coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

تپسی به زودی عرضه اولیه می شود ؛ گزارش ارزش گذاری کدال منتشر شد

نماد تپسی در بورس به عنوان اولین شرکت دانش بنیان ثبت شد. تپسی به زودی عرضه اولیه می شود و سهام کل تپسی نیز در حدود 1702 میلیارد تومان اعلام شده است.

گزارش ارزش گذاری تپسی توسط شرکت تامین سرمایه کاردان اعلام شده است. این شرکت ارزش سهام کل تپسی را حدود 1702 میلیارد تومان بیان کرد. ارزش سهام تپسی براساس بودجه پیشنهادی شرکت و مفروضات ارزش‌گذاری مشاور، معادل 2 هزار و 234 میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین سرمایه شرکت در زمان تهیه گزارش 117 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؛ رقمی که قبلا در امیدنامه این شرکت هم ذکر شده بود.

آمار تپسی؛ تپسی به زودی عرضه اولیه می شود

بر اساس گزارش‌هایی که اکنون سایت کدال در اختیار کاربرانش قرار گرفته، تپسی نزدیک به 1000 پرسنل دارد که نیمی از آنها بازاریاب‌های میدانی هستند و 18 میلیون مسافر ثبت نام شده در این سامانه وجود دارد. در ادامه گزارش‌های کدال آمده است که 1.5 میلیون راننده در تپسی حضور دارند و اعلام شده که طی 9 ماه اول سال 1400، به طور میانگین ماهانه 4.6 میلیون سفر در این سامانه در سرتاسر سیزده استان تحت پوشش آن، انجام شده است.

تپسی به زودی عرضه اولیه می شود

نسبت به آماری که تپسی در سال 1399 در امیدنامه خود منتشر کرده بود، تعداد پرسنل هجده درصد افزایش یافته است و همچنین صد هزار راننده و یک میلیون مسافر جدید به آن آمار اضافه شده است. همچنین ارزش سفرهای سال 1400 تا انتهای دی بیش از 1308 میلیارد تومان اعلام شده در حالی که کل سفرها در سال 1399 حدود 1180 میلیارد تومان بود؛ این یعنی ده درصد رشد تا همین مقطع برای تپسی صورت گرفته است.

ناگفته نماند میزان 204 میلیارد تومان درآمد عملیاتی ده ماهه اول سال 1400 برای تپسی بوده و با توجه به پیش‌بینی دو برابر شدن سفرها در سال جدید، احتمالا این رقم بیشتر هم خواهد شد.

گزارش درآمد و هزینه‌های عملیاتی تپسی

درآمد عملیاتی تپسی در طول سال‌های 1396 تا 1398 با نرخ رشد مرکب سالانه 130 درصد افزایش داشت که از سال 99 با شیوع کرونا به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفت. اما با کمرنگ شدند پاندمی کرونا، طی 9 ماه سال 1400 درآمد عملیاتی شرکت به 174 میلیارد تومان رسیده که 52 درصد نسبت به همین مدت در سال پیش افزایش داشته است.

در تعریف دارایی نامشهود تپسی باید اپلیکیشین  و شبکه رانندگان تپسی را مورد نظر قرار داد. برای تاکسی‌های اینترنتی این دو مورد نقش اصلی را در درآمدزایی ایفا می‌کنند. بنابراین شبکه کاربران (اپلیکیشن) و شبکه رانندگان تپسی جزو دارایی نامشهود این شرکت است.

در 6 ماهه آغازین سال 1400 دارایی‌های ثابت مشهود تپسی 9.5 میلیارد تومان و دارایی نامشهود نیز 37.7 میلیارد تومان برآورد شده است که در مقایسه با کل سال 1399، دارایی‌های نامشهود 40 درصد افزایش یافته است.

سود خالص تپسی نیز در 6 ماهه 1400 به حدود یک میلیارد و 270 میلیارد تومان رسیده است و این آمار فاصله زیادی با پیش بینی این شرکت از سود سال 1400 دارد؛ رقمی که در امیدنامه 20 میلیارد تومان خالص ذکر شده بود.

تپسی به زودی عرضه اولیه می شود

سود خالص تپسی پس از کرونا چهار برابر می‌شود

رقم سود خالص پیش‌بینی شده در سال گذشته حدود 4.5 میلیارد تومان بوده است. با توجه به بازگشت تعداد سفرها به روزهای پیش از کرونا سود خالص شرکت چهار برابر و نزدیک به 18.6 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی درباره رشد قابل توجه سود خالص تپسی ادامه داشته و رقم‌های 143 میلیارد، 202 میلیارد و 509 میلیارد تومان برای 3 سال پیش رو ثبت شده است.

پیش‌بینی سود تپسی در سال جدید

در نهایت باید به پیش بینی سود خالص تپسی اشاره کرد که در سال جدید 18.5 میلیارد و برای سال 1404 حدود 509 میلیارد تومان برآورد شده است. در صورت عرضه اولیه تپسی در بورس در سال جدید، 300 میلیارد تومان سرمایه وارد شرکت شده که اعلام شده صرف مخارج زیرساختی و توسعه‌ای می‌شود و همین عامل به درآمدزایی و افزایش سود تپسی کمک می‌کند.

گزارش کامل ارزش‌گزاری تپسی را در سایت از کدال  بخوانید.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره عرضه اولیه تپسی چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر