روش های جدید کلاهبرداری با تبلیغ نرم‌افزارهای موبایلی در شبکه های اجتماعی!

گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی، روش های جدید کلاهبرداری را ایجاد کرده است. تبلیغات‌ اغواکننده با عنوان دانلود و خرید برنامه‌های موبایلی یکی از این روش ها است.

به گزارش تکراتو، در سطح گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی همواره شاهد گزینه هایی برای دانلود برنامه های مختلف هستیم. این گزینه ها با هدف کلاهبرداری طراحی شده اند و به سرقت اطلاعات بانکی و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی کاربران می‌انجامند.

اخیرا افرادی با ساخت و بارگذاری اینگونه نرم‌افزارهای موبایلی در کانال‌ها و گروه‌های شبکه اجتماعی که در قالب دانلود رایگان ارائه شده است، به کلاهبرداری از کاربران اقدام می‌کنند. استفاده و فعال‌سازی قابلیت‌های این نرم‌افزار مستلزم پرداخت اینترنتی مبلغ اندکی از سوی مشتریان است که کلاهبرداران به دو روش دست به کلاهبری می‌زنند.


بیشتر بخوانید: افزایش ۲۰ درصدی کلاهبرداری های اینترنتی در سال جاری؛ مشکلات خرید اینترنتی


بررسی روش های جدید کلاهبرداری

بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، در روش اول فرد قربانی نرم‌افزار جعلی را خریداری کرده و پس از نصب آن متوجه می‌شود فاقد کارایی است که با توجه به مبلغ اندک پرداختی از شکایت صرف نظر می‌کند اما مشکل اصلی روش دومی است که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند؛ در این روش کلاهبردار، کاربران را به صفحه جعلی و شبیه‌سازی شده یک بانک هدایت می‌کند تا اطلاعات بانکی خود را در صفحه جعلی وارد کنند که نهایتا منجر به سرقت اطلاعات حساب بانکی کاربران نظیر شماره کارت، رمز اینترنتی، CVV2  و تاریخ انقضای کارت می‌گردد.

در این زمینه سرهنگ ‌علی کریمی، رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه به شهروندان توصیه کرد که به تبلیغات موجود در شبکه‌های اجتماعی با موضوعاتی چون برنامه دوربین لخت کن‌، ماهواره جیبی، برنامه صیغه یاب و غیره توجه نکرده و حتی جهت کنجکاوی نیز اقدام به دانلود این‌گونه اپلیکیشن‌ها ننمایند. وی تاکید کرد که در چنین شرایطی امکان هک شدن اطلاعات گوشی تلفن همراه با دانلود نرم‌افزار جعلی وجود دارد.

همچنین کاربران لازم است هنگام پرداخت اینترنتی از صحت و اصالت درگاه پرداخت الکترونیک بانک مربوطه اطمینان حاصل کرده و برای وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود همیشه از  وجود پروتکل امن https مطمئن شوند.

 

بیشتر بخوانید:

.

منبع: isnaارسال نظر