میزان درآمد راننده اسنپ ؛ همه چیز درباره رانندگی اسنپ و درآمد آن!

به نظر میرسد رانندگی در تاکسی های اینترنتی یکی از پرطرفدارترین و مناسب ترین مشاغل برای افراد مختلف است. با ما در میزان درآمد راننده اسنپ همراه باشید.

رانندگی در اسنپ اگر نه این روزها و با بنزین لیتری سه هزار تومان، که با بنزین لیتری هزار تومان یکی از مشاغل،‌ پرطرفدار، مناسب برای کاره وقت و به صرفه بود. طرفداران زیادی نیز داشت.

البته با افزایش قیمت بنزین به لیتری سه عزار تومان،‌حتی افراد عادی نیز کم کم ترجیح میدهند برای گشت و گذار یا نقل و انتقالات خود کمتر از اتومبیل شخصی استفاده کنند. اما به هر صورت با تدابیری که اندیشیده شد، سعی شد تا حدی در هزینه بنزین به رانندگان تاکسی های اینترنتی و سایر مشاغل مرتبط با رانندگی کمک هایی صورت بگیرد. البته که به نظر این تدابیر چندان کارآمد نبوده است.

به هر صورت اما،‌ همچنان یکی از مشاغلی که در نظر اول برای یک فرد بیکارِ پراید دار به نظر میرسد، ثبت نام در اسنپ و رانندگی صب تا شبانه است. از هزینه های جانبی مربوط به اتومبیل و بنزین اگر بگذریم،‌به گواه برخی از آمارهای موجود و صحبت بعضی از رانندگان،‌باید گفت، رانندگی در اسنپ شغل نسبتا پردرآمدی است.

در این گفتار میکوشیم با تکیه به برخی اطلاعات موجود، به زیر و بم موضوع رانندگی در اسنپ و میزان درآمد راننده اسنپ بپردازم.

میزان درآمد راننده اسنپ

نکاتی که باید درباره رانندگی در اسنپ بدانید

رانندگی در اسنپ شغل محبوبی محسوب میشود. در این شکی نیست که درآمد این کار نیز به نسبت مشاغل رانندگی میباید خوب و قابل قبول باشد، البته اگر ناله های دائمی قشر راننده تاکسی مبنی بر گران بودن بنزین و لوازم یدکی بگذریم، باید بپذیریم که به هرصورت احتمالا آنقدر میصرفد که به این تعداد زیاد، راننده تاکسی و آژانس خصوصی و به تعداد قابل توجهی نیز راننده تاکسی اینترنتی داریم. خصوصا اگر این نکته را نیز در نظر بگیریم که استقبال از رانندگی در اسنپ به حدی زیاد بوده است که احتمالا همه ما افرادی در خانواده یا آشنایان و دوستان میشناسیم که تجربه رانندگی به عنوان راننده اسنپ را دارد.

بیشتر بخوانید:

موضوع وقتی جدی تر میشود که خبرهایی مبنی بر تلاش برخی افراد غیر تهرانی برای گرفتن پلاک تهران پخش شد. این خبرها در یک تحلیل سطحی میتواند نشانگر آن باشد که رانندگی در اسنپ و میزان درآمد راننده اسنپ به حدی جالب توجه بوده است که برخی افراد از شهرستان نیز برای رانندگی در تهران اقدام کرده اند حتی تا حد دادن آدرس تهران و گرفتن پلاک تهران پیش رفته اند.

درآمد اسنپ در تهران
درآمد اسنپ در تهران

خودمانیم، همه ما قطعا ترجیح میدهیم با راننده ای سفر کنیم که نسبت به آشنایی او به مسیر و محله های پیچ در پیچ راه مطمئن باشیم.

برخی رانندگان در اسنپ طوری موضوع را جلوه میدهند که گویی از سر اجبار به این شغل رو آورده اند. اما آنچه از آمارهای موجود برمیاید،‌ میزان درآمد  راننده اسنپ وجه قابل قبولی است که حتی با برنامه ریز یو رعایت برخی نکات خاص میتواند بهتر هم باشد. برای مثال همین چند وقت بود که اخباری مبنی بر درآمد 9 میلیون تومانی یک راننده از اسنپ تیتر اصلی خبرگزاری ها شد و این فرد حتی به واسطه این میزان درآمد، معروفیت خاصی نیز به دست آورد.

در مصاحبه ای که با این فرد انجام شده بود شما چیز محیرالعقولی برای کسب درآمد یبشتر نمیبینید. او یک فرد عادی است اما با برنامه ریزی مناسب و رعایت برخی نکات جزئی که به نظر عموم افراد بی اهمیت میرسند؛ توانسته به این سطح درآمدی برسد و حتی هدف گذاری خود را برای 12 میلیون تومان درآمد در ماه قرار داده است که برای یک راننده اسنپ رقم بسیار قابل توجهی است.

اما به واقع میزان درآمد راننده اسنپ چگونه است و رانندگی در اسنپ چه شرایط و مقدماتی دارد؟ با تکراتو همراه باشید.

نکاتی برای پیش از شروع به کار

پیش از بررسی میزان درآمد راننده اسنپ بد نیست اگر نکاتی را درباره رانندگی در اسنپ و تاثیر آن در میزان درآمد راننده اسنپ بدانید. بنابر اعلام اسنپ، در بررسی چرایی استقبال افراد از رانندگی در اسنپ میتوانیم به دلایل زیادی برسیم. مثلاً اینکه اسنپ ساعت کاری ثابتی ندارد، افراد می‌توانند در کنار شغل ثابت برای کمک هزینه در اسنپ کار کنند، راننده اسنپ همیشه مسافر دارد و بنابراین درآمدش تضمین شده است و…، اما این همه ماجرا نیست.

درآمد اسنپ در تهران
درآمد اسنپ در تهران

اگر پای صحبت راننده‌های اسنپ بنشینید، قصه‌های زیادی دارند از سفرهای هر روزه با مسافر و چالش‌هایی که مدیریت آن‌ها هنر می‌خواهد. اما اگر شما هم جز آن دسته کسانی هستید که به همکاری با اسنپ فکر می‌کنید، این نکات را قبل از شروع کار بخوانید و سنگ‌ها را با خودتان وا بکنید، این مسائل میتواند تاثیر زیادی در میزان درآمد راننده اسنپ داشته باشد.

زمان‌بندی کار در اسنپ کاملاً به خود شما بستگی دارد اما هماهنگی این وضعیت آن‌قدر که تصور می‌کنید راحت نیست

شما به عنوان راننده اسنپ می‌توانید در مورد زمان و محل کارتان تصمیم دلخواه بگیرید اما هر گونه انتخاب اشتباهی می‌تواند میزان درآمدزایی شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و قسمت سخت ماجرا هم درست همین‌جاست. اگر دنبال بهینه‌سازی درآمد خودتان هستید باید ابتدا همه‌چیز را به دقت بررسی و سپس هوشمندانه انتخاب کنید.

درآمد اسنپ در یک ماه
درآمد اسنپ در یک ماه

یادتان باشد انتخاب زمان نامناسب و مسیر اشتباه می‌تواند میزان درآمد شما را تا حدی زیادی کاهش دهد. یک راهکار برنده که در افزایش درآمدزایی از اسنپ تأثیر به‌سزایی دارد، به حداقل رساندن فاصله مبدا و مقصد است.

بیشتر بخوانید:

همچنین پذیرش درخواست مسافران در زمان‌های شلوغ که معمولاً دیگر راننده‌ها ترجیح می‌دهند به دلیل ترافیک تن به قبول سفر ندهند هم مورد دیگری است که به افزایش درآمدزایی کمک می‌کند اما این‌ها همه صرفاً پیشنهاداتی هستند که ممکن است در مورد یک شهر، منطقه یا محله نتیجه‌بخش باشند. مهم خود شما هستید که بتوانید رفتار سفرهای‌تان را کارشناسی کنید.

سیستم امتیازدهی به رانندگان تأثیر بسیاری در سرنوشت کاری آن‌ها دارد

حق با شماست. امتیاز کم مسافران حتی اگر دلیل منطقی هم نداشته باشد می‌تواند منجر به جریمه یا قطع همکاری اسنپ با شما شود. بعضی از رانندگان اسنپ از این امتیازها با عنوان «جان» یاد می‌کنند که با پایین آمدن آن گیم‌اور می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید در اسنپ کار کنید، باید بتوانید به هر قیمتی شده «جان‌» تان را حفظ کنید.

درآمد اسنپ در تهران
درآمد اسنپ در تهران

درآمد اسنپ ثابت نیست

حواس‌تان باشد این دو مورد را با یکدیگر اشتباه نگیرید: درآمد در اسنپ تضمین شده اما ثابت نیست. یعنی هر راننده‌ای می‌تواند مطمئن باشد بسته به تعداد سفرهای روزانه‌اش در اسنپ درآمد روزانه دارد اما لزوماً این درآمد در تمام روزها و همین‌طور در طول ماه‌های مختلف یکسان نیست.

دلیلش این است که قیمت‌گذاری اسنپ در روزهای مختلف بسته به مناسبت‌ها و میزان ترافیک متفاوت است. مثلاً در ماه اسفند که ترددها بیشتر است و میزان ترافیک به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند، هزینه هر سفر بیشتر از ماه بهمن است اما به همان نسبت زمان هر سفر هم بیشتر است. برخلاف آن در ماه رمضان که میزان درخواست‌های سفر کاهش پیدا می‌شود، هزینه سفرها نیز کم می‌شود.

حواس‌تان به هزینه‌ها باشد

استفاده هر روزه از خودرو طبیعتاً استهلاک زیادی دارد و برای کسی که به عنوان راننده اسنپ کار می‌کند، این هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر است. چرا که کوچک‌ترین ایرادی در خودرو می‌تواند کار فرد را با اختلال مواجه کند و درآمد ماهیانه‌اش را تحت تأثیر قرار دهد.

درآمد اسنپ در تهران
درآمد اسنپ در تهران

برای نتیجه‌گیری درست باید خودتان دخل و خرج حدودی را برآورد کند. میزان هزینه مصرفی برای روی پا نگه داشتن هر خودرویی بسته به سال تولید، مدل ماشین و میزان کارکرد آن با دیگری متفاوت است بنابراین این خود شما هستید که می‌توانید شرایط را بسنجید و در مورد میزان هزینه ماهیانه خودروی‌تان تصمیم‌گیری کنید.

مسافران عصبانی بخشی از کار شما هستند

دلایل عصبانیت مسافران ممکن است آنقدر غیرمنطقی باشد که حتی نتوانید آن‌ها را درک کنید اما همان‌طور که قبلاً گفتیم امتیاز مسافران بخش مهمی از حیات شماست.

برای این‌که بتوانید از پس مشتریان عصبانی و درخواست‌های آن‌ها بربیاید، بهترین کار این است که شرایط و قوانین اسنپ برای رانندگان را بخوانید. به این ترتیب یادتان می‌ماند که کی و کجا حق با مسافر است و اگر با درخواست غیرمنطقی روبه‌رو شدید چطور باید از پس آن بربیایید.

مسئله کمیسیون اسنپ و تاثیر آن در میزان درآمد راننده اسنپ

 

در حالی که اسنپ حق کمیسیون‌ خود را از کرایه در برخی شهرها 15 و در برخی دیگر 20 درصد اعلام کرده است، رانندگان این شرکت معتقدند رقم کمیسیون‌ها از این ارقام بالاتر است و عوارض شهرداری نیز از آنها گرفته می‌شود.

فرید شهابی، مدیر تجاری این تاکسی اینترنتی در مصاحبه با تجارت نیوز تاکید کرد: کمیسیون‌های دریافتی از رانندگان اسنپ، در هیچ شهری تغییر نداشته است. هم‌اکنون کمیسیون دریافتی در هشت استان تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قم، خوزستان و آذربایجان شرقی، ۱۵ درصد و در بقیه مناطق کشور ۲۰ درصد است.

درآمد اسنپ در تهران
درآمد اسنپ در تهران

وی در رابطه با دریافت عوارض ۱.۵ درصدی شهرداری از کاربران راننده توضیح داد: طبق دستورالعمل نظارتی تاکسی‌های اینترنتی، این رقم به هزینه سفر اضافه و مستقیم به شهرداری پرداخت می‌شود. در واقع فرایند محاسبه این صورت است که اسنپ ابتدا هزینه سفر را، بدون ۱.۵ درصد عوارض شهرداری مشخص می‌کند و میزان کمیسیون اسنپ بر مبنای آن مبلغ محاسبه می‌شود. سپس به هزینه کلی سفر ۱.۵ درصد عوارض شهرداری اضافه می‌شود که این مبلغ اعلامی به مسافر است.

بیشتر بخوانید:

مدیر تجاری اسنپ گفت: در واقع حق کمیسیونی که کاربر راننده از هزینه سفر پرداخت می‌کند، بدون محاسبه ۱.۵ درصد عوارض شهرداری است. همچنین در سایت «باشگاه رانندگان اسنپ»، نیز توضیحاتی در مورد کمیسیون‌ها درج شده است. برای مثال اینکه سفرهایی انجام شده در محدوده‌ طرح ترافیک، معاف از پرداخت کمیسیون هستند.

میزان درآمد راننده اسنپ

میزان درآمد راننده اسنپ موضوعی است که رانندگانی که می‌خواهند کار با اسنپ را آغاز کنند به آن فکر کنند به آن فکر می‌کنند. در این گفتار در مورد درآمد راننده ها با توجه به مصاحبه بعضی از رانندگان در خصوص میزان درآمد آن ها اطلاعاتی به دست خواهیم داد.

اسنپ روشی جدید برای درآمد تاکسیران هایی می باشد که می‌خواهند به صورت اینترنتی کار کنند. درآمد در اسنپ به عمر ماشین، نحوه و الگوی رانندگی راننده اسنپ و اینکه چه زمانی راننده فعالیت می کند (مثلا اگر در زمان اوج سفرها باشد – یعنی صبح های زود یا بعداز ظهرها – قطعا مسافر بیشتری وجود دارد) و دیگر عوامل بستگی دارد و قطعا اگر الگو رانندگی اصولی و مناسبی راننده اسنپ داشته باشد، می تواند درآمد خوبی کسب کند بواسطه دیگر مزیت هایی که این مدل از تاکسی و مسافرکشی دارد.

درآمد اسنپ در یک ماه
درآمد اسنپ در یک ماه

کمیسیون شرکت اسنپ از کرایه هر سفر مسافران اسنپ کم می شود، درآمد آنها در هر سفر دقیق مشخص نیست اما مزیت شرکت اسنپ این است که هر یک روز در میان با راننده تسویه می نماید. ضمن اینکه با توجه به اینکه اسنپ همچنان مایل به جذب راننده است، پاداش هایی را برای معرفی یک راننده جدید توسط رانندگان اسنپ در نظر گرفته است که از 25 هزار تومان تا 60 هزار تومان متغیر است.

در مجموع از لحاظ میزان درآمد رانندگان اسنپ اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما طبق نظرات موجود در وبسایت ها و گفتگو با رانندگان اسنپ، بسته به میزان فعالیت و تعداد سفرهایی که هر راننده می رود می تواند تا ماهیانه 4 میلیون تومان (اسنپ معمولی و نه اسنپ VIP) درآمد داشته باشد.

در واقع در شهری مانند تهران یک راننده اسنپ با حدود 10 سفر (یا 10 مسیر) در روز می تواند میانگین درآمد روزانه 200 هزار تومان داشته باشد البته همانطور که ذکر شد از این درآمد باید هزینه های بنزین و استهلاک ماشین کم شود که بخش عمده ای از آن به نحوه و الگوی رانندگی راننده اسنپ بستگی دارد.

درآمد اسنپ در یک ماه
درآمد اسنپ در یک ماه

شرکت اسنپ و تپ‎سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکتها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپ‏سی فعال می باشند، همانند دارندگان یک تاکسی، برای عملکرد سال 1395 از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معاف هستند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، درخصوص بحث‌های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت های نوپای اسنپ و تپ‎سی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که برخلاف مواردی که در رسانه‌ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و…) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ونقل مسافر می‌پردازند برای سال ۱۳۹۵ صفر ریال تعیین شده که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است. بنابراین در صورتی که یک راننده دارای یک تاکسی است یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپت‎سی به ارائه خدمت حمل‌ونقل مسافر می‌پردازد نباید مالیات پرداخت کند.

درآمد خود اسنپ چطور؟

مدیرارشد مارکتینگ «اسنپ» در اسفند ماه سال 96 اعلام کرده که 300 هزار راننده و 10 میلیون کاربر فعال (مسافر) وجود دارد که نرم‌افزار این شرکت را دانلود کرده‌اند. گفته می‌شود میانگین دریافتی اسنپ از مسافران 20 هزار تومان است و با توجه به یک میلیون سفر موفق روزانه شهری از راه اسنپ و اینکه این استارت‌آپ کمیسیون 15 درصدی از رانندگان خود دریافت می‌کند، می‌توان برآورد کرد که روزانه 3 میلیارد تومان و سالانه رقمی بیش از هزار میلیارد تومان از درآمد رانندگان به جیب «اسنپ» می‌رود.

درآمد اسنپ در یک ماه
درآمد اسنپ در یک ماه

این درحالی است که این مسئله مربوط به زمانی است که رقم کمیسیون دریافتی اسنپ 13 درصد بود. اما اکنون و با دو درصد افزایش میزان کمیسیون دریافتی از رانندگان، اسنپ روزانه 400 میلیون تومان و سالانه نزدیک به 150 میلیارد تومان به درآمدهای خود اضافه کرده است. هرچند هزینه‌های دیگری چون مالیات، عوارض و… را نیز باید از این میزان کسر کرد؛ اما این برآوردی است که از میزان افزایش درآمد شرکت «اسنپ» به دست می‌آید.

البته این نکته را فراموش نکنید که اسنپ هیچگاه خود به طور رسمی میزان درآمد راننده اسنپ و خودِ شرکت را اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: techratoارسال نظر (1 نظر)

    عجب درامدی داره اسنپ

    0

    0
    پاسخ