10 هزار میلیارد تومان ضرر مالی شرکت‌های دانش بنیان از قطعی اینترنت

گزارش‌ها از ضرر مالی شرکت‌های دانش بنیان از قطعی اینترنت نشان می‌دهد در قطعی اینترنت آبان ماه ۹۸ حدود ۱۶۳ ساعت بوده شرکت‌های دانش بنیان ضرر مالی قابل توجه‌ای داشته‌اند.

امروز ۱۹ آذرماه در صحن علنی مجلس، با حضور وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، مرکزپژوهش های مجلس، وزارت آموزش و پرورش و جمعی از شرکت‌های دانش بنیان، دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانه مورد بررسی قرار گرفت. بنابر گزارش ئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران ضرر مالی شرکت‌های دانش بنیان از قطعی اینترنت و حوادث آبان ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

افشین کلاهی در این جلسه ضمن بیان این نکته که در بدنه حاکمیتی حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان نمی شود و جوانان در حال خروج از کشور هستند، اضافه کرد: «در شرایط کنونی این شرکت‌ها مشکلات بسیاری در بخش‌های مختلف به ویژه حوزه بیمه دارند. یکی از مشکلات بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله اجرای ماده ۴۲ قانون تأمین اجتماعی است، بر اساس این قانون، مهلت یک ماهه‌ای برای رسیدگی به مسائل این شرکت‌ها و هیأت‌های تجدیدنظر تعیین شده است، حال اگر شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه اطلاعات و مدارک تأخیر داشته باشند جریمه می‌شوند.» وی در ادامه افزود:

امّا اگر سازمان تأمین اجتماعی در این عرصه تأخیر کند هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آید از این رو باید یک زمان مشخص برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود.

کلاهی همچنین با اشاره اینکه نحوه رسیدگی به شکایت‌ها در سازمان تأمین اجتماعی و ترکیب هیات تجدیدنظر، بیان داشت: «این هیات باید با حضور نماینده کارفرما، نماینده کارگر و نماینده سازمان تأمین اجتماعی تشکیل شود؛ اما در شرایط کنونی هیأت مذکور با حضور نماینده اتاق بازرگانی، نماینده تأمین اجتماعی و نماینده وزارت کار تشکیل می‌شود حال این سؤال پیش می‌آید که آیا با این ترکیب می‌توان رأیی به نفع شرکت‌های دانش بنیان صادر کرد.»

وی می‌افزاید در این شرایط کنونی هنگام مراجعه مدیران شرکت‌های دانش بنیان به سازمان تامین اجتماعی برای دریافت مفاصا حساب بیمه، مجبور هستند تعهد دهند که سازمان می‌تواند صورت حساب ۱۰ ساله این شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهد. آقای کلاهی در این زمینه ادامه می‌دهد:‌ «متأسفانه در شرایط کنونی سازمان تأمین اجتماعی وظیفه اصلی خود را فراموش کرده زیرا این سازمان از شرکت‌ها و افراد پول دریافت می‌کند تا خدمات ارائه کند اما الان این روند برعکس شده، حال باید مشخص شود که سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان خدماتی بوده یا سازمانی مطالبه‌گر است.»

بیشتر بخوانید:

منبع: peivastارسال نظر