coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

طالع بینی چیست ؛ نقد و بررسی طالع بینی به روایت علم

طالع بینی چیست و ویژگی‌های ماه تولد شما چه چیزهایی است؟ آیا ارتباطی بین تاریخ تولد با بروز خصایص اخلاقی انسان وجود دارد؟ آیا طالع بینی و فال واقعیت دارد؟ چرا گفته‌های طالع بین‌ها معمولا راست از کار در می‌آید؟ در این مطلب به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

طالع بینی چیست

طالع بینی به معنای بررسی و تطبیق حالت ستارگان، خورشید، ماه و… در لحظه تولد است که از طریق آن ویژگی‌های شخصیتی فرد مشخص شده و روند کلی و اتفاقات زندگی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هرچند که طالع بینی خود به چند دسته مجزا تقسیم می‌شود، اما در تعریف عوام، فقط این بخش از مفهوم طالع بینی مورد انتظار است. در این مقاله، تنها به طالع بینی از این دیدگاه پرداخته خواهد شد.

در طالع بینی انتظار می‌رود که دور و نزدیکی ستارگان، خورشید، ماه، سیارات منظومه شمسی، به همراه شکل و موقعیت قرارگیری آن‌ها نسبت به هم، موجب تاثیرات ماندگار و حتمی در زندگی فرد شود. از سوی دیگر، در طالع بینی به لحظه تولد توجه بسیار زیادی شده است. به طوریکه، با دانستن لحظه –و محل تولد فرد، چراکه در سیستم‌های مورد استفاده توسط طالع بین‌های حرفه‌ای برای استفاده از تقویم‌ها و صورت فلکی، این مساله نیز اهمیت دارد- تولد فرد، امکان پیش‌بینی رفتار فرد در آینده، حوادث پر اهمیت زندگی و… وجود دارد.

تاریخچه طالع بینی

تاریخچه طالع بینی حداقل به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. نگاه کردن به آسمان و جستجو برای معنا، تنها به یک قوم و موقعیت خاص مکانی محدود نبوده است. چراکه در حال حاضر انواع سیستم طالع بینی از اقوام مختلف دنیا از جمله مایا، مصر، چین و… از قرون گذشته به جا مانده است.نحوه طالع بینی

طالع بینی به معنای جستجو به دنبال معنا در آسمان، به زمان‌های بسیار دورتر نیز باز می‌گردد. شواهد اولیه از ثبت، اندازه گیری، پیش‌بینی فصول بر اساس سیکل‌های اختر نگاری بر روی استخوان و دیواره غارها یافت شده است. این مساله نشانگر ثبت سیستم سیکل خورشیدی در 25000 سال قبل است. این مساله پیش زمینه‌ای برای ثبت حرکات ماه و ارتباط آن با تغییراتی نظیر بالا آمدن آب، سیل و… گردیده است.

با شروع کشاورزی، بشر نیاز پیدا کرد تا با استفاده از تخمین زدن شروع دوره‌های مختلف فصل‌ها و تغییراتی که در پی آنها به وجود می‎‌آید، نسبت به تهیه غذای خود به صورت هوشمندانه‌تری اقدام نماید. با بررسی گروه خاصی از ستارگان، پیش‌بینی تغییرات فصلی و… ممکن شد.

به هر حال، لوح‌های سنگی مختلفی در مورد شکل و تقویم خاص طالع بینی وجود دارد. سندی که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است، نشانگر استفاده فرمانروای سومریان، از نوعی سیستم طالع بینی است که بر اساس اسناد، وی اعتقاد داشته خدایان در خواب به او الهام نموده‌اند که زمان مناسب برای ساخت و ساز معبد برای ایشان چه زمانی است.

بین سیستم طالع بینی و اختر نگاری در تمدن بین النهرین و یونان در عصر هلنیستی، مشابهت‌های فراوانی به چشم می‌خورد. به صورتی که سمبل‌ها، مبناها، تقسیم دایره به 12 قسمت و… از جمله مهمترین وجه‌های تشابه بین این دو است.


بیشتر بخوانید: شهادت آب ؛ ترویج خرافه به سبک ژاپنی یا علمی ناشناخته!


طالع بینی چینی، حدود 1000 سال پیش از میلاد شکل گرفت. رفته رفته، این سیستم نیز تکامل پیدا کرده و با دیگر سنت‌های چینی همخوان شد -یا به نوعی دیگر سنت‌ها با آن همخوانی پیدا کردند-

طالع بینی چگونه کار می‌کند؟

طالع‌ بینی‌هایی که در مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها می‌بینید، معمولا نسخه ناقصی از اطلاعات استخراج شده از طالع بینی غربی هستند. به طور کلی، برای طالع بینی هر شخص نیاز به اطلاعات بسیاری دقیقی است.طالع بینی چیست

به خاطر داشته باشید، در این سیستم هر کجا به سیاره اشاره می‌شود منظور، سیارات منظومه شمسی به اضافه ماه و خورشید هستند. به طور کلی، با توجه به سالها مشاهده و مطالعه صورت گرفته حالات مختلف اجرام آسمانی نسبت به زمین، دو دسته اطلاعات کلی از سیارات استخراج شده است.

 1. هر سیاره بیانگر قسمتی از انرژی حیاتی ما و جزئی از زندگی است. – به عنوان مثال، احساسات، ارتباطات و…-
 2. موقعیت هر سیاره بیانگر سبک ویژگی است که سیاره معرف آن است.

طالع بین‌ها متوجه شدند، موقعیت سیارات مختلف در لحظه تولد بیانگر شکل و نوع تغییری هستند که هر سیاره در طول زندگی بر شما خواهد گذاشت. اختربین‌ها، آسمان را به 12 قسمت تقسیم نموده‌اند که بیانگر سبک‌های مختلف است. این 12 منطقه به شکل سمبل‌های زودیاک یا منطقه البروج معروف هستند.

اصول طالع بینی بر مشاهده و محاسبه چهار چیز استوار است:

 1. سیارات
 2. نشانه زودیاک
 3. خانه‌ها
 4. صورت‌ها

برای استفاده از نمودار مربوط به طالع بینی باید، قادر به خواندن نشانه‌ها و سمبل‌ها باشید. هرچند برای دانستن طالع خودتان، نیازی به حفظ کردن تمام این نمادها نیست و کافی است تا نمادهای مربوط به لحظه تولد خود را بدانید. به بیان دیگر، قسمت به قسمت، موقعیت سیارات و سایر آیتم‌های موثر در منطقه‌البروج تطبیق داده می‌شود. در نهایت، به یک چارت مخصوص به خود می‌رسید که بسیار منحصر به فرد است.آموزش اختر بینی

در واقع، از اینجا می‌توان متوجه شد که اطلاعات ارائه شده در مجلات زرد و سایت‌های طالع بینی تا چه اندازه پیش پا افتاده و غیر دقیق هستند. حتما بارها و بارها، عناوینی را چون فال ماه تولد، فال سال تولد و… را مشاهده کرده‌اید، در نقطه مقابل، با دانستن اینکه، برای رسیدن به طالع فرد مورد نظر، حتی ساعت و دقیقه، مکان جغرافیایی محل تولد وی نیز مورد نیاز است، متوجه میزان اشتباه بودن این اطلاعات خواهید شد.

نظر علم در مورد طالع بینی چیست

اصولی که طالع بینی بر آن استوار شده‌اند، به معنای وجود ارتباط بین اتفاقاتی که برای هر انسان می‌افتد و ارتباط آن با اجرام آسمانی، توسط علم به اثبات نرسیده است. در واقع، با آزمایشات علمی متنوعی که انجام شده، هرگونه ارتباطی بین سیارات و… و شکل گیری شخصیت انسان‌ها در لحظه تولد یافت نشده است.

آزمایش معروفی که توسط شاون کارلسون، به همراه کمیته‌ای از دانشمندان و اختربینان انجام گرفت، شانسی برای ادامه حیات اختر بینی به عنوان یک علم باقی نگذاشت. از سوی دیگر اما، مایکل گواکلین که خود علاوه بر دانشمند یک اخترشناس نیز بود، توانست به نوعی اثر سیاره مریخ بر ورزشکاران در لحظه تولد آنها را نشان دهد. هرچند او نیز در آزمایشات بعدی، نتوانست موفقیتی بدست بیاورد.

تحقیقات بعدی، نشانگر این مساله بودند که گواکلین احتمالا برخی از دیتاهای مربوط به ورزشکاران را از دیتابیس مورد آزمایش خود حذف نموده است… علاوه بر این، در مورد ورزشکارانی که قبل از 1950 متولد شده بودند، به دلیل اینکه زمان تولد آن‎ها ممکن است که توسط والدینشان به درستی گزارش نشده باشد، چندان مورد اعتماد نیست.

به دلیل عدم اثبات طالع بینی در هیچ آزمایش علمی کنترل شده‌ای، امروزه این مساله جزو شبه علم طبقه بندی می‎‌شود. بر این اساس، هیچ شواهدی مبنی بر دخالت موقعیت ستارگان، سیارات، ماه و خورشید در سرنوشت افراد در لحظه تولد وجود ندارد. این مساله، احتمالا از عدم درک صحیح اختربینان از اصول فیزیک و بیولوژی منشا می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: تفاوت علم و شبه علم چیست ؛ آیا علم پاسخ تمامی سوالات را دارد؟


کارل پوپر، از زاویه دیگری به طالع بینی نگاه می‌کند. به عقیده پوپر –که اکنون جزو اصلی فلسفه علم محسوب می‌شود- یک گزاره علمی، باید قابلیت رد شدن را داشته باشد. در صورتیکه گزاره‌ای به صورتی نوشته شود که مثال نقضی برای آن نتوان پیدا کرد، آن مساله از محل بررسی علم خارج می‌شود.

در صورتیکه گزاره بر اساس آزمایش علمی رد شود، دیگر آن مقوله علمی نیست. بر اساس آزمایشات انجام شده و پیدا شدن مثال‌های نقض برای عملکرد طالع بینی، این مساله جزو شبه علم طبقه بندی می‌گردد.

از سوی دیگر، توماس خوان برخلاف پوپر عقیده دارد که از همان ابتدا آزمایش بر روی طالع بینی ممکن نبوده است؛ چراکه از یک سو گزاره‌های اعلام شده در طالع بینی قابلیت سنجش را ندارند و از سوی دیگر، با توجه به تضاد و مخالف بودن این گزاره‌ها در شیوه‌های محاسباتی مختلف، قابلیت بررسی و تجزیه تحلیل به عنوان یک گزاره منحصر به فرد علمی را نخواهند داشت.

در هر حال، تست‎‌های مختلفی بر روی طالع بینی انجام شده است. برای یافتن مشابهت‌هایی رفتاری، شغلی و خصوصیات اخلاقی، رفتارهای افرادی که در یک زمان بسیار مشابه –مثلا با پنج دقیقه اختلاف زمانی- به دنیا آمده‌اند مورد بررسی قرار گرفت که کاملا بی‌نتیجه بوده است.

این مساله در جایی اهمیت دارد که طالع بینی بر اساس جداول زمانی و مکانی کار می‎‌کند. از این رو فرض کنید که دو کودک در یک ساعت مشابه، در بیمارستانی متولد می‎شوند. بر اساس طالع بینی، با توجه به اثر سیارات، ستاره‌ها و… این دو کودک باید رفتار و خصوصیات اخلاقی مشابهی داشته باشند.

در آزمایش دیگری، از تعدادی افراد خبره در طالع بینی خواسته شد، بر اساس خصوصیات رفتاری و… افراد، سال تولد ‌آنها را حدس بزنند. در این تست نیز طالع بین‌هایی که بر اساس جداول زمانی و… مشغول به بررسی سن این افراد بودند به نسبت افراد کاملا معمولی که در این آزمایش شرکت داشتند، خطای بیشتری از خود نشان دادند.

در مهمترین آزمایش انجام شده نیز از تعدادی طالع بین خواسته شد، بر اساس تقویم‌های ستاره شناسی مخصوص طالع بینی، به پیش‌بینی رفتارهای متولدین زمانی خاص اقدام نمایند. در سوی دیگر، از گزاره‌های اعلام شده توسط طالع بینی -مثلا، زیبا و باهوش اما بی اعتماد به نفس!- به صورت کاملا تصادفی استفاده شد. نتیجه، آزمایش هیچگونه تفاوتی را به لحاظ عملی نشان نداد.

در آزمایش گواکلین، به صورتی هوشمندانه رابطه بین موفقیت در شغل با اثر سیاره‌ای سنجیده شد. در این آزمایش، نشان داده شده بود، ورزشکارانی که در موقعیت زمانی که اثر سیاره مریخ بر زمین به بیشترین حد خود رسیده متولد شده‌اند، عملکرد بهتری دارند. این آزمایش، بعدها توسط هفت دانشمند فرانسوی تکرار شد. در این آزمایش، هیچگونه شواهدی مبنی بر وجود چنین اثری یافت نشد، چراکه زمان تولد و موفقیت ورزشی هیچ گونه وابستگی به یکدیگر نشان ندادند.

دلیل اعتقاد افراد مختلف به طالع بینی چیست

با توجه به عدم صحت –یا عدم امکان اعتبار سنجی گزاره‌های طالع بینی بر اساس علم- گزاره‌های طالع بینی، چرا کماکان افراد زیادی بدون توجه به میزان سواد، درآمد، طبقه اجتماعی و… کماکان، به طالع بینی اعتقاد دارند؟ اگر از تک تک، افرادی که معتقد به طالع بینی هستند در مورد این مساله سوال کنید، حتما یک جواب را خواهید شنید… در بسیاری مواقع، چیزهایی که در مجلات و… در مورد طالع‌ام خوانده‌ام درست از کار درآمده است. دلیل این مساله چیست؟

در بررسی‌های مختلفی که انجام شده است، اثر پدیده‌های شناختی در باور به طالع بینی کاملا مشهود است. برای درک بهتر این مساله، ابتدا به سراغ آزمایش فورر خواهیم رفت. در این آزمایش به تمام دانش آموزان یک کلاس، یک صفحه از یک کتاب طالع بینی داده شد. به این دانش آموزان قبل از انجام تست گفته شد که این اطلاعات تنها ویژه خود این افراد گرداوری شده است. سپس از آن‎ها خواسته شد با توجه به گزاره‌هایی که مشاهده نموده‌اند، میزان تشابهی که در خود با نوشته می‌بینند را با مقیاس یک تا 5 شماره گذاری کنند.

نتیجه آزمایش بسیار تکان دهنده بود، چراکه بیش از 40 درصد از دانش آموزان نمره پنج را به این گزارش داده بودند. از سوی دیگر، میانگین نمره داده شده به این گزاره‎ها 4.2 بود. این مساله در جایی جذاب می‌شود که تمام دانش آموزان فقط یک نسخه مشابه را در دست داشتند که خود از این مساله بی اطلاع بودند… به هر حال، آزمایش فورر بارها تکرار شد و تمامی آزمایشات مستقل نیز آ ‎را تایید کرده‎اند.

اثر بارنوم، یا اثر فورر اشاره به مساله بسیار ساده‌ای دارد. برخی گزاره‌ها در مورد اکثر انسان‌ها صدق می‌کند، اما افراد در مورد اینکه این ویژگی تنها مختص آن‌ها نیست، بی اطلاع هستند و آن را منحصر به خود می‌دانند. به بیان دیگر، فرض کنید اگر کسی به شما بگوید، من می‌دانم در هر انگشت پایت پنج انگشت داری، واکنش شما به او چیست؟ احتمالا به او می‌خندید و این امر را بسیار بدیهی می‌دانید که فردی از این موضوع اطلاع داشته باشد.


بیشتر بخوانید: تناسخ چیست ؛ نقد و بررسی باززایی یا وازایش به زبانی ساده


در نقطه مقابل، در مورد گزاره‌هایی که به نظر کاملا شخصی می‌آید، اما در مورد اکثر انسان‌ها صدق می‌کند، اطلاعی ندارید. در عین حال، اگر این گزاره‌ها به صورت کلی بیان شوند و در کنار آن، تنها به ویژگی‌های مثبت پرداخته شود، تقریبا هرکسی قانع خواهد شد. در ادامه به برخی گزاره‌های این چنینی خواهیم پرداخت.

 • شما از تصدیق و تحسین سایرین خوشنود می‌شوید، به گونه‌ای که شاید بتوان گفت، گاهی به تحسین شدن نیازمندید.
 • شما اولین منتقد افکار و اعمالتان هستید.
 • هرچند سعی می‌کنید از بیرون قوی به نظر برسید، گاهی به شدت از درون احساس ضعف و ناامیدی می‎کنید.
 • شما خود را انسانی به لحاظ فکری مستقل می‎‌پندارید که حاضر نیستید عقاید دیگران را بدون اثبات کردن آن‎ بپذیرید.
 • ایجاد و حفظ حس امنیت یکی از مهمترین اهداف شما در زندگی است.
 • شما به این نتیجه رسیده‌اید که توضیح دادن خود برای دیگران بی فایده است.
 • گاهی اوقات دچار سردرگمی می‎شوید که آیا تصمیم درستی گرفته‌اید یا کار درستی انجام داده‌اید.
 • گاهی اوقات اجتماعی، برون گرا، شاداب هستید و گاهی اوقات غمگین، درون گرا و منزوی می‏‌شوید.

حتما شما نیز، تشابهات بسیاری را بین خود و گزاره‎های ذکر شده پیدا نمودید… به هرحال، در مورد طالع بینی نظرات مختلفی وجود دارد. اگر در این زمینه، تجربه‌ای دارید با ما از طریق کامنت در میان بگذارید.

.

منبع: astrolibrary

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر