فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ساخت هلی‌کوپتر بی‌صدا در دستور کار ارتش آمریکا

کمپانی اوبر اعلام کرد که در راستای توسعه تکنولوژی ساخت هواپیماهای عمود پرواز الکترونیکی با ارتش آمریکا در ساخت هلی‌کوپتر بی‌صدا همکاری می‌کند.

ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا در تلاش است مشخصه‌های صوتی هواپیماهای عمودپرواز الکتریکی (eVTOL) و البته روتورهای هم‌محوره را مورد مطالعه قرار دهد تا برای ساخت هلیکوپترهایی که سروصدای کم‌تری ایجاد می‌کنند و می‌توانند مخفیانه‌تر پرواز کنند، قدم بردارد.

هلیکوپتر مزایای فراوانی دارد؛ بااین‌حال یکی از اشکالاتی که به آن‌ وارد می‌شود، سروصدای زیادی است که به‌‌هنگام پرواز کردن ایجاد می‌کند.

این سروصدا نتیجه‌ی آن‌ چیزی است که کارشناسان با نام اثر متقابل پَره-ورتکس (Blade-Vortex Interaction یا BVI) خطاب می‌کنند؛ جایی که پره‌ی روتور به فعالیت درون ورتکسی (گردابه‌ای) که به‌ دلیل چرخش پره‌ی اصلی ایجاد شده است ادامه می‌دهد.

ساخت هلی‌کوپتر بی‌صدا در دستور کار ارتش آمریکا

سیستم تعریف‌شده بر اساس قرارگرفتن دو روتور روی‌هم است که با نرم‌افزار مخصوص در یک‌جهت و هم‌زمان چرخیده می‌شود. این رهیافت می‌تواند باعث کاهش نویز هنگام چرخش شده و در مقایسه با فناوری موجود آلودگی صوتی کمتری ایجاد کند.

«راب مک دونالد» سرپرست واحد مهندسی وسایل نقلیه اوبر دراین‌باره گفت: “چالش دستیابی به صدای فوق‌العاده کم، از موانع حیاتی برای راه‌اندازی تاکسی‌های هوایی و ماشین‌های پرنده در مناطق شهری است.”

هلی‌کوپتر بی‌صدا

دکتر«جارِت ریدیک» مدیر لابراتوار تحقیقاتی ارتش آمریکا نیز گفت: “ارتش درحال‌توسعه نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین است که نیازی به باند فرودگاه نداشته باشد و در مقایسه با نسل کنونی نیز صدای کمتری تولید کند.”

«مارک مور» مدیر مهندسی و سیستم‌های هواپیمایی اوبر که محقق پیشین در ناسا بوده، می‌گوید: اوبر باید تا 2020 تاکسی هوایی خود را راه‌اندازی کند و در حال حاضر اوبر با ناسا برای توسعه سیستم نرم‌افزاری مدیریت ترافیک تاکسی هوایی در شهرها همکاری تنگاتنگی دارد.

گفتنی است اوبر برای توسعه سیستم روتور بی‌صدا از کمپانی Launchpoint Technologies Inc در کالیفرنیا کمک می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص ساخت هلی‌کوپتر بی‌صدا چیست؟ به نظر شما دغدغه ارتش آمریکا از همکاری در این پروژه چه میتواند باشد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر