸۳ ۳.۵ ۶ خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۲۸۲ ۳۳۴ ۶.۴ ۲۵۵
M5 ۱۹۸۴ ۳.۵ ۶  خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۲۸۶ ۳۴۰ ۶.۵ ۲۴۵
M3 ۱۹۸۶ ۲.۳ ۴ خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۱۹۷ ۲۲۵ ۶.۸ ۲۳۰
M8 ۱۹۹۵ ۵.۵ ۱۲ خورجینی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۳۷۵ ۵۵۰ ۶.۰ ۲۵۰ (محدود شده)
Z3M ۱۹۹۷ ۳.۲ ۶ خطی چرخ‌های عقبی ۵ دستی ۳۱۷ ۳۵۰ ۵.۶ ۲۵۰ (محدود شده)
M6 ۲۰۰۵ ۵.۰ ۱۰ خورجینی چرخ‌های عقبی ۷ دستی ۵۰۷ ۵۲۰ ۴.۶ ۳۰۰
M3 ۲۰۰۷ ۴.۰ ۸ خورجینی چرخ‌های عقبی ۶ دستی ۴۱۴ ۴۰۰ ۴.۸ ۲۵۰ (محدود شده)
X5M ۲۰۰۹ ۴.۴ ۸ خورجینی چهار چرخ ۶ اتوماتیک ۵۴۵ ۶۸۰ ۴.۷ ۲۵۰ (محدود شده)
M5 ۲۰۱۸ ۴.۴ ۸ خورجینی چهار چرخ ۸ اتوماتیک ۶۰۰ ۷۵۰ ۳.۴ ۲۵۰ (محدود شده)

گالری تصاویر تاریخچه ب ام و سری M مدل‌‌های ام پاور

 

منبع : BMW

 ارسال نظر (2 نظر)

  من خراب اون نوشتارتم که ریز ام تیکه هاتو میندازی :))) مرسی از مطالب خوبتون

  ۰

  ۰
  پاسخ

  ممنون از توجهتون به جزئیات!

  ۰

  ۰
  پاسخ