ساخت مرکز مغز در ایران با هدف آشنایی کودکان با عملکرد مغز

به منظور شناخت کودکان با عملکرد مغز ، ساخت مرکز مغز ایران در کتابخانه ملی آغاز شد. کودکان در این مرکز با کارکردهای ذهن و عملکردهای مغز آشنا خواهند شد.

به گزارش تکراتو و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمال خرازی در این مراسم درباره راه اندازی این مرکز اظهار کرد: راه اندازی این مرکز جنبه های آموزشی و ترویجی جدی در حوزه مغز برای کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان دارد. در این مرکز مغز ایران کودکان با مغز و کارکردهای ذهن به صورت عملی آشنا خواهند شد.

یادگیری کودکان از عملکرد مغز با ساخت مرکز مغز ایران

خرازی در این مراسم به این نکته اشاره کرد که تنها کتاب ابزار یادگیری نیست، بلکه مشاهده و فعالیت عملی بهترین شیوه یادگیری است. در کشورهای پیشرفته موزه های علم و فناوری برای همین منظور راه اندازی شده و فعالیت و یادگیری در این مراکز بخشی از برنامه های درسی دانش آموزان است.

وی همچنین عنوان کرد: مرکز مغز ایران به عنوان نخستین مکان برای آشنایی عملی با مغز و کارکردهای آن ایجاد می‌شود تا بازدیدکنندگان با مراجعه به آن با امکانات این ودیعه الهی آشنا شوند.

این مرکز با هزینه یک میلیارد و 200 میلیون تومان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و شهرداری تهران تاسیس می شود و همزمان با هفته آگاهی از مغز افتتاح خواهد شد.

بر اساس گزارش منتشر شده، مرکز مغز متشکل از 5 بخش است. در بخش اصلی آن با جاگذاری یک مغز بزرگ ساختار مغز به نمایش گذاشته می‌شود. در قسمتی دیگر از این مرکز از نظر سلولی و مولکولی به مغز نگاه شده است. مغز متفاوت بخش دیگر این مرکز است که در آن بخش های مختلف مغز به نمایش گذاشته می‌شود تا نشان داده شود آسیب های مختلف فعالیت کدام بخش، مغز را مختل می‌کند یا در سنین مختلف ساختار مغز به چه صورت است.

بخش شناخت از دیگر بخش های مرکز مغز است که به حوزه علوم شناختی همچون حافظه و تفکر وابسته است. مغزهای آینده نیز یک بخش دیگر از این مرکز است.

در این مرکز بازدیدکنندگان در هر سنی با مغز خود آشنا می شوند. این آگاهی به صورت عملی و آموزشی بوده و خود با دستگا ها و تجهیزات کار می‌کنند . نمونه این مرکز در کشور و حتی خاورمیانه وجود ندارد و تنها در آسیا یک یا 2 مرکز به این صورت راه اندازی شده اند. از نظر معماری، تکنیک ساخت و ایده پردازی نیز هم پا با مراکز مغز دنیا رقابت می‌کند.

اخبار داخلی را با تکراتو دنبال کنید.

.

منبع: istiارسال نظر