همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تفاوت سال شمسی با سال قمری چیست؛ چه فرقی بین تقویم شمسی و قمری وجود دارد

آیا می‌دانید تفاوت سال شمسی با سال قمری چیست؟ دانشمندان سال شمسی را بر اساس حرکت خورشید تعریف می کنند، در حالیکه سال قمری بر اساس حرکت ماه به دور زمین تعریف می شود.

برعکس تقویم قمری بسیاری از مردم دنیا برای پیگیری روزهای سال و برنامه ریزی از تقویم شمسی استفاده می کنند. طول مدت سال شمسی با قمری متفاوت است و این تفاوت به نام epact یا فزونگان که تقریبا یازده روز است، شناخته می شود.

تفاوت سال شمسی با سال قمری چیست

شما می توانید با کلیک بروی تقویم 98 به دانلود و فایل pdf تقویم شمسی سال پیش رو دسترسی داشته باشید.

12 ماه قمری یک سال قمری را تشکیل می دهد. ماه قمری به معنای مدت زمانی است که طول می کشد تا ماه به اشکال مختلفی که می شناسیم ( ماه کامل، نیم قمر و هلال و دوباره ماه کامل) تغییر شکل دهد و به حالت ابتدایی بازگردد. ماه قمری 29.5 روز طول می کشد، هرچند تغییرات کوچکی نیز دارد، اما به طور میانگین در همین بازه می ماند.

بیشتر بخوانید: بهترین عکس های ماه گرفتگی اول بهمن ۹۷

در تعریف سال شمسی آمده است که به مدت زمانی گفته می شود که طول می کشد تا زمین یک دور کامل به دور خورشید بچرخد. ماه شمسی نیز یک دوازدهم سال شمسی است. ماه های شمسی تقویم در تعداد روزها با یکدیگر تفاوت دارند و علت موضوع این است که 365 روز را که بر 12 ماه تقسیم کنیم 5 روز اضافه است و به همین دلیل برای قرار گرفتن کامل روزها در 12 ماه، 5 ماه 31 روزه داریم.

تفاوت طول دوره سال شمسی با سال قمری

سال قمری تقریبا 354 روز و سال شمسی 365 است. تفاوت سال شمسی با سال قمری در همین دوره 11 روزه است. واژه افزونگان به همین فاصله 11 روزه اشاره میکند. هر 33 سال یک بار سال قمری و سال شمسی یک بار با هم منطبق می شوند چرا که 33 بار فاصله 11 روزه با هم را که برابر با 363 روز می شود، طی می کنند. لحظه تحویل سال 98 نیز را می توانید در لینک ایجاد شده مطالعه کنید.

تفاوت تقویم شمسی و تقویم قمری

استفاده از تقویم شمسی در دنیا نسبت به قمری مرسوم تر است، بهرحال مسلمانان و یهودیان بیشترین پیگیری را از تقویم قمری دارند. تقویم اسلامی، که به نام تقویم هجری نیز شناخته می شود بر اساس سال قمری بنا شده و از 12 ماه قمری تشکیل شده است. تقویم قمری برای مسلمانان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که بسیاری از مناسبت ها و ایام مهم تاریخی مسلمانان بر اساس این تقویم شکل گرفته است.

تقویم یهودیان از اصلاحات و تعاریف قمری پیروی می کند و هرماه با ماه کامل آغاز می شود، اما سالها را بر حسب سالهای شمسی محاسبه می کنند. تقویم چینی ها نیز نوعی تقویم قمری شمسی به حساب می آید که ترکیبی از تقویم شمسی و تقویم قمری است.

سال کبیسه و ماه کبیسه چیست

بعلت همان 11 روز اختلاف بین تقویم شمسی با تقویم قمری که پیشتر توضیح دادیم، مردمی که از تقویم قمری استفاده می کنند هر سه ماه یکبار یک ماه کبیسه را به سال قمری اضافه میکنند و بدین ترتیب سال قمری آنها از 13 ماه تشکیل می شود.

در تقویم شمسی نیز مردم هر 4 سال یک بار یک روز به انتهای ماه آخر (اسفند) اضافه می کنند و این سال را کبیسه می گویند.

چطور سن خود را بر حسب سال قمری بدست آوریم؟

برای بدست آوردن تاریخ تولد خود به تاریخ قمری مراحل زیر را طی کنید:

 • تعداد سالهای عمر خود که هر کدام 365 روز هستند را با تعداد روزهای گذشته از تولدتان جمع کنید تا مقدار کل روزهای عمرتان بدست آید.
 • به ازای هر 4 سال یک روز به این عدد اضافه کنید. ( سال کبیسه )
 • عدد بدست آمده را بر 29.53 تقسیم کنید.
 • اعداد اعشار را در نظر نگیرید، برای مثال اگر عدد بدست آمده 43.23 است، شما 43 سال قمری سن دارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر (2 نظر)

  اصلن مهم نیست ک چ فرقی دارن! مهم اینه ک هیچکدوم تاریخ ایرانی نیستن

  پاسخ

  سلام ممنون خیلی روان و ساده توضیح دادید و کاملا کاربردی❤❤

  پاسخ