چگونه هدایت تماس را غیر فعال کنیم

هدایت تماس یا به عبارتی دیگر، دایورت تماس‌ها به شماره‌ای دیگر، قابلیتی است که هم بر روی تلفن‌های ثابت وجود دارد و هم تلفن‌های همراه.

با استفاده از این قابلیت، می‌توانید تماس‌های دریافتی خود را به یک شماره دیگر ( اعم از شماره همراه و یا تلفن ثابت ) منتقل کنید.

دایورت کردن تماس‌ها زمانی کاربرد دارد که شما به تلفن ثابت یا همراه خود دسترسی ندارید. برای مثال ممکن است قصد داشته باشید به یک مسافرت بروید، در این شرایط دیگر به تلفن ثابت منزل دسترسی ندارید. حال با دایورت تماس‌های خط تلفن منزل خود به تلفن همراهتان، می‌توانید در طول مسافرت، تماس‌های دریافتی خود را از دست ندهید.

چگونه هدایت تماس را غیر فعال کنیم

در بسیاری از مواقع، دایورت کردن به صورت موقت انجام می‌شود. به این معنی که شما بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، این قابلیت را لغو می‌کنید. در این مقاله ابتدا به آموزش روش‌های مختلف دایورت تلفن‌های ثابت و همراه می‌پردازیم و سپس خروج از دایورت را نیز به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دایورت تلفن ثابت

انتقال تماس‌های خطوط تلفن ثابت بسیار آسان است. تنها کافیست کد  # شماره مورد نظر *21* را وارد کنید. در اینجا منظور از شماره مورد نظر، شماره‌ای است که قرار است بعد از دایورت، تماس‌ها به آن منتقل شوند.

لغو دایورت تلفن ثابت

طبیعتا بعد از مدتی شما تصمیم می‌گیرید که هدایت تماس را غیر فعال کنید. به عنوان مثال شما از مسافرت برگشته‌اید و به تلفن ثابت منزل دسترسی دارید. بنابراین دیگر نیازی به دایورت خط نخواهد بود. برای اینکه هدایت تماس‌ها در تلفن ثابت غیر فعال کنید، کافیست کد #21# را وارد کنید.

دایورت تلفن ثابت در صورت مشغول بودن خط

ممکن است شما ترجیح دهید تلفن ثابت شما، تنها زمانی دایورت شود که در حال مکالمه هستید و خط شما مشغول است. در این صورت باید از کد # شماره مورد نظر *61* استفاده کنید. با وارد کردن این کد، هرگاه فردی با تلفن ثابت شما تماس بگیرد و خط شما مشغول باشد، تماس وی به شماره‌ای که وارد کرده‌اید، منتقل می‌شود.

نکته : برای لغو این کد باید دستور # 61# را وارد کنید.

هدایت تماس تلفن ثابت در صورت عدم پاسخگویی

اگر ترجیح می‌دهید تلفن شما در صورت عدم پاسخگویی دایورت شود، باید از کد # شماره مورد نظر *62* استفاده کنید. با اعمال کردن این قابلیت، تلفن ابتدا زنگ می‌خورد و در صورت عدم پاسخگویی از جانب شما، به شماره‌ای که وارد کرده‌اید منتقل می‌شود.

نکته : برای لغو این کد باید دستور #62# را وارد کنید.

دایورت تلفن همراه

تلفن‌های همراه را به دو صورت می‌توانید دایورت کنید :

 • با استفاده از کدهای دستوری
 • با استفاده از تنظیمات گوشی‌های هوشمند

دایورت تلفن همراه با استفاده از کد دستوری

هدایت تماس

اگر تلفن همراه شما از نوع دستگاه‌های هوشمند نیست و یا به هر دلیلی، ترجیح می‌دهید با استفاده از کدهای دستوری تلفن همراه خود را دایورد کنید، باید از کد # شماره مورد نظر * 21* استفاده کنید. این کد مشابه با کد انتقال تماس در تلفن ثابت می‌باشد ( این کد دستوری در سیم‌کارت‌های ایرانسل، همراه اول و رایتل مشترک است.)

غیر فعال کردن هدایت تماس تلفن همراه

همانطور که کد انتقال تماس در تلفن‌های ثابت و همراه مشترک است، غیر فعال کردن آن نیز در هر دو دستگاه مشابه هم است. برای اینکه بتوانید تلفن همراه خود را از وضعیت دایورت خارج نمایید، باید کد #21# را وارد کنید.

دایورت کردن تلفن همراه در حالت‌های مختلف

کد دستوری که در بالا به آن اشاره شد، تلفن همراه شما را به صورت کامل و در هر شرایطی دایورت خواهد کرد. ممکن است شما ترجیح دهید، در موارد خاصی تماس‌های خط شما به شماره دیگری منتقل شوند:

 • برای انتقال تماس در صورت مشغول بودن باید کد # شماره مورد نظر*61* را وارد کنید.
 • برای انتقال تماس در صورت عدم پاسخگویی باید کد # شماره مورد نظر*62* را وارد کنید.
 • برای انتقال تماس در صورت خاموش بودن تلفن باید کد # شماره مورد نظر* 67* را وارد کنید.

نکته : برای غیر فعال کردن هر کدام از کدهای بالا، تنها کافیست از دستور # کد مورد نظر # استفاده کنید. برای مثال اگر بخواهید دایورت در صورت مشغول بودن را غیر فعال کنید، باید کد دستوری #61# را وارد کنید.

دایورت کردن تلفن همراه با استفاده از تنظیمات گوشی

در گوشی‌های هوشمند می‌توانید با وارد شدن به تنظیمات دستگاه موبایل، تماس‌های ورودی خود را به یک شماره دیگر، منتقل کنید. انجام این کار در سیستم عامل اندروید و آیفون، اندکی متفاوت است:

دایورت تلفن همراه اندروید

برای انتقال تماس‌ها در دستگاه‌های اندروید باید مطابق مراحل زیر جلو بروید:

 • وارد بخش شماره گیر تلفن همراه خود شوید
 • از قسمت بالا سمت راست گزینه Setting را انتخاب کنید
 • در این بخش، از منوی Calls گزینه Call Forwarding را انتخاب کنید
 • در این بخش گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد :

گزینه Always Forward تماس‌های شما را در هر شرایطی دایورت می‌کند

گزینه When Busy تماس‌های شما را در صورتی که خط مشغول باشد دایورت می‌کند

گزینه When Unanswered تماس‌های شما را در صورت عدم پاسخگویی دایورت می‌کند

 • با انتخاب هر کدام از گزینه‌های بالا، باید یک شمراه به عنوان شماره تماس مقصد وارد کنید
 • از این به بعد تماس‌های شما به شماره‌ای که وارد کرده‌اید، دایورت می‌شوند.

نکته : برای غیر فعال کردن هدایت تماس‌ها، تنها کافیست دوباره به بخش Call Forwarding  وارد شوید و هر کدام از گزینه‌ها را که فعال کرده‌اید، Off یا غیر فعال کنید.

هدایت تلفن همراه آیفون

دایورت گوشی آیفون

اگر شما از تلفن همراه آیفون استفاده می‌کنید، برای انتقال تماس‌ها باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد بخش Setting شوید
 • از گزینه Phone وارد بخش Call Forwarding شوید
 • قابلیت Call Forwarding را روشن یا On کنید
 • شماره‌ای که می‌خواهید تماس‌ها به آن منتقل شوند را وارد کنید

نکته : برای غیر فعال کردن دایورت تلفن‌های همراه آیفون، کافیست به قسمت Call Forwarding بازگردید و این قابلیت را خاموش یا Off کنید.

منبع : ایده آل تکنولوژی (https://idehaltech.com)

.

پایان رپورتاژ آگهیارسال نظر