فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تلگرام طلایی یا طلگرام ؛ هر آنچه از این نسخه غیررسمی تلگرام می‌دانیم

تلگرام طلایی یا طلگرام یکی از نسخه‌های غیررسمی تلگرام است که پس از فیلتر شدن این پیام‌رسان محبوب، گسترش قابل توجه‌ای در میان کاربران ایرانی داشته است.

شاید تلگرام مشهورترین نرم‌افزار متن باز (Open Source) در میان کاربران ایرانی باشد. عمده نرم‌افزار‌های متن ‌باز این فرصت‌ را در اختیار سایر برنامه نویسان می‌گذارند تا با تغییر نسخه اصلی و ایجاد تغییرات دلخواه در برنامه، اشکالات نسخه اصلی را رفع و به توسعه آن کمک کنند. فلسفه وجود نرم‌افزار‌های متن باز نیز همین است. گاهی سرویس‌هایی که نسخه‌های متن‌باز اپلیکیشن خود را منتشر می‌کنند، از تغییراتی که برنامه نویسان ایجاد کرده‌اند برای انتشار نسخه‌های رسمی بعدی ایده‌برداری می‌کنند.

کریپتال گلوبال

مطابق آمار قبلی منتشر شده، حدود ۸۰ درصد از کاربران تلگرام را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. بر اساس این تحقیق که فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی مجری آن بوده است، حدود ۵۳ درصد از مردم روزانه بین ۵ تا ۹ ساعت از وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. به دلیل استفاده زیاد ایرانیان از این پیام رسان ایرانی، نسخه‌های غیررسمی بسیاری از آن منتشر شده است.

موبوگرام، تلگرام طلایی، صورتی و بسیاری دیگر از جمله نسخه‌های غیر رسمی تلگرام هستند که بعضا قابلیت‌های درخور توجه‌ به آنها افزوده شده است. در این نوشتار، تکراتو نگاهی خواهد انداخت به یکی از مطرح‌ترین نسخه‌های غیر رسمی تلگرام به نام تلگرام طلایی که با نام طلگرام نیز شهرت یافته است.

بررسی پیام‌رسان تلگرام طلایی یا طلگرام ؛ یک نسخه غیر رسمی اما کاربردی

رابط کاربری تلگرام طلایی مانند سایر نسخه‌های غیررسمی تلگرام تغییرات چندان زیادی نسبت به نسخه اصلی تلگرام ندارند. تلگرام طلایی را می‌توانید از کافه بازار یا سیب‌اپ دانلود و نصب کنید. پس از راه‌اندازی اپلیکیشن، در بدو ورود نکته‌ای جالب به چشم می‌خورد. امکان استفاده از زبان فارسی برای منو و سایر نوشته‌های رابط کاربری در تلگرام طلایی وجود دارد.

تلگرام طلایی
تلگرام طلایی این امکان را برای کاربران خود مهیا می‌کند تا از زبان فارسی برای محیط کاربری و منو‌ها خود استفاده کنند. (اعتبار : تکراتو)

پس فعال‌سازی با استفاده از شماره تلفن همراه، صفحه نخست تلگرام طلایی باز خواهد شد. شش تب جدید در این پیام رسان به نسبت نسخه اصلی تلگرام افزوده شده است که با استفاده از آن می توان چت‌های خصوصی (Private Chat)، گروه‌های معمولی، سوپر‌گروه‌ها، کانال‌ها را دسته‌بندی کرد. در تب اول همه کانال‌ها و گروه‌ها مشابه تلگرام وجود‌ دارد. همچنین در آخرین تب می‌توانید، چت، گروه و یا کانال مورد علاقه خود را جدا کنید. این قابلیتی است که در موبوگرام، نسخه غیررسمی دیگر تلگرام، نیر وجود دارد.

تلگرام طلایی
امکان جدا کردن چت‌ها، کانال‌ها و گروه‌ها دیگر قابلیتی است که در تلگرام طلایی گنجانده شده است. به علاوه کاربران می‌توانند چت، کانال یا گروه‌های مورد علاقه خود را در بخشی جداگانه دسته بندی کنند. (اعتبار : تکراتو)

در پایین صفحه، سه گزینه وجود دارد که امکانات جالبی و کاربردی را در پیش روی کاربر قرار می‌دهد. گزینه اول تلگرام، دومی داغ‌ترین‌‌ها و سومی جستجو در کانال‌ها. در ادامه موارد دو و سه را به طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

داغ‌ترین‌ها : در این بخش‌ پربازدید‌ترین پست‌های تلگرام را فارغ‌ از اینکه شما کانال مربوط به آنها را دنبال می‌کنید و یا عضو گروه مرتبط هستید یا خیر، به شما نمایش می‌دهد. با انتخاب این گزینه صفحه‌ای باز خواهد شد مانند تب جستجو در اینستاگرام (که پست‌های محبوب را از سراسر اینستاگرام فهرست می‌کند). این امکان وجود دارد که پست‌ها را بر اساس نوع محتوا مشاهده کرد. برای این کار 5 گزینه پیش روی شما خواهد بود:

 1. ویدیو
 2. عکس
 3. متن
 4. گیف
 5. موزیک
تلگرام طلایی
داغ‌ترین‌ها، عنوان بخشی است که در جدیدترین آپدیت تلگرام طلایی به آن افزوده شده است. در این قسمت داغ‌ترین اخبار و پربازدیدترین مطالب جای‌جای تلگرام و بعضا حتی دیده شده از اینستاگرام، جمع آوری می‌شود. (اعتبار : تکراتو)

جستجو در کانال‌ها : با استفاده از این گزینه می‌توانید عبارت مورد نظر خود را در میان کانال‌های تلگرام جستجو کنید. این قابلیت بسیار کاربردی است، چرا که نه تنها کانال‌هایی را که شما در آن حضور دارید، بلکه تمامی کانال‌ها موجود در تلگرام را مورد جستجو قرار خواهد داد. مطابق آنچه گفته شده است، این جستجو در بین بیش از یک میلیون کانال و بیش از یک و نیم میلیارد پست تلگرامی انجام خواهد گرفت. البته این جستجو مدت زمان تقریبا طولانی صرف خواهد کرد.

تلگرام طلایی
جستجوی در میان کانال‌ها یک قابلیت منحصر به فرد دیگر است که در تلگرام طلایی، این نسخه غیررسمی تلگرام، افزوده شده است. کاربرانی در این قسمت نه تنها در کانال‌هایی که عضو آن هستند، بلکه در میان تمامی کانال‌های موجود در تلگرام مزالب مورد نظر خود را جستجو می‌کنند. (اعتبار : تکراتو)

امکانات افزوده شده در تلگرام طلایی

مانند سایر نسخه‌های غیررسمی تلگرام، امکانات افزوده‌ شده‌‌ای درتلگرام طلایی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چت‌ها، گروه‌ها و کانال‌ها : درست مانند تلگرام امکان ارسال ایموجی، استیکر و گیف وجود دارد. یک امکان افزوده شده دیگر قابلیت “رفتن به اولین پیام” در گفتگو‌های خصوصی و گروه‌هاست است. به علاوه کاربران می‌تواند در چت‌ها خصوصی و گروه‌ها تمام تاریخچه گفتگو را حذف کنند. امکان ساخت کانال، گروه، چت محرمانه، پیام صوتی و تصویری از دیگر قابلیت‌های تلگرام طلایی است که بواسطه اتصال به سرور تلگرام مهیا شده است.

آیدی‌یاب : کاربران می‌توانند در منوی تلگرام طلایی با انتخاب گزینه “آیدی‌یاب” تنها با داشتن آی‌دی دوستان و آشنایان خود و بدون داشتن شماره موبایل آنها به دوستان خود دسترسی داشته باشند.

قالب‌دهی : کاربران می‌توانند با تغییر رنگ‌ها در داخل برنامه، قالب تلگرام مورد نظر خودشان را بوجود آورند. در بخش قالب‌دهی امکان ایجاد قالب جدید، انتخاب قالب پیش‌فرض و استفاده از رنگ‌های جدید برای قالب وجود دارد.

تلگرام طلایی
در بخش “آیدی یاب” کاربران می‌توانند بدون داشتن شماره تلفن همراه، دوستان و آشنایان خود را پیدا کنند. به علاوه با استفاده از امکان “قالب‌دهی” می‌توان ظاهر جدید به پیام‌رسان طلاگرام بخشید و آن را شخصی‌سازی کرد. (اعتبار : تکراتو)

در ادامه سایر قابلیت‌های موجود در تلگرام طلایی را فهرست کرده‌ایم. بسیاری از این تغییرات در بخش تنظیمات تلگرام طلایی موجود هستند.

 • نمایش کسانی که شماره موبایل شما را دارند
 • نمایش کاربران آنلاین
 • امکان انتخاب فونت
 • مرتب سازی تب‌ها
 • عدم نمایش نوتیفیکیشن در حالت مخفی
 • پشتیبانی از تاریخ خورشیدی و قالب ۲۴ ساعته علاوه‌بر پشتیبانی از زبان فارسی
 • حالت تبلت (در حال افقی ظاهر برنامه تغییر می‌کند)
 • انواع مختلف فوروارد : چندگانه، با ویرایش، بدون نقل قول و متن
 • مشخص شدن مخاطبین دو طرفه
 • رمز‌گزاری چت‌های خصوصی
 • نمایش آخرین بازدید مخاطب با یک آیکون رنگی
 • ترک گروه با امکان بازگشت و بدون متوجه شدن سایرین
 • کپی متن عکس‌ها، ویدیو‌ها و سایر فایل‌ها دارای زیرنویس
 • استفاده از سیستم مدیریت دانلود اختصاصی
 • خواندن یک‌حای پیام‌های همه چت‌ها و گروه‌ها
 • امکان ارسال نقاشی برای دیگران

آیا تلگرام طلایی امن است ؟

همان‌قدر که برنامه نویسان امکان تغییر و پی بردن به نقص‌های اپلیکیشن‌های متن‌باز را دارند، هکر‌ها نیز از چنین توانایی برخوردار هستند. هکرها می‌توانند بدافزار‌ها و سایر سرویس‌های جانبی را در اپلیکیشن‌ها مختلف اضافه کنند و در اختیار مخاطبان عام قرار دهند. برخی از بدافزارهای منتشر شده توسط هکرهای کلاه‌سیاه، شباهت بسیار زیادی با نسخه اصلی تلگرام دارند. حتی درمواردی نسخه ویرایش شده و حجم فایل نیز عینا شبیه به فایل APK تلگرام بوده است.


بیشتر بخوانید : امنیت پیام رسان های داخلی ؛ آیا پیام رسان های بومی مشکل امنیتی دارند؟


اما پس از اجرای فیلترینگ تلگرام در ایران، کاربران بسیاری به سمت استفاده از نسخه‌های غیررسمی آن روی آوردند. یکی از این نسخه‌های غیر رسمی که محبوبیت زیادی دارد، تلگرام طلایی است. به نظر می‌رسد تلگرام طلایی توسط تعدادی از برنامه نویسان ایرانی شکل گرفته باشد تا قابلیت‌های بیشتری را به نسخه اصلی تلگرام اضافه کند. با این وجود تکراتو نمی‌تواند وجود بدافزار‌ها یا جاسوس‌افزار‌ها را در این نسخه غیررسمی تلگرام تایید و یا رد کند.

در مجموع پیام‌رسان تلگرام طلایی یک نسخه غیررسمی خوب از تلگرام است که قابلیت‌های منحصر به فردی دارد. از دسته‌بندی کانال‌ها و آیدی‌یاب گرفته تا نمایش‌ کاربران آنلاین و ترک گروه بدون بازگشت. شاید همین موارد بودند که پس از فیلتر شدن تلگرام بسیاری را به سوی استفاده از تلگرام طلایی یا طلگرام سوق داد.

بیشتر بخوانید :

.

منبع : Techrato

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (48 نظر)

  طلایی هم فیلترشد😕😕😕😕😕

  پاسخ

  خیر… هرگز فیلتر نشد.. در همین لحظه هم بازه!

  پاسخ

  اگرمیشود راهنماییم کنید چگونه تلگرام طلایی را بازکنم

  پاسخ

  براى آیفون فیلتره؟

  پاسخ

  نسخه IOS ندارد

  پاسخ

  سلام من تلگرام طلایی نصب کردم الان ۶روزه بصورت خودکاربعدازنیم ساعت پیام هام رد نمیشه وبعد از ربع ساعت ارسال میشه چیکارکنم؟؟؟

  پاسخ

  خوب دارن پیام هاتو چک می کنن که مورد یسایس نداشته باشی

  پاسخ

  سلام
  چرا برنامه طلایی برای آیفون باز نمیشه با اینکه لوکیشن نیز فعال هست ولی داخل برنامه نمیره.

  پاسخ

  سلام
  برنامه را نصب کردم و لوکیشین نیز فعال است اما برنامه را تا انتخاب می کنم از برنامه خارج می شود. اگر امکان دارد راهنمایی فرمایید. متشکرم

  پاسخ

  من روی ایفون نصب کردم اما مخاطبینی که شمارمو دارن و من ندارم، و ایدی یاب ،کلا ندارم.عین تلگرامه اصلا این اپشن هارو نداره چرا؟

  پاسخ

  سلام.آیادر تلگرام طلایی این امکان وجود داره که مخاطبین یک گروه و بدون داشتن شماره تلفن به گروه یا کانال دیگه برد؟

  پاسخ

  سلام تلگرام طلایی گزینه تغیر صدا داره یانه

  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من گوشیم ایفون 6 plus هست ، طلگرام طلایی راحت نصب کردم و کار میکنم
  تنها مشکلی که دارم اینه که نوتیفیکیشین روی صفحه گوشی اعلام نمیشه ، همه تنظیمات نوتیفیکیشن هم بازه و هیچکدوم خاموش نیست ،
  کسی میتونه راهنماییم کنه
  ممنونم

  پاسخ

  چطوری دیلیت بزنم هر کاری میکنم نمیشه

  پاسخ

  برای حذف اکانت تلگرام طلایی دو روش وجود دارد. در روش اول می‌بایست در ابتدا اپلیکیشن تلگرام طلایی را از دستگاه اندرویدی خود پاک کنید. و سپس تلگرام اصلی را نصب و با روشی که در ادامه گفته می‌شود، از دسترسی این پیام رسان به حساب تلگرامی‌تان جلوگیری کنید.

  پس از آنکه اپ تلگرام طلایی را پاک کردید، تلگرام اصلی (یا نسخه تلگرام X) را از گوگل‌پلی دریافت کنید. همانطور که گفته شد برخلاف تلگرام طلایی امکان دسترسی به نسخه اصلی تلگرام بدلیل اعمال محدودیت‌ها وجود ندارد. برای دور زدن این فیلترینگ یا باید از فیلترشکن‌ها استفاده کرد و یا دست به دامان پروکسی‌ها شد. در آخرین به‌روز‌رسانی تلگرام، امکان استفاده از پروکسی MTProto برای دورزدن فیلترینگ تلگرام به آن اضافه شده است.

  پاسخ

  چجوری تو تلگرام طلایی داده هایی رو که تو حافظه گوشی ذخیره میشه رو تو کارت sd ذخیره کنیم؟

  پاسخ

  مثل تلگرام اصلی . کنار عکس یا ویدیو کلیک کنید . یه پنجره باز میشه ک چندین گزینه داره . ذخیره در گالری رو انتخاب کنید

  پاسخ

  سلام وقتی میخوام وارد یه کانالی بشم میگه خطا رخ داد الان اینطوری شده بگین چکار کنم؟

  پاسخ

  برخی کانال‌ها در تلگرام طلایی قابل دسترسی نیستند. از نسخه تلگرام اصلی و یا تلگرام ایکس استفاده کنید.

  پاسخ

  چرا جدیدا وارد هر گروه یا کانالی که بشین ارور میده؟
  اکثرا میگه متاسفانه به نظر میرسد این گفتگو دیگر در دسترس نمیباشد😐

  پاسخ

  سلام روی ایکون تلگرامم یک عدد اومده ولی چت باز نشده ندارم و حتی چت مخفی باز نشده ندارم ولی همچنان رو ایکون هست چرا؟

  پاسخ

  شما توو یکی از تب ها ک مخفی هست گروه یا کانال نهفته دارید . باید از طریق تنظیمات تلگرام طلایی برید رو قسمتنشان دادن تب ها و همه گزینه ها رو باز کنید تا پیداش کنید

  پاسخ

  من یه گروه تبلیغاتی درس کردم مدیرایی که به لیست اضافه کردم نمیتونن ممبر اضافه کنن چاره کار چیه؟
  channels_too_much این خطا رو میده اگه نتونن دمین هام شمره وارد کنن که بدرد نمیخوره باید حذفش کنم!!

  پاسخ

  من لیست مخفیو پیدا نمیکنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ

  رو علامت ذره بین در بالای صفحه سمت راست نگه دارید . گذر واژه انتخابی رو بزنید تا مخفی ها رویت شه

  پاسخ

  سلام. تلگرام طلایی
  من برا رفتن به کانال دچار مشمل شدم و هرکانالی میخام برم مینویسه خظای رخ داد، چنل تو ماچ
  لطفا کنکم کنید ،یه جا نوشته بود چون کانال زیاد دارین واس همون،ولی من فقط یه کانال دارم
  اگه میشه راهنماییم کنید

  پاسخ

  سلام
  من تلگرام طلایی و روی لب تاب با استفاده ازبرنامه شبیه ساز اندروید نصب کردم ولی نمیدونم چجوری میشه که پروفایل و بیو بزارم
  لطفا کمکم کنید

  پاسخ

  آقا برای من داخل گپ کانال نمیره میگه برو تنظیمات گزینه مسدود خاموش کن هرچی میرم پیدا نمیکنم کجا هس؟

  پاسخ

  تلگرام طلایی نسخه ایرانی وپرطرفداریه البته اگه به طور شفاف به شایعه ها مثل اینکه توسط سپاه شنود میشه وهکرها به راحتی می تونن خلل ایجاد کنن پاسخ بدین خیلی بهتر میشه

  پاسخ

  سلام
  یه عکس برام فرستادن ومیخوام روش با نقاشی یه خطایی بکشم ولی نمیدونم که چطور اون عکسو با نقاشی خوده تلگرام طلایی ویرایشش کنم ممنون میشم یکی راهنماییم کنه

  پاسخ

  بسیار عالی بود ممنون.

  لطفا توضیح بدین چطور میشه دوتا تلگرام روی یک گوشی داشته باشم؟

  یکی تلگرام طلایی و دومی نسخه اصلی ?

  پاسخ

  بله . اکثر نسخه های ایرانی خودشون بهتون دو یا سه تا تلگرام جدا میدن . مثل موبوگرام 1 . موبوگرام 2 و ……
  یا میتونید دو تا اپ جدا مثل تلگرام اصلی و تلگرام فارسی و موبوگرام و…..نصب و استفاده کنید

  پاسخ

  با سلام

  لطفا” در خصوص افزایش زمان ضبط صدا
  راهنمائی فرمائید

  ممنون

  پاسخ

  سلام.آیاتلگرام طلایی حالت روح دارد یاندارد؟اگه داردچگونه بایدفعال کرد؟اگرکسی فعال کرده راهنمایی کند..باتشکر.

  پاسخ

  نه خوشبختانه . یا شاید متاسفاه
  از موبوگرام استفاده کنید

  پاسخ

  سلام
  دوستان من تلگرام طلایی نصب کردم ولی داخل اپلیکیشنا نیست. دیده نمیشه. ولی تو برنامهام سرچ میکنم هستش. چطور میشه از حالت مخفی درآوردش. گوشیم سامسونگ A7 هستش
  ممنون

  پاسخ

  این باگ تلگرام طلایی هست ک در ورژن جدید رفع شد . اول از تلگرام طلایی خارج بشید ب طور کامل . بعد مجدد دانلود کنید و از نو شماره تون رو وارد کنید

  پاسخ

  سلام.رفتم تو اون قسمت که فیل میتونی ببینی بعد گفت باید اشتراک بخری بعد خریدم باز میرم تو فیلم ببینم میگه باید اشتراک بخری؟ایا ایسگامون کردید؟

  پاسخ

  چرا دانلود نمیشه
  …………

  پاسخ

  سلام.
  در تگلرام طلا این نقطه ی نارنجی رنگ کنار عکس پروفایل افراد به چه معنی است؟
  که گاهی خاکستری و گاهی در مواقع آنلاین بود سبز میشود .
  من رنگ نارنجی رو نمیدونم برای چیه و رنگ خاکستری برای چیه؟!!

  پاسخ

  سلام سوالی دارم، یه نفر آخرین بازدیدش within a month هست اما پیامی که فرستادم رو به تازگی خونده، آیا این قابلیت طلاگرام هست؟ یا مشکلی برای تلگرام من که نسخه اصلی هست پیش اومده؟

  پاسخ