آیا تلگرام فیلتر شده است؟ [بروزرسانی کامل شد]

آیا تلگرام فیلتر شده است؟ این سوالی است که شاید از صبح روز چهارشنبه 29 فروردین، ذهن تمامی کاربران تلگرام را به خود مشغول کرده است. با تکراتو همراه باشید.

در هفته‌های اخیر، اخبار ضد و نقیض بسیار زیادی پیرامون تلگرام به گوش می‌رسید. از اخبار مربوط به فیلترینگ تلگرام در تاریخی نامعلوم در سال 97 گرفته، تا مطلبی که روز گذشته مبنی برای شروع فیلترینگ تلگرام از ابتدای اردیبهشت برای شما منتشر کردیم.

اما با تمامی این اوصاف، به نظر می‌رسد دسترسی به تلگرام ساعاتی است که با اختلالاتی مواجه شده و این شایعه را دامن می‌زند که تلگرام فیلتر شده است!

نکته قابل توجه درباره اختلالات امروز تلگرام، این است که این اپلیکیشن حتی با فیلترشکن نیز برای کاربران باز نمی‌شود.

درست همانند مشکلات روز بیست و نهم فروردین، امروز، یکشنبه 9 اردیبهشت ماه نیز تلگرام با اختلالاتی همراه شد و مجددا به سوال چند ماه اخیر کاربران مبنی بر اینکه “آیا تلگرام فیلتر شده یا خیر”، دامن زده است. اما باز هم به نظر می‌رسد اختلالات امروز تلگرام ربطی به فیلترینگ نداشته و این‌بار نیز مشکلات فنی گریبان گیر تلگرام شده است.

پاول دورف چندین ساعت پیش با اکانت رسمی خود در توییتر، دلیل قطع شدن امروز تلگرام را توضیح داد و با ضمن عذرخواهی از کاربران، خاطرنشان کرد که این مشکل در حال بررسی است و این مشکل ظرف چند ساعت آینده حل خواهد شد.

اختلال در تلگرام ؛ تلگرام را ایران فیلتر کرده یا دوروف؟

و اما، علت قطعی امروز تلگرام چیست؟ با توجه به توییت اخیر پاول دورف، داغ شدن برخی از سرورهای تلگرام، باعث به وجود آمدن این اختلالات و قطعی امروز تلگرام شده است.

البته ساعاتی بعد از این توییت پاول دورف (حوالی ساعت 11 صبح)، تلگرام در اکانت رسمی خود در توییتر اعلام کرد که قطعی سراسری برق در آمستردام باعث شده که سرویس های تلگرام نیز تحت تاثیر قرار گرفته و این پیام رسان در مناطق مختلفی نظیر اروپا، خاورمیانه و روسیه از دسترس خارج شود.

همچنین تلگرام در اکانت رسمی خود در توییتر اعلام کرد که قطعی سراسری برق در آمستردام باعث شده که سرویس های تلگرام نیز تحت تاثیر قرار گرفته و این پیام رسان در مناطق مختلفی نظیر اروپا، خاورمیانه و روسیه از دسترس خارج شود.

سایت این پیام رسان نیز از همان ساعات ابتدایی از دسترس خارج شده است.

آیا تلگرام فیلتر شد؟

در روزهای اخیر صحبت‌های بیشماری درباره فیلترینگ یا عدم فیلتر شدن تلگرام شده است. از طرفی رئیس جمهور روحانی همواره تاکید می‌کند که دست وزیر جوان ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت و دولت کاملا مخالف با فیلترینگ تلگرام است و از طرفی علاءالدین بروجردی (رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس)، حمیده زر آبادی (نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی)، ابوالحسن فیروزآبادی (دبیر شورای عالی فضای مجازی) و بسیاری از مسئولانِ مرتبط و یا غیر مرتبط به مبحث فیلترینگ، به صورت مستقیم و غیر مستقیم موافق فیلترینگ تلگرام بوده و هر یک تاریخ مجزایی را برای فیلتر شدن تلگرام ذکر کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: آغاز فیلترینگ تلگرام از اول اردیبهشت ؛ در ادامه فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ


همچنین دیروز مطلبی منتشر شد که تلگرام از ابتدای اردیبهشت فیلتر خواهد شد. ابوالفضل ابوترابی، عضو هیئت رئیسه فراکسیون ولایی خبر فوق را اعلام کرد. ابوترابی در ادامه تاکید داشت در صورتی که اینستاگرام و واتساپ هم شرایط ایران را نپذیرند، به مرور فیلتر خواهند شد. وی در ادامه اعلام داشت که تاکنون چهار پیام رسان خارجی حاضر به پذیرش شرایط ایران شده‌اند؛ شرایطی که همچنان در هاله‌ای از ابهام است! آیا تنها شرایط مورد نیاز برای فیلتر نشدن پیام رسان‌ها و یا سرویس‌های خارجی در ایران، دسترسی به داده‌های کاربران است؟


بروزرسانی 7 و 55 دقیقه: نکته دیگری که باید خاطرنشان کرد، ارور داخلی سرور (ارور 500) وب‌سایت اصلی تلگرام (telegram.org) است که در تصویر زیر به خوبی قابل مشاهده است.

بروزرسانی 7 و 55 دقیقه: نکته دیگری که باید خاطرنشان کرد، ارور داخلی سرور (ارور 500) وب‌سایت اصلی تلگرام (telegram.org) است که در تصویر زیر به خوبی قابل مشاهده است.

با توجه به این موضوع، این احتمال نیز وجود دارد که اختلالات امروز تلگرام به دلیل مشکلات فنی این پیام رسان است.


بروزرسانی 8 و 5 دقیقه: ارور 500 Internal Server Error وب‌سایت تلگرام برطرف شده است. همچنین به نظر می‌رسد اختلالات تلگرام نیز برطرف شده. البته کندی مشهودی در عملکرد این پیام رسان مشاهده می‌شود.


بروزرسانی 8 و 14 دقیقه: به نظر می‌رسد کندی و اختلالات تلگرام به طور کامل برطرف شده است. بنابراین شاید در جواب به کاربرانی که می‌پرسند “آیا تلگرام فیلتر شده است؟” باید گفت که “خیر!” به نظر می‌رسد که اختلالات امروز تلگرام، مشکلات فنی بوده است. همزمان با برطرف شدن ارور 500 داخلی سرور، این پیام رسان چه با فیلترشکن و چه بدون فیلترشکن به درستی کار می‌کند.

البته بعضی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به این موضوع اشاره می‌کنند که این احتمال وجود دارد که سرورهای تلگرام مورد حمله هکرها قرار گرفته است. تکراتو این موضوع را تایید و رد نمی‌کند.

با تکراتو همراه باشید تا از صحت یا عدم صحت فیلتر شدن تلگرام مطلع گردید. این مطلب با جدیدترین اخبار فیلترینگ این پیام رسان آپدیت خواهد شد.

اخبار تکنولوژی را با تکراتو دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:ارسال نظر (1 نظر)

    باسلام صبحتون بخیردنبال یه خبرجدیدی هستیم تلوزیون هم خبرزیاده بزارفیلتربشه.

    0

    0
    پاسخ