پست پهپادی آذری جهرمی مجوز پرواز از سازمان هواپیمایی را ندارد

رئیس سزمان هواپیمایی کشور می‌گوید شرکت پست برای استفاده از پست پهپادی وعده داده شده توسط وزیر ارتباطات از این سازمان درخواست مجوز نکرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور می‌‌گوید تا کنون شرکت پست برای راه اندازی سیستم پست پهپادی درخواست مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری نکرده است. علی عابدزاده، در مصاحبه‌ای در خصوص فعالیت پست پهپادی گفت: «اخیرا نظارت بر فعالیت های پهپادی به سازمان هواپیمایی کشوری واگذار شده است.» وی در ادامه افزود:

سازمان هواپیمایی کشوری وظیفه نظارت و ساماندهی پهپادها -پرنده‌های هدایت پذیر از دور- را بر عهده دارد که در همین راستا سامانه ای در این سازمان راه اندازی شده و متقاضیان می بایست با مراجعه به این سامانه، درخواست مجوز فعالیت بدهند. سامانه مذکور در اختیار مردم است تا کارهایی که نیاز دارند را در آن ثبت کنند.

آقای عابدزاده می‌گوید هر فرد حقیقی یا حقوقی می تواند درخواست خود را در آن ثبت کرده و فعالیت پهپادی داشته باشد. رئیس سازمان هواپیمایی و  معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه آیا شرکت پست تاکنون در خواست مجوزی برای فعالیت پست پهپادی داشته، گفت: «با توجه به اینکه سامانه صدور مجوز فعالیت پهپادی به تازگی راه اندازی شده، تا کنون درخواستی از سوی شرکت پست برای اخذ مجوز “پست پهپادی” نداشته ایم.»

پنجشنبه گذشته آذری جهرمی از سورپرایز وعده داده شده خود که همین پست پهپادی است، پرده برداشت. آقای جهرمی اعلام کرد که این سرویس را می‌توان برای انتقال دارو در بیمارستان‌ها و ارسال مرسوله‌های پستی به نقاط دورافتاده به کار برد. باید دید آیا این موضوع می‌تواند از نظر محیط زیستی مفید باشد و به اهش آلودگی هوا کمک کند.


در مورد طرح پست پلاس بیشتر بدانید: ارسال بسته های پستی با پهپاد و ماشین برقی ممکن می‌شود


همچنین آقای جهرمی دیروز بنابر یک نظرسنجی توئیتری نام پهپاد پستی را «سجاد» انتخاب کرد. این فناوری‌ای است که در دنیا جدید به شمار می‌آید؛ به عنوان مثال پیشتر در سال ۲۰۱۶، شرکت آمازون برای نخستین بار یک مرسوله‌اش را به وسیله پهپاد به مشتری تحویل داد. با این حال مشخص نیست که آیا زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن این طرح در ایران وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید:

منبع: tabnakارسال نظر