;
coinex

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

همان طور که می‌دانید پیش‌ از سفر به کشورهای خارجی، مسافران باید یک‌سری اقدامات اولیه قانونی را انجام دهند. یکی از مهم‌ ترین این اقدامات، پرداخت عوارض خروج از کشور است که اهمیت زیادی دارد. از این‌ رو اگر شما هم قصد سفر به کشورهای مختلف را دارید، بهتر است قبل‌ از هر چیزی اطلاعات کاملی درباره عوارض خروج از کشور سال 1401 به دست آورید.

مسافران ایرانی که به خارج از کشور سفر می‌کنند، باید قبل از سفر یک هزینه‌ای را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. این عوارض دریافتی توسط دولت، جهت توسعه گردشگری و بازسازی روستاها در کشور صرف می‌شود. دقت داشته باشید عوارض خروج از کشور دارای قوانین مشخصی است و دانستن این قوانین توسط مسافران، امری ضروری است. به همین علت اگر آشنایی کافی با عوارض خروج از کشور و قوانین آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

سفر و گردشگری مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به آشنایی با فرهنگ، سبک زندگی و جغرافیای مقاصد گردشگری اشاره کرد. یکی از انواع سفر که محبوبیت بسیاری هم دارد، سفرهای زیارتی است که سالانه،‌ گردشگران بسیاری را به سمت قطب‌های مذهبی می‌کشاند. راهکارهای مختلفی برای سفر به شهرهای زیارتی در نظر گرفته شده و روز به روز،‌ دسترسی به آنها آسان‌تر می‌شود. وب‌سایت بازارگاه یکی از درگاه‌های خرید بلیط اتوبوس تهران مشهد است. این وب‌سایت با بسیاری از شرکت‌های مسافربری معتبر همکاری می‌کند که سرویس سفر داخلی و خارجی به شهرهای مذهبی را ارائه می‌دهند.

هزینه یا مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401

پرداخت عوارض خروج از کشور برای تمام مسافرانی که قصد خارج شدن از کشور را دارند، امری ضروری است و باید حتما آن را قبل‌ از سفر هوایی، دریایی یا زمینی انجام دهند. توجه داشته باشید تا زمانی‌ که عوارض خروج از کشور را پرداخت نکنید، مجوزهای لازم جهت خروج از کشور برای‌تان صادر نمی‌شود، بنابراین اگر به هر دلیلی قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید، بهتر است با نحوه پرداخت این عوارض آشنا شوید.

عوارض خروج از کشور سال 1401 برای سفرهای معمولی یا عادی اول 400 هزار تومان، سفرهای دوم 600 هزار تومان و سفرهای سوم 800 هزار تومان است. این هزینه برای سفرهای حج تمتع و عمره نیز به‌ ترتیب برای سفر اول 132 هزار تومان، سفر دوم 198 هزار تومان و سفر سوم 264 هزار تومان است. 

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟
عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

در نظر داشته باشید مبلغ یا هزینه عوارض خروج از کشور هر ساله در حال تغییر است و مسافران با توجه به هدفی که از سفر خود دارند، باید مبالغ مختلفی را بپردازند. دولت نیز برای واریز این هزینه، روش‌های مختلفی را در نظر گرفته است تا مسافران به انتخاب خود، بهترین و مناسب ترین راه را انتخاب کنند.

سال‌های گذشته شهرداری اعتبار عوارض خروج از کشور را دریافت می‌کرد اما چند سالی است که دیگر این هزینه توسط دولت دریافت می‌شود و همان طور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، آن را برای بازسازی روستاهای مرزی، توسعه گردشگری و برنامه‌هایی مشابه هزینه می‌کنند.

مدارک لازم جهت پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

جهت پرداخت عوارض خروج از کشور به‌ صورت اینترنتی یا آنلاین، به اطلاعات شخصی مسافر مانند شماره تماس، نام و نام خانوادگی، ایمیل فعال، کد ملی و آدرس محل سکونت نیاز است و باید آن‌ها را به شکل دقیق در صفحه مورد نظر وارد کرد.

همچنین باید یک کارت بانکی معتبر با موجودی کافی جهت پرداخت هزینه داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل، مبلغ مورد نظر را به‌ صورت اینترنتی پرداخت نمایید. در آخر نیز پس‌ از این‌ که مراحل لازم را به‌ صورت صحیح انجام دادید، می‌توانید از رسید مربوطه پرینت بگیرید و آن را همراه خود داشته باشید.

رایج ترین روش‌‌های پرداخت عوارض خروج از کشور

پیام‌ رسان بله

یکی از بهترین و قابل اعتماد ترین روش های پرداخت عوارض خروج از کشور که مورد توجه زیادی قرار گرفته، پیام رسان بله است. مسافران با کمک این پیام رسان محبوب می‌توانند به‌ راحتی و در سریع‌ ترین زمان ممکن، عوارض سفر خارج از کشور خود را پرداخت نمایند.

این پیام‌ رسان اینترنتی نسخه‌های متفاوتی دارد تا کاربران آیفون، اندروید و یا حتی ویندوز بتوانند بدون مشکل آن را بر روی دستگاه‌های خود نصب کنند و از خدمات بی‌نظیر بهره ببرند.

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

بانک ملی ایران

بهتر است بدانید پرداخت عوارض خروج از کشور را می‌توانید در شعب مرکزی بانک ملی ایران نیز به‌ راحتی انجام دهید و سفری بدون مشکل داشته باشید. بنابراین قبل از سفر اگر زمان کافی داشتید، بهتر است به یکی از شعبه‌های مرکزی بانک ملی مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

بعد از مراجعه به یکی از شعبه‌های بانک ملی، باید درخواست خود را برای پرداخت عوارض خروج از کشور اعلام کنید. پس از آن نیاز است نوع سفرتان مشخص شود تا کارمند بانک پرداخت عوارض را برای‌تان انجام دهد و هزینه آن را دریافت نماید.

پرداخت آنلاین

شما می‌توانید عوارض خروج از کشور سال 1401 را به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های معتبر نیز انجام دهید. در حال‌ حاضر سامانه‌های پرداخت الکترونیکی زیادی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها خدماتی را به مسافران ارائه می‌دهند و با کمک آن‌ها می‌توان خیلی سریع هزینه مربوطه را پرداخت کرد. یکی از معروف‌ ترین و معتبرترین سامانه‌هایی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، سامانه سداد است.

برای پرداخت عوارض خروج از کشور ابتدا باید با استفاده از گوشی هوشمند یا سیستم‌های کامپیوتری وارد سامانه سداد شوید. پس‌ از وارد شدن به این صفحه یک منو مشاهده خواهید کرد که خدمات گوناگونی را به شما ارائه می‌دهد.

در این صفحه باید گزینه خدمات را انتخاب کنید تا لیست مربوط به پرداخت عوارض خروج از کشور برای‌تان نمایان شود. در این قسمت شما می‌توانید خیلی سریع کارهای مربوط به استعلام پرداخت عوارض خروج از کشور را نیز انجام دهید.

برای تکمیل کار در میان گزینه‌هایی که وجود دارد، اولین گزینه یعنی پرداخت عوارض را انتخاب کنید و در مرحله بعدی اطلاعاتی که از شما درخواست می‌شود را به‌ صورت دقیق ثبت کنید. در آخر نیز کد امنیتی پایین صفحه را وارد نمایید و روی گزینه افزودن به لیست پرداخت کلیک کنید. بعد از این که مراحل ذکر شده را با دقت انجام دادید، با توجه به نوع سفرتان هزینه لازم جهت پرداخت نشان داده می‌شود و شما باید برای واریز این مبلغ، گزینه پرداخت را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه به صفحه پرداخت وارد می‌شوید و می‌توانید با استفاده از یک کارت بانکی که دارای رمز پویا است، مراحل پرداخت را به اتمام برسانید.

اپلیکیشن‌های مختلف

برخی اپلیکیشن‌های مختلف مانند اپلیکیشن ایوا امکان پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق موبایل را برای مسافران به وجود آورده‌اند و شما می‌توانید در هر جایی‌ که باشید، به‌ راحتی از آن‌ها بهره بگیرید‌. در واقع این روش جهت پرداخت عوارض خروج از کشور سال 1401 بیشتر از روش‌های دیگر به افراد توصیه می‌شود زیرا علاوه‌بر راحت بودن، همیشه در دسترس است.

باید در نظر داشته باشید که در برخی مواقع، احتمال قطع شدن دستگاه‌های خودپرداز موجود در پایانه‌ها یا فرودگاه‌های مرزی وجود دارد اما اپلیکیشن‌های مختلف به صورت 24 ساعته از شبانه روز قابل استفاده هستند و می‌توانید هر زمانی که خواستید با کمک آن‌ها عوارض خود را بپردازید.

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

دستگاه‌های ATM

دستگاه‌های ATM یکی دیگر از روش های پرداخت عوارض خروج از کشور هستند که در اکثر فرودگاه‌های کشور جهت راحت‌تر بودن فرایند پرداخت عوارض وجود دارند. با کمک این دستگاه‌های خودپرداز غیر نقدی می‌توانید قبل از سفر به‌ راحتی عوارض خروج از کشور را پرداخت نمایید. استفاده از این دستگاه‌ها بسیار راحت است و معمولا اکثر افراد هنگام انجام پرداخت، با مشکلی مواجه نخواهند شد.

مسافران می‌توانند قبل‌ از این‌ که راهی سفر شوند، در فرودگاه کارهای مربوطه را انجام دهند. این روش از پرداخت، در گذشته به زمان زیادی احتیاج داشت اما در حال حاضر مراحل بسیار ساده‌ای دارد و خیلی وقت گیر نیست.

با بهره گرفتن از این دستگاه‌ها در لحظات پایانی هم می‌توانید نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنید. هنگام انجام پرداخت نیز حتما به قوانین و مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1401 توجه داشته باشید و اگر سوالی داشتید، از مسئولین راهنمایی و کمک بگیرید تا دچار سردرگمی یا مشکل نشوید.

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور

حال که با روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور به‌ خوبی آشنا شدید، بهتر است اطلاعات لازم درباره زمان واریز را هم در اختیار داشته باشید تا بعداً به مشکل برنخورید. توجه داشته باشید مسافران از لحاظ پرداخت مبلغ مورد نظر قبل‌ از زمان مشخص، هیچ‌گونه مشکلی نخواهند داشت. از این رو بهتر است قبل‌ از سفر حتما استعلام پرداخت عوارض خروج از کشور را انجام بدهید.

شما می‌توانید پس‌ از انتخاب سفر خود، هر زمانی که خواستید عوارض سفرتان را بپردازید (قبل از سفر) اما دقت داشته باشید سفر نباید به‌ سال آینده موکول شود زیرا این عوارض هرساله افزایش می‌یابد و امکان پرداخت آن برای سال بعدی وجود ندارد. مسافرانی که کار پرداخت عوارض را در زمان مناسب انجام نمی‌دهند و هنگام نزدیک شدن به زمان سفر اقدامات لازم را انجام می‌دهند، دچار یک‌سری محدودیت‌ها می‌شوند.

طبق قانونی که وجود دارد، مسافرانی که این کار را به لحظه آخر موکول می‌کنند، حدود 30 دقیقه زمان دارند تا عوارض را بپردازند. به‌ همین ‌علت نیز سعی کنید هر چه سریع‌تر نسبت‌ به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام نمایید و آن را به لحظات پایانی موکول نکنید.

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

مهم ترین قوانین پرداخت عوارض خروج از کشور

همان‌ طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد عوارض خروج از کشور سال 1401 دارای یک‌سری قوانین مشخص است و مسافران نباید نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشند. پرداخت این عوارض برای تمامی افراد حتی کودکان زیر 2 سال هم الزامی است و اگر آن را نپردازید، نمی‌توانید راهی سفر شوید.

افرادی که دچار بیماری هستند و از شورای پزشکی مجوز درمان خارج از کشور را دریافت کرده‌اند یا افراد جانباز نیاز به درمان، احتیاجی نیست که این عوارض را بپردازند و همراهان آن‌ها نیز حدود 40 الی 60 درصد تخفیف خواهند گرفت.

دانشجویان یا محصلانی که مجوز تحصیل در خارج از کشور را دارند، در صورتی‌ که از آخرین بازگشت‌شان به کشور بیش از 3 ماه گذشته باشد، نیازی به پرداخت عوارض ندارند.

خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری یا خدمه پرواز هم احتیاجی به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارند.

دقت داشته باشید اعتبار عوارض خروج از کشور برای بزرگسالان و خردسالان به یک میزان است.

افرادی که دارای گذرنامه‌ سیاسی یا خدمت هستند نیز می‌توانند بدون پرداخت عوارض خروج از کشور، سفر کنند.

یکی دیگر از قوانین مهم درباره عوارض خروج از کشور مربوط به افرادی است که در روستاهای مرزی کشور زندگی می‌کنند. در واقع این افراد اگر به زیارت عتبات عالیات بروند، تنها یک بار در طول سال نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور دارند.

کسانی که به واسطه مأموریت شغلی مجبور هستند از کشور خارج شوند نیز مستلزم به پرداخت این عوارض نیستند.

مسافرانی که در زمان تعیین‌ شده عوارض خروج از کشور خود را پرداخت نکنند، اجازه سفر به کشورهای مختلف را نخواهند داشت.

مدت اعتبار رسید عوارض خروج از کشور

گاهی اوقات ممکن است مسافران بعد از پرداخت عوارض خروج از کشور سال 1401 این سوال برای‌شان ایجاد شود که رسید عوارض خروج از کشور چه مدت اعتبار دارد؟ از این‌ رو اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید، لازم است بدانید استفاده از وجه واریزی به‌ عنوان عوارض خروج از کشور در هر سال محدودیتی ندارد زیرا اگر مسافری بعد از واریز هزینه به هر دلیلی نتوانست راهی سفر به خارج از کشور شود، می‌تواند از پرداختی‌های مزبور در سفرهای بعدی استفاده کند.

به‌ همین‌ علت نگهداری رسید و شماره پیگیری وجه پرداختی توسط مسافر ضروری است. همچنین مسافرانی که در زمان مربوطه نتوانستند به سفر بروند، می‌توانند هزینه عوارض خروج از کشورشان را به‌ صورت سیستمی مسترد کنند. مبلغ مورد نظر نیز فقط به حساب شخصی که شماره ملی آن در رسید پرداخت درج‌ شده، واریز می‌شود.

افرادی که با قوانین و مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1401 به خوبی آشنا هستند، در حین سفر دچار مشکل نمی‌شوند و می‌توانند بهتر کارهای لازم را انجام دهند. بنابراین بهتر است نسبت‌ به موارد ذکر شده در این مقاله بی‌توجه نباشید و با در نظر گرفتن آن‌ها برنامه ریزی عالی انجام دهید.

بازارگاه ؛ خرید آسان بلیط آنلاین

سامانه بازارگاه کامل‌ترین امکانات را در زمینه خرید بلیط اتوبوس، اجاره سرویس دربستی و ارسال بار اینترنتی در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید برای داشتن سفری راحت‌تر و اختصاصی، از طریق سامانه بازارگاه تاکسی بین شهری دربست تهیه کنید. بزرگ‌ترین مزیت تاکسی‌های دربست این است که شما از درب منزل سوار و در مقصد هرکجا بخواهید پیاده می‌شوید حتی می‌توانید در مقصد توقف چند ساعته‌ایی داشته باشید و با همان تاکسی‌ برگردید. داشتن کاربری ساده و همچنین وجود اپلیکیشن کارامد و پوشش دهی معتبرترین شرکت های مسافربری سراسر کشور، شما را از مراجعه به سایت های متعدد جهت خرید بلیط اتوبوس بی نیاز می‌نماید.

سخن پایانی

فراموش نکنید که عوارض خروج از کشور یک نوع اجازه حکومتی جهت خروج یا ورود به کشور مقصد است و اگر آن را پرداخت نکنید، در حین سفر به مشکل بر خواهید خورد. به همین خاطر بهتر است علاوه‌بر دریافت ویزا، خرید بلیط هواپیما یا قطار، در زمان مناسب نیز نسبت‌ به پرداخت این هزینه اقدام نمایید. همچنین ناگفته نماند که عوارض خروج از کشور سال 1401 برای سفرهای تفریحی، کاری و زیارتی باید پرداخت شود و هدف سفر هیچ فرقی در مبلغ عوارض ایجاد نمی‌کنند‌.

نظر شما در مورد اعوارض خروج از کشور سال 1401 چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر